İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

31. Ay Portföy Durumu 31 Temmuz 2023

Merhaba dostlar, 31 Ocak 2023 tarihinden itibaren portföy durumu paylaşmadım. Aradan geçti tam altı ay. Bu Gariban ne yaptı diye merak edenleriniz oldu. Bana çok sıkça mesajlar geldi. Aylardır içimden yazmak gelmiyordu. Ben de yazamadım. Öncelikle bu altı ayın çok kısa bir özetini geçeyim ve genel olarak olan biteni anlatmaya, aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya çalışayım.

Öncelikle beni eskilerden beri takip edenler bilirler ne zor şartlarda yatırımcı olma kararı aldığımı ve ne zorlu süreçlerden geçtiğimi. Bisiklet ile kar kış demeden yollara mı düşmedik? Yolda belediye otobüsü mü çarpmadı?

Bisikletimin günde üç kez lastiği mi patlamadı? Neler neler yaşadık..

Ben de her şeyi sizinle paylaşıyordum. Paylaşırken de çok keyif alıyordum. Ama daha sonra 2023 yıl başı geldi 6 Ocak günü eski işimden, matbaadan istifa ettim. Sevmediğim bir işti. On beş yaşımda ben liseye başladığımda peder cezaevine girmişti ben de okulu bırakıp başlamıştım matbaa mesleğine. Defalarca ayrılıp başka iş denemelerim olmuştu ama bir şekilde geri dönmek zorunda kalmıştım hayatımı idame ettirmek için.

Velhasıl en sonunda 2022 yılının son ayında bana bir iş teklifi geldi. Sosyal medya üzerinden içerik üreticiliği burada web sitemde yaptığım içeriklere benzer içerikler yapacaktım ben de böyle bir alanda çalışabiliyorsam ne gerek var matbaada zamanımı harcamaya diyerek hemen istifamı verdim ve ayrıldım. Daha sonra bu gelen iş beklediğim gibi olmadı ve işlerim yolunda gitmedi.

Ardından 6 Şubatta ülkemizi derinden sarsan Kahraman Maraş depremi oldu..Çok kötü günler geçirdik ben de Aziz Serin Hocam ile o bölgeye gittim. Elimden bir yardım gelir belki diye.. evde duramamıştım çok kötü günlerdi…

Neyse, o günleri geçirdik ve geri döndüğümde ben işsizdim. Matbaadan ayrılmıştım. Diğer aldığım iş teklifinde de beklediğim sonuçlar olmamıştı ve ben de evde işsiz güçsüz takılıyordum. O aralar canım sıkkındı. Ne yapacağımı düşünüyordum. Portföyümde Ocak ayından sonra ciddi derecede düşüşler yaşamıştı. Depremin üzüntüsünden benim portföyüm bile aklıma gelmiyordu hiçbir işlem zaten yapmamıştım. Velhasıl, hem işsizdim bir gelirim yoktu hem de portföyüm erimişti. Hiçbir yerden gelirim yoktu. Bu şekilde zorlu bir dönem geçti evde. Ne yapsam diye düşünüp duruyordum sabahlara kadar. Sonra youtube kanalımı aktif hale getirmiştim. Sosyal medya üzerinden içerikler üreterek analiz çalışmaları yaparak reklam gelirleri ile yaşamayı bile düşündüm. Kanal büyüyene kadar da bir yıl boyunca evde kalıp portföyüm ile kendimi finanse edecektim. Bu sebep ile kimliğimi açıkladım. Bu süreçte Karavandaborsa Necmettin Hocam bana çok destek oldu. Ama youtube işi beklediğim etkiyi göstermedi. Bana göre değilmiş onu anladım. Çok kaliteli dolu içerikler ürettim sıkıcı geldi insanlara eğitici olduğu için izlemedi kimse. Uçacak kaçacak hisse diyerek başlıklar atsaydım izlenirdi. Ama bu benim doğama ters yapamazdım, yapmadım.

Sonra twitter üzerinden başka bir iş teklifi aldım ve görüştük. Biraz daha esnek çalışma saatleri olan bir işe girdim. Yani haftada birkaç gün çalışıyorum geri kalan vakti kendi kişisel gelişimime ve borsa çalışmalarıma ayırıyorum. 1 Mart günü iş başı yaptım. Bu işim bol seyahatli bir iş. Bol bol geziyorum. Yanımda laptopumu alıyorum hem geziyorum hem çalışıyorum. Şu an için hayatımdan memnunum. Patronum da çok güzel bir insan ondan çok şey öğreniyorum.

Bu süreçte kimliğimi, adımı, yüzümü herkese açıkladıktan sonra artık portföy paylaşmama kararı aldım. Bunu kimse yapamaz zaten. Önceden anonim hesap olduğum için beni kimse tanımıyordu ben de bunun verdiği rahatlık ile her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatıyordum. Ama artık çevremdeki herkes web sitemi biliyor. Bu durum beni rahatsız hissettireceği için portföy paylaşımlarını bıraktım. Portföyün nasıl gidiyor derseniz işi bıraktığım süreçte biraz sıkıntılar yaşamış olsam da kaldığım yerden devam ediyorum. Aynı şekilde hesap kitap yapmayı sürdürüyorum. Artık daha pratikleştim. Mesela geçen yıl bu zamanlar Excel kullanmayı bilmiyordum. Artık kendime özgü Excel tabloları tasarladım. Web sitemde yüklü. Kişisel Bilanço Takip Tablosu koydum ismini. Mutlaka faydalanmalısınız. Bu şekilde hesap kitabımı takip ediyorum ve yatırımlarıma devam ediyorum.

Artık daha aktif bir portföy yönetimini benimsiyorum. Eskiden biliyorsunuz sadece al bekle modunda idim. Ve sizlere 2023 itibariyle yatırım tarzımı yenileyeceğimi söylüyordum. İlk iki yıl benim için gelişme, kendimi eğitme süreci idi. Bu iki yılı çok dolu dolu yaşadığımı kendimi çok ileriye taşıdığımı söyleyebilirim. Analiz yaparken artık kimseye ihtiyacım yok. Kendi kararımı kendim verebiliyorum. Ama twitter sayesinde çok güzel değerli insanlarla tanıştığımdan dolayı farklı yatırım stratejileri ve bakış açıları kazanıyorum. Gelişime her zaman açık bir insan olduğumdan dolayı yatırım tarzımda değişti. Portföyü aktif yönettiğim için gün içinde işlemler yapabiliyorum. Aylık portföy durumu gibi olmuyor. Yani nasıl ne şekilde burada paylaşabilirim bilmiyorum. Ve bu ne kadar doğru olur onu da bilmiyorum. O sebeple alıp sattığım hisseleri de burada paylaşmıyorum. Sadece şirket analizleri ve bilgiler paylaşmaya çalışıyorum. İlerde kararım ne şekilde olur bilmiyorum sadece çok sorular geldiği için bir yazı yazmak istedim.

Portföye gelecek olursak 2023 temmuz ayındayız. 2022 temmuz ayına göre $ bazlı %98 toplam portföyü büyütmeyi başarmışım. Üstelik işsiz kalıp yatırımlarımdan harcamalar yapmış olmama rağmen.

7 aydan beri portföyüme yatırım ekleme yapmıyorum. Bu yıl daha çok maddi duran varlık yatırımı dediğimiz türden yatırımlar yapıyorum. Evde kendime ait çalışma odası tasarlıyorum. Bildiğiniz gibi artık yalnız yaşıyorum. Bekârım zaten…evlenmeyi de asla düşünmüyorum. Kafamı dinliyorum. Bu yıl bayağı borçlanmalar yaptım kısa vadeli onları ödüyorum bir yandan portföyümü yönetiyorum bir yandan evimde tadilat çalışmaları yapıyorum. Belediyenin spor salonuna başladım orada spor yapıyorum. Günlerim bu şekilde geçiyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar

2 Yorum

  1. herselcakir herselcakir 9 Ağustos 2023

    Yolunuz, bahtınız açık olsun Gariban Yatırımcı 🧿

  2. Ramiz TAYFUR Ramiz TAYFUR 16 Ağustos 2023

    Necmettin hoca sayesinde adını duydum. Bende uzun yıllardır bi blog yazarı olarak içeriklerini incelemeye başladım. Yolun bahtın açık olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!