İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

25. Ay Portföy Durumu 31 Ocak 2023

Merhaba dostlar,

Finansal özgürlük yolculuğunda 25. ayı bitirdim. Tam iki yıl bir ay olmuş. Dün gibi aklımda… 2020 Aralık ayının son günlerinde yaşanan borsadaki rally ile borsayı duydum ve Youtube’da (Karavandaborsa)Necmettin (namı diğer NEJO) Hocam ile tanıdım borsayı bize borsacı değil yatırımcı olmayı anlatıyordu ve o zamanlar bir karar verdim: “Ben yatırımcı olmalıyım.” O zamanlar yatırım yapmak için param yoktu. 100 TL gibi bir bütçe ayırabildim borsa için, hikâyemi biliyorsunuz, bloğumda sanırım 7598302 kere anlatmışımdır. O zamanlar borsa ve yatırımcılık adına hiçbir şey bilmiyordum ciddi bir geçim sıkıntısına da düşmüştüm hafta sonları ek iş olarak kuryelik bile denemiştim hatta(8 gün). Ama bakmıştım ki kendimi geliştirmek için bana hiç zaman kalmıyor.. “Borçlardan kurtulup yatırımcı olma kararı aldığım gün” adlı yazımı okumanızı öneririm… Borçlardan kurtuldun mu diyeceksiniz? Tam anlamı ile kurtulmadım ama yavaş yavaş kurtulacağım, sağlam ve emin adımlarla ilerliyorum. İhtiyacım olan şeylerden ötürü borçlanmalar yapıyorum ama onları da ödüyorum. 2023 sonu geldiğinde borcum gelirime oranla çok düşük bir seviyeye gelecek ve 2024 başı itibari ile yatırımlarıma çok daha fazla ağırlık verebileceğim diye düşünüyorum. O zamanlar iyi ki bu kararı almışım. İki sene içerisinde hayatımda birçok şey değişti hayata bakışım değişti.. Özellikle bu ay da hayatımda bir takım değişiklikler oldu, onu da anlatacağım. Fakat son iki sene de şunu çok iyi anladım ki insan şansını kendisi yaratıyor, sen yeter ki yola çık, eğer o şeyi gerçekten istiyorsan bütün evren sana yardım ediyor. Ben öyle hissediyorum. Bu yolculukta çok güzel insanlarla tanıştım ve tanışmaya devam ediyorum..

Hadi başlayalım;

Önce geleneksel olarak genel portföy özeti hakkında birkaç bilgi vereceğim. Daha sonra Ocak ayında başımdan geçenleri anlatacağım size. Bunları anlattıktan sonra yatırım ve finansal durumlara geçeceğiz onları da tek tek detaylı inceleyeceğiz, bakalım bu ay kârda mıyız zararda mı?

Genel Portföy Özeti

%5 Nakit TL= 9.153,42 TL+(507,95 TL Cepte)

%93 Borsa/ Yatırım= 166.899,85 TL

%2 Altın =3.44gr/3.744,61 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında;
-%7,94 Küçüldü $ Bazında; -%8,91 Küçüldü

Evet, portföyün 31 Ocak 2023 tarihi itibari ile son durumu bu şekilde. Geçtiğimiz 24. Ay Portföy Durumu’na göre hem $ bazlı, hemde TL bazlı ciddi derece küçülmeler gerçekleşti. Fakat nasıl gerçekleşti? Tek tek anlatacağım..

Ocak Ayı Özeti

Ocak ayında yeni yıla radikal bir karar ile başlayarak işimden istifa ettim.

Neden istifa ettiğimi “İşsizlik Rutinleri 1” yazısında detaylı ifade etmiştim ama burada da kısaca bahsedeyim. 25 gündür evdeyim işsizlik rutinleri adı altında Twitter’da yazıyorum günlük olarak neler yaşadığımı. Neden istifa ettiğime gelecek olursak öncelikle şunu net ifade edeyim ben çocukluktan beri mecburiyetten çalışmak zorunda olduğum matbaacılık mesleğini hiç sevmeyerek salt geçimimi sağlamak için çalışıyordum. Defalarca o işten kurtulmak için girişimlerim oldu pek çok farklı işe girdim çıktım ama daha sonraları kürkçü dükkanı misali dönüp dolaşıp yine meslekte soluğu alıyordum. Ama hiç pes etmedim hep kurtulmak için yollar aradım.. Geçen yıl Mayısın 11’inde bir önceki işimden istifa etmiştim o yazımı da buraya bırakayım.( İş değiştirme sebebi ve işten ayrıldığım gün)

13 Mayıs’da eski işimden ayrıldım 18 Mayıs’da başka bir matbaa’da iş başı yaptım ve bu olayları detaylı olarak Twitter’da ve bloğumda çok kapsamlı anlatıyordum zaten ne maceralar yaşadım şu son 6 ay da inanılmaz film gibi olaylardı..

Çok enteresan anılar olarak kalacak hafızamda… Neyse, orada yeni patron beni müdür yapmaya karar vermişti bir takım olaylar yaşadık falan şimdi tekrar yazıyı uzatıp sizlerin vaktinizi almak istemiyorum. Bir şekilde 6 ay çalıştık ve 2023 yıl başı geldi son zamanlarda patronun bana karşı davranışları hoşuma gitmemeye başladı ben de rahatsız oldum ve ben huzursuz hissettiğim yerde durmam. Patron bana kârdan pay ortaklığı falan teklif etmişti ama benim için en önemli olan şeylerden birisi huzur.. O sebepler ile işten ayrılmayı aklımdan geçiriyordum ve 15 Ocak doğum günümde yaklaşıyordu artık 30 yaşıma geliyordum, 30 yaş sendromu mudur nedir bilmem artık hayatı cidden sorgulamaya başladım zamanımın %90’nını başka bir adamın işine harcamakla geçiyordu ömrüm ve önümde adam akıllı yaşayacağım belki de 30 yılım var… Bir şeyler denemeliyim diye hep düşünüyordum.. O sırada Aralık ayının ortalarında Twitter’da beni takip eden değerli bir isimden “Birlikte çalışma teklifi” diye bir mail aldım ve görüştük benim açımdan güzel bir teklifti ben de kabul ettim. Artık evden çalışıyorum. Yani hobim işe dönüştü diyebilirim. Hem öğreniyorum, öğrenmeye devam ediyorum hem de çalışıyorum. Bu bakımdan çok güzel. O yüzden kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Yani benim 2030’larda hayal ettiğim finansal özgür olduğumda yapmak istediğim şeyleri yatırıma başladıktan 24 ay sonra başlamış gibi bir şey oldum. Tam anlamı ile finansal özgür olmuş olamasam da, zaten benim istediğim ve sevdiğim şeyleri, kendi özgür sınırlarım içinde çalışma saatlerimi kendim ayarlayabildiğim için tam da istediğim hayal ettiğim bir çalışma durumu.

Twitter’da işsizlik rutinleri diye yazıyorum ama, aslında bazen gece bazen gündüz çalışma saatlerini ben duruma göre ayarlayarak çalışıyorum. Hem de evde kalmaya başladığım ilk günden beri. Şu an için güzel gidiyor böyle devam eder umarım. Gelecekte gelişecek gelişmeleri de paylaşmaya devam edeceğim sizlerle.

Bu ay başka neler oldu diyecek olursam. Bu ay Necmettim Hocam ile yüz yüze tanışma fırsatına da sahip oldum. İki yıl önce Youtube’da videolarını izleyerek çıkmıştım bu yola iki yıl sonra beş saat oturup sohbet etme şansına sahip oldum, çok güzel bir gündü,

Aziz Hocam ve Mustafa Ağabeyim ile geçen sene Haziran Ayında tanışmıştık zaten yüz yüze. Hocalarıma buradan tekrar teşekkür ediyorum Twitter’da Youtube’da videolarından yazılarından kendimi geliştirerek öğrenerek çıktığım bu yolda kendileri ile yüz yüze tanışmak benim için onurdur. Her birine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

11 Haziran 2022

Bu ayın 15’inde 20’li yaşlardan 30’lu yaşlara transfer oldum. Artık 30 yaşımdayım. Eskiden bazı şeylere çok geç kaldığımı düşünürdüm benden geçti falan derdim. Hem de bunu ilginç bir şekilde 20 yaşımda iken söylerdim. Ne kadarda saçmalıyor muşum.. Daha 20- 25 yaşındaydın ne demek senden geçti? Şu son 2 yılda yaptığım çalışmaları ben 10 yılda yapsaydım şu an bambaşka yerlerde olurdum… 30 yaşıma gelene kadar öğrendiğim bu: Kendinize değer katın. Bundan sonra durmadan çalışmaya, öğrenmeye, kendimi geliştirmeye devam edeceğim. 10 yıl sonra 40 yaşıma geldiğimde bugün ki temelini attığım şeylerin sayesinde hayatım değişecek. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir de bu hafta kankam ile uzun zaman (2.5 yıl falan)sonra beraber spor yaptık sohbet ettik kafa dinledik. Hayatta en değerli şeylerden birisi de sağlam dostlarınızın olması. Hayatınızda güzel insanlar olsun arkadaşlarınızı iyi seçin. Ben mesela son birkaç yıldır ciddi derecede hayatımda insan temizliği yapıyorum. Hak etmeyecek insanlara vaktimi ayırmıyorum. (Birinci dereceden kan bağı olsa bile) Sizlere de öneririm.

Evet, Ocak ayı genel hatları ile böyle geçti çok bir şey yapmadım, evde oturdum birkaç kitap bitirdim ders çalıştım her gün. Zaten ders çalışmak, okumak araştırmak artık işimin bir parçası bu en sevdiğim durum diyebilirim. İki tane şirket analizi yaptım Vestel ve Özak GYO. Bu ay bir de benim için çok değerli ve kıymetli olan Mahmut Çiftçi Hocam ve Bülent Atik Hocalarım ile online görüşmeler ile şirket, sektör ve makro analizleri üzerine fikir teatilerinde bulunma şansına sahip oluyorum bana bilgi birikimlerine aktarıyorlar her birine en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu şekilde artık yatırımcılık anlayışımda zamanla değişmelerin olacağını öngörüyorum. Çünkü son iki yılda amatörce kurduğum bir portföy ile bu zamana kadar geldim ve son iki yılda ciddi eğitim çalışmalarına odaklandım epey bir yol katettim, değerli hocalarımın yönlendirmeleri ve benimle paylaştıkları bilgiler doğrultusunda artık yatırıma bakış açımda zamanla değişime uğruyor. Şu an her şey çok yeni daha oturtmam gereken ve kavramam gereken çok konu var, öğreneceğim çok şey var. O yüzden çok çalışmam gerekiyor. Evde iken bütün vaktimi bu konulara ayırıyorum. Zaman içerisinde sizler ile öğrendiğim şeyleri paylaşmaya devam edeceğim.. Evet, Ocak ayı özet kısmını bu şekilde kapatalım ve şimdi geçelim diğer konulara…

Artık sosyal medya hesaplarımın çevrem tarafından da bilinmesi sebebi ile kişisel finansal durumu çok ayrıntılı paylaşmayacağım. Genel portföy toplamını ve yatırım bilgilerini paylaşacağım. Yani günlük nakit akışlar ve bilanço tablosunu gelir gider tablosunu vesaire artık kullanmıyorum.

Ulaşım

17 Şubat 2022 gününden beri mümkün olduğunca işe bisiklet ile gidip gelmeye çalışıyordum. 6 Ocak 2023 tarihinden itibaren işten ayrıldığım ve evden spor dışında dışarı çıkmadığım için hareket durumum bu şekilde, bu ay 16 km yaya olarak yürümüşüm, 130 km araç kullanmışım, 129 km bisiklet kullanmışım, 128 km toplu taşıma kullanmışım. Bu ay ulaşıma harcadığım toplam tutar 133 TL

Fatura Özeti

Bir sıfırdan büyüktür felsefesi ile her gün bir lot Vesbe alıyordum bunu Twitter’dan günlük paylaşıyordum şu an için henüz onu devam ettiremedim nakit akışlarını yoluna koyduğum zaman karar vereceğim paylaşır mıyım tekrar bilmiyorum.

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında;
-%7,94 Küçüldü $ Bazında; -%8,91 Küçüldü

Evet bu ay formatı değiştirme kararı aldığım için genel resim üzerinden ifade edeceğim. Bu ay toplam portföy bir önceki aya göre TL bazında; -%7,94 küçüldü $ bazında; -%8,91 küçüldü. Aylardır, 6 aydır Borsa İstanbul’da yaşanan rally ile portföyüm her ay hem dolar bazında hem de TL bazında artarak gidiyordu izlemesi keyifli oluyordu ama yıl başı itibari ile artık yeter deyip portföyde bir frene basma durumu söz konusu oldu. Benim açımdan çok bir sorun olmuyor. Uzun vadeli yatırımcı olduğum için ve şirketlerime de güvendiğim için pek dikkate aldığım söylenemez. Ben ayda bir iki kere bakıyorum portföy durumuna sürekli bakarsanız zaten psikolojiniz bozulur.

Artık format değişikliği gereği detaylı açıklamalar yapmayacağım için direkt yatırım tarafına geçerek temettü gelirlerinden başlayalım ve o şekilde devam edelim.,

Temettü Gelirleri

Bu ay hiç temettü gelirim olmadı fakat temettü sezonuna yaklaşıyoruz. Temettü gelirlerinde son durum aşağıdaki şekilde

Yıllık olarak bakarsak;

2021 yılı toplam: 379,95 TL
2022 yılı toplam: 2.036,03 TL
Genel toplam alınan temettü: 2.415,98 TL

Yatırım Hesabı

Burası da yatırım hesabım. Toplam yatırım büyüklüğü 166.899,85 TL. Buraya aktardığım paralar benim uzun vade de gözden çıkardığım, asla dokunma niyetimin olmadığı varlıklar. Sadece fon kısmına dokunabilirim, fonları bir nevi yedek akçe ve hedge mekanizması olarak görüyorum.

Yatırım hesabımın dağılımında ağırlığı %93,73 ile Borsa İstanbul’daki hisse senedi yatırımlarım oluşturuyor. %6,27 ise OTJ kıymetli madenler yatırım fonundan oluşuyor. Bu ay yatırım hesabına toplam 3,29 TL yatırım yaptım. Buna yatırım denilemez aslında MKK masrafı. Bu ay portföye ekleme yapmadım dediğim gibi. Ama portföyümde bir hisse ile vedalaştım ve o hisseden gelen miktarı portföyümdeki diğer hisse alımlarında kullandım.

Yatırım Hesabının Toplam Düşüşü Geçen Aya Göre TL Bazında -%10,22, $ Bazında -%11,17 Oldu

Yatırım hesabı geçtiğimiz ay 185.905,85 TL idi. Bu ay eklediğim toplam tutar 3.29 TL olduğuna göre: 185.905,85+3,29 =185.909,14 TL yapıyor.

Bunun haricinde 166.899,85 TL185.909,14 TL=-19.009,29 TL yatırım hesabımdaki değer kaybından söz etmemiz mümkün.

Yani yatırım hesabım hiç değer kazanmamış veya kaybetmemiş olsaydı bu ay 185.909,14 TL olacaktı, bu ay eklediğim tutar ile. Ama yatırım hesabımdaki hisselerimin değer kaybı ile bu ay -19.009,29 TL değer kaybı görünüyor. Ve yatırım portföyüm sonuç itibari ile 166.899,85 TL’ye düşmüş bulunuyor. 25 ay önce 100 lira ile başladığım yolculuğa 166.899,85 TL‘ye düşerek devam ediyorum.

Evet, öncelikle yatırım fonlarından başlayalım. Bu ay da fonlara hiç ekleme yapamadım. OTJ fonu Oyak Portföy tarafından yönetiliyor. İçerisinde altın, gümüş, platin, paladyum gibi kıymetli madenleri içeren bir sepet fonu.

Onun dışında aşağıdaki 274,19 lira olan ise Para Piyasası fonu, ben yatırım hesabıma aktardığım TL nakdi burada tutarım, burası benim yatırım havuzumdur. Gelen temettüler otomatik olarak buraya yatar. Benim vadesiz mevduat hesabımdan virmanladığım yatırım için aktardığım nakitler otomatik olarak bu fon tarafından alınır. Hisse alımlarında ise otomatik olarak fon kendisi gerekli hisse ödemesini yapar. Bu sistemi seviyorum. Para atıl vaziyette durmaktansa çok düşükte olsa gecelik repo faizi elde ediyor. O elde edilen faizleri de aylık bir iki lot hisse alımlarında kullanıyorum.

Şimdi hisse kısmına geçelim:

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında -%10,67 Küçüldü, $ Bazında -%11,62 Küçüldü

Hisselerimi öncelikle bankadaki mobil uygulama üzerinden gösterip ardından excel tablosu ve grafikler ile sunacağım.

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında -%10,67 Küçüldü, $ Bazında -%11,62 Küçüldü

Bu ay hisse portföyümdeki değişiklikleri sıralayacak olursam;

Bu ay yaptığım Vestl şirket analizi sonrası hisse ile vedalaştım. Ben şirket analizini web sitemde paylaştım kimsenin alım satım kararını etkilemek istemediğim için Twitter’da veya herhangi bir yerde aldım sattım gibi kelimeler kullanmak istemiyorum. Fakat ay sonu portföyümdeki değişimleri şeffaf şekilde paylaşacağım ve kesinlikle bu paylaşımlar yatırım tavsiyesi değildir ben uzman değilim amatör bir yatırımcıyım.

Vestel portföyümde 26,39 TL maliyet ile 113 lot olarak duruyordu 72,20 TL fiyat ile sattım. Şirketi uzun zamandır gözüme kestirmiştim portföyden çıkartıp çıkartmamak konusunda lakin detaylı analizini yapmadan şirket satmamak gibi bir prensibim olduğundan satış kararını veremiyordum ve bu süreçte eğitimlerim de devam ediyordu, ta 2022 Haziran ayından beri düşünüyordum hatta o zaman Vestl analizine başlamıştım fakat eksik olduğum noktaları görünce eğitime daha fazla odaklandım ve 6 ay sonra detaylı analizi yaparak portföyümden çıkarttım. Hissedeki toplam maliyetim 2.982,07 TL idi 8.145,75 TL komisyon düşülmüş şekilde satış gerçekleşti ve 5.005,65 TL kâr tutarını yukarıdaki excel tablosunda sağ tarafta satılan hisse diye bir kutucuk var oraya ekleme yaptım bu tutarı… ki, portföyümdeki ana paramı bu şekilde takip etmeye çalışıyorum.

Daha sonra 20 lot Tuclk ve 100 lot Ozkgy ekleme yaptım.

Aradan birkaç gün geçtiğinde borsada yakınmalar gördüm endeks düşmüş diye anladım. Ben çünkü borsaya günlerce bakmam, unutuyorum. Aklıma bile gelmiyor ancak fintwit aleminden haberdar oluyorum… madem öyle, elimdeki son nakdi de hisse alımında kullanayım diyerek;

48 lot Eregl,

37 lot tekrar Ozkgy,

5 lot Froto,

50 lot Enkai

Eklemeleri yaptım ve yatırım hesabımda Para Piyasası Fonu’nda yukarıda gördüğünüz 274,19 TL kaldı. Yatırım hesabında %93,73 hissedeyim.

Portföyümdeki değişiklikler bu şekilde, ilerleyen zamanlarda değişiklikler olabilir, bütün şirketlerimi yavaş yavaş analiz ederek gözden geçiriyorum beğenmediklerimi eliyorum. Portföy grafikleri ile devam edelim.

Portföy Kâr-Zarar / Alınan Temettü Durumu

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Portföy Dağılımı

Evet portföy durumu bu şekilde idi. Şimdi gelin size yıllar öncesinden bugüne kadar olan portföy büyüme süreçlerini excel tablosunda sunayım.

Portföy Aylık Büyüme Süreçleri

Bu tablonun detaylı açıklamasını 23. Ay Portföy Durumu’nda izah etmiştim, dilerseniz tıklayarak o kısımı okuyabilirsiniz. Aynı şeyleri tekrar burada yazmak istemedim.

Evet 2022 Aralık ayının son gününde toplam portföy dolar bazlı 10.524 dolara ulaşmış iken Ocak ayı içerisinde borsadaki düşüş ile birlikte toplam portföy 938,4 dolar düşüş yaşadı. Yatırım portföyü 1.116 dolar düşerken hisse senedi portföyü 1.094 dolar düşüş yaşadı. Bu süreçte $/TL Aralık ayını 18,61 TL’den kapatırken Ocak ayını 18,81 TL’den kapattı.

31 Ocak 2023 sonu itibari ile toplam portföy değeri $ bazında 9.585$, TL bazında ise 180.305,83 TL

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

5 Yorum

 1. Saim EFE Saim EFE 1 Şubat 2023

  Tebrikler disiplin şart.

 2. Acemi Temettücü Acemi Temettücü 16 Şubat 2023

  Şu an bir geliriniz yoksa faturalarınızı nasıl ödüyorsunuz?
  Yatırımlarınızı mı bozuyorsunuz? Aylık nakit nasıl döndürüyorsunuz?
  Teşekkürler.

 3. Oğuz Kağan Uludağ Oğuz Kağan Uludağ 24 Şubat 2023

  Mesela Tüpraş bedelsiz veriğinde tabloyu nasıl düzenleyeceğiz?

 4. Ama Ama 11 Temmuz 2023

  dostum bi güncel portföy atar mısın? 2023’te ne temettü aldın? ne kadar ilerledin? merak ediyorum bayadır ses soluk çıkmıyor kapandın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!