İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

34. Ay Portföy Durumu 31 Ekim 2023

Merhaba dostlar, 34. ayı da bitirdik. Bu ay portföyde neler olmuş hadi bakalım.

Portföyden Çıkanlar

Bu ay portföyümden Ekim ayının başında Toaso’yu çıkarttım. Zaten portföyümde %2,6 oranında vardı onları da Pgsus’a çevirdim. Bugün son günde de bazı katıldığım halka arz şirketlerini sattım. Birkaç tane daha halka arz şirketi var onları da önümüzdeki günlerde satarım. Onun dışında aşağıdaki Toaso, dışında sattığım bir hisse olmadı.

Makro Görünüm

Bu ay Filistin-İsrail arasındaki olaylar en çok bizim borsamızı etkiledi. 29 Eylül Cuma günü 8.334,94 puan ile kapatan XU100 endeksi 31 Ekim Salı günü Eylül ayı kapanışına göre -%9,85 düşerek 7.514,10 puan ile Ekim ayını kapattı.

2021 Mart ayında Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanı iken enflasyonu (2021 Şubat ayı yıllık TÜFE %15,61) kontrol altına almak için %17 olan Politika Faizi’ni 200 bp artış ile %19’a çıkartmıştı.

20 Mart 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile görevinden alınmıştı. Yeni Şafak gazetesi “Bu Operasyonu Kim Adına Çektiniz?” manşeti ile Naci Ağbal’ı feci şekilde eleştirilere tutmuştu.

Yeni Şafak gazetesi köşe yazarlarından olan ve faiz inmeli diye eleştirilerde bulunan Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası Başkanlığı’nda göreve getirilmişti.

Ve göreve geldikten sonra ise, “Faizler hemen düşürülecek diye bir durum söz konusu değil!” diyerek açıklama yapmıştı.

O dönem 7 lira seviyelerine inmekte olan $/TL kuru bu olaylardan dolayı 8 liraya yükselmişti. Naci Ağbal’ın görevde olduğu dönemde 300 puan seviyelerinde olan 5 yıllık CDS’imiz Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla 460 puanlara ulaşmıştı. Bu olumsuzluklar içerisinde 2021 Eylül ayına giderken hisse senedi piyasasında risk iştahı çok düşmüştü. 2021 Eylül ayı geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faiz sebeptir enflasyon sonuçtur, bizim arkadaşlara ne oluyor bu konuda nas ortada!” söylemlerinden sonra Merkez Bankası bağımsızlığını kaybetmiş ve Eylül ayı PPK toplantısında ilk faiz indirimi 100 bp ile başlamış %18’e düşürülmüştü.

Bu olaylardan sonra 2021 Ekim ayında ikinci faiz indirimi geldiğinde fon sahipleri ve yatırımcılar enflasyondan korunmak için borsadan başka yatırım yapacak bir yatırım enstrümanı bulamamışlardı.

Normal şartlarda döviz yukarı gittiğinde borsa aşağı düşecek diye genel bir inanış hakimdi. Bu süreçte bu algı tamamen bozuldu. Yatırım yapacak yer bulamayan sermaye sahipleri borsadaki şirketlere akın etti.

Döviz kurunun hızla yükselmesi ve TL’deki değer kaybıyla Borsa İstanbul’a yatırımcıların ilgisi arttı. O dönem 1.5 milyon olan BİST yatırımcısı şu an 8 milyonu aşmış durumda. Geçmişte görülmemiş bir rally ile karşı karşıya kaldık. Parası olana yatırım yapacak bir alan bırakmamışlardı. Bankalar eksi negatif reel faiz veriyorlardı.

Bu durumda biraz yatırımdan anlayan birisi borsadaki şirketlere ortak olmanın daha akıllıca olacağını düşünebilirdi. Daha sonra 2023 Şubat ayı PPK toplantısına kadar faiz indirim döngüsü sürmüş ve son olarak Politika Faizi %8,5 seviyesine kadar indirilmişti. Bu süreçte CDS risk primimiz 830 puanlara kadar ulaşmıştı. 2023 Şubat ayı geldiğinde TUIK’e göre TÜFE yıllık %55,18‘e ulaşmıştı. ENAG’a göre ise TÜFE yıllık %126,91‘e ulaşmıştı. Dolar/TL kuru 18 lira seviyelerinde idi. Bu süreçte ucuz krediye ulaşabilenler servetlerine servet katmışlardı. Bir de bu dönem içerisinde hızla yükselen döviz kurunu tutmak için KKM adında bir opsiyon çıkarılıp halkın omuzlarına dolaylı yollardan bir yük daha bindirilmişti.

2023 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri sonrasında AKP iktidarının tekrar seçimi kazanmasıyla birlikte, C.Başkanının faiz sebep – enflasyon sonuçtur tezi ile başlayan heterodoks politikalardan ortodoks politikalarına hızlı bir dönüş başlamış oldu. Hem iç işlerinde, hem ekonomi yönetiminde hem de dış politikada AKP yönetiminden beklemediğim akılcı politikalar izlenmişti. Yeni ekonomi yönetimine eski ekonomi bakanlarından olan ve ekonomi alanında uluslararası saygınlığı olan Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı olarak 4 Haziran 2023 tarihinde göreve getirildi. Merkez Bankası Başkanlığına ise yine uluslararası ekonomi alanında saygınlığı olan Hafize Gaye Erkan 9 Haziran 2023 tarihinde göreve getirildi. Yeni ekonomi yönetiminin ilk işi rasyonel ekonomi politikalarına dönüş oldu ve kademeli olarak faiz artışlarına başladılar. %8,5 ile devraldıkları Politika Faizi’ni 25 Ekim 2023 tarihi itibariyle %35’e çıkarttılar. Şu an dolar/TL kuru 28,30 TL. Eylül 2023 yıllık enflasyonu TUIK’e göre %61,53, Enag’a göre ise %130,13 oldu.

Şimdi diyeceksiniz: “ee ne anlatıyorsun bunları bizde biliyoruz. Portföyü anlat kardeşim, portföyü… kaç para kazandın bu ay onu anlat bana!” diyeceksiniz. Haklısınız, geliyorum oraya.

Yeni ekonomi yönetiminin hedefi enflasyonu düşürmek. Son beş PPK toplantısından anladığım kadarıyla faizler artmaya devam edecek. Yani son üç yıldır borsaya alternatif bir yatırım aracı kalmadığından borsadaki hangi şirketleri alırsak alalım para kazanalım dönemi bitmiş görünüyor. Bu durumda şirketlerde daha seçici davranmanın önemli olacağı kanısındayım. Faizler arttığında ne olur? Hane halkı tüketimi keser. Artık talep esnekliği olan ürünlerin satışı azalır.

Talep esnekliği olan ürün nedir? Mesela siz gıda almadan yaşamınızı sürdüremezsiniz. Bu durumda perakende ve gıda üretim şirketleri talep esnekliği olmayan bir sektördür. Ama seyahat ve turizm veya otomotiv sektörü talep esnekliği olan sektörlerdir. Tüketici bu mal ve hizmetleri satın almadan da yaşamını sürdürebilir. Bunlarda talep esnekliği olan sektörlerdir.

Bir diğer konu ise yüksek borçlu ve faiz artışlarından negatif etkilenen, net işletme sermayesi eksi olan, nakit yaratma güçlüğü çeken şirketlerin kârlılıklarının düşmesi ve bilançolarının zayıf gelmesi. Artık bu tarz şirketlerin hisse performansları da olumsuz etkilenecektir.

Eğer ki C.Başkanı Erdoğan yeniden ekonomi yönetiminin işine karışmazsa, ‘nas var kardeşim, nas var‘ demezse, yeni ekonomi yönetimi enflasyonu kontrol altına almak ve tek haneye indirmek için faiz artışlarına devam edecektir. Bu durumda borsaya alternatif getiri demektir.

Yani artık her aldığımız hissenin bize para kazandırmayacağını ve daha seçici olmamız gerektiğini düşünmemiz gerekiyor. Bunun için ise temel analiz ve ekonomi alanında kendimizi geliştirmemiz yararımıza olacaktır. Neyse, çok uzattım portföy dağılımı ile devam edelim.

Portföy Dağılımı

Bu ay Toaso’dan ve diğer sattığım hisselerden elime geçen nakdi Pgsus ve Froto hisselerime dağıttım.

Bu ay likit fon oranım %14,3’den %7,6’a düştü. Bunun sebebi ise Mayısın 20’sinde başladığım ev tadilatını ancak beş ay sonra 20 Ekim’de bitirebildim. Tadilata kendim çalışarak başlamıştım ancak daha sonra çok sıkıldım ve bıraktım. Bu konuları anlattığım tam 5 bölümlük youtube videosu çektim. Tıklayarak süreci izleyebilirsiniz. Likit fondan portföye bu ay çok küçük miktarda ekleme yaptım. Geçen ay likit fon %14,3 idi. O fonun %11’ini hisse portföyüme aktardım. Ve ev tadilatına harcadım.

Geçtiğimiz ay Alark portföyümde 1. sırada iken Pgsus ve Froto hisselerime yaptığım eklemeler sonucu portföy dağılımım aşağıdaki şekilde oldu. Alark 3. sıraya düştü Pgsus 1., Froto 2.liğini korudu.

Portföy durumu 31 Ekim 2023 itibari ile bu şekilde.

Şu an için hisselerimi satmayı düşünmüyorum. Hedeflediğim fiyatlara gelirlerse eğer o zaman yeniden bir değerlendirme yaparak gözden geçiririm.

Portföyün Performansı

Bu ay yatırım portföyüm TL bazlı -%12 düşüş yaşadı. Bunun sebebi ise portföyden evin tadilatı için nakit çıkışı oldu. Hesaplarıma göre sadece hisse senedi portföyümün düşüşü -%5,3 olmuş. Ben yatırım portföyümü bir bütün olarak hesaplıyordum hisse ve gecelik repo faizinde duran TL nakdi ayırmıyordum. Sanırım hisse senedi için ayrı bir excel kaydı tutsam iyi olacak.

Yatırım portföyü $ bazlı ise -%14,7 düşmüş.

Bu süreçte $/TL kuru ise 27,41 TL ile kapattığı Eylül ayını Ekim ayında 28,3 TL ile kapatarak %3,25 arttı.

Nakit Akışları Durumu

Aşağıdaki grafik benim bu ay içerisindeki ödemeler dağılımımı gösteriyor. Görmüş olduğunuz ev tadilat gideri toplam aylık giderimin %49’unu oluşturmuş. Geri kalan giderlerin pek çoğu taksit ve faturalar. Mesela önümüzdeki ay motosiklet kredisi bitiyor. Koltuk kredisi bu ay sonuncuyu ödedim. Telefon taksidi 2024 Şubat ayında bitecek. Yapı malzemeleri Aralık ayında bitecek. Bugün motosikletin trafik sigortasını yaptırdım. Nakit ödedim. Kredi kartı taksit ile falan hiç uğraşmadım. Aylardır kredi kartı kullanmıyorum. Kredi kartını da asgarisini ödeyerek bitiriyorum borç istemiyorum. Kredi kartı ödemelerim de önümüzdeki Şubat ayında bitecek, ondan sonra çok rahatım. Sadece ev kredisi ve fatura giderlerim olacak. 2023 yılında hiç yatırım yapamadım. Bu yıl hayatımda ciddi değişiklikler yaşadım. Bir geçiş dönemindeyim ve bunun farkındayım o yüzden fazla kasmıyorum. 2024 yılında göreceğiz bakalım hayatım nasıl evrilecek.

Aşağıdaki grafik yukarıdaki diğer giderler diliminin dağılımı. Geçen ay alkol oranını sıfıra indireceğim demiştim ama bu ay da başaramadım. Geçen ay %12 olan alkol gideri bu ay %24! Yemek gideri %74.

Evin tadilatı bittikten sonra evin içerisi hoşuma gitti. Bekâr evi sonuçta bir de inşaat haline girince beş ay boyunca benim ciddi derecede dikkatimi dağıtıyordu. Artık çok daha keyifli gelmeye başladı oturması. Ben düzenli ve tertipli yaşamayı seviyorum. Evi satıp karavan almak için acele etmiyorum. Bir müddet bu şekilde devam edeceğim, geçen ay ki ruh halim motivasyonum çok daha başkaydı. Eve girmek istemiyordum o derece. O an bana bir karavan parası verseler hemen ceketimi alıp çıkacaktım. Youtube kanalımda çok daha detaylı anlattım süreci. Şimdi önümde bir projem var onda başarılı olursam eğer belki evi satmadan alabilirim karavanı. Bunun için çalışmam gerekiyor ve biraz zaman gerekiyor. O yüzden biraz bekleyeceğiz. Hayalim zamanımı kendim belirleyerek yollarda gezerek yollarda çalışarak yaşamak. Şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!