İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FAVÖK NEDİR?

FAVÖK: Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr demek.

Yani bir şirket bir ürünü üretiyor. Sattığında ise hasılat/ciro/satış yapıyor.

Bu hasılatın içerisinden satışların maliyetini çıkartıyorsunuz brüt kâr kalıyor.Daha sonra genel yönetim giderleri, ar-ge giderleri, pazarlama ve dağıtım giderlerini çıkartıyorsunuz size bu net faaliyet kârını veriyor. Bu kalemin üzerine amortisman ve itfa giderlerini ekliyorsunuz.

​​

Amortisman bildiğiniz gibi işletmenin üretim sürecinde kullandığı maddi ve maddi olmayan duran varlıkların yıpranma payı, yani kullanım ömrüne göre her yıl karşılık ayrılıyor. Bunu da satışların maliyetine ekliyor. Muhasebe terminolojisinde FAVÖK diye bir kalem yok. Bu kalemi yatırımcılar, finansçılar ve iş insanları işletmelerin bir faaliyet döneminde ne kadar nakit yarattığını anlamak için kullanıyor.

Amortisman firmadan nakit çıkartan bir işlem değildir. Sadece muhasebe ilkeleri gereği satışların maliyetine kayıt ediliyor ama o para şirketin kasasında duruyor.

Dolayısıyla net faaliyet kârının üzerine amortismanları eklediğinizde FAVÖK’ü buluyorsunuz.

Bu FAVÖK’ü de çeşitli oranlar yaparak kullanabiliyorsunuz.

Örneğin;

Firma Değeri/FAVÖK,

Netborç/FAVÖK gibi.

Net dönem kârından çok daha sağlık bir kalemdir FAVÖK. Çünkü FAVÖK’ten sonra net dönem kârına ulaşana kadar arada 4-5 tane değişken gelir gider kalemleri vardır. 

FAVÖK dönem içerisinde faiz, vergi ve amortismanlar çıkmadan şirketin nakit yaratma gücünü ölçen bir kalemdir. Net faaliyet kârından sonra; esas faaliyetlerden diğer gelir/giderler, yatırım faaliyetlerinden gelir/giderler, finansman gelir/giderler, ve vergi gelir/giderleri kalemleri vardır. En son net dönem kârı gelir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!