İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

39. Ay Portföy Durumu 31 Mart 2024

Merhaba dostlar, 39. ayı bitirdik. Bakalım bu ay neler olmuş?

Makro Görünüm

TCMB, PPK toplantısından derlediğim notlara göre;

Enflasyon, hem küresel de, hem de ülkemizde yüksek seyretmeye devam ediyor. Şubat ayındaki enflasyon, Merkez Bankası’nın öngörülerinin altında gerçekleşmiş olmasına rağmen endişe verici bir seviyede. Bu durumu kontrol altına almak için Merkez Bankası para politikası sıkılaştırıcılığını sürdürüyor ve 21 Mart 2024 PPK toplantısında politika faizini %45’ten %50’ye yükseltti. Ekonomideki bir diğer önemli gelişme ise cari dengedeki iyileşme eğiliminin devam etmesi. Dış ticaret dengemiz düzeliyor ve bu da ekonomiye olumlu bir katkı sağlıyor. Yurt içi talep de dirençli seyretmeye devam ediyor. Hizmet sektöründeki fiyatlama davranışı ve jeopolitik riskler ise enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Ekonomi yönetiminin 31 Mart 2024 yerel seçimlerine 10 gün kala 500 baz puan faiz artırımı yapması enflasyonu düşürmek için kararlı bir şekilde hareket edeceğini düşündürüyor.

TÜFE Şubat ayında %4,53 yükselmiş, yıllık enflasyon 2,21 puan artışla %67,07 olmuştur. Bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,54 ve on iki aylık ortalamalara göre %55,91 olarak gerçekleşmiştir.

Bu dönemde hizmet, gıda ve enerji gruplarının yıllık enflasyona olan katkısı yükselirken, temel mal ile alkol tütün-altın gruplarının katkısı gerilemiştir.

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Şubat ayında %4.32 arttı.

E-TÜFE’nin 12 aylık artış oranı %121.98 olarak gerçekleşti.

$/TL döviz kuru aylık bazda %3,58, yıllık bazda %68,93 arttı. 12 aylık ortalamasının %18,59 üzerinde gerçekleşti.

29.02.2024 kapanış: 31,28 TL
31.03.2024 kapanış : 32,40 TL
12 aylık ortalama: 27,32 TL

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri

Kişisel düşüncem olarak; seçimlerden, seçim müziklerinden, yollara asılan parti bayraklarından, şekilsiz tipsiz sinir bozucu siyasilerin bıyık altından hissettiğim o sahte gülüşlerinden oluşan posterlerinden ve vergilerimiz tarafından finanse edilen tüm bu masrafları ve saçmalıkları izlemekten çok sıkılmıştım. Ben bu seçimde oy kullanmaya gitmedim. Artık kullanmaya gideceğimi de zannetmiyorum.

Portföy Dağılımı

Geçtiğimiz Ocak 2024 portföy durumu yazımda aktif bir şekilde portföyümü yöneteceğimi belirterek Şubat 2024 portföy yazımda portföyümde epey değişiklikler yapmıştım. 31 Mart 2024 sonuna geldiğimiz bugün ise Mart ayındaki portföy hareketlerime baktığımda, Mart ayı içerisinde hiçbir hisse alım satımı işlemi yapmadığımı görüyorum.

Bu ay Pegasus’un detaylı analizini yaptım. Pegasus’u 2023 Eylül ayı gibi portföyümde hatırı sayılır bir büyüklüğe çıkartmıştım. Daha sonra Şubat ayında ilave eklemelerde bulunmuştum. Şu an geriye dönüp baktığımda Pegasus’un portföyüme pozitif hiçbir katkısı olmadığını görüyorum. Maliyeti etrafında dolanıp duruyor. Bu yazıyı biraz da öz eleştiri yazısı olarak görebilirsiniz. 2023 yılı genel olarak yatırım prensiplerimden ödün verdiğim bir yıl oldu. Normalde ben prensip olarak bir şirketin detaylı analizini yapmadan portföyüme almıyordum. 2023 yılında bunu bozdum. Daha çok duyumlar ile ve birazda yüzeysel, bana göre derinliği olmayan yaptığım analizler ile birkaç hisseyi portföyüme ekledim. Bu hisseler portföyüme nominal olarak zarar vermese de reel olarak ciddi zararlar verdiğini söyleyebilirim. O parayı faize koysaydım şu an çok daha iyi performansı olurdu portföyümün.

Neyse, Pegasus’u detaylı olarak analizini yaptım. Yaklaşık 20 gün civarında emek harcadım, araştırdım, detaylara dipnotlara indim, Şirket’in geleceğe dönük beklentilerine baktım, geçen yıl ilk yaptığım analizdeki hatalarımı gözden geçirdim. Sonuç olarak 2024 yılı için Şirket’in kâr büyümesinde çok fazla büyüme olmayacağına kanaat getirdim-Sektörün kâr marjlarının daraldığını gördüm. Rekabetçiliğin yoğun olduğu bir alan. Fiyatlama avantajı yok.- Kâr büyüme beklentisi olmayan hissenin, hisse fiyatı beklentisi de çok olumlu olmayacağını söyleyebilirim. Dolayısıyla önümüzdeki yazılarımda portföyümden çıkartabilirim.

Diğer hisselerimde herhangi bir değişiklik olmadı. Son zamanlarda yine portföyüme eklediğim, Alfas, Astor, Vakko gibi hisselerde zararda bekliyorum. Alfas ve Astor 2023 yılında detaylı analizlerini yaptığım şirketlerdir. Ancak geçtiğimiz aylarda portföyüme eklerken yine çevremden aldığım duyumlar ile ekledim. Kendim beklentileri oluşturarak portföye dahil etmedim. Yapı olarak iş olarak sağlam şirketlerdir. Ama 2024 beklentilerine henüz bakmaya fırsatım olmadı. Onları yeniden değerlendirip ona göre kararımı vereceğim. Vakko özelinde ise Vakko’yu da hiç araştırmadım. Sadece çevremden analizlerine güvendiğim değerli hocalarımın yorumu ile portföye ekledim. Onunda bir çalışmasını yaparak gözden geçireceğim.

Diğer hisselerimde beklemeyi sürdürüyorum. Yeni analizler yaptıktan ve beklentilerimi revize ettikten sonra alış veya satış işlemleri yapabilirim.

Geçen ay portföyün ilk 6 hissesi;

1-PGSUS(%11,9)
2-ALARK(%10)
3-TRGYO(%7,8)
4-MGROS(%7,7)
5-FROTO(%6,3)
6-MPARK(%4,3)
Toplam portföyün %48’ini oluşturuyordu.

31 Mart itibarıyla portföyün ilk 6 hissesi;

1-PGSUS(%10,8)
2-ALARK(%9,5)
3-TRGYO(%8)
4-FROTO(%6,8)
5-MGROS(%6)
6-MPARK(%4,6)
Toplam portföyün %45,7’sini oluşturuyor.

Geçen ay nakit oranım, %28,9 idi. Bu ay %33,8. Ay ortalaması da bu seviyelerde seyretti. Ay içi ödemelerim ve nakit ihtiyacım olduğunda çekiyorum nakit fazlası olduğunda tekrar geri yatırıyorum. Ay sonu da net giriş çıkışları belirleyip yatırıma ayırdığım miktarı hesaplıyorum.

31 Mart 2024 itibarıyla portföyümün son durumu bu şekilde.

Not: Bugün burada olan hisseler yarın olmayabilir.

Portföy yönetimi konusunda kafam hâlen karışık. Oturmuş bir stratejim yok. Zaten bu yazıları yazarken amacım kendi öz eleştirimi yaparak burada strateji geliştirmek. O yüzden lütfen aldığım hisselerden etkilenmeyiniz.

Portföy Performansı

TL Bazlı Yatırım Portföyü Grafiği aylık bazda %6,41, yıllık bazda %163,54 arttı. 12 aylık ortalamasının %47,69 üzerinde gerçekleşti. Bu süreçte yatırım portföyüne sadece son üç aydır ekleme yapabildim. Net gelir ve yatırım harcamaları grafiğine geldiğimizde daha belirgin bir şekilde yapılan eklemeleri göreceğiz.

$ Bazlı Yatırım Portföyü Grafiği aylık bazda %2,73, yıllık bazda %56,01 arttı. 12 aylık ortalamasının %27,10 üzerinde gerçekleşti.

TL Bazlı Toplam Dönen Varlık Grafiği aylık bazda %1,18*, yıllık bazda %164,25 arttı. 12 aylık ortalamasının %44,47 üzerinde gerçekleşti.

*Dönen varlıkların yatırım portföyünden aylık olarak az artmasının sebebi bilançoda kayıt altına alınan yapılan iş karşılığında ortaya çıkan alacağın tahsilatından kaynaklanıyor. Tahsilat gerçekleştiğinden yatırım portföyüne aktarıldı.

$ Bazlı Toplam Dönen Varlık Grafiği aylık bazda -%2,32 düşerken, yıllık bazda %56,44 arttı. 12 aylık ortalamasının %24,03 üzerinde gerçekleşti.

Toplam Dönen varlıkların $ bazlı aylık olarak –%2,32 düşmesinin majör sebebi, TL’nin $ karşısında %3,58 değer kaybetmesinden kaynaklanıyor. Portföyüm TL’nin $ karşısındaki değer kaybına karşı $ bazlı %1,26 oranında kendini koruyabilmiş. Eğer tüm param vadesiz TL’de dursaymış, -%3,58 $ bazlı değer kaybedebilirmiş.

2014 Temmuz Ayından İtibaren Toplam Varlıkların $ Bazlı Görünümü

Nakit Akışları Durumu

Nakit akışları dağılımı aylık ödeme yaptığım kalemleri gösteriyor.

Ev kredisi 51. taksiti ödedim. 69 taksit kaldı. Toplam nakit çıkışları içerisinde %4,6 ağırlığa sahip. 2024 Mart gelirimin %2,7’sine denk geliyor. 51 ay önce gelirimin %52’sine denk geliyordu. Geçen ay da gelirimin %6,75’ine denk gelmişti. Son 15 aydır serbest çalıştığımdan dolayı gelirim dalgalı seyrediyor. Bazen iyi gelir olurken bazı aylar düşük gelirler olabiliyor. Örneğin tahsilatı gecikmiş gelirlerin etkisi ile bu ay rekor gelir oldu.

Kredi kartını iyice hafiflettim. Bu ay toplam nakit çıkışları içerisindeki ağırlığı %11,2. Önümüzdeki ay bu oran daha da düşecek ve Mayıs ayında sıfırlanacak.

Tüm faturaların toplam nakit çıkışlarına oranı %2,29. Geçen ay %6,55 idi. 2024 Mart gelirimin %1,35’ine denk geldi.

Diğer giderler kalemi bu ay nakit çıkışlarımın %81,9’unu oluşturdu. 2024 Mart gelirimin ise %48,15’ine denk geldi. Diğer giderler kalemini aşağıda ayrıntılı olarak analiz yapacağım.

Toplam nakit çıkışlarının 2024 Mart gelirine oranı %58,8. Geçen ay %93,49 idi. Toplam gelirin %41,2’si oranında tasarruf yapabildim. Geçen ay tasarruf oranım %6,51 idi. Dediğim gibi, Mart ayında gecikmiş beklenen ödemelerden ve ilave yaptığım yeni işlerden kaynaklandı. Bu tasarruf oranı şimdilik sürdürülebilir değil.

Diğer giderler kaleminin detayına aşağıdaki grafikte baktığımızda sosyal harcamaların diğer giderlere oranı %5,3. Bu kalem geçen ay %24,4 idi.

Market gıda kalemi %23,5. Geçen ay bu oran %30,9 idi.

Eft-havale masrafları %0,087. Geçen ay %0,33 idi.

Diğer giderler kaleminin içinde de ayrıca bir diğer giderler kalemi var bu oran %15,2. Geçen ay %44,4 idi.

MDV adıyla yeni bir kalem açtım. Bu kalemin içerisinde maddi duran varlık yatırım harcamalarımı kayıt ediyorum. Diğer giderler kaleminin içerisinde %56 orana sahip imiş. Toplam nakit çıkışlarının ise %45,8’ine denk geliyor. 2024 Mart gelirinin %26,95’ine denk geliyor.

Bu kalemin içeriğine baktığımda, kamp çantası, kamp matı, uyku tulumu, tuz lambası, kitaplık ve nem alma ve hava temizleme cihazı oluşturuyor.

Belirtmeden geçemeyeceğim bu ürünler iş birliği değildir. Neden aldığımı ve kişisel deneyimlerimi paylaşıyorum. İş birliği olsa zaten nakit çıkışına sebep olmazdı 🙂

Nem alma cihazını neden aldım? Evim bahçe katında olduğundan çok fazla nem alıyor ve rutubete sebep oluyor. 2023 son baharında eve yaptırmış olduğum sıva boya badana işleri dökülmeye başladı. Bu sebeple böyle bir cihaz alarak sorunu çözmek istedim. 10 gündür kullanıyorum her gün 5 litre civarı su boşaltıyorum. Evde ciddi değişime sebep olduğunu söyleyebilirim. Çamaşırları da hızlı kurutuyor.

Daha sonra bir tane hem spora giderken kullanabileceğim hem de ileride hayalini kurduğum kampa gittiğimde kullanabileceğim bir çantaya ihtiyacım vardı bu sebeple aldım. Daha sonra uyku tulumu ve mat aldım. Evin hem aydınlatması için hemde kitapları dizmek için lambalı bir kitaplık aldım. Kaya tuzu lambasını da yine aynı şekilde hem evin nemini gidermesine katkıda bulunması hem de aydınlatma için aldım.

Bu sebepler dolayısıyla toplam nakit çıkışları içerisinde diğer giderler kaleminin oranı %81,9’a çıktı.

Aşağıdaki grafik aylık net gelirimi ve ay içerisinde nakit çıkışına sebep olan duran varlık yatırım harcamalarımı ve finansal yatırım harcamalarımı gösteriyor.

2024 Mart ayı gelirim Şubat ayına göre %150 artmış görünüyor. Bir yıl öncesinin aynı ayına göre %456 artmış görünüyor. Son 12 aylık ortalamasının %132 üzerinde artış görünüyor. Ancak dediğim gibi bu Mart ayı istisna bir ay. Hem tahsilatı geciken alacaklar hem de ilave işten kaynaklanan bir gelir. Sürdürülebilir değil. Önümüzdeki ay gelirin ne olacağını ben de bilmiyorum. Sıfırı da çekebiliriz 🙂

Mart ayında duran varlık yatırım oranı %36,25 görünüyor. Geçtiğimiz ay %50,24 idi. Geçen yılın aynı ayında %100 idi. Hatta o dönem gelirim yetmiyordu. 12 aylık ortalama duran varlık yatırım oranı %54.

Finansal yatırım oranım %41,29 görünüyor. Geçen ay %4,33 idi. Geçen yılın aynı ayında aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi finansal yatırım hiç yapamadım. –%76,52 idi. O aylarda portföyden nakit çekerek geçimimi sağlıyordum. Dolayısıyla geçen yıl ile karşılaştırmak anlamsız.

Geçtiğimiz ay duran varlık yatırım harcaması kalemlerinde düşüş bekliyorum demiştim. Ancak evimde bazı yatırım harcamalarına devam ediyorum. Kendime çalışma odası tasarımı yapıyorum. Masa ve kitaplık siparişleri verdim. Daha sonra kanepe sehpa vesaire alacağım. Banyoya duşakabin yaptırıyorum. Önümüzdeki aylarda motosikletimi revize ettireceğim. Motosiklette ciddi bir masraf çıkartacak ama değer. 3 Kasım 2020 yılında motosikletimi aldığımda cebimde benzin alacak param bile kalmamıştı. Sonra borsa ile tanışmıştım. O günleri web sitesinde başa sabitlediğim Yatırımcı Olma Kararı Aldığım Gün başlıklı yazımda anlatmıştım. O zaman en büyük hayalim matbaada makine başında çalışırken motosikletime bakarak: “Bir gün senin borçlarını bitirip seni hayalimdeki gibi yaptırıp yollara, turlara gideceğiz,” idi..

Aradan yaklaşık üç buçuk yıl geçti. Motosikletin borcu bitti. Ve borçlarımın da büyük kısmını bitirdim. Artık hayallerime adım adım yaklaştığımı hissediyorum.

-Motokaravan da hayallerimin arasındadır. Onunda zamanı gelecek-

Dolayısıyla önümüzdeki süreçte hem finansal yatırım hem duran varlık yatırımı olarak yatırım harcamalarını sürdüreceğim. Lakin bunu yaparken borç kullanmayacağım. Tamamen özkaynaklarım ile karşılayacağım. Param varsa yaptıracağım yoksa yaptırmayacağım. Çünkü borçlu olmaktan nefret ediyorum. Borçlu olduğum zaman ayaklarımda prangalar varmış gibi hissediyorum. Borçlu olduğum zaman özgürlüğüm elinden alınmış gibi hissediyorum ve o an sevmediğim işlerde çalışmak zorunda kalabiliyorum. Hayatımın 30 yılı böyle geçti. Artık 31 yaşımdayım ve şu an hayatımın en refah dönemini yaşıyorum. Bu refahı hissetmemin sebebi borçlarımdan kurtulmuş olmanın verdiği özgürlüktür. Son 39 aydır uyguladığım yatırım stratejilerine kendimi geliştirerek devam edeceğim.

Son olarak bilanço verilerime bakacak olursak cari oran 14,39, borç kaldıraç oranı %4,85.

Net Borç/Net Gelir= -1,91 ay. Yani net nakit fazlası var. Ev kredisi dahil tüm borçları karşılama oranı ise son gelire göre 2 ay. Mali görünüm olarak oldukça sağlıklı bir bilançoya sahibim. Olumlu.

2024 Mart Ayı Değerlendirmesi

Mart ayı işim gereği bolca seyahat ettiğim bir ay oldu yine. Bu ay ilginç bir şekilde çok disiplinli başladım. Biraz istatistiksel olarak bakacak olursak;

Mart ayında o kadar seyahat etmeme rağmen toplamda 13 gün spor salonuna giderek antrenman yapmışım. Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Kilom 103-105 arasına çıktı. Ama kendimi halen fit hissediyorum sorun yok. 120’e kadar yolu var. Zayıf olmayı sevmiyorum zaten.

Google istatistikleri 5.140 km araç kullandığımı söylüyor. Bunun üzerine ben %20 daha eklerim eksik hesaplıyor çünkü.

Onun dışında bu ay hobi olarak, yaptığım işimden para kazandığım bir noktaya geldim. Şubat ayında halka açık şirketlerden birisinin faaliyet rapor yazı içeriğinde metin yazarlığı ve araştırmacılığı yaptım ve bu rapor Mart ayında yayımlandı. Yaptığım iş beğenilmiş ve tekrar başka iş aldım şu an onun çalışması içindeyim. Amacım bu alanda kendimi geliştirmeye devam etmek. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Kalın sağlıcakla.

Çekince ve Uyarı Metni

Burada yapmış olduğum yorumlar kendime notlarımdır. Uzman değilim. Yatırım danışmanı değilim. Lütfen yatırım kararlarınızı SPK lisanslı yatırım kuruluşlarından alınız. Buradaki yorumlarım yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilemez. Yapacağınız kâr veya zararlardan sorumluluk kabul edilmez. Kendi araştırmalarınızı yapmanızı öneririm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Alper Alper 2 Nisan 2024

    Bir çırpıda okudum çok güzeldi umarım hayellerine hedeflerine biran evvel ulaşırsın

  2. Bayram kartal Bayram kartal 7 Nisan 2024

    Merhaba bu son paragrafta bahsettiğiniz hobi olarak yaptığınız işle nasıl tanıştınız bizim gibi sektör değiştirmek isteyen arkadaşlar için yol gösterici olabilir diye düşünüyorum teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!