İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

32. Ay Portföy Durumu 31 Ağustos 2023

Merhaba dostlar,

Uzun zamandır portföy yazısı yazmayı bırakmıştım. Geçtiğimiz ay ki 31. Ay Portföy Durumunda yaklaşık altı ay boyunca neden portföy paylaşımı yapmayı bıraktığımı ve hayatımda neler olup bittiğini kısaca anlatmıştım. Twitter’da gelen yorumlar ve mesajlarda portföy paylaşmam ve kişisel hayatımın nasıl ilerlediği konusunda paylaşım yapmam için talepler geliyordu. Ben de artık portföy yazılarını nasıl bir formatta ilerletsem diye epey düşündüm. Artık portföy paylaşımlarımda para konusunu miktarsal olarak işlemeyeceğim ama daha çok ay içerisinde nasıl işlemler yaptım, portföyümde hangi şirketler var hayatımda neler yapıyorum ve stratejim nasıl ilerliyor, gibi konuları oransal olarak paylaşabilirim diye düşünüyorum. O yüzden yeni bir format denemesi yapacağım. Sizlerde yorumlarda, önerilerde bulunabilirsiniz.

Hadi başlayalım;

Öncelikle yıl başından itibaren satmış olduğum hisseleri, tarihleri ile birlikte ekleyeyim. Aşağıdaki hisseleri portföyümden çıkarttım. Vestel 25. Ay Portföy Durumunda neden çıkarttığımı anlatmıştım. Şubat ayının başından itibaren yaşadığımız deprem felaketi sonrasında ben tekrar odaklanıp yazı yazamadım. Ve işlerimde yolunda gitmiyordu o süreçte 31. Ay Portföy Durumunda anlatmıştım.

Velhasıl o günden sonra aşağıdaki hisse satış işlemlerini yeni oluşturduğum yatırım stratejileri doğrultusunda geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Yatırım stratejim halen daha oturmuş değil. Yeni tanıdığım değerli hocalarım sayesinde fikirlerim değişebiliyor veya şirketlerimin işlerinde gelişmeler olabiliyor.

Evet gördüğünüz gibi yukarıdaki hisselerin çoğu portföyüme girdi, çıktı, girdi, çıktı. Bazıları halka arzlara katıldığım için ve gelecek görmediğim için, artık çok pahalı fiyatlandıklarını düşündüğüm için sattığım hisseler, bazıları patronlarına güvenmediğim için sattığım hisseler, bazıları sektörlerindeki işler yolunda gitmediği için sattığım hisseler gibi sebeplerden oluşuyor. Baktığımız zaman yılbaşından itibaren tam 8 ay boyunca 46 tane satış emri vermişim. Ortalama 20 hisselik bir portföy yönettiğimi düşünürsek 46 hisse satış emri gayet makul diye düşünüyorum. (Hepsi iyi oranlarda kâr ile kapandı) Yukarıdaki hisseleri tek tek neden sattığımı açıklamayacağım ama birçoğunu geri portföyüme de eklediğimi aşağıda göreceksiniz.

Portföy Dağılımı

Aşağıdaki hisseler son durum. %10 civarında TL nakitteyim gerisi hissede. Borsanın sert düştüğü günlerde insanlar Twitter’da sızlanırken ben bu TL nakit ile güvendiğim hisselere ufak alımlar yaparak psikolojimi sağlıklı tutuyorum. Bu oran bazen %20-40’lara kadar bile çıkabiliyor. Üç tane hisse önemsiz derecede spekülatif, ağırlığımda çok az zaten onları burada göstermek istemedim. Geri kalan hisseler spekülatif olmadığından paylaşmakta mahsur görmüyorum. Web sitemde güncel olarak #Froto, #Alfas, #Elite ve Twitterda paylaşmış olduğum #Mpark analizleri mevcut. Diğer hisseleri de değer verdiğim hocalarımın analizlerini okuduktan sonra güvenerek taşıyorum. Bütün hisselere yetişmek kolay değil, güvendiğim hocalarımın analizleri ile kendimde okuyup göz atıp güvendikten sonra portföyümde taşımaktan rahatlık duyuyorum.

Portföyüm $ bazında geçen aya göre %23,31, geçen yılın aynı ayına göre %84,57 büyüdü.

Portföyümde bugün olan hisseler yarın olmayabilir!

Yatırım Stratejim Nasıl Devam Ediyor

Bildiğiniz gibi yatırım işine 100 TL ile borç içinde yüzerken zar zor ayırabildiğim bir para ile başlamıştım. 12 Ocak 2021 ilk hissem Şişe’yi almıştım. Şimdi geriye dönüp baktığım zaman en büyük şansımın hiç param olmamış olmasıymış diyorum. Çünkü param olsaydı büyük ihtimalle o dönem ki rallyde para kazanacaktım “ben öğrendim bu işi” yanılgısına kapılıp muhtemelen tarihi zirvelerini yaşayan bir hissenin birinde paramı mutlaka kaybedecektim. Ama benim param olmadığı için öyle bir şey olmadı. Ben, belki inanmayacaksınız ama borsada hiç zarar etmedim. Zararına sattığım tek hisse İsyat’tır. O da o zaman zaten param olmadığı için elimde 16 lot var. O zamanlar portföyüm’de 30’a yakın hisse var. O da onlardan birisi. Dedim ya, 100 lira ile başladım, börek parasından, dolmuş parasından tasarruf edip her gün 1 lot hisse alıyordum. E, haliyle İsyat’dan o zaman 16 lot almıştım onu da baktım biraz bilgi kazanınca sattım. Zararına sattığım tek hisse o dur. Zararım 7,85 kuruştur 🙂 Onu da geçmiş 11. Ay Portföy yazılarımda anlatmışımdır.

Velhasıl ben hiç zararına hisse satışı yapmadım. Şu an derseniz portföyün ne durumda? Şöyle izah edeyim. Ben minimalist yaşayan bir insanım. O yüzden şu an ki portföyüm 2-3 yıl hiç çalışmasam bana yeter. Yani eksiden (-) başlayıp 32 ayda bana güvence sağlayabilecek bir seviyeye ulaştım. Üstelik bu süreçte bir sürü borç ödedim. Gırtlağa kadar borçtaydım. Borçları yeni yeni azaltmaya başladım. Ve yaklaşık 8 aydan beri yatırım hesabıma hiç para eklemesi yapmadım ve hatta yatırım hesabımdan para çektim, kendime borçluyum..

Yatırım stratejim, ilk başladığımda Karavandaborsa Necmettin Hocamdan temettü yatırımcılığını öğrendim, o şekilde başladım. Ondan sonra ben bu analiz işlerini öğrenmeye kafaya takınca oturdum iki sene boyunca gece gündüz temel analiz çalıştım. Bu süreçte bir sürü değerli hocam ile tanıştım ve yeni stratejiler öğrendim, bakış açıları kazandım. Şu an için temettü yatırımını bir kenara bırakıp aktif portföy yönetimini benimsedim. Aktif portföy yönetimi nedir? Şirketlerin işleri yolunda gittiği sürece ortaklığımı sürdürüyorum. Ve çok abartılı fiyatlandığını düşünürsem satıyorum. Buna nasıl karar veriyorsun aşırı fiyatlandığına derseniz bunun yöntemleri var, onlar değerleme yazılarının konusu. Twitter’da bunları anlatmıştım web sitemde de bu konuları anlattığım yazılarım mevcut. Temettü yatırımı hiçbir şey bilmeyen yatırımcılar için çok uygun, pasif gelir için de güzel şirketler ile devam etmek güzel bir yatırım yöntemi. Ama ben öğrendiğim bilgiler ile daha iyi bir portföy yönetimi sağlayabileceğimi düşündüm. Ocak sonundan beri yaptığım işlemler bana son derece doğru kararlar verdiğimi gösterdi. Yukarıdaki yaptığım satışlar ve yerine eklediğim hisseler sayesinde güzel bir getiri yakaladığımı gördüm. eğer hiçbir işlem yapmadan dursaymışım o kadar fazla getiri sağlayamaz mışım. Bu şekilde devam edeceğim. Öğrendiklerimi web sitemde anlatmaya devam edeceğim.

Hedef Değerlendirmesi

Ben 2021 yılında borsa yatırımına başladığımda bir karar vermiştim. 2023 yıl sonunda mali durumumu toparlayıp, borçları sıfırlayacaktım ve 2024 yıl başında çok bilinçli bir şekilde borçsuz yatırım yapmaya devam edecektim. Şu an 2024 yılına 4 ay kaldı ve hedeflerime çok yakınım. Borçlarım bitmek üzere. Şu an toplam varlıklarıma oranla kaldıraç oranım %8,58. Cari oranım 5,75. Borçlanmak güzel şey diyenler olacaktır. Evet, bence de güzel şey ama. Ben kafam rahat özgür olmak istiyorum. 30 yaşıma kadar borç yüzünden sevmediğim işlerde çalıştım. Ben varlıklı değil, sevdiğim işleri yaparak mutlu olmak istiyorum. Borçlar yüzünden sevmediğimiz işlerde çalışmak zorunda kalıyoruz. Gırtlağa kadar borca giriyoruz ve o borçları ödemek için fare kapanından çıkamıyoruz. Hayatımız kaygı ile geçiyor. Ben bunu yaşamak istemediğim için borçları sıfırlayacağım borçsuz bir şekilde hem yatırım yapacağım hem de sevdiğim alanlarda kendimi geliştireceğim.

Aşağıdaki grafik aylık nakit akış tablomun grafikleştirilmiş hali. Birkaç ay sonra burada borçların çoğu kalmayacak. Ondan sonra çok daha rahat bir şekilde yatırımlarıma devam edeceğim.

Hayat Nasıl Gidiyor, Neler Yapıyorum, Hedeflerim Neler?

İşlerim yolunda gitmedi

Önceki portföy yazımda da anlattığım gibi sosyal medya üzerinden bir iş teklifi almıştım o iş yolunda gitmeyince iki ay evde işsiz kaldım. Tekrar matbaaya dönmek istemiyordum. Bir yola çıkmıştım ve geri dönmeye de niyetim yoktu. Gerekirse elimdeki portföyü kendime sermaye olarak kullanacaktım. Sosyal medyadan içerik üreterek gelir yaratma modeli düşündüm. Youtube’da içerikler ürettim ama izlenmedi o iş tutmadı. Bir gece vakti uyku tutmadı motosikleti bile satmayı düşündüm..

Velhasıl evde bir gün kara kara ne yapsam diye düşünürken telefon geldi. Twitter’dan bir takipçim daha önce bana mail atmıştı işten istifa ettiğim gün, ben de numaramı vermiştim matbaaya geri dönmek istemediğim için matbaa dışında ne iş olursa yapacak durumdaydım. O gün iş teklifini aldım ve görüşmeye gittim. Ve iş yarı zamanlı bir iş. Çok fazla detaya giremiyorum ama bol bol geziyorum. Araç kullanıyorum. Takipçim patronum oldu 🙂 Çok iyi bir insan, beni bir yıldır takip ediyormuş beni benden iyi tanıyor 🙂 Patronum finansal tablolar, vergi ve şirket değerleme konularında profesyonel, uzman. Ben de onun yanında hem yeni bilmediğim şeyleri öğreniyorum hem de gezerek çalışıyorum. Geri kalan zamanda haftada ortalama dört gün falan evde kalıyorum. Bu evde kaldığım günleri de genel olarak kendimi geliştirmeye ayırıyorum. Bildiğiniz gibi ben 15 yaşımda iken liseyi bırakıp matbaada çalışmaya başlamıştım lise yarım kalmıştı. Bu süreçte liseyi bitirmeye çalışıyorum. AÖL kredilerimi tamamladım 170 kredi olması gerekiyordu onu tamamladım. Şu an iki tane ingilizce dersinden kaldım. İngilizce derslerimi de verirsem liseyi bitireceğim. Liseyi bitirdikten sonra Sermaye Piyasaları üzerine okumayı düşünüyorum. Finansal piyasaları ve şirketleri analiz etmeyi sevdiğimi fark ettim. Sevdiğim işi bulduğumu düşünüyorum. Alt yapıyı da yaklaşık üç yıldır attım. Profesyonel olarak neden okumayayım ki? dedim. Şu an bu konular üzerinde uğraşıyorum.

Başka neler yapıyorum? Haftanın dört günü evde olduğum için aynı zamanda kendime gelir yaratacak iş modeli yaratmaya çalışıyorum. Sosyal medya içerikleri üreterek iş modelimi buraya da evriltmek istiyorum. Şu an web sitesini arkadaşımdan aldım. Kankam ile ortak kurmuştuk hatırlarsanız birlikte portföyümüz vardı. Arkadaşım ile konuştum ben bunu profesyonel iş haline getirmek istiyorum o yüzden bunu tek başıma götürmek istiyorum bana ortaklık payını sat dedim. O da; “Ben bir şey beklemedim zaten senin işin görülsün kardeşim.” dedi. Ben de ortak olarak yaptığımız portföyü bozdum ve TL’ye çevirip hepsini arkadaşıma yolladım. Ben de her şeye sıfırdan başlayarak web sitesinde içerikler üretmeye ve buradan reklam gelirleri ile kendime bir kaynak oluşturmaya çalıştım. Yalnız burada da çok komik rakamlar oluyor tabi, ücretsiz olduğu için kimse okumuyor 🙂 Ücretli gruplar kursam eğitimler satsam parayı çoktan vurmuştuk ama onu da ben yapamıyorum, ben insanlara ücretsiz bildiğimi, öğrendiğimi aktarmak istiyorum. Bunu yaparken doğal olarak insanın yaşamını sürdürmesi gerekiyor, paraya ihtiyacı oluyor. Ben bir detaylı temel analiz için günlerimi, bazen haftalarımı harcıyorum bu da mesai demek. Yani ben bunu ücretsiz yapmaya devam etmek istiyorum ama gelir olmayınca da yapmak zorlaşıyor. Neyse, bakacağız bir yoluna.. Şu an çalıştığım bir işim var. Bu geçici bir iş. Kazancımda minimal seviyede. Haftanın dört günü, bazen beş günü falan bana ait. Biraz emekli hayatı yaşıyor gibiyim. Yarı finansal özgürde diyebiliriz. Şu an ben yatırım yapma işini çözdüm ama yatırım yapmak için oluşturacağım sermaye yaratma kısmını çözemedim. Yani iyi bir gelir modeli yaratamadım. Onun mücadelesini veriyorum. Bunun sebebi de nedir? Erken iş hayatına atıldığım için eğitimi tamamlayamadım. 30 yaşıma kadar onlarca iş yaptım ama hepsi hayatta kalmak, geçinmek içindi. Hiçbirini severek yapmadım. 30 yaşıma girerken bir karar aldım ve sevdiğim işleri yaparak para kazanacağım dedim. Bu yüzden böyle bir durum ile karşı karşıyayım. Yani radikal bir karar. Bunu sanıyorum şu an herkes yapamaz. Ama hayat bu ne olacağı belli olmaz. Ben hayallerimin peşinden gitmeye devam edeceğim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar

2 Yorum

  1. Ömer D. Ömer D. 1 Eylül 2023

    Hayatta başarılar dilerim gariban kardeşim. Yazılarına ve youtube paylaşımlarına devam etmelisin bence. Bu internet işlerinde ne zaman nasıl “patlayacağın” belli olmuyor. Özellikle youtube tarafında devam etmek istersen düzenli aralıklarla videolar çekmen kanalına olumlu etki bırakır.

  2. Ramazan Yüksel Ramazan Yüksel 1 Eylül 2023

    Gariban, bu işte tanınmak gerçekten önemli ya, sen de bu Marketing kısmını udemy tarzında yerlerle tamamlayabilirsin. Sanırım oradan ödeme almak için fatura kesebiliyor durumda olmak lazım ama içeriklerini ücretsiz paylaşacaksan böyle bir ihtiyaç olmayabilir de. Bir araştır derim, ayrıca arkadaşın dediği doğru, ne zaman videolarının tutup tutmayacağını bilemezsin. Şu anda boğada olduğumuz için değer yatırımcılığı pek önde degil ama BİST boğadan çıkmaya başladığı zaman analizleriniz çok daha kıymetli olacak. Bu süreçte çocuk bakar gibi sosyal profilini aktif ve efektif tutmaya, sabırla büyütmeye devam et. Umarım her şey gönlünce olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!