İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (20- SON BÖLÜM) (Şirket Puanlama Analizi)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (14) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (15) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti(2))

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (16) (Orta Vadeli İzlenebilecek Temettü Stratejisi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (17) (Hikâye Oluşturmak ve Geleceğe İlişkin Fiyat Tahmini Yapmak)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (18) (Hikâye Oluşturmak ve Geleceğe İlişkin Fiyat Tahmini Yapmak 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (19) (Zaman Tüneli Analizi: Geçmişe Dönük Değerleme Simülasyonu)

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

Yirminci bölümde Şirket Puanlama Analizi ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

Şirket Puanlama Analizi

“Evet arkadaşlar, bir konu daha var Fast Web Mali Analiz Pro’da önemli bir konu daha var. O da puanlama analizi. Bunu nasıl yapıyoruz? Onu birlikte göreceğiz ve Fast Web Mali Analiz’deki puanlama sayfasına birlikte bakacağız. Aslında puanlama dediğimiz şey, bir şirketin o sırada mali yapısı güçlü mü? zayıf mı? Bir sıralama yapmak istersek nasıl bir sıralama yaparız?

Çeşitli şirketilerin oranlarına bakarak, sıralama yapabiliriz. Bundan bahsediyoruz, peki bir şirketin, puanının iyi olması getirisinin iyi olacağı anlamına gelir mi?

Hayır gelmez!

Biraz sonra zaten ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Evet, burada puanlama kısmında şimdi sizlere ne olduğunu açıklamaya çalışayım.

Bu Yaşar Erdinç 1 modeli diye verebileceğim bir model. Sektör veya endeks seçiniz diyor. Yaşar Erdinç 1 modelinin içerisinde puanlamayı yaparken, net satışların büyüme hızına bakıyoruz. Geçen yıla göre bu satışlar bu bilanço döneminde ne kadar artmış? 2017 en son gelen elimizdeki bilanço 2017 dönemi ve sanayi sektörünü seçebilirsiniz veya Bist tümü seçebilirsiniz. Ama Bist Sınai ile birlikte üretim yapan ticaret yapan şirketleri seçebilirsiniz. Bunları seçtim ve burada öz sermayesi ne kadar büyümüş? Esas faaliyet kârı ne kadar büyümüş? şurada artan demek bu satış büyüme oranı ne kadar çok artarsa o kadar yüksek puan alıyor demektir. İlk başta burada 11 tane oran olduğu için hepsine ağırlık olarak şey veriyor. Benzer bir oran veriyor.

Bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Örneğin ben eğer hepsine bakarak bir puanlama yapmak istiyorsam, hepsine belli bir oran vermem gerekiyor. Ama oranları da değiştirebiliyorsun. Esas faaliyet kârı ne kadar büyümüş? Öz varlık kârlılığı yüksek mi? düşük mü? Net kârları ne kadar büyümüş? Geçen yıldan bu yana, yani aynı bilanço döneminde 2016/9’dan 2017/9’a baktığımızda, piyasa değeri defter değeri ne kadar yüksek veya düşük? Çok yüksekse oranı azaltıyor veya düşük kalmışsa yüksek puanlıyor. F/K oranı ve bu da Fiyat/Net Satış oranı bunların hepsi azalan, çünkü bu oranlar yükseldikçe puanlar pahalanmış anlamına geliyor. Net kâr marjı yıllık sharpe oranı diye bir oran belirledik. Ne kadar istikrarlı bir şirket kârlılığı? Bu oran net kâr marjı sharpe oranı eğer ne kadar istikrarlıysa o kadar yüksek oluyor. Dolayısıyla bu oranı da veriyoruz. Temettü verimi çok iyiyse şirketin buna göre veriyor.

Dolayısıyla bu ağırlıkları siz belirliyorsunuz. Ama bunlardan sadece F/K’ya göre yada Sharpe’a göre de bakabilirsiniz. İstikrarlı olan ama ucuz kalmış şirketleri buradan şey yapabilirsiniz. F/K’sına %50 verip, sonra net kâr marjına da 50 verebilirsiniz. Ve diğerlerini de sıfır yapabilirsiniz. Mesela böyle bir puanlama yapalım şu an hem F/K’sı düşük hemde istikrarlı kâr eden şirketleri çıkartalım buradan. Borçları ne kadar büyümüş? Burada da onu veriyorsunuz ve hesapla dediğimizde tabi ki burada kendisi otomatik olarak 0-11 orana göre zaten hesabı getirmiş. Ve puan olarak da sıralamış. Dikkat ederseniz şirketi koduna göre sıralamış biz puana göre sıraladığımızda puana göre sıralayacak, yani tüm bu oranlara göre bir sıralama yaptırdığımızda, tekrar puana bastığımızda en yüksek puana göre almış. Net satışları %71,60 artmış, öz sermayesi %19,20 yükselmiş. Esas faaliyet kârı %226 artmış. Öz varlık kârlılığı %29,08 imiş. Ve tüm bunları diğerleri ile karşılaştırıyor ve bir puan veriyor en yüksek puanda 61,70 puanmış. Net kârı %196,60 artmış. F/K oranı 3.14 artmış. PD/DD 0,84 imiş. Cirosunun %32’sinden işlem görüyor imiş. Sharpe kâr marjı çok düşük 2’nin üzerinde olmasını bekleriz. Temettü verimi de 3.27 olarak gelmiş. Dolayısıyla burada ilk sıralama sayfa sayfa gidiyor.

Mesela bu Anel Elektrik’in acaba grafiği var dikkat ederseniz şurada, şunu tıklarsak, toplam borç büyümesi de yani şurada yer almayan, kolona sığmayan borç büyümesi de -4,90 yani borçları azalmış. Toplam borçları da azalmış. Ve şu grafiğe tıkladığımızda şöyle bir şey çıkıyor. Burada belli bir dönemde hisse ve şu puan, insan şunu yapabilir: Acaba bu puan yükseliyor mu düşüyor mu? şeklinde bakabilir. Ve yükselince acaba hisse değer kazanıyor mu? buna bakabilir. Düşünce hisse değer kaybediyor mu? buna bakabilir.

Yani sizin seçmiş olduğunuz tablodaki oranlardan çok yüksek puan olsa bile değer kazanmayabilir. Ama işte böyle mi değil mi diye böyle bir grafik hazırladık. 2013 Marttan başlıyor bu default olarak, yani varsayılan değerler olarak, oradan başlıyor. Ve belli bir dönem bakın şu dönem 2013 Aralık döneminde hem endeksi hem hisseyi sanki 100 liraymış gibi baz almışız ve 100 lira gibi baz aldıktan sonra bu puan şeyler o gün 50 puana varmış şirketin. Mesela şu an şirketin 61 puana yükselmiş. Hisse ne kadar gitmiş? Endeks ne kadar gitmiş? Bu kırmızı şeyde de onu görüyoruz. Bu grafiği aslında birazcık daha büyütsek aslında çok daha iyi olacak. Özellikle arkadaşlarımdan bunu rica edeceğim. Artı şurası çok önemli, biz hisse ile endeksi bir başlangıç değerine göre değil. Baz değeri olarak 2013 Aralık dönemi kapanış fiyatlarını 100 olarak baz almışız. Anel Elektrik o dönemden bu döneme kadar düşmüş. Fakat ondan sonrada yükselmeye başlamış. Ama hep endeks ile birlikte gitmiş dikkat ederseniz. Mesela endeks, hisse 128’e gelmiş. endeks 126’ya gelmiş. Sonra hisse 117, endeks 119 şurada hisse endekse göre değer kaybetmiş. Tekrar 101’e gitmiş. Ama son döneme geldiğimizde hisse o gün 100 liraysa 2013 Aralık döneminde, 257 liraya gelmiş ve endekste 148 liraya gelmiş. Yani endeks arttığı için artmış hisse ama endeksten daha iyi artmış.

Bu arada da puanı 55’den 61’e çıkmış. Mesela şurada puanı düşükmüş. 49 ve gitgide yükselerek çıkmış, dolayısıyla biz burada grafiklere baktığımızda puanla hisse büyümesi arasında bir ilişki var mı? diye bakıyoruz. Ben burada çok fazla bir ilişki göremedim. Yani bu puan normalde bakın, şurada artıyor. Fakat hisse fiyatı düşüyor. Ne bilim burada puan artıyor. Fakat hisse fiyatı mesela şurada hisse fiyatı 117 burada 114’e düşüyor hisse fiyatı. Puanı artmasına rağmen demek ki o zaman bu tüm oranları şey yaparak puanlama yapmak aslında illaki prim yapacağını göstermiyor.

Şimdi az önce dedim ki, diğer oranları sıfır alın. Sadece F/K’ya ve net kâr marjı Sharpe’a göre bir puanlama yapsaydık ne olurdu? Yapalım o puanlamayı, hesapla dedim. Şu an hesaplaya bastım ve hesapladığımızda sadece F/K’sı ve Sharpe kâr marjına göre bakıyor puanı en yüksek, hani ucuz kalmış ama istikrarlı kâr eden şirket Ünye Çimento imiş. Biz eğer sadece Sharpe ile ve F/K ile bir hisse seçmeye kalksaydık, puanı ne olurdu bakalım. Yine 2013 Aralık dönemi bakın, ikisi de 100 dikkat ederseniz, puanı gitgide düşüyor Ünye Çimentonun. Yani puan burada 39 imiş. Ve en son 32 olmuş. Şu an puanı 82, yani puanı yükselmiş ama şu bölgedeki 32 puanda bulunuyor şey, şirket burada bir ara 18’e düşmüş. Ve daha sonrada yükselmeye başlamış. Dikkat ederseniz burada şirketin puanının yükselmesi ile hisse arasında nasıl bir ilişki var dediğimizde şöyle bir ilişki çıkıyor; başlangıçta 100 olan değer bakın şurada 2013 Aralık da 100 olan değer, puan yukarı giderken hisse 86’ya düşüyor. Puan yukarı giderken hisse 82,5’a düşüyor. Dolayısıyla arkadaşlar, burada şunu şey yapıyoruz. Eğer Ünye Çimentoyu siz sadece ucuz kaldı Sharpe oranı da yüksek diye alırsanız çok da fazla prim beklemeyin sonucu çıkıyor. İşte burada kombinasyonlar çok fazla, işte diyebilirsiniz ki, ben zaten kârı büyüyen şirketleri ve işte temettü verimi yüksek şirketleri seçmesini istiyorum. O zaman net kâr büyüme ile ilgili şunu sıfır yapacaksınız ve temettü verimi yüksek şirketleri %50-50 ağırlık verdim. Hesapla dediğimde, buna göre aşağıda hesaplamayı yaptı. Net kâr büyümesi, net kârı çok artan ve temettü verimi de yüksek şirketleri hesapladı ve şurada puana baktığımızda, örneğin, Tüpraş burada en yüksek puanı almış, 57 puanı almış. Fakat puanlamada, yani 57-58’de bir puanlama yapmış. Bakıyoruz puanı yükselmeye başladığında buradaki hisselerin değeri de yükselmeye başlamış, bu önemli. Mesela şurada bir puan yükseldikçe değeri de yükseliyor. Mesela puan düştükçe, şurada kırmızı çizgi de işte 100-100 burada değerler, puan yükselmiş, hisse yükselmiş sonra puan düşmeye başladığında hisse değeri mesela 119’dan 110’a düşmüş puan düşmesinde. Puan yükselmeye başladığında hisse değeri 133’e çıkmış. Sonra 148’e çıkmış, bakın puan yükseliyor. O zaman yatırımcı ne yapabilir? Hee ben net kârı büyüyen ve temettü verimi de yüksek şirketlerden yüksek puan alan şirketi seçebilirim diyebilir. Çünkü puan yükselince ne oluyor? Şirketin değeri de yükseliyor arkadaşlar. Bu nedenle de bunu bir grafik olarak veriyoruz. Puanlama analizi dediğimiz bu analiz siz istediğiniz oranları seçebilirsiniz. Burada tabi şöyle bir sorun var. Hocam bu YE1’in içerisinde mesela sanayi puan analizini seçmiş olsaydınız, kriterler değişiyordu. Net finansman giderleri satışları maliyetleri vesaire vesaire.. bunların hepsi değişiyordu. İşte Return On İnvested Capital yatırımın verimliliği aktif kârlılığı bunlara da bakabilirdiniz. Burada çok daha fazla oran listeleyeceğiz ve isteyen istediği orana göre puanlama yaptırarak bu puanlamanın fiyatı etkileyip etkilemediğini kendisi analiz edecek. Yani bu kendisi bir analiz çıkartmıyor. Sonuçta size kalmış bir şey burası, puanlama analizini eğer başarılı olsun istiyorsanız tek tek inceleyeceksiniz. Bakacaksınız, işte şirketin şöyle olan şirketleri bulayım dediğimizde en işte kârı artan şirketleri bulayım dediğinizde yabancı para yükümlülüğü mesela çok hızlı artan acaba hızlı artmaya başlamışsa yükümlülüğü, fazla olan şirketler değer kaybedecektir. Bunu kullanayım dediğinizde kullanabileceksiniz. Buraya daha sonra bu bölüm çok geliştirilecek. Bu puan analizi bölümü, buradaki oran sayısı çok arttırılacak ve siz, size şöyle bir seçme hakkı verilecek, denilecek ki; finansman giderleri şununla şunun arasında olan şirketler, kârı şununla şunun arasında büyüyen şirketler, bu şirketler hangileri diye getirin dediğinizde bir süzme yapacak ve o şirketleri, o konudaki en başarılı şirketleri getirecek ve programımız gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Hani program sizlerden gelen talepler doğrultusunda çok daha fazla geliştiriliyor. O yüzden her zaman önerilerinizi, şöyle bir şey de olsaydı Hocam şunu da görebilseydik diyebileceğiniz bir şey olduğunda mutlaka yerdinç65@gmail.com adresine mail atarsanız biz de maillerin hepsini şey yapacağız, sizlere bakacağız, olanlara evet olabilir yapıyoruz diyeceğiz veya olmayacak olana neden olmayabileceğini açıklayan mesajlar size göndereceğiz.

Evet, arkadaşlar çok teşekkür ediyorum katıldığınız için ve bu Fast Web Mali Analiz programımızda gerçekten çok büyük bir emek var. Çok büyük bir know how var ve özellikle de yatırımcıya faydası olması için ciddi bir çaba var ama içerisinde hatalar olabilir. Bunları lütfen bizlere bildirin. Şunu anlayamadım deyin ve bizde sizlere orada elimizden gelen yardımı yapalım. Hatalar varsa hemen o hataları düzeltme konusunda, şunu bilin ki, Finnet, Borfin bu konuda çok hassas mutlaka çalışıyoruz üzerinde hemen çözüm üretiyor arkadaşlarımız. Bu konu da hiçbir endişeniz olmasın.

Evet arkadaşlar böylelikle de sizlerle son bir eğitimi daha yapmış olduk. Bu eğitimi baştan sona en az iki üç defa okumalısınız. Sorularınız olursa yerdinç65@gmail.com adresine sorularınızı gönderebilirsiniz ve elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bize güvendiğiniz, programa güvendiğiniz ve bu eğitimleri aldığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Başarılı ve çok stressiz mutlu bir yatırım dönemi olması açısından bir sıfır çizgisi, bir beyaz çizgi olmasını diliyorum. Hepinize başarılar diliyorum, hoşça kalın, sağlıcakla kalın…”

-DR. Yaşar Erdinç

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim ve eğitim bu bölümde sonlandı. Yaşar Erdinç Hoca’mızı saygı ve sevgi ile anıyorum.

Ben bu eğitime 5 Nisan 2022 tarihinde twitter da Yaşar Erdinç Hoca’mızın eski öğrencilerinden değerli bir Hocamızın bana bu eğitim programını hediye etmesi ile başladım. Bu eğitim toplamda 29 videodan 7 saat 57 dakika sürüyordu.

Ve ben bu eğitimi tam olarak 35 gün de tamamladım. Her bir kelimeyi tek tek not aldım

Tam olarak 189 sayfa a4 kağıdına notlar aldım.

Ve daha sonra sonra 18 Ekim 2022 tarihinde bir karar aldım ve bu aldığım notları herkes ile paylaşmam gerektiğini düşünüp tam iki ay boyunca bu notları web siteme aktardım. Eğitim ve Temel Analiz başlığı altındaki bir çok yazıda da tabi ki yine Yaşar Erdinç Hoca’nın eğitimlerinden faydalanıp yazdım. Yaklaşık 8 aydır bu işlere odaklandım ve bugün 20 Aralık 2022 sabahı saat şu an 5:44 ve ben eğitimi bitirdim. Umarım sizlere de faydalı olur.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Berat Ölmez Berat Ölmez 20 Aralık 2022

    Bu seri bana çok şey kattı, bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık…

  2. Murat Ateşok Murat Ateşok 24 Ağustos 2023

    Bende yararlaniyorum ve çok teşekkür ederim, videolarıda ayrıca izleyeceğim. Elinize sağlık, kesenize bereket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!