İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (19) (Zaman Tüneli Analizi: Geçmişe Dönük Değerleme Simülasyonu)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (14) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (15) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti(2))

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (16) (Orta Vadeli İzlenebilecek Temettü Stratejisi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (17) (Hikâye Oluşturmak ve Geleceğe İlişkin Fiyat Tahmini Yapmak)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (18) (Hikâye Oluşturmak ve Geleceğe İlişkin Fiyat Tahmini Yapmak 2)

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

On dokuzuncu bölümde Zaman Tüneli Analizi: Geçmişe Dönük Değerleme Simülasyonu ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

Not: Bu eğitim Yaşar Erdinç Hocamız tarafından 2017 yılında Bolu Çimentonun bilançosu ile geçmişe dönük değerleme simülasyonu yapmak için hazırlanmıştır ve ben de eğitimden aldığım notları buraya aktarıyorum. Fakat, Bolu Çimento 15 Mayıs 2020 tarihi itibari ile artık borsaya kote olmadığı ve Oyak Çimento markası altında birleştirildiği için maalesef Bolu Çimentonun geçmiş verilerine ulaşamıyorum. O sebeple bu eğitim yazısında Yaşar Hocamızın sözlerini düz bir metin şeklinde grafiksiz görselsiz bir şekilde sizlere aktaracağım. Metin içerisinde geçen rakamlar ve veriler aklınızı karıştırabilir, o sebeple biraz hayal gücünüzü kullanmanızı ve satır aralarındaki “Gerçek Yatırımcı” olmak adına verilen değerli bilgileri yakalamanızı öneririm.

Zaman Tüneli Analizi:
Geçmişe Dönük Değerleme Simülasyonu

“Evet, arkadaşlar, bir önceki çalışmada gelecekten bahsetmiştik ve gelecek yıllardan bir örnek vermiştik. Bir firma için Sasa için acaba satışları bu kadar artarsa, ondan sonra kârlılığı şu olursa; fiyatı ne olabilir diye analiz yapmıştık. Ama orada da demiştik ki: Bunun gerçekten böyle olup olmadığını görmek için üç beş yıl beklemek gerekiyor.


Şimdi zaman tüneline giriyoruz. Fast Web Mali Analiz Pro programı içerisinde ve bu zaman tünelinde 2012’nin Mart dönemine gidiyoruz. Bu dönemde daha önceki yazılarda size göstermiş olduğum ve basit bir şekilde mantık olarak şöyle demiştim: 2013’de endeks 90 bin seviyesinde buradan 65 binlere düşüyordu. Sonra yükselmeye çalışıyordu. Ama 2017’ye kadar da yani izleyen 5 yıl içerisinde de bir türlü 90 bini geçemiyordu. Fakat bu arada çeşitli kağıtlar verdik, örnekler verdik, dedik ki örneğin; Bolu Çimento o sırada 2013 yılında 1-1.5 lira civarından daha sonra 5-6 liraya gitmiş. Endeks gitmese bile ve bunun sebebini de şöyle açıklamıştım. Satışları ve kârlılığı büyümüş. Eğer satışları ve kârlar büyüyorsa hisse senedinin fiyatı da büyüyecektir. Tabi en önemli soru şuydu: “Hocam peki, gelecek dönemlerde satışları ve kârlılığı büyüyecek şirketleri nasıl bulacağız?” sorusuydu.

Bunun için de uzun vadeli yatırım bölümünde sizlere özellikle satışları, kârları artıran aslında iki tane temel unsur var, ya sektör hızlı büyüyordur. Ve talep çok artıyordur, ekonomi büyüyordur. Bu nedenle bir firmanın satışları ve kârlılığı büyüyordur. Bunlar genel olarak sadece bir şirkette değil bir çok şirket olumlu etkilenir. Ama yatırım yapan şirketler ki… onu da önceki çalışmalarda görmüştük. Yatırım yaptıklarında boş yere yatırım yapmazlar. Bin defa ölçüp bir defa keserler ve bu yatırım sonrasında da yönetimler ortalama olarak bu yatırımların olası satışlara etkisini açıklarlar. Daha önce de bunu faaliyet raporlarında görebileceğinizi bildirmiştik. Şimdi isterseniz zaman tünelinde Bolu Çimentoya bakalım ve 2012 Mart ayına gidelim.

Nitekim 2012 yılı Mart ayına gelindiğinde henüz daha çok önemli bir yükseliş başlamamış. Ama Bolu Çimento çeşitli yatırımlar yapmaya başlamış. Beton yatırımı yapmaya başlamış. Cüruf işleme tesisi, sonra fırın yatırımı, enerji yatırımı yapmaya başlamış. Bunları da yayınladıkları bültende KAP’a göndermişler. Yani çimento bülteni yayınlıyor zaten Oyak grubu. Bolu Çimento Oyak grubunun bir çimento şirketi. Türkiye’de Mardin Çimento, Adana Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento bunlar Oyak grubuna ait çimento şirketleri ve sektördeki gidişatı sürekli yatırımcılarına duyuruyorlar bu bültenlerle. Bu bültenleri o dönemde dikkatli okuyan ve bu yatırımları gören ve yönetim kurulunun, yönetim kurulu başkanının yapmış olduğu açıklamaları dikkatli izleyen biri, böyle bir durumda cirosunun da artacağını düşünürdü.

Şimdi şunu özellikle vurgulamak istiyorum; bir şirketin özellikle yukarı yönlü hareket edebilmesi için olması gereken şeylerden bir tanesi şirketin yatırım yapmasıydı. Bolu Çimentonun şimdi grafiğine birlikte bakacağız ve 2013 yılının başında ve 2013 yılının Mayıs ayında haftalık bazda ne kadar bir fiyatı olduğunu göreceğiz. Ve özellikle de bu yatırımlara başladıktan sonra bir ivme kazanıyor mu grafik?

Şimdi isterseniz hep birlikte bu grafiğe bakalım. Tabi ki bu grafikte daha önce gösterdiğimiz grafik, 2013 yılında ortalama olarak, işte hareket şu direncin kırılmasıyla başlıyor. 1.35 direncini ve 1.50 üzerine oturuyor kağıt ve bu aşamadan sonrada 6.38 kuruş seviyelerine kadar gidiyor.

Dedik ki; bu trendi belirleyen temel unsur şirketin satışlarının ve kârlılığının büyümesidir. Ama biz bunu önceden nasıl öngörebilirdik?

Tabi ki o dönemde eğer bakmış olsaydık, yatırımları artmaya başlayan şirketlere bakmış olsaydık, tabi ki, Bolu Çimentoyu görecektiniz orada. İsterseniz şimdi tekrar şeye dönelim, Fast Web Mali Analiz programına dönelim ve oradan bu incelemeyi yapmaya başlayalım.

Hemen yatırımları ve yatırım kârlılık durumlarını, yani yatırımda öne çıkanlar durumunu o zaman bir görelim isterseniz önce.

Başlangıç dönemi örneğin, 2009’un Aralık ayı ile bitiş dönemi de o dönemde, yani biz Mart döneminde olduğumuza göre Mart bilançosunu açıklamasını beklediğimize göre şöyle olacaktı; 2012 Mart dönemi olacaktı, hesapla diyoruz ve bu dönemde işte şirket hisseleri geliyor.

Ve Bolu Çimentoyu yazıyorum şuraya, Bolu Çimentonun grafiğine baktığımızda bu dönemde henüz daha yatırıma başlamamış. Ama bir miktar satışları yavaş yavaş artmaya başlamış. Bakın şurada satışların siyah bölgede arttığını görüyorsunuz ve yatırımlar şu aşamada yatay gidiyor ve aynı dönemde bir sonraki 2013 Marta geldiğimizdeyse o dönemde henüz yatırıma başlamamış ama Bolu Çimentonun ki, şuraya Boluc yazalım ve şunu tıklayalım. Yani o dönemde dikkat ederseniz yatırımlar 2012 Marttan sonra başlamış. Şimdi bu bölümü baz almamın sebebi şu: Yatırımlar bu dönemde başlıyor ve bizlerde Mart bilançoları açıklanmış, dolayısıyla bu yatırımın başlayacağı konusundaki haberleri KAP’tan alıyoruz. Ne yatırımı yapacaklar vesaire bunlara bakıyoruz. Daha sonra bu yatırımlardaki gelişmeyi izleyelim. Nasıl gelişmiş vesaire, mesela 2015 en son yatırımını 2015 Aralık döneminde bitirdi. Ve bu 2009 ile 2012 Aralığa baktığımızda yine şuraya Bolu Çimento yazalım. Ve Bolu Çimentonun grafiğini getirdiğimizde. Bu dönemde dikkat ederseniz. Yatırımlar artmaya başlamış özellikle de ilk başta yatırımlarda bir miktar artış var 2012 döneminde. Bolu Çimento da bu maddi ve maddi olmayan duran varlıklardaki artış ivmeleniyor ve hızla yükselmeye başlıyor. Ve yatırımlarında bitiş dönemi 2015-2016 civarı. Bu dönemde hisse fiyatının da dikkat ederseniz yatırımların başarılı olacağını düşünen piyasa ve satışlarının ve kârlılığını artıracağını düşünen piyasa sadece yatırımlara değil o dönemde biliyorsunuz Osman Gazi köprüsü yapılıyor, İzmir – İstanbul otoyolunda çalışmalar var. Diğer şeyler var işte Bolu Tünelinin yapıldığı dönem var. Tüm bunlar zaten sektör de çok iyi olduğu için ayrıca da yatırım yaparak satışlarını ve kârlarını da artırabildiği için hızla yukarı gitmeye başlıyor.

Peki biz 2012 Martta olsaydık ve bu haberleri almaya başladığımızda veya 2013 Mart dönemi önemli değil. Yani böyle bir durumda acaba nasıl bir fiyat çıkacaktı karşımıza? İşte bunu zaman tüneli dediğimiz kısım: Geçmiş fiyat tahmini ve değerleme performansı bölümünden bakacağız.

Şimdi Bolu Çimento buraya geldi ve biz 2012’nin diyelim ki, Haziran ayındayız. Çünkü ilk yatırımların başladığı dönem o Haziran dönemi. Hazirana geldiğimizde Bolu Çimento da şöyle bir durum söz konusu arkadaşlar evet, o gün baktığımızda aslında yıllık satışlarının son 5 yılda ortalama, yani 2012 Haziran dönemi bilançosu geldiğinde 5 yıllık ortalama ciro büyümesi %4.47, ama son 2 yılda satışlarda ciddi bir ivme kazanmış. %17.38 ve 1 yıllık ortalamaya baktığımızda da yani, hani 2012 Haziran dönemi ile 2011 Haziran dönemindeki 1 yıllık ciro/satış büyümesi %24,78’e çıkmış ve son iki bilançoda yıllıklandırılmış satışlar, yani Haziran, geçen Hazirandan bu hazirana satış büyümesiyle geçen Marttan önceki Marta olan yıllık satış büyümesi %20 olmuş. Ve kâr marjları dikkat ederseniz net kâr marjı daha yüksekmiş bu bölgede, net kâr marjlarında düşüş var.

Yatırım yapan şirketlerin net kâr marjı düşebilir.

Başlangıçta çünkü yatırım yaptığı için amortisman maliyetleri de hızlandırılmış amortisman kullanıyorsa başlangıçta maliyetleri yükseltir. Favök marjı bu şekilde gelişmiş ve esas faaliyet kâr marjı da bu şekilde gelişmiş. Şimdi dikkat ederseniz o döneme geldiğiniz de istikrar puanı sadece 1.62, yani 1.62’nin altında olduğu için diyor ki, yani kardeşim bunun geçmiş verilerine bakarak fiyat tahmini yapmak çok zor. Git faaliyet raporu oku, tüm bu faaliyet raporunu okuduktan sonra geleceğe dair bir hikâye çıkar. Şimdi şeye baktığımızda, işte kâr marjlarına baktığımızda 2007’lerden itibaren kâr marjlarının düştüğünü görüyoruz. Ve kâr marjları burada genel bir dengeye ulaşmış, yani 2011-2012 döneminde kâr marjı genel dengeye ulaşmış. Brüt esas faaliyet kâr marjı şurada bir artış göstermiş. Henüz özsermaye kârlılığı çok yüksek değil. Henüz net kâr marjı çok yüksek değil. Ama piyasa bunun kârlarını, satışlarının yükseleceğini düşünmüş. Böyle bir durumda, yani burada istikrar puanı 1.62 düşük olduğu için tabi ki 5 yıllık ortalamayı alamaz. Ama biz böyle bir durumda şunu varsaysak; yani varsayım varsayacaksak eğer ya son bir yıllık ortalamayı alacağız, ya da son iki bilançoyu alacağız. Biz son iki bilançodaki büyümeyi baz alırsak diyoruz ki; bundan sonra bu adam yatırım yapıyorsa satışları her yıl %20 büyüyecek ve esas faaliyet kâr marjı vesaire şunlarda son iki bilançodaki ortalamalar olacak. Dolayısıyla da net kâr marjı 9, favök marjı da 17.59 şimdi buradan biz hesapla dediğimizde dikkat ederseniz, Eylül 2012 için bir hesap yaptı. Haziran döneminde zaten 170 milyon civarında bir cirosu var ama o dönemde bir şeyi okuyoruz. Faaliyet raporlarını okuyoruz. Faaliyet raporlarında yapılan yatırımlara bakıyoruz. Ne kadar kapasite artırdığına bakıyoruz ve biz genel yönetimi, yönetim kurulu başkanını, Oyak’ı faaliyet raporlarında da işte görülüyor ki, bu hem sektör büyüyor diye yazılıyor….ki, özellikle şunu vurgulamak istiyorum. Hani Bolu Çimentonun gönderdiği daha doğrusu Oyak grubunun gönderdiği çimento raporları özellikle çimento sektörü için çok güzel bilgiler veriyor.

Evet, bu bilgilere nereden ulaşabilirdik? Biz burada Fast Web Mali Analiz Pro’da haberler kısmına tıkladığımızda…. ki, tıklayalım… ve haberler kısmını tıkladığımızda, şu şekilde haberleri var Bolu Çimentonun, o zamanda geliyordu bu haberler ve şeye baktığımızda, tüm bu haberlere baktığımızda özellikle yatırımcı, çimento yatırımına ilişkin bültenleri var.

Şöyle bir geri gideceğim haberlerde…işte dönüşüm haberi var. Sorumluluk beyanı derecelendirme notu, temettü ödemesi artı genel bilgi formu, gerekirse şuradan şey yapabiliyorsunuz. Detaylı ara diyebiliyorsunuz ve yatırım kelimesini arattıracağım ve şurada tüm içeriği açıklamanın, içeriğinde yatırım geçiyorsa, içerikte yatırım geçiyorsa bana bunları bul diyeceğim ve ara diyeceğim.

Evet, burada mesela işte şirket demiş ki, 2016 yılı 3. çeyrekte bu şeyde 2016 yılında Ekim ayında şey yapmış, 356 milyon net satış ve 86 milyon lira net kâr bekliyoruz demiş. Pardon burada çimento hakkında bir rapor yazılmış bu raporu hesabından şey yapabiliyorsunuz.

Mesela şurada çimento yatırımcı bülteni var. Bu çok önemli, yani çimento sektörünü izliyorsanız. Bolu çimentonun veya işte Mardin Çimentonun Oyak grubunun hazırladığı bu yatırımcı bültenini okumakta fayda var. Bakın burayı tıklıyorum, tıkladığımda böyle bir bülten geliyor. Ama şurada dikkat ederseniz, bu bülten pdf olarakta veriliyor. İsteyen buradan okuyabilir. Buradan okumak birazcık daha zor. Ama şunu tıklayacağım ve bakın bilgisayarıma indiriyorum ve şunu açtığımızda hiç olmazsa şeyi görüyoruz. Evet şu an açtığımızda Oyak Çimentonun verdiği raporu görüyoruz. Dikkat ederseniz burada mesela 2016 Bolu Çimento raporunda 2016’nın ilk çeyreğe kıyasla artan satışlar ve alınan önlemler ile düşen maliyetler birim kârlılığının yükselişini beraberinde getirdi. Arkasından bunları veriyor; mesela her bir kendi grubu içerisindeki şirketlerinin özet bilgisini veriyor. Burada Bolu Çimento yok. Ama kendi şirketi Adana, Mardin, Bolu’nun bu verilerini de kısaca veriyor. Mesela şurada kısaca yapmış oldukları açıklamalar var. 2016’da yayınlanmış olan çimento raporu 2016 beklentilerini vermişler. Bunları o dönemde eğer okumuş olsaydınız, özellikle Bolu Çimentonun yapmış olduğu yatırımlardan haberiniz olacaktı. Ve artı, satış ve cirosunun ne olacağı konusunda da bilgi edinecektiniz.

Şimdi tekrar buraya döndüğünüzde biz burada dedik ki, son iki bilançodaki şu büyüme rakamları devam edip gitsin, yani yatırım yaptığı için bakın satışlar %20 büyüse kârlar bu olsa dedik. Şöyle bir şey çıktı, biz net satışları 188 milyon tahmin etmiştik çünkü 2013’ün, şu an biz Haziran ayındayız yani, pardon 2012’nin Haziran ayındayız ve 2012’nin Eylül ayına ilişkin bir tahmin yapmışız 188, gerçekleşen satış 192 olmuş.

Mesela eğer biz %20 satışları artırdığımızda ne satışı biz 226 tahmin etmişiz. Ama burada gerçekleşen satış 244 olmuş. Yani çok yakın çıkmış. Eylül 2014 için %20 artırdığımızda yani şu rakamı (226) 273 milyona satış çıkmış. Ama o dönemde Eylül 2014’de Bolu Çimento çok daha iyi bir başarı performansı göstermiş ve 315 milyona çıkarmış satışlarını ve baktığınızda Eylül 2017 itibari ile net satışlar 476 milyon tahmin etmişiz biz ta.. ama ne zaman 476 milyon tahmin etmişiz? Ta… 2012 Haziranın da… diyoruz ki; faaliyet raporunu okudum, aynı zamanda bu şirketin geçmişine baktım, yönetim kurulu başkanının açıklamalarına baktım, şu kadar kapasite artıracak, bu durumda cirosu bu adamın zaten 476 milyona çıkacağını düşünmüşüz. Hakikaten de mesela şurada daha az tahmin yapmışız. 493’e çıkmış Eylül itibari ile. Peki, o zaman hisse kaç paraymış? Kaça çıkmış hisse? Biz o gün eğer bunları girseydik, hesapla deseydik, bize bu satışları hesaplatacaktı. Ama şu kısmı, yani şu kısmı biz bilmiyor olacaktık. Yani o dönemde burayı bilmiyorduk. Çünkü zaman tünelinde geriye gittik. Şu 2012 Haziran bilançosu açıklanmıştı ve şu bölgeyi görmüyor olacaktık. Hatta şunu da görmüyor olacaktık. Evet yani burayı da görmüyor olacaktık, fakat bizim şeyimiz tahminimiz, tahminlerimiz, satışları her yıl %20 büyüttüğümüzde bu şekilde bir tahmin çıkacaktı.

Peki bu tahmin, yani şuradaki tahminler şöyle baktığımızda uyumlu mu? Evet, uyumlu. Bunu nasıl söyleyebiliyoruz? Hani son 2 bilanço verilerini kullandık ama ben zaten faaliyet raporlarını 2012 Haziranında bilanço açıklandıktan sonra daha Eylül bilançosu gelmeden önce buradan bu şirketin cirosunun satışlarını ortalama olarak 150- 200 milyon arasından 400-450 milyon civarına çıkarılacağını zaten tahmin ediyordum. Dolayısıyla o oranları girdim zaten 450 milyon çıkmış durumda. Peki kârlar ne olacak? Esas faaliyet kârı? Biz demişiz ki, 23 milyon kâr edecek. 25 milyon kâr etmiş. Sonra 28 milyon kâr edecek demişiz. 49 milyon, dikkat ederseniz kâr marjını düşük tutmuşuz ve şurada 34 milyon kâr edecek derken 97 milyon kâr etmiş. Mesela burada 41 milyon lira kâr edecek derken, demek ki yeni yatırımlarla kâr marjı büyümüş ve esas faaliyet kârı bizim beklentilerimizin oldukça üzerinde olmuş.

Mesela net kâra baktığımızda biz 18 milyon kâr beklerken 20 milyon olmuş dikkat ederseniz. Bizim net kâr beklentimiz çok muhafazakâr ve kârlar 105 milyona çıkmış. Böyle bir durum olsaydı arkadaşlar ve böyle bir durumda acaba ne olurdu? fiyat ne olurdu? sorusuna cevap vereceğiz.

Burada satışların yıllık büyümesini zaten görüyoruz. Ne zaman görüyoruz biz bunu? Bakın 2012 Haziran itibari ile, yani ileriyi göstermiyor bize. Biz burada diyoruz ki; ortalama satışlar, geçmişte satış 6-7 büyürken şimdi %30 büyümüş, %33 büyümüş ama biz %20 büyüsün diyoruz. F/K oranı da kârının kaç katından işlem görsün sorusunun cevabını da burada mesela 18’e çıkmış ama şurada F/K 10 civarına gerilemiş kârlar büyürken ve piyasa değeri defter değeri 1 civarına doğru gerilemiş.

Şimdi bizim yapmış olduğumuz tahminler maviler, bordo olanlarda gerçekleşen satışlar. Bizim yapmış olduğumuz işte esas faaliyet kârı tahmini maviler, şurada işte 2012 yılında esas faaliyet kâr tahmini 23. Gerçekte son esas faaliyet 25 çıkıyor. Bu 2012 – 2013-2014- 2015 dönemleri itibariyle bunu da grafik olarak vermiş durumdayız. Ve net kâr da biz bunu tahmin etmiş olmamıza rağmen, net kârlar oldukça yüksek çıkmış. Dolayısıyla bizim yapacağımız fiyat tahmini düşük kalacaktı. Ama, düşük kalacak olsa dahi, acaba nasıl bir fiyat çıkacak ve onu göreceğiz.

F/K’ya baktığımızda arkadaşlar 20.33 en yüksek görmüş geçmişte. En düşük 3.5 görmüş. Yani, kârının 3.5 katına düşmüş. En son değer 1o imiş. 5 yıllık ortalama da 10 imiş. Dolayısıyla ben buraya şirkette büyüyeceği için 11 yazıyorum ve hepsini 11 alıyor. Biz F/K’yı yazdığımız zaman otomatik, otomatik olarak piyasa değeri defter değeri ile fiyat/ net satış oranı yani piyasa değeri/net satış kaç? olarak bilgisayar arka planda bunun hesabını yapıyor.

FD/Favök ortalaması da 7.60’mış. Bunu da 8 diyelim ve hesapla diyelim. Evet şu an hesapladı ve bunu yorumlayacağız. Şu an 2012 yılının Haziran bilançosu açıklanmış. Eylül durumundaydık ve bunları yazdık, hesapla dedik. Ve o dönemde son fiyat neymiş? 0,94 kuruşmuş Bolu Çimento 0,94 kuruş.

Bolu Çimento dikkat ederseniz o dönemde gerçekten 0,94 kuruş mu? Bir bakalım, şeyden bakalım, bunu diğer fiyat grafiğimizden bakalım ve aylık bazda fiyat grafiğine baktığımızda Haziran dönemi kapanış rakamı 0,99 kuruş. Ama biz şeyi baz aldığımız için söylüyorum, son üç aylık ortalamayı baz aldığımız için arkadaşlar ve pardon Haziran içerisindeki ortalama ağırlıklı baz aldığımızdan o dönemde 0,94 kuruş civarındaymış ortalama fiyat ve buraya da 0,94 kuruş fiyat gelmiş. Peki, ne olmuş Eylül 2012’de gerçekleşen fiyat? 0,99 kuruş olurken bizim varsayımlarımıza göre, yani yukarıda yapmış olduğumuz varsayımlarımıza göre, hesaplanan fiyat aslında 1.55 olmalıymış. Bu şu demek: Bolu Çimentonun bizim varsayımlarımıza göre 2012-2013-2014-2015-2016-2017’e kadar 3.91’e çıkması lazım. Yalnız bizim yaptığımız kâr tahminlerine göre bakın, bizim kâr tahminlerimiz çok düşük kalmıştı.

Bunu şey yapalım ve gerçekleşen fiyat o sırada, Eylül 2012’de 0.99 kuruş. Gerçekleşen fiyat, isterseniz şimdi Eylül 2012’de gerçekleşen fiyat böyle mi gerçekten bir bakalım. Evet şu an görüyorsunuz. Burada kapanış 1 lira görülüyor. Burada küsürat olduğu için, yani küsüratlı olduğu için geçmişe dönük bölünmeler yapıldığından dolayı aslında yuvarlama var 0,99 kuruş civarında. Diğerinde de zaten yuvarlamalar vardı ve bu Eylül pardon, Eylül 2012 kapanış 1.01 civarında düşüş olmuş. En düşük 0,99 yani o ay içerisindeki, Eylül 2012’de 0,99 kuruşu görmüş en düşük ve 1.01 civarında burada da görmüş olduğunuz fiyatların değer ortalamasını aldığı içinde 0,99 kuruş olarak geliyor fiyat. Bizim varsayımımıza göre 1.53’e gitmeliydi bu kağıt. Ama gitmemiş. O zaman bunu, bu sistemi kullanan birisi diyecek ki;

-“ya Hocam, 1.55’e gidecek diyordun hani sen?”

Sistem böyle diyordu. Çünkü şöyle bir şey var, 2012 Eylül’de biz esas faaliyet kârını 23 kabul etmişiz. Gerçekleşen 25 olmuş. Çok yakın olmuş. Net kâr biz 18 yapmışız. Gerçekleşen 20 olmuş.


-“Hocam gerçekleşen rakamlar senin tahmin ettiğin rakamlardan daha yüksek olmasına rağmen ve biz bu kâra göre fiyat yapmıştık, bu kâra göre 11F/K ile fiyatlandırmıştık, 1.55 olması lazım değil mi?”

İşte kârlar birbirine çok yakın çıkmasına rağmen bizim varsaydığımız fiyata gelmemişse aslında burada çok ucuz kaldığı anlaşılıyor bu kağıdın. Yani hem kârlar beklediğimiz gibi gelmiş. Ama F/K’sı düşük kalmış. Dolayısıyla da o ay ister 1 lira olsun, 2012’de böyle bir şey olmuş. Fakat 1.86 hedef vermiş. Eylül 2013 için. Bizim Eylül rakamı 1.71 olmuş. Sonra özellikle 2014’de çok düşük kâr tahmin etmişiz. Ve kağıt 3.49’a gitmiş. Bakın şeye baktığımızda 2014’e baktığımızda net kâr biz 27 diyoruz 88 oluyor kâr. Dolayısıyla biz burada kârı yanlış tahmin ediyoruz. Kârın çok daha yüksek olacağını şu bilançoları gördükten sonra güncelleme yapmalıydık. O zaman, ama biz 2012 Haziran da bilmediğimiz için ne yapıyoruz? diyoruz ki; eğer kâr marjı %9 ile devam ederse, hâlbuki kâr marjlarına geçmişte baktığımızda örneğin net kâr marjı sadece, şu kalsın grafikte. Net kâr marjı hani burası 9.2, biz burada 9 olarak varsaymışız net kâr marjını son iki bilançoda 9 diye. Hâlbuki geçmişte 30’ları, 28 leri görmüş. Dolayısıyla biz normalde bunun ortalamasını alsaydık, yani kâr ortalaması olarak, yatırımda yapıyor. Verimlilik artacak kârlar yükselecek diye almış olsaydık. Burada 9 girmeyecektik oraya o zaman şeyi ne girecektik mesela? 15, %15 çıkmış olsaydı kâr marjı, bakın bunların hepsine %15 yapıyorum. Bunları %15 yaptığımda bakın hesapla dediğimde, bu sefer ne yapacak? Aşağıda tüm bu şeyleri fiyatları varsayımımıza göre değiştirdi, daha da yaklaştık şeye, yani kârlılığı ne kadar doğru tahmin edersek, gerçek fiyata o kadar yaklaşıyoruz. Dolayısıyla bu performansa baktığımızda şu performanslara baktığımızda, burada da gerçekleşen fiyatla, son piyasa çarpanlarını kullansaydık ne olurdu? Mesela son piyasa çarpanlarını kullansaydık, F/K’yı en son değerleri, o gün ki en son değerleri kullansaydık 11 yerine, 1.39-1.87 ve 3.85 veriyordu. 5 yıllık ortalamaları kullansaydık, F/K’da ve işte diğer Favök, PD/DD’de bu sefer 4.63 fiyatını veriyor. Bakın Eylül 2017 itibari ile 5.67’e gelmiş.

Şimdi benim orada 2012 Haziranı almamın bir sebebi de şu an bilançolar bu eğitimi hazırlarken 2017 bilançoları açıklandı. Hani gelecekte ne olacak demiş bizim sistem ve ne olmuşu göstermek için bizim varsayımlarımıza göre bakın biz kârlarını %15 ortalama olacağını varsaydığımızda dikkat ederseniz oldukça yakın çıkıyor. Eğer o gün 0,94 kuruşsa kağıt veya 0,99 kuruş olsun, siz burada 5.29’u görseydiniz yatırım yapar mıydınız? Yani 5 kat gidecek demek kağıt. Ne kadar süre içerisinde? İşte 2012’nin Eylülünde yapıyorsunuz 2017 Eylül’e kadar, 2013-2014-2015-2016-2017 beş yılda %500 size yetiyor mu? Basit getiri de yıllık bazda %100’e geliyor basiti. Ama bileşik bazda da yıllık %50-60’lık bir getiriden bahsediyoruz dikkat ederseniz. Biz burada eğer şeyi doğru tahmin edersek, bazı şirketler vardır. F/K oranları çok istikrarlı diye geçmişte. Çünkü geçmişte istikrarlı kâr eden şirketlerin F/K oranları da istikrarlı devam ediyor. Çok güzel bir şey daha yaptık Fast Web Mali Analiz Pro’da, onu da şimdi göstereceğim.

Acaba böyle bir durumda yatırım yapar mıydınız? Peki bu fiyatları şaşırtacak, tamami ile terese çevirecek, biz 5 beklerken burada hâlâ 1 lirada kalabilir mi? kalabilirdi. Nasıl kalabilirdi? Eğer bu net kâr şirketin 25 milyondan, pardon şirketin net kârı 20 milyondan 105 milyona çıkması, bizim tahmin ettiğimiz şey olmasına rağmen 5 kat çıkmış. 71.5 milyona çıkacağını tahmin etmiştik. Eğer biz buradan 71.5’a çıkacağını tahmin etseydik de, şirketin faaliyet raporunu okumasaydık ve işte kafadan tahmin atsaydık ki, olmaz…..şirketin faaliyet raporunu okuyacaksınız! Yönetim kurulu başkanının geleceğe ilişkin açıklamalarını okuyacaksınız. Yatırımlar kâr marjını yükseltecek mi? Bunlara bakacaksınız ve ondan sonra kâr şu olur diyeceksiniz. Ve kâr şu olur dediğinizde zaten size otomatik olarak şeyi verecek, peki F/K’sını kaç almamız lazım? En yükseği mi almamız lazım? En düşüğü mü almamız lazım? Son değeri mi almamız lazım? En akıllıcası 5 yıllık ortalamadır. 5 yıllık ortalamaya göre de aldığımızda bakın 4.63’e geliyor. Ve Eylül 2012’de kağıt 1 lira iken 1.71’i öneriyor bu şey kağıdın çok ucuz kaldığını buradan anlıyoruz. Hem beklediğimiz kâr açıklanıyor Eylül 2012’de hemde kağıt hâla 1 lirada kalıyor. Bu durumda biz zaten çok ucuz olduğunu anlıyoruz. En güzel alınacak yerlerden bir tanesi bu. Varsayımlarımıza göre 1.55, 5 yıllık ortalama piyasa çarpanlarına göre 1.71 olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla bizim bu aşamada ne yapmamız gerekiyor? Kesinlikle yatırımı, eğer tahminlerimize güveniyorsak, şirketi iyi analiz etmişsek gelecekte satışların ve kârlılığın böyle olacağına kesin olarak buna artık kanaat getirmişsek ve bununla ilgili aynı bir ev alır gibi bir ayınızı harcayıp şirketinizi didik didik etmişseniz, yatırımcı ilişkilerine yazı, soru göndermişseniz, cevap istemişseniz, bunların hepsini bir araya getirmişsek ondan sonra kârlar buraya çıkacak demişseniz, o zaman sudan ucuz deyip almamız gerekiyor. He, ne zaman satmamız gerekiyor Hocam? Yatırımlar bitti, kârlar oluştu ve yatırımlar artık yataya girdi, yeni yatırım yok, sektör de birazcık daralmaya başladı. Yavaş yavaş kârlarında da azalma başladı, mesela bakın, 2016’da 111 milyon net kâr ederken 105 milyona düşmüş durumda. He bu durumda peki Bolu Çimento 5 liradan 5 kat artması için, 25 liraya çıkması için bu kârın kaça çıkması lazım?

Yani 101’den 105 milyondan tabi ki en az 400-500 milyona çıkması lazım. Peki önümüzdeki 5 yılda Bolu Çimentonun kârının 400-500 milyona çıkabileceğini düşünüyor musunuz?

He! Şu anki faaliyet raporlarına ve şeye baktığımızda çimento sektöründe de bir miktar daralma var. Ve bu daralma sonrasında da arkadaşlar, özellikle şeyde, yatırımları ile birlikte yeni yatırımı da yok. O zaman afaki bir şekilde ben bu kağıda yatırım yaptım diye çokta beklemenin bir anlamı yok.

Eğer bunu burada tespit etmişseniz veya sabırla beklemişseniz, kârların artmasını belli bir seviyeye gelmesini ve kârı elde etmişseniz, o zaman size düşen görev nedir?

Bir arsa aldığınızı düşünün, ileride oradan yol geçecek bilmem ne yapacak değerlenecek diyor. E yol geçti, her şey geldi değerlendi. Artık başka bir arsa aramanız lazım benzer şekilde bir performans gösterecek. O zaman ne yapın? He, gerçekten Bolu Çimento gelecek 5 yılda 5 kat daha kazandırır mı? Bu neye bağlı? Kârını 4 kat arttırır mı, 5 kat arttırır mı? Buna bağlı.

E bunu artırır mı sorusunun cevabını kim verecek? Siz vereceksiniz. Yani araştıracaksınız. Bir ev alırken 1-2 ayınızı harcıyorsunuz. O zaman uzun vadeli 5 yıl paranızı bağlayacağınız şirketi 1-2 ay araştıracaksınız.

Evet, burada bir önemli kısım daha var. Onu da gösteriyorum. Kaç yıllık ortalama baz alınsın kısmında son 2 bilanço var, bir şey daha yaptık, bu çok önemli bir şey “Gerçek Değer” diye bir şey koyduk. Varsayalım ki, biz bütün satış ve kârları tam tahmin etseydik. Yani hani biz kârları düşük tahmin ediyoruz. Hocam ya hepsini en doğru şekilde tahmin etseydik.

E o zaman fiyat şey olacak mıydı? Gerçek değerleri gösterecek miydi?

Evet, gösterecekti. Şimdi burayı bir güncelleyelim. Şurada 5 yıllık bir ortalama yerine gerçek değerleri şey yapalım, dikkat ederseniz burası gerçek değerler olunca oran girmiyoruz. Hesaplaya basıyoruz yani burası boş gelecek burası gerçek değerler olsaydı.

Yani biz net satışları 192 tahmin etmişiz, gerçekleşen satış 192 olmuş. Atıyorum esas faaliyet kârı 25 tahmin etmişiz burası 25 olmuş. Ne bilim işte, net kârını 20.56 tahmin etmişiz 20.56 olmuş. Burada 105.18 tahmin etmişiz burada da 105 olmuş. Yani bütün tahminlerimiz çok doğru olsaydı, hepsini mükemmel %100 hatasız bilseydik ne olacaktı? ve o zaman tabi ki ne yapacaktınız? F/K oranı olarak ne girmeniz gerekiyor burada. Son 5 yıl ortalama , geçmiş 5 yıllık ortalamayı girebilirsiniz. En yüksek, en düşük rakam var. En son rakam en son bilanço döneminde böyleymiş.

Dolayısıyla ben burada 5 yıllık ortalamayı gireceğim ve 10.38 diyorum. Şunu da FD/Favök’de 7 olarak gireceğim ve hesapla diyeceğim. Hesapladığımızda bütün kârları doğru tahmin etseydik ve piyasanın da hani buna 10 F/K vereceğini tahmin etseydik ve şunu hiçbir zaman unutmayın. Piyasa eğer şey yaparsa kârların yataya girdiğini düşünürse genellikle F/K’yı düşürür. Yani kârlar büyüyecekse 13-15 F/K’ya çıkar. Fakat kârlar yataya girecekse bu 8-9 F/K’ya kadar düşer. Dolayısıyla o dönemde mesela F/K’nın kaç olmasını bekliyorsunuz? Burada 12 desem sonra Eylül ayında bu 11’e düşecek burada 10’a düşecek ve burada işte 9’a düşecek, sonra Eylül 2015’de kârlar şey yapacak %9 olacak ve burada da %8 olacak dersem. Mesela aynı şekilde burada burayı daha yüksek alıp aşağıya kadar düzeltirsem yani F/K’yı belirlemek önemli hale geliyor. Bakın ne çıkıyor burada? Yaklaşık değerler çıkıyor. Yani o gün 94 kuruş olan Bolu Çimentonun o gün ki varsayımımıza göre 1.71 olması gerekir diyor. Her hâlükârda bu 99 oluyor ve bizim bakın hep fiyat yüksek çıkıyor. Burada hep ucuz kaldığını görüyoruz burada. Ama daha sonra ne yapıyor fiyat? Geliyor bizim şeye söylediğimiz fiyatlara yaklaşıyor. Sonuç olarak burada tabi ki 12F/K, 11F/K diyoruz. Şu grafiği niye verdik? F/K’sı geçmişte nasıl değişmiş, geçmişte mesela F/K’sı, Fiyat/Kazanç oranı şu mavi grafik 5.8, burada 20’e çıkmış. 10.8’e doğru düşmüş 2012 Haziran da, bundan sonraki süreçte zaman zaman 6-7’e, 8’e de düşmüş olabiliyor. Bakalım nasıl bir gelişme göstermiş ve buradaki grafikte hemen şeyi vereceğim size F/K değerini vereceğim ve dikkat ederseniz. Hep kârlılık belli bir seviyeye ulaştığı için 7.80- 9 arasında gitmiş gelmiş. Biz dolayısıyla burada, şu bölgede eğer şöyle tahmin yapsaydık, işte bu dönemde 9 yerine mesela burayı, hepsini 8 yapsaydık, ortalamasını 8 alsaydık. Fiyatların nasıl birbirine çok yakın çıktığını göreceksiniz. Dolayısıyla yeter ki kârı doğru tahmin edin. Mesela burada 5 lira çıkmış bunda 3.5 lira çıkmış, 1.5 lira fark var. Bizim sistem diyor ki, normalde bu kağıt 5 lira olmalı, fakat burası diyor ki, hedef fiyat burada 3.49, şey gerçek fiyat 3.49. İşte böyle bir durumda fiyat ucuz diyebiliyoruz. Şu an biz mesela 6.45 fiyat bulduk. Şey de 5.67 civarında ve bu arada 80 kuruş sadece bir fark var. Zaten grafiğe baktığınızda burada aylık dalgalanma bandı bile 6.50’yi görmüş. Yani bizim söylediğimiz fiyatı görmüş zaten ve 5.87 şu aşamada.

Dolayısıyla arkadaşlar her zaman eğer şeyinize güveniyorsanız, kâr tahmininizin tam doğru çıkacağına inanıyorsanız ve geçmişte ki istikrarlı F/K rakamlarına geleceğini düşünüyorsanız.

O zaman buradaki fiyatlara mutlaka geliyor. Biz Eylül 2013’de 2.56 fiyatlar verirken 1.71’den alsak bakın 1 yıl içerisinde 3.49’a çıkıyor ve burada 5 lira verirken biz 3.49’dan alsak bakın fiyat 4.23’e çıkıyor. 5.75 dediğimizde 5.54’e çıkıyor. Yani dikkat ederseniz. Yeter ki kârı doğru tahmin edin. Yani bu elbette ki, hiç kimse bu kârları doğru dürüst tahmin edemez, etmeyecek. Bu yüzden biz gerçek değer yerine ne bilim son 1 yıllık ortalamayı kullanabilirdik. Ve böyle hesapla diyebilirdik. Yani ama bu program içerisinde illa son 1 yıllık ortalamayı kullanmamız gerekmiyor. Diyebilirsiniz ki, satışlar önce %20 büyüyecek, sonra Eylül 2014’de yatırımları bitiyor. Orada %30 büyüyecek. Eylül 2015’de %28 büyüyecek, sonra satışlardaki büyüme biraz yavaşlayacak %15 büyüyecek ve daha sonrada %10’a düşecek büyüme diyebilirsiniz. Çünkü faaliyet raporundan bunu okuyorsunuz. Ve bu şekilde yaptığınızda da o zaman tabi ki, tahmin fiyatları ne oluyor? Ona göre belirleniyor. Bakın, daha düşük fiyatlar çıktı. Neden daha düşük fiyatlar çıktı.? Çünkü siz satışları hep düşük tahmin ettiniz. Yani gerçekleşen satışları mesela 315 iken 214 tahmin ettiniz. 370 iken burada doğru tahmin etmişiz. Kâr marjları mesela biz burada esas faaliyet kârını işte %23.8, 45 milyon beklerken 117 olmuş. 52 milyon beklerken 138, o yüzden buradaki kâr marjlarını doğru tahmin edememişiz.

Yani şuradaki kâr marjları EFK’yı %12 girmişiz. Hâlbuki esas faaliyet kâr marjı geçmişte çok daha yüksek değerleri görmüş. Esas faaliyet kârında mesela %16-17’lerden burada 12’lere gelmiş. Demek ki, bundan sonra kâr marjları tekrar %14-15’lere çıkmış Bolu Çimentonun. Ve bu, bunu da biz zaten piyasa çarpanlarından görüyoruz. Yani kâr marjlarının daha sonraki nasıl değiştiğini, mesela 2014’den itibaren kâr marjlarına baktığımızda esas faaliyet kâr marjı 2014’den itibaren %33’lere çıkmış. Şu an 29’da demek ki, bizim %12 yani şuraya girdiğimizde esas faaliyet kâr marjı rakamı %12 oldukça çok çok düşük kalmış. Yani burada piyasa çarpanlarını son 24 dönem diyelim. Daha net göreceğiz. Kâr marjlarını esas faaliyetinden elde ettiği kârlar bakın. 2012 Eylül’de 13’den 30’lara kadar çıkmış. Bu kâr marjının böyle artabileceğini biz nereden öğreneceğiz? Eğer yeni bir yatırım yapılıyorsa, mutlaka maliyetleri aşağı çeker. Çünkü yeni teknolojidir verimlilik çok artar. Bu maliyetleri aşağı çekerek. Dolayısıyla siz böyle bir varsayım yaparken, yani son yeni yatırım yaparken 12 diye girdiğimizde ama biz burayı mesela 20 girsek, 25 girsek aşağıdaki kâr tahminlerini de doğru yapacak demek ki.. Burada şöyle bir şey ortaya çıkıyor arkadaşlar. Şöyle bir şey ortaya çıkıyor, burada…. evet, artık bu eğitimin sonuna geldik.

Demek ki bir şirketin daha öncesinde yaptığımız gibi geleceğe dönük fiyat tahmini yapıyoruz ama, gelecekte ne olacağını bilmiyoruz. Biz ne dedik? geçmişe gidelim zaman tüneline dönelim, o zaman yatırım yapmaya başlayan Bolu Çimentonun satışlarını tahmin edelim, kârlılığının ne olacağını tahmin etmeye çalışalım. Peki böyle bir durumda arkadaşlar, yatırımcının en önemli görevi ne?

Yatırım yapacağı şirketi gelecekte şu an yaptığı yatırımın ne kadar kâr üreteceğini tahmin etmesi, peki yapabilir mi? Normal sıradan bir insan bunu tabi ki yapamaz! Akıllı bir insan yapabilir mi?

Yapar!

Nasıl yapar?

Yatırımcı ilişkilerine yazar.

Sizin şu faaliyet raporunuzda şöyle bir yatırım planlanmaktadır. Bu yatırım ne zaman bitecek?

Bu yatırımın ciroya katkısı ne olacak?

Bu yatırım kapasiteyi ne kadar artıracak?

Bu yatırım verimliliği artıracak mı?

Kâr marjlarını yükseltecek mi?

Bunları sorar.

Sonra çimento sektöründe çalışan bir arkadaş bir uzman birini bulur ve derki böyle bir durum var ne olur, ne kadar etkisi olur ciroya?

-“aaa…. adamlar öyle bir klinker yatırımı yapıyorlar ki…. kardeşim en az ciroyu ikiye katlar.”

Bu bilgi çok önemlidir.

İşte onu siz tabloya doğru yansıtabiliyor musunuz? Atıyorum, 2015 yılında mesela enerji yatırımı yapmış Bolu Çimento o yatırım bittiğinde ciroya katkısı ne olacağını doğru yansıtabiliyor musun? O zaman yaptığınız yatırımdan korkmayın. Hiç fiyat izlemeyin. Sadece ortaya bir hikâye koyun ve o hikâyenin değişip değişmediğini şirket haberlerinden izleyin. Gerçek yatırımcı fiyat izlemez. Gerçek yatırımcı ortaya bir hikâye koyar ve bu hikâyenin değişip değişmediğini izler. Hepinize gelecek yatırım dönemlerinizde çok kârlı ve başarılı yatırımlar diliyorum arkadaşlar…”

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!