İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

33. Ay Portföy Durumu 30 Eylül 2023

Merhaba dostlar, 33. ayı da bitirmiş bulunuyoruz. Bu ay portföyde neler olmuş hadi bakalım.

Portföyden Çıkanlar

Bu ay portföyden 8 tane hisseyi çıkarttım. 8 hisseden 7 tanesi halka arz hisseleriydi.

Elite ise birkaç ay önce detaylı analiz yaparak portföyüme eklediğim yıl sonuna 31 lira hedef belirlediğim bir hisseydi. Ama piyasa her zaman olduğu gibi abarttı ve hisse 64 liraları gördü. Ben ise toplamda 5 parça kademeli satış yaparak ortalama 57,28 TL fiyattan %117,4 kâr ile portföyümden çıkartarak vedalaştım. Çünkü ben portföye aldığımda %5 civarında bir ağırlığı vardı daha sonra %11 seviyelerini geçmişti. Twitter’da bunu da paylaşmıştım.

Daha sonra Elite’in yerine Pgsus aldı. Onda da kademeli şekilde alımlarımı yaptım. Önümüzdeki bilançodan sonra duruma göre değerlendireceğim.

Geçen ay nakit ağırlığım %10 seviyelerindeydi bu ay ise %14,3 likit fon dediğim Vakıfbank para piyasaları fonu ve %1,5 OSD borçlanma araçları fonu ile %16 civarında nakitteyim. Geri kalan tüm varlıklar hisse senetlerinde bulunuyor. Hisselerim çok aşırı derecede fiyatlanmadığı sürece fazla hareket etmiyorum. Yukarıda da gördüğünüz gibi yatırıma başladığım günden bu yana (33 ay)toplamda 56 defa hisse satışı yapmışım.

Portföyün Performansı

Bu ay Excel tablolarımda yeni güncellemeler yaptım. Biliyorsunuz bu yazılara ilk başladığımda eskiden deftere notlar alırdım. Çünkü Excel kullanmayı bilmiyordum. Şimdi grafikler ile portföyü anlatacağım.

Bu Ay Yatırım Portföyüm $ Bazında +%6,9 Büyüdü.

Yatırım Porföyü TL Bazında ise %10 Büyüdü.

Bu süreçte $/TL kuru ise 26,67 TL ile kapattığı Ağustos ayını Eylül ayında 27,41 TL ile kapatarak %2,77 arttı. Buna rağmen toplam finansal portföy $ bazlı %6,9 büyüdü.

Bu ay yeni bir karar aldım. Evi satılığa çıkardım. Motokaravanda yaşamaya karar verdim.

Evi satmaya çalışıyorum. Evi satarsam motokaravanda yaşayarak İstanbul’dan uzaklaşmaya çalışacağım.

Hayalim ilk etapta karavan yaşamını deneyimlemek ve yollarda olmak.

Daha sonra işlerimi yoluna koyduğumda Ege taraflarından insanlardan uzak doğa içerisinde küçük bir arsa alıp bir prefabrik ev koyarak kendime ait bir alan yaratmak ve tek başıma kafa dinlemek.

Ben, evim, karavanım ve motosikletim.. Belki bir de kedi köpek sahiplenirim. Kim bilir? : )

Şu an 30 yaş bitmek üzere.. 15 Ocak 2024’de 31 yaşıma gireceğim.

Bana kalırsa hedeflerimi bir bir gerçekleştiriyorum. Benim hayalim 2033 yılında finansal özgürlüğe ulaşmaktı ama daha kısa sürede olacak gibi hissediyorum.

Matbaadan istifa ettikten sonra yeni iş kapıları açıldı, şu an için hayatımdan memnunum. Finansal özgür gibi takılıyorum. Takip edenler bilir. Çalışıyorum aslında, ama bu çalışmalar matbaanın yanında benim için eğlence geliyor.. Bu arada BiStock platformu artık halka açıldı. Ben de o platformun yazarlarından biri olduğum için çok mutluyum. Bir buçuk yıldan fazladır projenin içerisindeydim ve açılmasını heyecanla bekliyordum benim de küçük katkılarım olmuştu ve şu anda projeye destek vermeye de devam ediyorum. İndirmeyeniniz varsa mutlaka indirmelisiniz çok güzel veriler ve bilgilere sahip bir platform ve ÜCRETSİZ.

Aşağıdaki grafik toplam varlıklarımın $ bazlı grafiği. İçerisinde sahip olduğum finansal ve duran varlıkların hepsi var.

2014 yılında askerden geldiğimde sıfır gibi bir şeydim. Son üç yıldır borçları kapatmaya ve yatırım yapmaya kafa yordum. Artık bilinçli bir şekilde ilerliyorum. Artık katiyen borç yapmadan yaşayacağım. Özkaynaklarım ile kendimi finanse edeceğim. Kredi kartı kullanımını bıraktım. Birkaç ay içinde kredi kartı borçlarımda sıfırlanıyor. Kredi borçlarımda bitiyor. Evi satarsam ev borcum bile bitecek. Ondan sonra bir motosikletim, bir motokaravanım ve borsada hisselerim olacak ve hayatıma borçsuz kafam rahat şekilde devam edeceğim. Bu benim özgür bir şekilde hayatıma devam etmemi sağlayacak. Bu şekilde sevdiğim işlerde istediğim gibi çalışma şansına sahip olacağım ve kendimi geliştirmeye devam edeceğim..

Nakit Akışları Durumu

Aşağıdaki grafikte artık airfyer ve kahve makinesi taksidi olmayacak onu bitirdim. Motosiklet kredisi son taksidi Kasımda bitecek. Koltuk kredisi Ekimde bitecek. Telefon taksidi Şubatta bitecek. Kredi kartı tahminime göre Şubatta bitecek. Yapı malzemeleri taksidi Aralıkta bitecek. Ev kredisi ise evi sattığım anda bitecek. Ondan sonra sıfır borç ile hayatıma devam edeceğim. Sizlere de tavsiye ederim bu şekilde kendinizi analiz etmenizi. Ben 2018 Nisan ayından beri yapıyorum bunu.

Finansal analiz olarak cari oranım 7,39, kaldıraç oranım %7,40. Mali yapı olarak son derece sağlıklı bir bilançoya sahibim : )

Aşağıdaki grafik ise yukarıda diğer giderler yazan dilimin dağılımı. Geçen ay alkol gideri %30 seviyesinde iken bu ay %12’ye düşürdüm. Hedefim önümüzdeki ay sıfıra indirmek. En büyük payı yemek gideri alması olumlu: )

Artık spora mümkün olduğunca daha çok ağırlık vererek devam ediyorum. 30 yaşa geldikten sonra metabolizmamın yavaşladığını ve artık kilo alımının daha kolaylaştığını hissetmeye başladım. Eskiden böyle olmazdı. Ne yersem yiyeyim kilo alamazdım. Artık spor benim için bir zorunluluk. Zaten seviyorum spor yapmayı bana çok iyi geliyor. Hem ruhen hem fiziken iyi hissediyorum antrenmandan sonra. Sabah erken kalkmaya ve salona gidip barfiks çekmeye devam edeceğim. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bir yandan da İngilizce çalışıyorum eksik olan eğitim hayatımı tamamlamayı hedefliyorum.

Evet dostlar, hayatımdaki durumlar bu şekilde ilerliyor. Umarım ilerde karavan ile gezdiğim dolaştığım yerleri anlatırım sizlere. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!