İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

36. Ay Portföy Durumu 31 Aralık 2023

Merhaba dostlar, 36. ayı bitirdik yani yatırım sürecinde 3 yılı doldurduk.

Portföyde neler olmuş ve genel olarak yıl sonu değerlendirmesi yapalım.

Makro Görünüm

TUIK’e göre TÜFE, 2023 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %3,28, bir önceki yılın aralık Aralık ayına göre %60,09, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,98 ve on iki aylık ortalamalara göre %53,40 olarak gerçekleşti.

ENAG’a göre TÜFE, Kasım ayında %5,58, yıllık ise %129,27 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz Kasım ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %40’a çıkarken Para Politikası Kurul’u 21 Aralık 2023 tarihindeki Kurul toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

Kurul enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak şekilde faiz politikasını sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. Para piyasası fonları yıllık %47’e varan faiz getirisine ulaştı.

$/TL 28,85 TL ile başladığı Aralık ayını %2,17 yükselerek 29,48 TL ile kapattı.

Portföy Dağılımı

Portföyün son durumu bu şekilde. Hisse oranım %83,40. Geri kalan TL nakdi para piyasası fonlarında değerlendiriyorum.

Hisselerime uzun vadede güvenmekle birlikte bu faiz artış döngüsünde borsa ve piyasa tecrübesizliğimin bedeli olarak yüksek oranda hissede yakalanmış oldum. (Ben zaten hep bu oranlarda yatırım yapıyordum.)

Şimdiki aklım olsa hisse senedi pozisyonlarını Ağustos-Eylül aylarında azaltırdım. %30’lara kadar indirirdim hisse pozisyonumu. -Burada piyasa zamanlaması imkânsızdır tezi de devreye giriyor ama faiz artışlarının gümbür gümbür geleceği belliydi. Endeksdeki havanın bozulacağını öngören hocalarım vardı. Açıkçası ben bu kadar etkileneceğini beklemiyordum.- Bu konuları tabi ki tecrübe kazanarak zamanla öğreneceğiz.

Ben bu işlerin uzmanı veya profesyoneli değilim bunu hep söylüyorum. Öğrenmeye çalışıyorum.

3 yıldır hisse seçimi ve temel analiz konusunda kendimi geliştirmeye çalıştım ve öğrendiklerimi web sitemde yayımladım. Hisse senedini iyi seçmek ile genel ekonomiyi ve piyasayı yorumlayabilmek farklı şeyler.

Bu sene makro ekonomi konusunda kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim ve bu doğrultuda çalışmalara başladım.

Mesela Mahfi Eğilmez Hoca’mın bloğunu baştan sona notlar alarak okumaya karar verdim. Ekonomi yazarlarını daha çok okumaya karar verdim. İyi bir yatırımcı şirket analizinin yanı sıra makro ekonomiyi de iyi yorumlayabilmeli.

Portföyden Çıkanlar

Pegasus, Alark ve Froto portföyün performansını ciddi anlamda etkiledi. Pozisyonlarımı korumaya devam ediyorum. Elime geçen TL nakdi para piyasası fonlarına kaydırmaya çalışıyorum.

Portföyümden sadece geçen aylarda katıldığım halka arzları çıkarttım. Başka hisse satışı olmadı.

Portföyün Performansı

TL Bazlı Yatırım Portföyü aylık bazda -1,96% azaldı. Yıllık bazda %57 arttı. 12 aylık ortalamasının %29 üzerinde gerçekleşti.

$ Bazlı Yatırım Portföyü aylık bazda -4% küçüldü. Yıllık bazda -1,07% azaldı. 12 aylık ortalamasının %7,52 üzerinde gerçekleşti.

Baktığımız zaman yatırım portföyü TL bazlı yıllık olarak %57 büyümüş görünüyor $ bazlı ise -4% erimiş görünüyor.

Yani çok başarısız bir portföy yönetimi, üstelik fintwit aleminde 2023 yılında $ bazlı x2-3 yapmayanların dövüldüğü bir ortamda 🙂 Yazının ilerleyen kısımlarında durum değerlendirmesi yapacağım.

Aşağıdaki grafik 2014 Temmuz ayından itibaren toplam varlıkların $ bazlı görünümü.

Nakit Akışları Durumu

Nakit akışları ile devam ediyorum. Aşağıdaki grafik nakit akış dağılımını gösteriyor. Ev kredisinin nakit akışları içerisindeki ağırlığı %6. Aralık ayı gelirimin ise %4,49’una denk geliyor. 2019 Aralık ayında evi aldığımda ilk taksit o dönem gelirimin %52’sine denk geliyordu. Ev kredisinin son taksiti 2029 Aralık.

Telefon taksitinin ağırlığı nakit akışlarının içerisinde %4. 2024 Şubatın 28’inde son taksitini ödeyeceğim.

Kredi kartının nakit akışları içerisindeki ağırlığı %30.

Şubat ve Marttan sonra kredi kartı da ciddi derecede hafifleyecek hatta Mayıs ayında sıfırlanacak. O günden sonra da artık kredi kartı kullanmayı düşünmüyorum.

Ömeroğulları yapı malz. ise nakit akışları içerisinde %2 ağırlığa sahip. Ev tadilatı için malzeme almıştım Mayıs ayında, 6 taksitin son taksitini ödemiş bulunuyorum.

Diğer kalemler ise faturalardan oluşuyor. Bu ay telefon faturası yüksek oldu evdeki wifiyi kapattığımdan dolayı ek paketler almıştım o sebeple çok yüksek geldi bu ay. Hayatımda ödediğim en yüksek telefon faturası oldu. 687,5 TL. Nakit akışları içerisindeki ağırlığı %3. Spor salonu ise zaten belediyenin salonuna gidiyorum, 40 TL 🙂 Starbucks’da tall filtre kahve bile 45 TL 🙂

Diğer giderler kalemi nakit akışları içerisinde %53 ağırlığa sahip. Onun detaylarına aşağıda ayrı bir grafik halinde bakacağız.

Diğer giderler kaleminin detayına baktığımızda Market-Gıda kalemi %30.

Dışarıda yeme kalemi %23. Bu ay hiç alkol tüketmedim, sıfır 🙂

Bu ay sağlıklı beslenmeye başladım salata falan yapıyorum bol bol. Karar verdim yazın sixpackleri çıkartacağım. 2018 yıllarındaki formumu yakalayacağım geri. Sıkı çalışıyorum ve gelişme var!

Diğer giderler kaleminin içerisinde de ayrıca bir diğer giderler kalemi var.

Bunlar ise yeğenlerime doğum günü hediyesi vesaire aldım onları burada sınıflandırıyorum.

Ve bazı maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımlarını da burada tutuyorum örneğin mutfak eşyası gibi. Diğer Giderlerin oranı %43.

2023 Yılı Değerlendirmesi

Portföy performansım feci durumda. Hem enflasyona yenilmiş hem de $ bazında -4% erimiş. Bu yüzden 2023 yılının başına gidip durum değerlendirmesi yapmamız gerekiyor.

6 Ocak 2023 tarihinde matbaadaki işimden istifa ettim. Neden istifa ettiğimi İşsizlik Rutinleri yazımda anlatmıştım.

Matbaadaki işimi hayatta kalmak ve geçinebilmek için yapıyordum. 2022 yılının Aralık ayının son günlerinde bana bir mail ile iş teklifi gelmişti. Fintwit camiasından tanınan ünlü bir isimden.

Görüştük ve ben de kabul ettim.

Daha sonra kendi kendime:

“Ulan madem ben bu işlerden para kazanabiliyorum ne işim var matbaada?” diyerek bastım istifayı.

Daha sonra evden çalışmaya başladım lakin bu iş hayal ettiğim gibi olmadı ve anlaşamadık.

Bu sefer ben işsiz kaldım. Herhangi bir gelirim yoktu. Kredi kartım ise limitleri dolmuştu.

6 Şubat tarihinde 11 ilimizi yerle bir eden binlerce insanımızı kaybettiğimiz büyük deprem olmuştu. O sabah o kötü haber ile uyandık.

O işimde olmayınca ben işsizlik maaşına başvurdum ve o gün de deprem sabahı PTT’ye gittim. Tam bir ay olmuştu işten istifa edeli.

Web sitemden ayda 200-300 lira gelirim olduğu için ve işten ayrıldığım için sistem otomatik olarak beni Bağkurlu yapıyormuş yani iş veren olarak görüldüğüm için işsizlik maaşından yararlanamıyor muşum.

PTT’den çıktım. Kredi kartı limitim ağzına kadar dolu, ihtiyaçlarım için alışveriş yapamıyorum.Param da yoktu. Bütün varlıklarım hissede idi. İşsizlik maaşı gelir belki biraz nefes alırım diyordum onu da alamadım.

O gün eve geldim bir yandan deprem olmuş ve biz depremin büyüklüğünün farkında değiliz. Sonra twitterdan takip etmeye başladım ve depremin büyüklüğünün farkına vardım. 3 gün ekran başından ayrılamadım haberleri takip etmekten. Sadece enkaz altından yardım isteyenlere rt yaparak yardımcı olmaya çalışıyordum. Hayatımın en kötü en çaresiz günleriydi.

İşsizdim zaten, portföyümdeki aylarca dişimden tırnağımdan artırarak biriktirdiğim hisselerim dışında hiçbir şeyim yoktu. Deprem günü ve ertesi günü borsayı da açtılar ve deprem yüzünden portföyümde yaklaşık %25 civarı eridi. Portföyü hiç umursayacak durumda da değildim. Daha sonra o şekilde Aziz Serin Hocam ile beraber depremin 4. günü K.Maraş’a gittik. Zaten işsizim maddi olarak yapabileceğim bir şey de yok en azından gideyim bir yardımım dokunur bir şeyler taşırım belki dedim o şekilde gittik geldik Maraş’a.

Daha sonra eve geldim ve ne yapsam diye düşünüyorum, işsizim. Para kazanacak bir yol bulmam lazım diye düşünüyorum. Youtube’a odaklanayım içerik üreteyim oradan bir gelir modeli yaratırım diyorum. Kararlıydım matbaaya dönmeyecektim. Çıktım bir yola. Gerekirse bütün portföyü satacaktım ve geçimimi sağlamak için kullanacaktım. O süre zarfında da kendime gelir yaratacak modeller arayacaktım bu düşünceler içerisinde stresli, uykusuz, geceler, günler, geçti..

Sonra part time haftada birkaç gün çalışabileceğim ve temel ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim bir işe başladım 28 Şubat günü.

Bu işten kazandığım sadece borçlarımı ödememe ve geçinmeme yetiyordu ama bana haftada 3-4 gün bazen 5 gün zaman kalıyordu. Ben de buna tamam idim. Matbaadaki gibi köle yaşamı değildi yani.

Bu süreçte portföyümden para çekmek, hisse satmak zorunda kaldım. Kendime borçlandım. Portföyden çektiğim tutarları kendime borç yazdım ve onları ileride kendime ödeyeceğim dedim. Eylül ayına kadar bu böyle sürdü.

Daha sonra ek bir iş daha buldum geçtiğimiz aylarda. Şu an birkaç tane işi bir arada yürütüyorum ama yine de kendime zaman yaratabiliyorum, sporumu yapabiliyorum evde kitabımı okuyup kafa dinleyebiliyorum.

2023 yılında finansal yatırım yapamadım hatta finansal yatırım tarafında kendime borçluyum. Daha çok duran varlık olarak nitelendirdiğimiz tarafta evi tadilat yaptırdım, telefon, tablet, mutfak eşyaları, giyim tarzında bana göre ciddi harcamalar yaptım.

Aşağıdaki grafik aylık net gelir ve yatırım harcamaları dağılımını gösteriyor. Mavi çizgi aylık net gelir çizgisi. Bu grafiği yeni oluşturdum. Defterde tuttuğum geçmişe dönük verileri Excele yükledim.

2018 Mayıs ayından itibaren bütün harcamalarım ve gelirim kayıtlıdır. Mavi çizginin ne kadar dalgalı ve düzensiz olduğunu görebiliyoruz 🙂 Bazı aylar iyi kazanmışım bazı aylar sıfır çekmişim.

En son 2023 Şubat ayında dibi görüyorum ve daha sonra finansal yatırımları satarak kendimi finanse ediyorum.

Geçmişe dönüp baktığımda 2022 Ekim ayından itibaren hiç finansal yatırım yapmamışım. Yani borsaya para eklememişim. 2023 yılı içerisinde borsadan para çekip geri yatırarak 1 yıl boyunca parayı çevirmişim. 2023 yılı içerisinde finansal yatırımdan ziyade duran varlık yatırımı yaptığım bir yıl oldu. Grafikte görmüş olduğunuz kırmızı çizgi duran varlık yatırım harcamalarını gösteriyor.

Bu kalemin içerisinde ev kredisinden tutun motosiklet kredisine, ev tadilatına, elektronik ve giyim eşyalarına her türlü sabit kıymet için yapılan kredi ödemeleri, harcamaları duran varlık yatırımı olarak sınıflandırdım.

Yani 2023 yılı borsadan para çekerek maddi duran varlık yatırımları yaptığım ve hayatımı değiştirdiğim bir yıl oldu.

2023 yılında toplam kazancımın %59,20’sini maddi duran varlık yatırımlarına, %43’ü günlük yaşam ve sosyal harcamalarıma, %4,13’ü faturalarıma, %1,83’ü sağlık harcamalarına gitmiş. Finansal yatırım yatırım zaten yapmadım. Toplam kazancımın ortalama -%7’i kadar her ay yatırım hesabımdan para çekip yatırarak çevirmişim. Yine de iyi toparladım. Tebrikler bana 🙂

Son 4-5 aydır portföyüm ile çok ilgilenemedim daha çok işlerime ve hayatımı düzene koyma yolunda zamanımı harcadım.

Ama genel olarak 2021 yılına dönüp baktığımda 36 ay önce koyduğum hedeflerin çok çok ilerisindeyim. Hedefim 2024 yılına borçsuz girmekti. Bunu başardım sayılır. Kendime, portföyüme borcum var onu da 2024 Şubat ayına kadar kapatacağım. Daha sonra yatırım ve tasarruflara devam edeceğim.

Yaşam tarzı olarak 2033 yılında finansal özgür olup sevdiğim işleri yapacağım matbaadan kurtulacağım hayali kuruyordum ben bunu 2023 yılında başardım sayılır.

Matbaadan 2023 yılının başında kurtuldum. Şu an yaptığım işler sevdiğim işler. Birisi beni sürekli seyahat ettiriyor bir tanesi de sevdiğim alan, yani finansal alanda araştırmalar çalışmalar yaptırıyor. Bu bence harika.

Bir yandan eğitim hayatım eksik kalmıştı bildiğiniz gibi. Onu da kaldığım yerden devam ediyorum 2023 yılında epey yol aldım. Onun dışında spor hayatıma geri döndüm aktif bir şekilde neredeyse her gün sporuma gidiyorum ağırlık çalışıyorum kendimi çok iyi hissediyorum spor yaptığım için. Ve tam bir yıldır yalnız yaşıyorum aşırı derecede huzurluyum.

2024’teki hedefim motosikletimi güzel bir bakıma sokmak, motokaravan almak ve yatırımlara devam etmek. 15 gün sonra 31 yaşıma gireceğim. 35 yaşıma gelmeden motokaravan, motosiklet ve ekipman teçhizat yatırımlarımı da tamamlamak istiyorum. Hayalim sürekli yollarda gezerek çalışmak. Şu an için uzaktan online çalışma sistemini oturtuyorum yavaştan. Ve borç yapmayı düşünmüyorum 2024 yılında. Maksimum 3-6 ay taksit yaparım. Çünkü borç beni çok huzursuz hissettiriyor özgürlüğümü kısıtlıyor. Borç yüzünden sevmediğim işlerde çalışmak istemiyorum. Hayatım borç yüzünden sevmediğim işlerde çalışmakla geçti çünkü.

Son olarak bilanço verilerime bakacak olursak cari oran 6,12, borç kaldıraç oranı %7,42.

Net Borç/Net Gelir= -0,02 ay. Yani net nakit fazlası var. Ev kredisi dahil tüm borçları karşılama oranı ise 4,3 ay. Mali görünüm olarak oldukça sağlıklı bir bilançoya sahibim. Olumlu.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Deniz Deniz 6 Ocak 2024

    Başarılar diliyorum

  2. Muhammed Burak Demir Muhammed Burak Demir 6 Ocak 2024

    Abi merhaba. Ben de yatırım yapmaya başladım ve bu süreci bir blogda paylaşmak istiyorum ama nasıl yapacağımı hala oturtamadım. Sen blogu nasıl açtın ve grafikleri nasıl yapıyorsun. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!