İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (16) (Orta Vadeli İzlenebilecek Temettü Stratejisi)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (14) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (15) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti(2))

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

On altıncı bölümde Orta Vadeli İzlenebilecek Temettü Stratejisi ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

“NOT:Queenstock programım olmadığı için grafik görselleri ekleyemedim”

“Buradan sonrası Yaşar Erdinç Hoca’mın sözlerinden alınmıştır.”

Orta Vadeli İzlenebilecek Temettü Stratejisi

“Arkadaşlar bir önceki yazıda hatırlayacak olursanız, istikrarlı kâr eden ama ucuz kalmış hisselerden eğer portföy oluştursaydık ne olurdu sorusuna cevap vermiştim. Bu kısımdaysa temettü verimi yüksek şirketlerden acaba portföy oluşturursak ve bu portföy yine daha önce olduğu gibi üç ay, üç ay tutacak olursak acaba portföyümüz Borsa İstanbul’dan daha iyi bir getiri sağlayabilir mi? Buna bakacağız.

Şimdi tabi ki bu tip çalışmalarda özellikle vurgulamamız gereken şey şu; her zaman geçmiş geleceğin aynısını göstermez. Yani geçmiş gelecekte aynen olacaktır diye bir şey yok, bunu her zaman aklınızda tutacaksınız. Biz de bu yüzden özellikle çok uzun süreli şey yapıyoruz, testler yapıyoruz.

Yani diyoruz ki, işte 10 yıl, yani içinde hep krizler olsun. Mesela, 2005 yılından başladık ne bilim 2017 yılına getirdiğimizde 2008 krizini de içeriyor. Yani böyle bir krize rağmen bu strateji uygulanmış olsaydı, ne olurdu? sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Şimdi isterseniz, burada tekrar Fast Web Mali Analiz Pro programımıza dönelim.

Şimdi temel strateji kısmında Temettü verimi – F/K Sıralaması var. Aslında biz F/K’yı bilgi olarak veriyoruz ama temettü verimi en yüksek şirketlerden en düşüğe doğru sıralıyor. Burada dikkat ederseniz F/K’sı 6 ile 15 arasında olan hisseler listelenir diyor. Yine temettü verimi yüksek ama ucuz kalmış hisselerden bahsediyoruz.

Bu tip bir stratejiyi hesaplasaydık, şimdi dönem seçimi diyor. Burada dönem olarak en son dönem, yani son bilanço dönemi 2017 Eylül ve bunu tekrar hesapla dediğimizde bu döneme bir liste geliyor.

Temettü verimi açısından bir sıralama yapacak olursak, temettü verimi en yüksekten en düşüğe doğru dikkat ederseniz sıralandı. Bu hisse işte mesela, bu aşamada örneğin bu eğitimin hazırlandığı an itibari ile temel strateji kısmı temettü verimi sıralamasında diyor ki; ilk beş hisse temettü verimi en yüksek Adana D, Adana A, Pagyo, Boluc ve Ecilc diyor. Yalnız temettü verimi sıralamasında, hani F/K’sı da düşük olsun diyebilirsiniz. Biz burada 6 ile 15 arasında F/K olan hisseleri sıraladık. Nitekim testleri yaparken de benzer şekilde testlerimizi yaptık. Dolayısıyla mantık şu: Biz eğer şu an temettü verimi en yüksek beş hisseyi alıp portföyümüze koysak ve üç ay bekledikten sonra satsak sonra bunu sürekli devam ettirsek, nasıl bir sonuç ortaya çıkardı? Buna bakacağız.

Evet, burada da yine bu aşamada temettü verimi ile ilgili yaptığımız testler var. Örneğin şu kısımda temettü verimi finans hariç şirketleri işaretliyoruz ve temettü verimi sıralama yönü büyükten küçüğe doğru sıralıyoruz. Üç adet portföy belirleyeceğiz. Belirleyeceğim sayıda hisse seç, yani bir portföye en fazla 5 hisse alsın ve dolar bazında yapsın bu analizi. Üç aylık süre tutarak satsın ve Ekim 2010 ile yine 12 Ekim 2017 arasında bu portföyü incelemiş olsun. Yani burada da dikkat ederseniz 2010 ile 2017 arasında da işte Avrupa’da da çeşitli krizler olmuştu. Bu şekilde sıralattığımızda ve bunun testlerini yaptığımızda nasıl bir sonuç çıkıyor? Dilerseniz ona birlikte bakalım. Sonuçları tıklıyorum ve sonuçlara tıkladığımızda aşağıya sonuçlar gelecek, daha önce bu testleri yaptırdık. Portföy 1, 801 dolara gelmiş, yani 851 dolara kadar gitmiş. Yani 100 bin dolar yatırmış olsanız 2010’da 800 bin dolar civarında bir paranız olacaktı eğer bu portföyü kullanmış olsaydınız.

Portföy 2, portföy 3 bu aşamada burada, yani burada yeşil olan portföy 3. Bist 100 ama portföy 2, pardon burası Bist100, şu portföy 3, yeşil olan da portföy 2. Dolayısıyla bütün portföyler Bist100’den daha iyi getiri sağlamış durumda. Bunda da aynen bir önceki eğitim yazımızda olduğu gibi portföy 1 kısmını açıyorum. Örneğin 12 Ekim 2010’da Ford Otosan, Hektaş, Petun, Ttrak, temettü verimi en yüksek şirketlermiş. O ay ki getirileri de dolar bazındaki getirileri de -%1.48, 2.89, 0,91 ve 12.85, mesela Pınar Süt o ay dolar bazında %12.85 getiri sağlamış, Ttrak %6. O ay Bist100 -%1.96 düşerken bizim portföyümüz ortalama olarak, %4,33 getiri sağlamış o ay itibari ile.

Fakat üç ay dolduğunda, yani Ekim, Kasım, Aralık ayı dolduğunda 100 bin dolarınız 107 bin dolara gelmiş. Endekste 86 bin dolara düşmüş ve burada hiç bir hissede değişiklik yok dikkat ederseniz. Çünkü aldığın ay üç ay tut dedik hisseleri sonra Ocak 2011’e gelindiğinde Ford Otosan’ı yine almış. Çünkü Ford Otosan hâlâ temettü verimi en yüksek şirketlerden biri. Hektaş’ı yine almış. Petun yine var. Pınar süt çıkmış çok değer kazandığı için temettü verimi düşmüş. Ve Türk Traktör var Türk Telekom’u koymuş. Nitekim Ocak 2011 ile Mart 2011 arasına baktığımızda portföy değerimiz 107 bin dolardan 124 bin dolara gelirken, Bist100’de 83 bin dolarda kalmış. Örneğin 31 Mart itibari ile toplam getirilere baktığımızda bir aylık süre zarfında düşük getiri sağlamış olsa bile, buna baktığımızda Ford Otosan mesela ilk ay -%0,48 dolar bazında, sonra %1.41 ama daha sonra %11 getiri sağlamış. Özellikle de endekste o ay artmış. Ama endeks ile karşılaştırdığınızda 124 bin dolara gelmiş( endeks 83 bin dolar). Nitekim Nisan ayına gelindiğinde yeni bir portföy oluşturmuş üç aylık için Ford Otosan artık bu listede yok. Çünkü prim yaptığı için temettü verimi düşmüş. Hektaş bu listede yok. Bossa, İş Girişim Sermayesi, Park emeklilik, Türk Traktör yine var ve Ülker girmiş sadece, Türk Traktör kalmış bu portföyden ve bunlara baktığımızda örneğin dolar bazında ilk ay %32 prim yapmış. Bossa ikinci %30 prim yapmış dolar bazında, üçüncü ayda -%33 düşmüş ama şöyle bir baktığımızda, endeks 78 bin dolara düşerken toplam portföy değeri 132 bin dolara gelmiş ve böyle devam ettiğimizde ileri doğru gidiyoruz. En son mesela şeye baktığımızda, evet yani 2 Ekim 2017 yılında bir portföy oluşturmuş. Akçansa, Bolu Çimento, Ecilc, Psdtc ve Ünye Çimentoyu almış. Ve bu şekilde ve Bist100’de 2010 yılından bu güne kadar normalde 100 bin dolarınız Bist100’e yatırsanız 58 bin dolara düşecekti. Ama 100 bin dolarınız temettü verimi stratejisine göre izlemiş olsaydınız. İstatistik olarak 794 bin dolar olacaktı. Şimdi burada şunu da söyleyeyim mesela hakikaten 794 bin doları bu beş hisseye yayabilirsiniz. Burada önemli bir sorun var. Buradaki hesaplamalar tabi ki gerçek hesaplamalar ve doğru getiriler.

Örneğin bin doları olan bir adam çok rahatlıkla beş hisseye yayabilir. Hakikaten bin doları olan bir insan 7-8 bin dolara çıkabilir bu rakamla. Ama ne bileyim 100 bin doları yatırdığınızda artık 794 bin dolar 800 bin dolara geldiğinizde bu trilyonlar yapıyor ve böyle bir ortamda da beş kağıda yatırmaya kalksanız belki de bazı kağıtların işlem hacimleri yeterli olmayacak eşit miktarda alış yapamayacaksın.

Yani gerçek veriye ulaşmak yine de zor. Bunu göz önünde bulundurmanız lazım. Fakat küçük portföyler için oldukça etkili bir strateji olarak karşımıza çıkıyor temettü verimi en yüksek şirketler diye bakıyoruz. Şimdi şeye baktığımızdaysa yani geçmiş dönemlere baktığımızdaysa, örneğin endeksin ve portföyün getirilerini tek tek bu şekilde karşılaştırabilirsiniz. Tabi bu program Queenstock programı, dolayısıyla Queenstock programını da biz bu testleri yapabiliyoruz.

Diğer portföylerde de endekse göre daha iyi bir getiri var ama, en yüksek temettü verimine sahip şirketlerin getirisi oldukça yüksek. Burada şunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Burada bilgilere bakarsanız, dikkat ederseniz; temettü verimi 2’den büyük olsun 50’den küçük olsun şeklinde sıralamışlar. Yalnız bizim şeyde, şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bizim burada F/K’ya da bakıyor dolayısıyla temettü verimi daha yüksek olup F/K’sı da yüksek olan, yani 15’den yüksek olan şirketler burada sıralanmış olacak. Ama bu şeyde F/K sıralaması getirmiş durumdayız. F/K sıralaması daha ucuz kalmış ama temettü verimi en yüksek şirketleri bulmak açısından yapılmış durumda.

Özellikle bu programa böyle bir ekleme yapmamızda fayda var. Hani F/K’ya sınırlama getirmeden sadece temettü verimine göre bir sıralama yapıp yanına da F/K değerlerini yazdırabiliriz. O zaman bizim yapmış olduğumuz testlerde çok daha uyumlu hâle gelecektir programda bu değişiklik yapılacaktır.

Evet, arkadaşlar temettü verimi stratejisinde de önemli olan şey sabır, yani bu şeye baktığımızda, portföylere baktığımızda. Örneğin, paranız 274 bin dolara kadar yükseldikten sonra burada 193 bin dolara kadar düşebiliyor. Veya burada 359 bin dolardan 297 bin dolara düşüyor. Tekrar 270, tekrar 280, tekrar 340, yani bu 2014 ile 2016 arası devam ediyor. Ama özellikle 2016’dan sonra bu yükseliş çok başlıyor ki, aslında 2016’dan sonra endekste dikkat ederseniz pek bir şey yok. Ve özellikle temettüye odaklanan yatırımcılar ki, ben bunun şeyden dolayı olduğunu düşünüyorum, bireysel emeklilik sistemindeki fonlar daha çok temettü verimi yüksek şirketlere odaklanıyorlar ve bu yüzden de özellikle de bireysel emeklilik şirketlerinin gelişmesi bence bu grafiği bu hale getirdi. Bu da önemli bir konu, ama izlemek isteyen Fast Web Mali Analiz Pro programı içerisinde temettü verimi yüksek şirketleri listesini bu stratejiler kısmında alabilecek. Ayrıca şunu da vurgulamak istiyorum. Temel strateji kısmına daha bir çok strateji eklenecek, program bu konu da gelişmeye devam edecek. Sizler tabi ki, geri dönüşlerinizi bildirdiğinizde ve bizden özellikle bazı noktalarda; “Hocam şöyle yapsanız daha iyi olur,” diyeceğiniz noktalarda, şöyle bir bilgi de olsa daha iyi olur diyeceğiniz noktalar olursa tabi ki bunları da programı geliştirmek adına sürekli bu program gelişecek, sizlerin istekleri, talepleri, makul ve mantıklı olduğu süre içerisinde bu programda eklemeler yapılacak.

Evet temettü verimi stratejisi böyle bir strateji ve Fast Web Mali Analiz programı içerisinde de bu stratejilere göre uygun kağıtlar neler olduğunu görebiliyorsunuz…”

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

4 Yorum

  1. Burak Burak 6 Ağustos 2023

    Yaşar Hocanın bu temettü verimi stratejisini aynı değerlerle aynı tarihler arasında queenstocks programında denememe rağmen aynı sonuçlar çıkmıyor. Acaba kaçırdığımız bir husus mu var? Siz denediniz mi?

  2. Murat Ateşok Murat Ateşok 10 Ağustos 2023

    Merhaba Gariban bey,
    Bu özetler Yaşar hocanın Borfin’de yayınlanan eğitimlerinden mi ? Siz onlardan mı yoksa hocanın kendi seminerlerinden mi derlediniz? YouTube videolarında bu kadar ayrıntılı anlatmıyorda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!