İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

42. Ay Portföy Durumu 30 Haziran 2024

Merhaba dostlar, 42. ayı bitirdik. Bakalım bu ay neler olmuş?

Makro Görünüm

TCMB, PPK toplantısından derlediğim notlara göre;

Merkez Bankası, 27 Haziran 2024’teki PPK toplantısında Nisan ve Mayıs toplantılarında olduğu gibi faizleri %50’de sabit tutmaya devam etti.

Kurul enflasyon eğiliminin düşüş eğiliminde olduğunu ısrarla vurguluyor ancak açıklanan enflasyon oranları bunu doğrulamıyor. “Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama Mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır.” diyerek bunun geçici olduğunu enflasyonda düşüşün başladığına inanıyorlar bu bana çok inandırıcı gelmiyor.

Bu olayların yanı sıra son bir aydır borsadaki kazanç veya alım satım işlemlerine vergi gelme konusu borsada ciddi satış baskılarını da beraberinde getiriyor. Vergi gelir, gelmez, bu ayrı konu ancak bu sürecin ekonomi ve maliye yönetimi tarafından iyi yönetilmediğini söyleyebilirim.

TÜFE Mayıs ayında %3,37 yükselmiş, yıllık enflasyon 565 bp artışla %75,45 oldu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %62,51 olarak gerçekleşti.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs ayında %5,66 arttı.

E-TÜFE’nin 12 aylık artış oranı %120,66 olarak gerçekleşti.

$/TL döviz kuru aylık bazda %1,77, yıllık bazda %25,72 arttı. 12 aylık ortalamasının %9,48 üzerinde gerçekleşti.

30.06.2023 kapanış 26,05 TL
31.05.2024 kapanış: 32,18 TL
30.06.2024 kapanış: 32,75 TL
12 aylık ortalama: 29,91 TL

Döviz kurunda her ay sonu Traidingview veya Investing’den USD/TL kapanışını kullanıyorum.

Portföyden Çıkanlar

Aşağıdakiler zarar ile kapatılan yukarıdakiler kâr ile kapatılan pozisyonlar.

Portföy Dağılımı

Artık uzun zamandır aklımda olan ama bir türlü vakit ayırıp da odaklanamadığımdan yapamadığım aktif portföy yönetimine geçiş yapıyorum. Bu kapsamda bu ay portföyümde biraz değişiklikler yaptım.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi alttaki tablo zararla kapattığım pozisyonlar. Bu tablolar benim yatırıma başladığım günden beri zarar veya kâr ile kapattığım pozisyonların listesi.

Yukarıdaki tabloda 96 pozisyonumu kâr ile kapatmışım. Toplam 6 pozisyonumu ise zararla kapatmışım.

Kâr ile kapattığım tüm pozisyonlarımın cari toplam portföy değerine oranı %65,84.

Zarar ile kapattığım tüm pozisyonlarımın cari toplam portföy değerine oranı ise -%1,31.

Ayın son gününe doğru kapattığım birkaç pozisyonum daha var ancak onlar takasta beklediğinden giremedim.

Bu ay ALFAS’ı portföyümden yaklaşık %30 zarar ile çıkarttım. Zararın cari portföy değerine oranı -%1,24. Sebebi ise artık sektöründeki kârlılığın daralması sebebi ile gelecekte çok fazla değer yaratamayacağını düşünmemden kaynaklanıyor. Güzel şirket ancak şu an için beklemem anlamsızdı bence. Zaten -%30 zarara düşene kadar çoktan satmam gerekirdi ancak oturup analiz yapmadığım için satamamıştım.

Diğer zarar ile kapattıklarım ise çok küçük miktarlar zaten, halka arz ile aldığım hisselerdi. Halka arz furyası da patladı zaten onlarda zararla kapattım.

Daha sonra kâr ile kapattıklarıma gelecek olursak; MPARK, benim 2023 yılı Temmuz ayında keşfettiğim ve 84 liralardan portföyüme eklediğim bir şirketti. O günden beri de tutuyordum. Daha sonra yine oturup analiz yapamadığımdan dolayı ve hisse fiyatınında neden yükseldiğini bilmediğimden 164 lira seviyelerinde 1/3’ini satmıştım. Daha sonra baktım ki hisse fiyatı 307 liralara geldi.

Daha sonra ben 25 Mayısta işten ayrıldım ve artık işsiz bir şekilde evde kalıp kendi işlerime odaklandım. Mpark’ı tekrar analiz etmeye koyuldum. 3 Haziran günü X’te analizini yaptım. Daha sonra Bülent Hocam ile Youtube için ayrı bir analiz yaptık. Tekrar analiz yaptığımızda hisse fiyatı 307 liralardan 270 lira seviyelerine inmişti. Ancak analizi yaptıktan sonra hisse fiyatının 324, 336, 350’e doğru yürüdüğünü gördüm. Son yaptığım analiz ve değerlemeye göre şirket çok güzeldi ancak mevcut cari dönem için çok hızlı fiyatlanıyordu bu durumda da aktif portföy yönetimi gereği satmam gerekiyordu. Bu sebep ile MPARK’taki tüm paylarımı sattım. Daha sonra bir kere daha portföyüme alıp çıkarttım. Şu an itibarıyla portföyümde sembolik olarak duruyor. Eğer ki alım için fırsat sunarsa tekrar portföyüme eklemekten çekinmem. Güzel şirket, sektörünün önü açık. Büyümeye devam ediyor. Detaylı analizini zaten Youtube kanalımda yapmıştım izleyebilirsiniz.

Diğer şirketler ise kimisi halka arzdan dolayı alıp sattıklarım kimi ise oturup değerleme çalışacak kadar fırsatım olmadığından ve tarihi zirve fiyatlarını gördüğümde dolayı sattığım hisseler.

Artık bundan sonra aldığım her hisseyi enine boyuna analiz edip potansiyel gördüğüm takdirde portföyüme alacağım. Gerekirse nakitte bekleyeceğim. Ve öyle yapıyorum da.

24 Haziran günü benim nakit ağırlığım %79’a çıkmıştı. Yatırımcılık hayatım boyunca bu kadar nakit orana ulaştığımı hatırlamıyorum. Bu durumda beni hem yeni şirketleri analiz etmek için motive ediyor ayrıca alternatif bir getiri olarak PPF’leri değerlendirmemi sağlıyor. Ve borsanın çok oynak olduğu sürekli vergi gelecek diye söylentilerin yayıldığı, ekonomi yönetimi tarafından berbat yönetilen bu süreçte nakitte kalmak huzur veriyor. Kötü düşüş günlerinde değerlemesini yapıp çalıştığım şirketlere ekleme yapmaktan büyük keyif alıyorum. Mesela beni X’te hiç twit atıpta borsa düşmüş, hissem çökmüş diye sızlandığımı görmemişsinizdir. Ben düşüş günlerini güvendiğim ve analizini yaptığım hisselerde fırsat olarak görüyorum.

Evet, sattığım hisseler için söyleyeceklerim bu kadardı. Aktif portföy yönetimi gereği bir hisseyi çok beğeniyor olsam bile aşırı fiyatlandığını düşünürsem satabilirim. Tekrar fiyatı makul seviyelere gelirse portföyüme eklemekten geri ekleyebilirim. Maliyetim şu kadardı, maliyetim değişecek yanılgısına düşmüyorum artık. Bunu ilk yatırıma başladığım zamanlarda “ama benim maliyetim bozulacak” diye düşünürdüm. Buna hiç gerek yokmuş. Esas olan portföyü büyütmek, geçmiş maliyetin hiçbir anlamı yokmuş. Eğer bir hisseyi 15 liradan almışsam ve hissenin ederi 20 lira ise, hissenin fiyatı da 30 liraya çıktıysa ben bu hisseyi satmaktan asla çekinmem. Önümdeki alternatif getirilere bakarak portföyü büyütmeye odaklanırım.

30 Haziran Kapanışı itibarıyla toplam hisse oranım %20,57, %73,74 PPF, %5,46 Takas, %0,23 nakit.

Geçen ay portföyün ilk 6 hissesi;

1-MGROS(%6,31)
2-FROTO(%6,05)
3-MPARK(%5,98)
4-TRGYO(%4,22)
5-AGHOL(%3,70)
6-İSMEN(%3,40)
Toplam portföyün %29,65’ini oluşturuyordu.

30 Haziran itibarıyla portföyün ilk 6 hissesi;

1-ASTOR(%11,1)
2-FROTO(%5,96)
3-TUPRS(%0,88)
4-CCOLA(%0,88)
5-ISMEN(%0,79)
6-ELITE(%0,29)
Toplam portföyün %19,92’ini oluşturuyor.

Geçen ay nakit oranım %60 seviyelerine idi. Bu ayda %65-70 seviyelerinde seyretti. Ben tüm TL nakdimi para piyasası fonunda değerlendiriyorum. Valör yok. İstediğim anda satıp ihtiyacımı karşılayabiliyorum. Ay içi ödemelerim ve nakit ihtiyacım olduğunda çekiyorum nakit fazlası olduğunda tekrar geri yatırıyorum. Ay sonu da net giriş çıkışları belirleyip yatırıma ayırdığım miktarı hesaplıyorum.

30 Haziran 2024 itibarıyla portföyümün son durumu bu şekilde:

Not: Bugün burada olan hisseler yarın olmayabilir.

Portföy yönetimi konusunda kafam hâlen karışık. Oturmuş bir stratejim yok. Zaten bu yazıları yazarken amacım kendi öz eleştirimi yaparak burada strateji geliştirmek ve kendimi takip etmek. O yüzden lütfen aldığım hisselerden ve yaptığım işlemlerden etkilenmeyiniz. Alış satış işlemlerini ay sonu sadece burada paylaşıyorum.

Portföy Performansı

TL Bazlı Yatırım Portföyü aylık bazda %4,54, yıllık bazda %153,06 arttı. 12 aylık ortalamasının %33,54 üzerinde gerçekleşti. Bu süreçte yatırım portföyüne yılbaşında itibaren sadece üç ay ekleme yapabildim. Son iki ay olduğu gibi bu ayda nakit çıkışı yapmam gerekti. Yatırım harcamaları grafiğine geldiğimizde daha belirgin bir şekilde yapılan eklemeleri ve çıkışları göreceğiz.

$ Bazlı Yatırım Portföyü aylık bazda %2,72, yıllık bazda %101,29 arttı. 12 aylık ortalamasının %23,09 üzerinde gerçekleşti. TL bu ay dolar karşısında %1,77 değer kaybetmesine karşın yatırım portföyü dolar bazlı %2,72 büyümeyi başarmış.

TL Bazlı Toplam Dönen Varlıklar aylık bazda %4,16, yıllık bazda %145,53 arttı. 12 aylık ortalamasının %32,47 üzerinde gerçekleşti.

$ Bazlı Toplam Dönen Varlıklar aylık bazda %2,35, yıllık bazda %95,30 arttı. 12 aylık ortalamasının %22,05 üzerinde gerçekleşti.

2014 Temmuz Ayından İtibaren Toplam Varlıkların $ Bazlı Görünümü

Nakit Akışları Durumu

Nakit akışları dağılımı aylık ödeme yaptığım kalemleri gösteriyor.

Ev kredisi 54. taksiti ödedim. 66 taksit kaldı. Toplam nakit çıkışları içerisinde %3,39 ağırlığa sahip. 2024 Haziran gelirimin %3,67’sine denk geliyor. 54 ay önce gelirimin %52’sine denk geliyordu. Geçen ayda gelirimin %2,36’sına denk gelmişti. Son 18 aydır serbest çalıştığımdan dolayı gelirim dalgalı seyrediyordu ancak yine de sabit gelirim olan bir işim vardı. Artık sabit bir işim yok artık tam serbest bir şekilde çalışıyorum.

Bu ay kredi kartı borcu yok 😀

Toplam faturaların nakit çıkışlarına oranı %2,53. Geçen ay %1,61 idi. 2024 Haziran gelirimin %2,73’üne denk geldi. Geçen ay %1,79 idi.

Salon giderleri de spor salonu masraflarımdan oluşuyor. %3,97

Diğer giderler kalemi bu ayda toplam nakit çıkışlarına oranı bir hayli yüksek oldu, %90,11. Geçen ay %91,53 idi. 2024 Haziran gelirimin %97,47’sine denk geldi. Yani neredeyse Haziran ayı gelirimin hepsi diğer giderlere gitmiş. Bu kalemin detayına aşağıda ayrıntılı olarak gireceğiz.

Toplam nakit çıkışlarının 2024 Haziran gelirine oranı %108,17. Geçen ay %111,30 idi. Son üç aydır olduğu gibi bu ayda cari açık verdim. Yani gelirimden fazla harcama yaptım. Ve son üç aydır portföyüme borçlanıyorum.

Diğer giderler kaleminin detayına aşağıdaki grafikte baktığımızda %4,09’unun sosyal harcamalardan oluştuğunu görüyorum. Geçen ay bu oran %9,65 idi. Bir önceki ay %23,34 imiş. Sosyal harcamalar tarafında aşağı yönlü bir daralma görülüyor. Sebebi de evdeki çalışma odamı yaptırdıktan sonra dışarıda çok fazla zaman geçirmiyorum ve dostlarımı evimde ağırlıyorum.

Market harcamaları %31,65 ağırlığa sahip imiş. Geçen ay bu oran %3,3 idi 🙂

Diğer giderler kaleminin içinde de ayrıca bir diğer giderler kalemi var bu oran %7,08. Geçen ay %8,26 idi.

MDV kaleminde maddi duran varlık yatırım harcamalarını kayıt ediyorum. Diğer giderler kaleminin içerisinde %57,16’lık bir ağırlığa sahip. Geçen ay bu oran %79,02 imiş. Toplam nakit çıkışlarının ise %51,50’sine denk geliyor, geçen ay %72,33 imiş. 2024 Haziran gelirimin %55,71’ine denk geliyor geçen ay %80,5 imiş.

Bu kalemin detaylarına inelim.

İlk olarak çalışma masamın üzerine ayak eklentileri için harcama ile başladı MDV yatırımları.

Daha sonra kitap okuma koltuğu ve iki tane ağaçtan yapılmış aydınlatma sipariş ettim.

Daha sonra ayın son günlerine doğru sabahları kahve ihtiyacı duyduğumdan kahve makinesi araştırıyordum uzun zamandır ama tam karar verememiştim ve bunun da dikkatimi dağıttığını fark ettim. 27 Haziran sabahı alacağım diye karar verip espresso makinesi bakmaya başladım. Gelen yorum ve önerilerden sonra makineden vazgeçip kendim taze kahve çekirdeği alarak onu öğütme yolunu tercih ettim.

Hario V60 demleme seti ve Comandante öğütücü değirmen sipariş ettim.

Kahve ekipmanlarının sipariş ettiğim gün, uzun zamandır yine aklımda olan çalışma masamın önüne misafir sandalyeleri takımı sipariş ettim. Bunlar henüz gelmedi Temmuz ayının başında gelirler.

Ve ayın son günlerinde kendime biraz antrenman için spor giyim alışverişi yaptım. Bu sebeplerden dolayı MDV kalemi şişmiş oldu. Bu sebepler ile yine portföyden nakit çekmek zorunda kaldım. Haziran gelirim fena olmamasına rağmen yetmedi 🙂

Yatırım Harcamaları Grafiği

Aşağıdaki grafik aylık yatırım harcamaları grafiği.

Haziran ayında duran varlık yatırım oranı, %59 olarak gerçekleşmiş.

Finansal yatırım ise son üç aydır ekside. Kümülatif olarak portföye borçlanıp nakit çektikçe üzerine ekliyorum. Haziran gelirime -%5,82 oranla portföye borçlanmışım. Mayıs ayında borçlanma oranım -%12,78 imiş. Nisan ayında -%4,27 imiş.

Kümülatif olarak baktığımda Haziran ayında portföye olan borcumun Haziran gelirime oranı -%28 olmuş. Toplam borcun toplam yatırım portföyüne oranı -%2,55. Yani portföye borçlanmasaydım portföyüm %2,55 daha yüksek olabilirdi. Ve duran varlık yatırım harcamaları yapmasaydım portföyüm çok daha fazla büyüyebilirdi. Lakin yapılan duran varlık yatırım harcamaları da ihtiyaç.

Yatırım harcamaları grafiğine daha yakından bakarsak 30.10.2022’den itibaren yatırım portföyüne tasarruflarımı ekleyemediğimi, 2023 yılını neredeyse 10 ay boyunca portföye borçlu halde geçirdiğimi, 2024 yılının başında borcumu kapattığımı, ilk 3 ay bir miktar yatırım yaptığımı, ancak son 3 aydır da yeniden borçlandığımı görebiliriz. Yine de portföy iyi büyümüş bunlara rağmen. Tabi son iki yıldır çok ilginç şeyler yaşadım, bir sürü iş değiştirdim işsiz kaldım vesaire. Şu an ise kendi işlerimi yapıyorum. Bundan sonrası çok daha belirsiz. Bakalım neler olacak gelecekte?

Son olarak bilanço verilerime bakacak olursak cari oran 11,87, kaldıraç oranı %4,83.

Net Borç/Net Gelir= -6,32 ay. Yani net nakit fazlası var. Gelir kısmı çok dengesiz olduğundan her ay Net Borç/Net Gelir kalemi çok değişkenlik gösteriyor.

Ev kredisi dahil tüm borçları karşılama oranı ise son gelire göre 2,9 ay. Mali görünüm olarak oldukça sağlıklı bir bilançoya sahibim. Olumlu.

2024 Haziran Ayı Değerlendirmesi

Bu ay sevdiğim işlerimi yaparak geçirdiğim bir ay oldu.

Google istatistiklere bakacak olursak,

98 km yürümüşüm, 23 km araç ile seyahat etmişim. Bu ay kendim hiç araç kullanmadım. Uzun bir süre araç görmek istemiyorum. 20 km bisiklet sürdüm, bisikleti aylar sonra çıkarttım temizledim.

27 km toplu taşıma ile seyahat etmişim. 25 km’de arkadaşların motosikletlerinde artçı olarak gezmişim.

Bu ay fitness ağırlık çalışmasına 7 kez gitmişim. Fight Club’ın anahtarı bende de olduğu için artık kendime ait bir salonum var sayılır. Evime yürüyerek 3 dakika mesafede olması ise ayrı güzel. İstediğim zaman gidip kendi antrenmanlarımı yapabiliyorum.

Akıllı saatten yaptığım spor aktivitelerine bakacak olursak. 67,2 km koştuğumu söylüyor ama bu yalan. Ben koşu için programı başlatıyorum genelde yüksek tempo yürüyorum. Çok fazla koşamıyorum. Hedefim koşabilmek tabi.. Genel olarak baktığımızda 40 seans fiziksel aktivite de bulunmuşum.

Uyku düzenine bakacak olursak en az uyuduğum gün 6 Haziran, 3 saat 54 dakika. En uzun uyuduğum gün ise 23 Haziran, 12 saat 4 dakika. Ay ortalaması ise 7 saat 40 dakika.

78 puan vermiş uygulama uyku düzenime. Bunu iyileştirmeye çalışacağım.

Stres seviyesinin Mayıs ayında ortalama 35 olduğunu, Haziran ayında ise 30’a kadar düştüğünü görüyorum. Haziran ayındaki stresin büyük kısmının spor esnasında kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü ben saati genelde antrenman ve yürüyüş için uyku düzenimi ölçmek için takıyorum.Diğer zamanlarda kolumdan çıkartıyorum. Ciddi antrenmanlar yaptım. Son 5-6 yıllık spora vermiş olduğum arayı hızla kapatmaya çalışıyorum, kendime bu yüzden çok acımasız ve gaddar davranıyorum. Kendime zaman tanımalıyım.

Geçen ayın 25’inde maaşlı çalıştığım işimden ayrılmıştım. Artık gelirim çok dengesiz belki bazı aylar hiç gelirim olmayabilir. Bazen çok az olabilir. Ama özgürüm ve sevdiğim işleri yapabiliyorum. Kendi plan programımı yapabiliyorum. Bir insanın kendi hayatını istediği gibi programlayabilmesi bana göre en büyük zenginlik. Mesela Haziran ayının son günlerine doğru birden bire kendime tatil veresim geldi. Temmuz ayında İzmir’e gideceğim bir hafta. Bunun için herhangi birinden izin almama gerek olmadı. Ben tatil yapmak istedim ve kimseden izin almama gerek olmadan gideceğim. Bundan daha büyük zenginlik olabilir mi? 2033’de hayal ettiğim hayatı (motosikletim yollara hazır olmadığı için) %80 kısmen bu ay yaşadım diyebilirim. Çok güzel bir ay geçirdim. Bol bol spor yaptım. Bol bol kitap okudum. Öğrencilerime Muay Thai dersleri verdim. Bu ay hem yaz ayları olduğundan hemde Kurban Bayramı tatili de araya girdiğinden çok fazla ders olmadı. Bu ay toplam 15 saat çalıştım/ders verdim. Ben ders vermeyi sevdiğim için aslında bunu da çalışmaktan saymıyorum. İnsan sevdiği işi yaptığı zaman çalışmış sayılmaz derler, doğru bence. Onun dışında bu ay uzun zamandır freelance çalıştığım bir işim vardı çok komik bir fiyat teklifi ile gelince onlar ile bağları koparttım. Yani iş kollarımdan birisi kapanmış oldu. Şu an başka freelance işlerim var spor derslerime ek olarak. Bu şekilde geçimimi sağlıyorum.

Çok değerli Bülent Hocam ve Aziz Hocam ile çok uzun süredir görüşüyoruz, bu ay X’ten tanıdığım çok değerli Gökhan Hocam ile de yüz yüze tanışma fırsatını yakaladım. Unutamayacağım özel günlerden biriydi.

Bu ay Bülent Hocam ile Youtube’da şirket inceleme, analiz ederken yorumladığımız videoları çekmeye başladık. Kanalıma abone olup yorum yaparsanız bizde motive olup yeni şirket analizleri çekebiliriz. 🙂 Bu iş gerçekten motivasyon işi. Çünkü bir analiz videosu için birkaç gün araştırmalar yapıyor ve hazırlanıyorum. Daha sonra videoyu düzenlemesi ise en az bir günümü alıyor. Youtube kanalımı büyütmeyi hedefliyorum. İçeriğinde web sitesine benzer olacak. Şirket analizleri, yatırım, spor ilerde gezi videoları vesaire. Kanala gitmek için tıklayınız.

Bu ay başka bir güzel olay ise çok değerli Serkan Ünal Hoca’mın yeni kitabını imzalı olarak bana da iletmesiydi. Teşekkür ediyorum tekrar. Çok güzel bir kitap olmuş. Finansal özgürlüğe giden yolları adım adım anlatmışlar. Kesinlikle öneririm.

Bir başka olay ise artık tüm sosyal medya hesaplarımda kendi gerçek ismim ile paylaşımlarıma devam etme kararı aldım. Gariban Yatırımcı ironik bir şekilde o dönem içinde bulunduğum durumu yansıtan beni de motive eden ironik bir kullanıcı adıydı. Anonim hesap iken espri, goy goy yapıyor, kimse tanımıyor diye o adını kullanıyordum. Ama gerçek kişi olarak paylaşımlara devam etmeye başladıktan sonra yeni tanıştığım insanlara sosyal medya hesaplarımı verirken rahatsız olmaya başladım. Bu yüzden artık gerçek ismim ile tüm hesaplarımı düzenledim, garibanyatirimci.com’u da kendi gerçek ismim ile yeniden düzenlemeyi düşünüyorum.

İnstagram: iibrahimgor

Evet, Haziran ayı genel olarak bu şekilde geçti. Bakalım gelecek nasıl gelecek?

Çekince ve Uyarı Metni

Burada yapmış olduğum yorumlar kendime notlarımdır. Uzman değilim. Yatırım danışmanı değilim. Lütfen yatırım kararlarınızı SPK lisanslı yatırım kuruluşlarından alınız. Buradaki yorumlarım yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilemez. Yapacağınız kâr veya zararlardan sorumluluk kabul edilmez. Kendi araştırmalarınızı yapmanızı öneririm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bir yorum

  1. Hasan Ziya BAKIR Hasan Ziya BAKIR 6 Temmuz 2024

    Yazılarınızı büyük bir zevk ile okuyorum gerçekten hayata bakış açınız yatırıma bakış açınız çok güzel. Sizin gibi insanları tanımak ve hikayelerini okumak ilham oluyor. Paylaşımlarınız için teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!