İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

35. Ay Portföy Durumu 30 Kasım 2023

Merhaba dostlar, 35. ayı da bitirdik, bu ay neler olmuş portföyde hadi bakalım.

Makro Görünüm

Bu ay makro görünüm tarafından çok fazla bir şey aktaramayacağım. Bu aralar çok yoğunum. Pek fazla olayları ve gündemi takip edemiyorum. Portföyüm ile bile ilgilenemiyorum. Sadece çalışıyorum. O yüzden birkaç makro veriyi paylaşıp direkt portföy dağılımına geçeceğim.

Geçtiğimiz Ekim ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %35’e çıkarken Para Politikası Kurul’u 23 Kasım 2023 tarihindeki Kurul toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35’ten yüzde 40 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

TUIK’e göre TÜFE, 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %3,43, bir önceki yılın aralık ayına göre %55,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,36 ve on iki aylık ortalamalara göre %54,26 olarak gerçekleşti.

ENAG’a göre Ekim ayında TÜFE aylık bazda %5.09, yıllık bazda %126.18, yılbaşından itibaren artış oranı %105.48 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL 28,30 ile başladığı Kasım ayını %1,94 artarak 28,85 TL ile kapattı.

Portföy Dağılımı

Portföyün son durumu bu şekilde. Faiz artışları sonrasında hisse senetlerindeki performans düştü. Artık eski günlerdeki gibi her aldığımız hissenin yükseleceği günler geride kaldı.

Şu an hisse oranım %87,8. Geri kalan TL nakdi gecelik repo faizinde değerlendiriyorum. Politika faizi %40 oldu. Mevduat faizleri %47’leri buldu.

Yeni ekonomi yönetimi enflasyonu düşürmekte kararlı görünüyor. Saygın ekonomistlerin yorumları da bu görünümü doğruluyor. Ben artık elime geçen nakdi hisse pozisyonumu artırmakta değil nakit oranımı artırmakta kullanacağım. Artık para daha değerli.

Cash is the king

Pegasus ve Alarko hisselerim beklediğim performansı göstermedi. Pegasus özelinde faiz artışlarının etkisi olduğunu düşünüyorum.

Alarko özelinde ise hem ortak satışı, hem de faizlerin artışı baskılıyor. Tüm şirketlerin faaliyetleri bazında baktığımda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Ben hisse senedi pozisyonumu korumaya devam ediyorum.

Portföyden Çıkanlar

Bu ay portföyümde halka arzına katıldığım üç hissenin satışı dışında başka çıkan hisse olmadı. Yeni alımda olmadı. Birkaç tane halka arza katıldım sadece. Bu ay hisse işlemlerim çok durağan geçti. Bu ay portföyüm ile hiç ilgilenmedim desem yeridir.

Şu an için portföyümde çok anlatacağım bir şey yok. Portföyün genel performansına bakalım ve sonra bu ay ki olayları değerlendirelim.

Portföyün Performansı

Bu ay yatırım portföyüm TL bazlı %4,27 büyüdü. Bunun sebebi ise hisse senedi portföyündeki %1,04’lük büyüme, gecelik repo faizinde değerlendirdiğim TL nakdin %35,44 artmasından dolayı toplam yatırım portföyü %4,27 büyümüş oldu.

Bu ay gelir gider dengem de cari fazla verdiğim için TL nakdi artırmış oldum. Kendime olan borcumdan düştüğüm için tasarruf ve yatırım olarak saymıyorum.

Yatırım Portföyü $ Bazlı %2,28 Büyüdü

Nakit Akışları Durumu

Nakit akışları ile devam ediyorum. Aşağıdaki grafik benim aylık nakit çıkış dağılımını gösteriyor. Bu ay 36 aylık motosiklet kredisinin son taksitini ödedim. Bu ay evin Dask sigortası çıktı onu unutmuştum onu ödedim.

Bu ay kredi kartımın payı hem oransal olarak hem miktarsal olarak arttı. Normalde sadece asgarisini yatırıyordum artık kredi kartı faizleri de arttığı için ekstrenin tamamını ödüyorum. Bu ay ek bir iş daha almam sebebiyle gelirimi artırdım. Birkaç tane işi birlikte yürütüyorum.

Normalde Şubat ayında kredi kartımı sıfırlayacaktım lakin yıllardır bazı ertelediğim ihtiyaçlarımı bu ay alma ihtiyacı duydum (Okuyucu iç sesi: “Parayı buldun tabii”).

Kasım ayında yüklü miktarda alışveriş yaptım. Geçtiğimiz Ekim ayında evde eski ne varsa çöpe atıp komşulara dağıtmıştım. Beni rahatsız eden ne varsa evden ve hayatımdan çıkartıyorum. Mesela bir kıyafet giyiyorum yıllar önceden kalma onu giydiğimde mutlu hissettirmiyorsa gıcır gıcır olsa bile atıyorum. Burada kıstas eski veya yeni olması değil beni iyi hissettirip hissettirmemesi. Eski olup iyi hissettiren şeyleri de tutuyorum.

Bu ay ihtiyacım olan, teknoloji, giyim ve mutfakta gerekli olacak eşyaları aldım. Bu sebep ile kredi kartımın oransal olarak büyüklüğü önümüzdeki dört ay daha yüksek kalmaya devam edecek. Çünkü farklı vadelerde kredi kartına taksit yaptım.

2023 yılında portföyüme hiç tasarruf edip yatırım yapmadım. Aksine portföyüme borçluyum ve borçlarımı kapatıyorum yavaş yavaş.

2023 yılı hayatımda ciddi değişikliklerin yaşandığı bir yıl oldu ve kendime yeni bir hayat, yeni bir düzen kurduğum için maddi duran varlık sayılabilecek yatırımlara ayırdım bütün gelirimi. Eksikleri tamamlıyorum, az kaldı. 2024 yılında yatırım portföyüme tasarruf ederek borçları kapatmış bir şekilde devam etmeye çalışacağım. 2023 yılındaki ben ile 2022 yılındaki ben arasında çok fark oldu harcamalar ve hayat standartları bakımından. Matbaadan istifa etmek yaşam kalitemi artırdı. İlk zamanlar ‘Sefil Bilo’ gibi zorluklar yaşamış olsam da ilerleyen aylarda toparladım. Daha güzel günler gelecek diye düşünüyorum. Çalışmaya devam edelim yeter ki..

Aşağıdaki grafik ise yukarıdaki ‘diğer giderler’ payının detay kalemleri. Kasım ayında hayatımda köklü değişiklikler yapmaya karar verdim. Spora daha fazla ilgimi vermeye başladım eski günlerde olduğu (2015-2019) gibi.

Evde olduğum günlerde mutlaka her sabah 6:30’da antrenmana gitmeye çalışıyorum. Genel olarak haftanın 4-5 gününü evde geçiriyorum.

Bu ay artık yediğimi içtiğimi kontrol altına almak için mutfağa hassas terazi aldım. Günlük protein ve kalori miktarımı hesaplıyorum beslenme maliyetlerini hesaplıyorum. Hesapladıkça bazen hayret verici şeyler öğreniyorum.

Dışarıdan yemeye çok alıştım bu yıl. Bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını hem sağlık açısından hem gelir gider dengesi açısından mümkün olmadığını düşündüğüm için gider kalemlerini ‘dışarıda yemek’ ve ‘market gıda’ olmak üzere ikiye ayırdım.

Market gıda evde tükettiğim gıdalar ve diğer ev ihtiyaçlarını kapsayan giderlerin kalemi. Dışarıda yemek ise yollarda yediğim veya eve sipariş ettiğim harcamaları kapsıyor.

Diğer giderler kalemi ise bazı bu kategorilere girmeyen diğer harcamalardan oluşuyor. Alkol giderini bu ay %1,7’e düşürdüm. Geçen ay %24 idi. Alkolü yaşantımda azaltmaya karar verdim. Ben normalde kullanmazdım bu sene nedense böyle oldu. Ama toparlayacağız. Alkol sağlıklı bir şey değil. Hem de aynı dışarıdan beslenme örneğinde olduğu gibi sürdürülebilir bir durum değil. Hem sağlığıma zarar hem portföyüme. Bu noktada spor benim dayanak noktam oluyor.

Sporu hayatımın merkezine aldığımda çok daha dikkat ediyorum yediğime içtiğime ve harcamalarıma. Spor yaptıkça hem fiziksel, zihnen ve mental olarak iyi hissediyorum hem de hayatımı düzenli hâle getiriyorum spor sayesinde. O yüzden sporu hayatımın merkezine yıllar öncesinde aldığım gibi tekrar almaya karar verdim.

Bu ay dışarıda yemek oranı %33,6, market gıda oranı %44,3, diğer giderler kalemi %20. Önümüzdeki süreçte market ve gıda oranı ne kadar yüksek olursa o kadar hem mali yönetimi hem de sağlıklı yaşam mottosunu iyi yönetmişim demektir.

Son olarak bilanço verilerine bakacak olursak cari oran 4,24, borç kaldıraç oranı %8,65.

Net Borç/Net Gelir= 0,45 ay. Yani 0,4 aylık gelir ile ev kredisi hariç tüm borçları kapatırım. Ev kredisi dahil tüm borçları karşılama oranı ise 5,1 ay. Mali görünüm olarak oldukça sağlıklı bir bilançoya sahibim. Olumlu.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bir yorum

  1. Özgürlüğe yatırım Özgürlüğe yatırım 1 Aralık 2023

    Dışardan yemek olayı çok büyük bir bağımlılık ben bu yıl bu durumu minimum seviyeye düşürdüm. Alkol konusunu da en kısa sürede halledersin umarım hocam. Bol kazançlar 👋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!