İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KLSER 2Ç23 Bilanço ve Şirket Analizi

Merhaba dostlar, geçtiğimiz günlerde(27.07.2023) halka arzı gerçekleşen Borsa İstanbul’da KLSER koduyla işlem görmeye başlayan KALESERAMİK, ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SANAYİ A.Ş Şirket’inin analizini yapalım.

Hadi başlayalım;

Şirket’i ve Sektörü Tanıyalım

Türkiye’nin endüstriyel anlamda ilk seramik fabrikası olan Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş 1957 yılında, ilk yer karosu fabrikası olan Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş 1972 yılında kurulmuştur. Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş ve Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş 2000 yılında Kaleseramik, Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş altında birleşmişlerdir.

Kaleseramik, bağlı ortakları ve iştiraklerinin ana faaliyet konusunu bütün çeşitleri ve şekilleri ile beyaz ve renkli dekoratif ve artistik duvar karosu, yer karosu, granit, slab-sinterflex, cephe kaplaması, rölief, mozaik, artizan karo; seramik sağlık gereçleri, armatür ve diğer banyo tamamlayıcı tesisat malzemeleri, aksesuar malzemeleri, banyo mobilyaları; mutfak tezgahı; slab-sinterflex porselenden mamul masa tablaları, masa ve mobilyalar; seramik ve porselen sofra ve mutfak eşyaları üretimi, ithali, ihracı, satış ve pazarlamasını yürütmektedir. Şirket’in ana ortağı H. İbrahim Bodur Holding A.Ş olup nihai olarak Bodur ailesi tarafından kontrol edilmektedir.

Yönetim Kurulu’na Üye Seçiminde Aday Gösterme İmtiyazı

A ve B Grubu nama yazılı paylar imtiyazlıdır. C Grubu nama yazılı payların hiçbir imtiyazı bulunmamaktadır. Halka arz sonrası Şirket’in halka açıklık oranı %21,25 olmuştur.

Çanakkale Seramik ve Kalebodur markaları ile üretimini sürdüren Kaleseramik, Seramik Kaplama Malzemesi kurulu kapasitesi yıllık 62 milyon m2 olup, etkin üretim kapasitesi mevcut ürün gamında 56 milyon m2, vitrifiye kapasitesi 1,14 milyon adet, banyo mobilya kapasitesi ise 84 bin modül olup, Şirket’in ilk ve en büyük iş alanı olan seramikten döşeme veya kaplama karoları iş alanında Şirket, 2021 Ceramic World Review (CWR) raporuna göre 54,9 milyon metrekare alan içerisinde üretim yapan Türkiye’nin 1., Avrupa’nın 5., Dünya’nın 18. seramik kaplama malzemesi üreticisidir.

Çan’da 380 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 800 bin metrekare alanda kurulu Kaleseramik, mevcut ürün gamına göre yaklaşık 22 milyon metrekare/yıl duvar karosu, 15,1 milyon metrekare yer karosu, 5,8 milyon metrekare granit seramik ve 7,0 milyon metrekare/yıl Slab-Sinterfleks etkin üretim kapasitesine sahiptir. Yozgat’ta 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 180 bin metrekare alanda kurulu fabrika 2007 yılı Haziran ayında üretime başlamıştır. Fabrika yıllık 6,1 milyon metrekare etkin üretim kapasitesine sahiptir. 50 değişik ebatta 1.900 çeşit yer karosu ve 60 değişik ebatta 2.200 çeşit duvar karosu üreten Kaleseramik, her yıl yaklaşık 200 çeşit yeni ürünü tüketicilerin beğenisine sunmaktadır.

Markalar

Genel Müdür Mesajı

Halk arz gelirinin yüzde 80’ini yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına ayırdık

Halka arzdan elde ettiğimiz finansın yüzde 80’ini yurt içi ve yurt dışı yatırımlarımıza ayırdık. Bu gelirin yüzde 50’sini Slab-Sinterflex yatırımına, yüzde 15’ini sürdürülebilirlik yatırımlarına, yüzde 6’sını yurt dışı yatırımlarına, yüzde 5’ini banyo yatırımlarına ve yüzde 4’ünü de Frit alanlarındaki yatırımlarımızda kullanmayı planlıyoruz. Geriye kalan yüzde 20’si ile de mevcut kredilerimizi kapatmayı amaçlıyoruz.

Yatırımlar noktasında ise, önceliğimiz mevcut büyüme hedeflerimizin devamlılığını sağlamanın yanında, sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi alanlardaki yatırımlar olacak. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde yurt içinde kapasite artışının yanı sıra modernizasyon, dijitalleşme, enerji tasarrufları, çevre ve iş güvenliği gibi alanlarda yaklaşık 1,3 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyoruz.

3’üncü Kalesinterflex Üretim Hattımızı hizmete açtık

Yıl içinde bizim için büyük önem taşıyan bir diğer başlık ise, kuşkusuz 3’üncü Kalesinterflex Üretim Hattımız idi. Geçen yıl Çanakkale’nin Çan ilçesindeki tesisimizde 34 milyon Euro’luk bir yatırımla temelini attığımız hattımızı 27 Temmuz’daki Seramik Bayramı’nda törenle hizmete aldık.

Yılda yaklaşık 1,5 milyon metrekare kapasite ile üretim yapacak olan yeni hattımızda; en büyük ebat olan 160×320 cm ölçülerinde ve 6, 10, 12 ve 20 mm kalınlıkta üretim yapıyoruz. Seramiğin geleceğine yaptığımız bu yatırımın global marka yolculuğumuzda hem üretim hem de ürün çeşitliliği noktasında bize çok önemli bir güç katacağına inanıyoruz.

Bugüne kadar geliştirilmiş yeni üretim teknolojilerinin hemen hemen tamamını bünyesinde barındıran yeni hattımız, standart üretime göre birim ürün başına %42 daha az karbon emisyonu salımı ile üretim yapıyor. Bununla birlikte enerji, su, hammadde tüketimi, karbon emisyon oranları ile muadillerinden ayrışan Kalesinterflex, sahip olduğu üstün özellikleri ile üretimde olduğu gibi kullanımda da çevreci bir ürün olarak öne çıkıyor. Bu özelliğiyle “Ecospecifer” belgesi alan Kalesinterflex’te standart seramik karolara göre; hammadde tüketimi %57, doğalgaz tüketimi %47, su tüketimi de %20 daha az oluyor. Üretiminde, geleneksel seramik üretim süreçlerine göre; gaz ve toz emisyonu 20 kat, CO2 emisyonu da
1.000 kat daha az gelişiyor. Tüm bu üstün nitelikleri sayesinde bugün seramiğin beşiği Çin’e bile ihraç ettiğimiz Kalesinterflex, sürdürülebilirlik hedeflerimize katkı sağlamasının yanında, aynı zamanda “İyi
Bak Dünyana” çağrımız için de bize önemli bir motivasyon kaynağı sağlıyor.

2023’ün ilk yarısında güçlü bir büyüme performansı sergiledik

Kaleseramik olarak, yaptığımız tüm bu yatırım ve geliştirmelerin de katkısıyla bu yılın ilk yarısında önemli bir büyüme performansı sergiledik. Halka arz programımızın ardından açıkladığımız ilk veriler olan, 2023 yılının ilk 6 aylık dönemine ilişkin finansal rakamları bu açıdan çok değerli buluyoruz. Ortaya koyduğumuz başarılı performans sayesinde; 2022 yılının ilk yarısında 416 milyon TL olan net dönem karımızı, 2023’ün aynı dönemine göre %33 oranında artırarak, 554 milyon TL’ye çıkardık. 30 Haziran 2023 itibariyle net satışlarımız da bir önceki yılın aynı dönemine göre %28,7 artışla 3,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu süreçte yurt içi satışlarımız bir önceki yılın aynı dönemine göre %45 oranında artarken, yurt dışı satışlarımızda ise Türkiye Seramik Kaplama Malzemeleri ihracatındaki tutarsal pazar payımızı 9,5%’dan 11,2%’ye çıkardık. Bu dönemde FAVÖK oranımız ise kısmi bir azalma ile %9,7 olarak gerçekleşti. Yeni yatırımlarımızın da katkısıyla yılı da arzu ettiğimiz noktada bitirmeyi hedefliyoruz.

4.500’den fazla ürün çeşitliliğimiz ve güçlü üretim potansiyelimizle yeni dönemde; bünyemizde bulunan Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalesinterflex, Kale Banyo, Edilcuoghi Edilgres ve TOne gibi güçlü markalarımızın yanı sıra Cura Tile, Kale Core ve Atölye Kale gibi yenilikçi ürün, uygulama ve projelerimizle sektöre yenilikleri taşımaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çıktığımız bu yeni yolculukta bize güvenen yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyor, hep birlikte yeni başarılara imza atmayı diliyorum.

ÜRETİM VE KAPASİTE KULLANIMI

Şirket yurtiçinde Çanakkale/Çan, Çanakkale/Çan/Semedeli, Balıkesir/Bandırma, Yozgat/Yerköy tesislerinde üretim yapmaktadır.

Şirket’in 30.06.2023 ve 30.06.2022 ara dönemi için, ana ürün gruplarında, üretim ve kapasite kullanım oranları şu şekildedir:

Seramik Kaplama Malzemeleri kapasite kullanım oranı 2023 yılı ilk altı aylık dönemde %57,3 olarak gerçekleşmiştir. Üretim miktarı önceki yılın aynı dönemine kıyasla %27 azalışla 17,77 milyon m2 olmuştur.

Vitrifiye kapasite kullanım oranı 2023 yılı ilk altı aylık dönemde %72,7 olarak gerçeklemiştir. Üretim miktarı önceki yılın aynı dönemine kıyasla %2,8 azalışla 414,2 bin adet olmuştur.

Mobilya kapasite kullanım oranı 2023 yılı ilk altı aylık dönemde %82,7 olarak gerçekleşmiştir. Üretim miktarı önceki yılın aynı dönemine kıyasla %23,9 artışla 34,7 bin modül olarak gerçekleşmiştir.

Sektörel Gelişmeler

Sektör verilerinin takip edildiği şeffaf kaynaklardan biri olan İMSAD’ın Haziran 2023 ve Temmuz 2023[1] raporuna göre inşaat malzemeleri sektöründe şu gelişmeler yaşanmıştır:

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Temmuz Ayında 1,4 Puan Geriledi

İnşaat sektörü güven endeksi 2023 yılına önemli bir artış ile başlamış, şubat ayında ise deprem etkisi ile sınırlı ölçüde gerilemiştir. Mayıs ayında önemli bir artış gösteren inşaat sektörü güven endeksi Haziran ayında gerilemiştir. Endeks 2023 Haziran ayında bir önceki aya göre 3,5 puan düşmüştür. Seçim belirsizliği ortadan kalkmıştır. Ekonomide uygulanacak yeni politikalar da belirginleşmektedir. Para politikasındaki sıkılaşma tercihi ve faiz oranlarında artışlar inşaat sektöründe de yavaşlamaya yol açacaktır. Bu nedenle mevsimselliğin olumlu koşullarına rağmen inşaat sektörü güveninde düşüş yaşanmaktadır.

Seramik Kaplama Malzemeleri Üretimi 2023 Mayıs Ayında Yüzde 20,6, Ocak-Mayıs Döneminde yüzde 13,3 azaldı

2023 yılının ilk çeyrek döneminde deprem afetinin etkisi ve ihracattaki düşüşe bağlı olarak üretim hızı yavaşlamıştı. Yılın ilk çeyrek dönemindeki inşaat malzemesi sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine
göre yüzde 1,2 artış göstermişti. Nisan ayında çalışma gün sayısının azalmasının da etkisi ile üretim yüzde 9,2 düşmüştü.

İnşaat malzemesi sanayisi üretimi Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artış göstermesine rağmen alt sektörlerden Seramik Kaplama Malzemesi üretimi Ocak-Mayıs döneminde yüzde 20,6 azalış , Seramik Sağlık Gereçleri üretimi Ocak – Mayıs döneminde yüzde 3,3 artış göstermiştir.

Dış pazarlarda talep koşulları mayıs ayında zayıf kalmaya devam etmiştir. Yurt içinde deprem bölgesinde hareketlilik ile inşaatlarda toparlanma yaşanması beklenmektedir.

2023 Mayıs Ayında İhracat Yüzde 6,7 Geriledi

2023 yılı mayıs ayında inşaat malzemesi ihracatı geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 6,7 gerilemiş ve 2,54 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracat yılın ikinci çeyrek döneminde de gerilemeye devam etmektedir. 2023 yılı mayıs ihracatı çalışma gün sayısının azaldığı nisan ayı ihracatının ise üstünde gerçekleşmiştir. İhracat pazarlarımızda inşaat sektörlerinde yaşanan küçülme inşaat malzemesi ihracatındaki zayıflamanın ana nedeni olmuştur. Emtia ve metal fiyatları da düşmektedir. Türk lirasındaki değerlenme de ihracattaki düşüşün bir diğer ana nedeni olmuştur.

Ocak – Haziran 2023 döneminde, seramik kaplama malzemeleri ihracatı miktarsalda %52, tutarsalda %44 azalırken, vitrifiye ihracatı miktarsalda %26, tutarsalda %12 azalmıştır. (OAİB)

TUİK’in 25.08.2023 tarihinde yayınladığı Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Ağustos 2023 raporuna göre güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %1,7, perakende ticaret sektöründe %0,4, inşaat sektöründe %0,7 azaldı.

(Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.)

YATIRIMLARA İLİŞKİN BİLGİLER

Şirket’in 2023 ilk altı aylık yatırım planında 473,8 milyon TL (01.01.2022-30.06.2022: 143,8 milyon TL) tutarında maddi ve maddi olmayan duran varlık alımı gerçekleşmiştir. Stratejik hedefler doğrultusunda, bu tutarın ana kalemleri olarak, yaklaşık 384,1 milyon TL’si Granit Slab yeni ve satış getirici yatırımlara, 30,5 milyon TL’si teknoloji yenileme yatırımlarına, 12,3 milyon TL’si LPG tesisine, 12,6 milyon TL’si kalıplara ve 12 milyon TL’si IT yatırımlarına aktarılmıştır. 2023 yılının ilk 6 ayında; Granit Slab yatırımının makine ve ekipmanları için mekanik ve elektriksel altyapı çalışmaları kapsamında kurulumların %99’u tamamlanmış olup 27 Temmuz da açılışı yapılmış olup Ağustos ayı içerisinde üretim yapması planlanmaktadır. GES (Güneş Enerji Santrali) yatırımı ile ilgili fizibilite çalışmaları ve başvuru süreçleri devam etmektedir.

2023 yılının ilk yarısında Bilgi teknolojileri olarak şirketin ERP programı olan SAP’nin uygulama geliştirmeleri ve dijital dönüşüm için yatırım harcaması yapılmıştır.

FİNANSAL TABLOLAR ANALİZİ

Gelir tablosuna baktığımızda brüt satışların %28 arttığını, yurtiçi satışların %45 arttığını ve yurtdışı satışların -%10 düştüğünü görüyoruz. Satışlardan indirimler sonrasında ise net hasılat %29 artmış görünüyor. Satışların maliyeti hasılattan fazla artarak %39 artış gerçekleşmiş ve bunun sonucunda brüt kâr marjı %30’dan %25’e düşmüş. Satışların maliyeti %70’den %75’e yükselmiş. Brüt kâr geçen yılın aynı dönemine göre TL bazında %5 artmış.

Faaliyet giderlerine baktığımız zaman geçen yılın aynı dönemine göre %45’lik bir artış olmuş. Faaliyet giderlerinin alt kalemlerine baktığımızda genel yönetim giderlerinde %137’lik ciddi bir artış olmuş. Geçen yıl net satışlara oranı %3 iken %6’ya yükselmiş. Burada genel yönetim giderlerini düşürmesi zordu. Çünkü bu süreçte asgari ücrete iki defa zam geldi. ENAG’a göre Haziran ayındaki yıllık enflasyon %108 idi. Dolayısıyla maaşlarda ve diğer yönetim giderlerinde artışlar yaşandı. Şirket’in buradaki sorunu hasılatı adetsel bazda artıramamış olmasından kaynaklanıyor. Yukarıda üretim ve kapasite kullanım oranlarına baktığımızda da Seramik Kaplama üretimindeki -%27’lik düşüşü görüyoruz. İnşaat sektörünün durumu da şu an için olumlu görünmüyor. İnşaat sektörünün hızlanması Şirket’in satışlarını pozitif yönde etkileyecektir. Daha sonra Şirket’in net faaliyet kâr marjı -%32 düşerek NFK marjı %8 olmuş(2Ç22 %16). Esas faaliyetlerden diğer gelirler sayesinde esas faaliyet kâr marjı -%37 düşerek EFK marjı %11 olmuş (2Ç22 %21).

Yatırım faaliyetlerinden gelirler sonrasında finansman gelir/gideri öncesi kâr -%24 düşerek %12 kâr marjı olmuş (2Ç22 %21). Finansman giderlerinin negatif etkisi sonucunda vergi öncesi kâr -%5 düşüş ile %12 VÖK marjı olmuş (2Ç22 %16).

Ertelenmiş vergi gelirinin pozitif etkisi sonucunda net dönem kârı %33 artarak %16 net kâr marjı olmuş (2Ç22 %15). Yani yatırım faaliyetlerinden gelen 59 mn TL olmasa ve ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanan 152 mn TL olmasa net dönem kârı 350 mn TL’yi geçemezmiş. Faaliyet kârlarının düşüşü olumsuz.

Nakit akış tabloları ile devam edelim. İşletme faaliyetlerinden nakit akışlarında işletme sermayesindeki değişim kalemlerine baktığımda ticari alacaklardaki artış ve stoklardaki artışlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı ve çalışanlara sağlanan faydalar kapsamındaki nakit çıkışlarından dolayı işletme faaliyetlerinden 584.2 mn TL negatif nakit çıkışı elde edilmiş.

Yatırım faaliyetlerinden nakit akışlarında 465,8 mn TL net nakit çıkışı olmuş. Alt kalemlerine baktığımda 442,2 mn TL maddi duran varlık alımından, 31,5 mn TL maddi olmayan duran varlıkların alımından kaynaklanan nakit çıkışı olmuş. Şirket’in yatırım yaptığını gösteren bir durum. Olumlu

Finansman faaliyetlerinden ise 1.3 milyar TL pozitif nakit girişi olmuş. Şirket 6 aylık dönem içerisinde 946 mn TL finansal borç ödemelerine ilişkin nakit çıkışı gerçekleştirmiş. Kira sözleşmelerine ilişkin ise 15,9 mn TL nakit çıkışı olmuş. 168 mn TL faiz ödemelerinden kaynaklı nakit çıkışı olmuş. Ve en büyük kalem ise 2,4 milyar TL borçlanmadan kaynaklı yeni finansal borç girişi olmuş. Yani Şirket’in işletme sermayesini, yatırımlarını ve borçlarını finanse etmesi için yabancı kaynaklara ihtiyacı var. İnşaat sektöründeki yavaşlama neticesinde Şirket işletme sermayesini ve yatırımlarını finanse etmekte güçlük çekiyor. Alacak tahsil vade süresinin uzamasından, stok devir süresinin uzamasından bunu anlayabiliyoruz. Halka arz süreci ise tam bu noktada Şirket’e ucuz finansman sağlama noktasında yardımcı olacak. Hem borçları çevirme noktasında Şirket’i rahatlatacak hemde yatırımlarını ve işletme sermayesini finanse edecekler. Sonuç itibari ile nakit varlıklar dönem başında 232 mn TL’den dönem sonunda 529 mn TL’ye çıkmış durumda.

Bilanço Analizi

Bilanço tarafına baktığımda ise dönen varlıkların toplam varlıklar içerisindeki ağırlığı %67 imiş. Varlıkların likiditesi yüksek.(Yeni halka arz olduğu için Fastweb üzerinde geçen yılın aynı dönem verisine yok) Dönen varlıkların en büyük dört kalemi sırasıyla; ticari alacaklar(%39), stoklar(%35), nakit ve nakit benzerleri(%10) ve türev araçlar(%7). Bu dört kalem dönen varlıkların %91’ini oluşturuyor. Burada ticari alacaklar kaleminin ağırlığının çok yüksek olduğunu söylememiz mümkün. Aşağıda ben ağırlıklarını dönen varlıklara oranladım. Ticari alacakların dönen varlıklar içerisindeki ağırlığı %39. Toplam varlıklar içerisindeki ağırlığı %26,1!

Ticari alacak devir hızı ve alacak tahsil süresine baktığımızda Şirket’in alacaklarını tahsil etme süresinin artış eğiliminde olduğunu görüyoruz. Yani Şirket hem satışlarını artıramamış hemde alacaklarını tahsil ederken vadeyi uzatıyor. Olumsuz.

Stok devir süresine baktığım zaman ise 2021 yılının sonlarında çok güzel stok devir hızına ve stok devir süresine sahipken şu an sektöründen dolayı stok devir süresi yükselmiş görünüyor. Olumsuz.

Duran varlıkların ise toplam varlıklar içerisinde %33 ağırlığa sahip. Maddi duran varlıklar duran varlıkların %51’ini, maddi olmayan duran varlıklar %4’ünü, ertelenmiş vergi varlığı %35’ini oluşturuyor. Varlıklar tarafında ticari alacakların ağırlığı dışında çok olumsuz bir durum görmedim.

Bilançonun kaynak tarafına baktığımda ise toplam kaynakların %62’sini kısa vadeli yükümlülükler oluşturuyor. Yani toplam 100 TL’lik varlığınız var ise bu varlığınızın 62 TL’si 12 ay içerisinde ödemeniz gereken kısa vadeli yükümlülükleriniz.

Kısa vadeli yükümlülüklerin alt kalemlerine baktığımızda ise kısa vadeli borçlanmalar olarak sınıflandırılan finansal borçlanmalar, kısa vadeli yükümlülüklerin %48’ini oluşturuyor. Sektörünün %35 imiş. Sektöründen yüksek olması olumsuz.

Kısa vadeli yükümlülüklerin en önemli dört kalemi sırasıyla; kısa vadeli borçlanmalar(%48), ticari borçlar(%39), ertelenmiş gelirler(%6), uzun vadeli borçlanmaların kısa vadeli kısımlar (%4).

Kısa vadeli yükümlülükler tarafında ticari borçların ağırlığı ne kadar fazla olursa o kadar olumludur Şirket adına.

Finansal borç ağırlığı ne kadar fazla ise o kadar olumsuzdur. Borçlanma maliyetleride önemli. Burada baktığım zaman uzun vadeli borçlanmaların kısa vadeli kısımları ve kısa vadeli borçlanmaların toplam ağırlığı %52.

Yani sizin 100 liralık toplam varlığınızın 62 lirası 12 ay içerisinde ödemeniz gereken kısa vadeli yükümlülük ise (62*0,52=32,24 TL) 32,24 TL’si bankalara olan kısa vadeli finansal borcunuz oluyor.

Peter Lynch şirketler için en riskli borç türünün finansal borçlar olduğunu söylerdi. O bakımdan özellikle faizlerin arttığı, heterodoks ekonomik politikalarından ortodoks ekonomi politikalarına geçtiğimiz bugünlerde finansal borç ağırlığının fazla olması Şirket’e ek finansman maliyeti demek oluyor. Bu olumsuz bir durumdur.

Kısa vadeli yükümlülüklerin diğer kalemleri çok önemli bir durum arz etmiyor. Ticari alacaklar ve ticari borçların dipnotlarını araştırdım Şirket bu kalemler ilgili dipnot düşmemiş.

Uzun vadeli yükümlülükler ise toplam kaynakların %12’sini oluşturuyor. Yani 100 liralık varlığınızın 62 lirası 12 ay içerisinde ödemeniz gereken kısa vadeli yükümlülük, 12 lirası ise 12 aydan sonra ödemeniz gereken uzun vadeli yükümlülüğünüz. Yani Şirket’in toplam varlıklarının %74’ü borç! %26 özkaynak oranına sahip. Özkaynak yapısına baktığımda ise ağırlık olarak sırasıyla; geçmiş yıllar kârları(%62), net dönem kârı(%27), ödenmiş sermaye(%20), ağırlığa sahip. Burada geçmiş yıllar kârları ve net dönem kârının özkaynak yapısı içindeki ağırlığının yüksek olması çok olumlu. Şirket özkaynak yapısını otofinansman yöntemiyle finanse etmiş görünüyor. Lakin bilanço sonrasında 27 Temmuz 2023 tarihi itibariyle Şirket halka arz olduğu için özkaynakların içerisinde 2.7 milyar TL çıkarılmış sermayeden kaynaklı bir giriş olacak. Bu durum Şirket’in özkaynak yapısını güçlendirecek. Şirket halka arzdan gelen sermayenin %80’nini yeni yatırımlarda %20’sini kısa vadeli finansal borçlarını ödemek için kullanacağını ifade etmişti. Önümüzdeki çeyreklerde gelecek finansal tablolarda gelen paranın kullanım yerlerini takip etmek faydalı olacaktır.

Borç Ödeme Rasyoları ile Devam Edelim

Bilanço ve gelir tablosunun analizini yaptıktan sonra cari oran, likit oran ve nakit oranlara bakmak istiyorum.

Cari oran Bina Malzemeleri sektöründe 1,57 iken Kaleseramik Şirket’inde 1,09 imiş. Cari oran ne kadar yüksek ise o kadar olumludur.

Likidite oranı Bina Malzemeleri sektöründe 1,18 iken Kaleseramik Şirket’inde 0,70 imiş. Olumsuz.

Nakit oranı Bina Malzemeleri sektöründe 0,44 iken Kaleseramik Şirket’inde 0,14 imiş. Olumsuz.

Bilançonun kaynaklar tarafında bahsetmiştim ama tekrar hatırlatayım. Toplam Borçlar/Toplam Varlıklar oranı: Şirket’in toplam borçları, toplam varlıklarının %74,1 oranına sahip. Kaldıraç oranı sektöründen yüksek. Halka arz edilen çıkarılmış yeni paylar sayesinde önümüzdeki çeyrekte kaldıraç oranının düştüğünü göreceğiz.

Bir diğer borç ödeme oranı olan Net Borç/Favök rasyosuna baktığımda 3,56 olduğunu görüyorum. Yani, Şirket son dört dönemde yaratmış olduğu Favök ile 3,56 yılda finansal borçlarını ödeyebilecek durumda.

Halka arz geliri sonrasında Net Borç/Favök durumu şu anki finansal durum ile -0,31 oluyor ve Şirket 221.401 bin TL net nakit durumuna geçiyor.

Tabi ki önümüzdeki bilançoda bu oranlar değişiklik gösterecektir.

Amortismanların Satışların Maliyetine Oranı

Yabancı Para Pozisyonu

Yabancı para pozisyonu 1.571 mn TL pozitif durumunda.. Yıllıklandırılmış satışlara oranı %23. Yani Döviz kurunun %10 yukarı gitmesi durumunda Şirket 157 mn TL kambiyo kârı yazabilir. Bu da son açıklanan net dönem kârının %28’ine denk gelir. Önemli bir detay. Önümüzdeki süreci makroekonomik yönden ele alırsak döviz kurunun yukarı yönlü olduğunu göz önüne aldığımızda döviz pozisyonunun pozitif olması olumlu.

Dupont Analizi

Kale Seramik Dupont Analizine baktığımda net kâr marjının sektöründen bir miktar yüksek olduğunu görüyoruz. Lakin gelir tablosunda hatırlarsanız ertelenmiş vergi geliri ve yatırım faaliyetlerinden gelir olmasaydı bu kâr oranı çok daha düşük olacaktı. Sürdürülebilir bir kâr olmadığının altını çizmek gerek. Dolayısıyla bu oranın yüksek olması çok bir anlam ifade etmiyor benim için. Aktif devir hızına baktığımda sektörün altında kaldığını görüyorum. Aktif kârlılık ise yine net dönem kârını baz alan bir kalem, borç oranı sektöründen çok yüksek, öz varlık kârlılığıda aynı şekilde net dönem kârını baz alan bir kalem özvarlık kârlılığı sektöründen yüksek görünüyor. Lakin faaliyetlerden elde edilen nakit akışını baz almak faydalı olacaktır.

Çok önemli iki tane kârlılık grafiğine baktığımda aktif kârlılık %19,45, özsermaye kârlılığı %75,22, roic %10,5.

Genel olarak finansal tabloları yorumlayacak olursam Şirket’in sektöründen kaynaklanan sorunlar ve düşük faaliyet kârlılığı nedeni ile ben çok olumlu değilim. Portföyümde de şu an bulunan bir hisse değil. Twitter’da takip eden dostlarımın ricası nedeni ile analiz ettim. Şu an 29.08.2023 tarihi itibariyle 107 F/K ile işlem görüyor. FD/Favök 87.

F/K ve FD/Favök’ün nasıl değerlendirilmesi gerektiği hakkındaki yazımı okumak için tıklayınız.

Şirket analiz etmeyi öğrenmek için web sitemdeki ücretsiz eğitim yazılarına gitmek için tıklayınız.

Burada yapmış olduğum çalışmalar eğitim çalışması olup kendime notlarımdır. Uzman değilim. Yatırım danışmanı değilim. Lütfen yatırım kararlarınızı SPK lisanslı yatırım danışmanlarından alınız. Buradaki yorumlarım yatırım danışmanlığı kapsamında değerlendirilemez. Yapacağınız kâr veya zararlardan sorumluluk kabul edilmez. Kendi araştırmalarınızı yapmanızı öneririm. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bir yorum

  1. Mustafa Çil Mustafa Çil 29 Ağustos 2023

    Çok teşekkür ederim emeğinize elinize gönlünüze sağlık seansa yetişmek için hızlıca baktım daha inceleyeceğim ama muazzam bir inceleme olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!