İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (15) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti 2)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (14) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti)

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

On beşinci bölümde İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti 2. bölüm ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

“NOT:Queenstock programım olmadığı için grafik görselleri ekleyemedim”

“Buradan sonrası Yaşar Erdinç Hoca’mın sözlerinden alınmıştır.”

İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti(2)

“Arkadaşlar bir önceki videoda bir soru sormuştuk, dedik ki; eğer bir şirket istikrarlı kâr ediyorsa ve bu istikrarlı kâr devam ederken F/K oranı da düşüyorsa, böyle bir durumda hem kâr üreten hemde ucuz bir hisseden bahsetmiş oluyorduk. Acaba portföyümüze bu hisselerden alsaydık, yani bir sıralama yaptırsaydık. Size bir önceki yazıda gösterildiği gibi. Fast Web Mali Analiz Pro programı içerisinde bu liste verilmiş olsaydı ve F/K oranına göre sıralamış olsaydık öyle bir durumda acaba bu tür hisseleri portföye alarak veya elimizde üç ay bekletsek? ki, neden üç ay bekletmek zorunda olduğumuzu da belirtmiştim. Ucuz hisse bir ay içerisinde prim yapmayabilir ama, biz üç ay bir süre verelim diye bunu seçmiştik. Böyle bir durumda acaba portföyümüzün getirisi ne olurdu? Portföylerin getirisi ne olurdu? Buna bakacağız. Bunu biz yine Borfin’in üretmiş olduğu Queenstock programı içerisinde yapıyoruz. Şimdi isterseniz Queenstock programı içerisine girelim ve bu modele birlikte bakalım.

Evet, şunu da şöyle küçültelim, bu sayfa Queenstock programını test sayfası ve bu test sayfasında şimdi bu modeli test edeceğiz. Şuraya dikkat edecek olursanız, şu model bu, F/K ve Sharpe oranına göre portföy oluşturduğumuz modelin başarı sonuçlarını göreceğiz.

Burada Bist’in bütün hisselerini ele alıyoruz. Dikkat ederseniz Sharpe net kâr marjı var bunu 2’den büyük olsun 45’den küçük olsun dedik. Yani zaten 2’den büyük, 45’in üzerinde yok zaten. Bunun için verdim. Ve fiyat kazanç oranı da 6’dan büyük olsun 15’den de küçük olsun dedik ki, zaten Fast Web Mali Analiz programı içerisinde bu hisseler sıralanıyor.

Şimdi neden 6’dan büyük olsun istiyoruz? Bazen bazı şirketler, bir defaya mahsus yüksek kâr edebiliyorlar. Örneğin arsasını satıyor veya elindeki bir finansal varlığı satıyor veya elindeki bir şirketi satıyor. Aslında kârları bir dönemliğine çok yükseliyor veya vergi, yatırım teşvikleri gibi faktörler nedeniyle geçmişe göre örneğin; 5-10 milyon lira kâr eden şirket bir bakıyorsunuz bir arsayı satıyor 150 milyon lira kâr etmiş oluyor. Bu tabi ki F/K oranını düşürüyor. Ama bu düşük F/K bizim için cazip değil!

Çünkü bir defaya mahsus kâr artışı yerine biz istikrarlı bir şekilde kârları ileride de artacak olsun istiyoruz. Dolayısıyla şirket arsasını sattığında her sene arsa satmayacağı için o kâr oranını dikkate almak, daha doğrusu o kâr miktarını dikkate almak çok da önemli değil.

Dikkat ederseniz yine burada F/K’dan sonra F/K’ya göre sıralama yapıyoruz. Bu aşamadaki F/K’ya göre sıralama yaptığımızda da artan şekilde sıralıyoruz. Yani en düşük F/K’dan alıyoruz. Bir, istikrarlı kâr edecek, 2’den büyük olacak ve Fiyat/Kazancı’da en düşük olandan itibaren portföy oluşturuyoruz. En düşük F/K’ya sahip ama istikrarlı kâr eden, ilk 5 şirketi birinci portföye koyuyoruz.

Mesela aşağıya dikkat ederseniz portföy adedi 2 diyoruz ve portföy hisse adedi de 5 diyoruz. Yani portföy hisse adedi en fazla 5 olsun. İlk 5 hisseye yatırım yapsaydık, döviz kurunu da bakın $ olarak belirlemişiz. Bu da $ bazında ne tür bir getiri elde ederdik bunu görmek için yapıyoruz.

Evet, bilanço kullanımı da yayınlanma tarihine göre diyoruz. Bunun anlamı şu: Örneğin 10 Ocakta bir şirketin F/K’sına baktığımızda bu F/K hangi kâra göre hesaplanıyor?

Normal şartlarda 10 Ocak tarihinde, 31 Aralık bilançosu henüz ortaya çıkmamıştır. Dolayısıyla bu bilanço yayınlanmamışsa 31 Aralıkta, 31 Aralık bilançosu. Biz diyoruz ki; Eylül bilançosundaki yıllıklandırılmış kârı baz alarak, F/K hesapla ve ona göre bu listeye koy. Eğer bilanço yayınlanmamışsa, biz 31 Aralığı bilmiyoruz demektir.

Dolayısıyla daha gerçekçi olması açısından yayınlanma tarihine göre kısmına alıyoruz bilanço kullanımını.

Şimdi buna baktığımızda $ bazında 20 Ocak 2005 ile 27 Ekim 2007 arasında bu modeli çalıştığınızda yani bir portföy ortaya çıktığında, bu portföy arkadaşlar üç ay elimizde tutulacak, üçüncü ayın sonunda da kapanış fiyatlarından sattığımızı var sayacak, endeks ile de karşılaştırmasını göreceğiz. Şimdi 20 Ocakta başladığımız için burada normal şartlar altında bunun üç ay sonrası 20 Ocaktan 20 Şubata bir ay, 20 Şubattan 20 Marta iki ay ve 20 Marttan da 20 Nisan’a üçüncü ay. Normalde 20 Nisan da satması lazım. Fakat burada biz ilk 10 günü yani Ocak ayını sanki bir ay gibi alıyor sistem. Dolayısıyla Şubat, Mart, 31 Martta aslında ilk portföyü belirleyecek ve 31 Mart itibariyle satış yapacak, ama biz aylık bazda da bu oranları göreceğiz. Şimdi bunu yaptığımızda şöyle bir grafik çıkıyor; ilk portföy, yani F/K’sı en düşük olan ve Sharpe net kâr marjı da 2’nin üzerinde olan 5 şirketin portföyünden getiri endekse göre $ bazında %214 daha fazla getiri sağlamış. Ve burada da grafikte görüyoruz. Yani Ocak ayında başlamış olsaydık bakın endeks düştüğünde 2008 krizinde bu portföyde düşüyor. Yani bu kaçınılmaz bir şey. Ama bu stratejiyi eğer devam ettirip 2017’e kadar gelseydik, örneğin 100.000$ yatırsaydık, 454 bin dolarımız olacaktı.

Portföy iki dediğimiz şey ise ilk beş şirketten sonra ikinci beş şirket. Yani Sharpe net kâr marjı 2’den büyük, F/K’sı da 6-7-8-9-10 sırada olan şirketlere yatırım yapsaydık genel olarak endeksle birlikte gitmiş ama şu son dönem itibari ile 244 $ olmuş yani 100 dolarımız. Endeks ise 144 dolar olmuş. Yine endeksten oldukça yüksek bir getiri sağlamış olsa da şu dönemlere baktığımızda endeksin altında kaldığı dönemlerde var. Genel olarak endeksten yüksekmiş. Dolayısıyla Sharpe net kâr marjı ise yani istikrarlı kâr edip etmediğini belirlediğimiz oranda 2’den büyük olan şirketlerin getirisi bu. Şimdi bunun içine bakalım nasıl bir portföy oluşturmuş Ocak ayında? Şurada Portföy kısmında, portföy bölümüne tıkladığımda Queenstock programında böyle bir pencere açıyor ve 24 Ocak tarihinde biz 20 Ocakta başlatmıştık ama demek ki, o gün Cumartesi Pazara denk geliyor. 24 Ocak tarihi itibari ile ve 31 Ocak arasında Aksa’yı almış, Eczacı Yatırım, Mardin Çimento, Sabancı Holding ve Tskb’yi almış.

Şimdi bunların oranına baktığımızda, getiri oranlarına. O ay ki getirilerin ortalaması hepsinden eşit miktarda alıyoruz. %3,97 olmuş ama bu $ bazında bir getiri. Dolayısıyla portföyümüz dolar bazında 100 dolardan 103,97 dolarak çıkmış. Endeksin getirisi ne olmuş? 3.85 olmuş. Yani aslında hemen hemen endekse yakın bir getiri elde etmişiz. Endekse göre de paramız borsa endeksine göre 103,85 olmuş. Çok az bir fark var. Dikkat ederseniz Şubat ile Mart ayındaki portföyler hep aynı portföyler. Yani Aksa var yine, Eczyt, Mardin, Sabancı.. Neden? Çünkü dedik ki, biz ucuz şirketleri aldık prim yapması için bekleyelim. Mesela burada Tskb birinci ay sonunda 24 Ocak 31 Ocak arasında %4.88 getiri sağlarken burada %32 getiri sağlıyor ve üçüncü ayda da %11 daha getiri sağlıyor. Dolayısıyla üç ay bekletmemiz anlamlı oluyor. Ucuz kalmış bir şirkete prim yapması için fırsat vermiş oluyoruz. Dikkat ederseniz burada portföy değerimiz 113 bin dolara çıkmış. Yani 100 bin dolar yatırdığımızda bu portföyün ortalama getirisi de %9 olmuş. Şunların hepsine baktığımızda endekste %7 getirmiş. 111 bin dolara çıkmış. Fakat şurası tabi daha ilginç. Mart döneminde 1 Mart 2005 ile 31 Mart 2005 arasında dolar bazında Aksa -%19 değer kaybetmiş. Eczyt -%11 değer kaybetmiş. Mardin Çimento -%2, Sabancı Holding -%20 ve Tskb bu dönemde değer kaybetmemiş. Dolayısıyla bu getiriler -%8,34 olmuş ortalama, dolayısıyla 113 bin dolarımız 104 bin dolara düşmüş. Ama endeks -%15 değer kaybettiği için burada endekste 94 bin dolara düşmüş oluyor. Şimdi dikkat ederseniz ilk üç ay hep aynı kağıtlar vardı. Bizim burada yaptığımız testte sistem şöyle bir şey yapıyor arkadaşlar; 1 Nisan itibariyle, yani bunların hepsini 31 Mart kapanışından sattı. 1 Nisan itibariyle aynı modeli çalıştırdığımızda bu sefer portföye Adana B, Borusan, Eczyt, (Eczyt tekrar girmiş bu listeye) Mardin (Mardin tekrar girmiş) ve Sarky almış. Dikkat ederseniz Nisan ayının başı ile sonu arasında bu portföy %12 götürü sağlamış. Yani değer kaybetmiş. Endekste %13,97, pardon %7,85 düşüş yapmış. Endeks 86 bin dolara düşerken portföyümüzde 90 bin dolara düşmüş. Şimdi işte yatırımcı psikolojisi burada devreye giriyor. Bir yatırımcı eğer şu manzara ile karşılaşsaydı aradan 4 ay geçmiş ve başta 100 bin dolar yatırmış ve şimdi 90 bin dolara düşmüş ne diyecekti? “Yok kardeşim sabır ve sisteme bağlılık burada ortaya çıkacak.” Ne diyecekti?

Diyecekti ki:”Ben bu kadar bekledim 100 bin dolarda 10 bin dolar kaybettim tamam endekse göre 86 bin dolara düşürdüm konjonktürel olarak. Dolayısıyla bu stratejiyi uygulamayı bırakabilirdim.” Bir ay sonraya baktığımızda Adana B %18 dolar bazında getiri sağlıyor, getiri ortalaması %7 olmuş ve borsanın getirisi de %7,53 olmuş normal olarak. Portföyümüzün değeri 97 bine gelmiş. Borsa endeksi de 93 bine gelmiş.

Devam ediyoruz aynı kağıtlarla, çünkü üç ay tutacağız, üçüncü ayın sonunda %8,96 dolar bazında getiri var. Tekrar 105 bin dolara gelmişiz Haziran ayında. Yani altı ayda dolar bazında %6 civarında bir getiri elde etmişiz. %8,96 burada bizim portföyün getiri ortalaması, endekste %8,75 ve 100 bin dolara gelmiş. Şimdi Haziran ayında dolayısıyla süresi bitti. Yani bu üç aylık süre bitti. Yeni kâğıt belirleyecek, yeni kâğıt belirlerken de üçüncü ayın sonunda Adana A, Anadolu Hayat, Doaş, Göltaş, ve İndes alıyor, şimdi burada Göltaş için dikkat ederseniz veri yok. Yani getiri verisi yok bunun, tahmin ediyorum. Sebebi o dönemde tahtanın kapalı olması ve o dönemde yani 2005 döneminde işlem görmemesi nedeniyle ama, en son F/K’sı, en son şeyi buna uygundu. Dolayısıyla üç ay tutmak zorunda kalacak, getiri ortalamamız %14, endeks %10, burası 120 bin dolara çıkıyor, endeks 112 bin dolara çıkıyor. Aynı portföyü devam ettiriyor. Ve aynı portföyü Eylül ayı sonu itibariyle geldiğimizde portföyümüz 132 bin dolara, endeks de 125 bin dolar olmuş ve daha sonraki Ekim ayında yeniden üç aylık bir portföy belirliyor; Anadolu Hayat, Doaş, yine var. G.Sarayı koymuş, İndes yine var, Tüpraş eklemiş ve örneğin Doaş aldığımız 3 Ekim de almış olduğumuz Doaş %31 civarında getiri sağlamış. Örneğin İndes daha önce genel olarak prim yapmamış olsa da burada, sadece %16 prim vardı, %17 prim yapmış. Ve endeks %4.5 düşerken burada %9,64 dolar bazında getiri sağlamışız.

Portföy değerimiz 145 bin dolara çıkmış. Ve bist100 de 119 bin dolar olarak kalmış. Böyle gidiyoruz, gidiyoruz ve yıllar geçiyor ve bu stratejiyi hiç şeysiz uygulamaya devam ettiğimizde , örneğin en son 2 Ekim 2017’de Despc, İsmen, Soda, Tskb ve Yggyo’yu şey yapmış almış portföye ve ortalama olarak %2 düşmüş bu portföy endekste %0,57 düşmüş, ama biz buraya geldiğimizde artık bizim 100 bin dolarımız 454 bin dolar olmuş ve Bist100’de 144 bin dolar olmuş. Şimdi şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Mesela buralarda dikkat ederseniz, portföyler içerisinde düşük kalmış şirketler bir anda prim yapabiliyor. Örneğin burada 454’e düşmüş ama şurada 488′ kadar çıkmış. İşte bu tablonun grafiğini biz burada görüyoruz. Git gide endeksten pozitif olarak ayrışmış.

Yani bu mantık bize şunu söylüyor arkadaşlar, diyor ki: “Evet, şey yapabilirsiniz, dolar bazındaki getirilere baktığımızda, böyle ucuz kalmış ama istikrarlı kâr eden şirketlerden bir portföy oluşturabilirsiniz.” Ama böyle bir portföy endeksin düşüş zamanlarında da düşecektir. Fakat genel olarak endeksten daha iyi bir getiri sağlayacaktır. Eğer yeteri kadar uzun süre bu portföyde kalırsanız örneğin, şöyle bir tarihe geldiğimizde, 2008’e geldiğimizde, Bist burada 72 bin dolara düşmüş iken portföy 110 bin dolardaymış. Hâlâ bizi kârda bırakmış, şuraya geldiğimizde 467 bin dolara gelmiş portföyümüz, şu anda da 454 bin dolarda, yani bu yükselişten olumlu etkilenmiş.

Ama endeks yatay giderken dolar bazında dikkat ederseniz bu portföyde bu şekilde yatay gidiyor ve 467 bin dolardan 270 bin dolara kadar da düşebiliyor. Bu nedenle benim bu stratejiyi uygularken size tavsiyem şu: Eğer genel olarak endeks önemli desteklerini kırmış, düşüşler yapıyor ve şurada olduğu gibi Bist100 endeksi aşağıya doğru geliyor. Şurada dirençlerini, desteklerini kırmış aşağıya doğru geliyorsa o dönemlerde o üç aylık portföyleri boşaltıp endeksin yeteri kadar düştüğünü gördükten sonra yeniden stratejiyi uygulamaya devam edebilirsiniz. Ama biz burada onu istatiksel olarak test edemiyorum ama şunu söyleyebilirim: Hiçbir şey bilmiyorsanız dahi bu stratejiyi izleyebilirsiniz. Dolayısıyla özellikle şeye baktığımızda yani bu bizim temel stratejilerden istikrarlı kâr eden şirketler sıralamasına baktığımızda, örneğin; bu bölgede 2015 ile 2017 arasında dikkat ederseniz, bu şirketler geliyor. Ve Fiyat/Kazanç açısından baktığımız tarih itibariyle ilk 5 şirket bu şekilde karşımıza gelmiş durumda ve F/K göre sıralattığımızda en düşük F/K’sı olan şirketler bu şekilde sıralanmış durumda arkadaşlar.

Evet bu strateji istikrarlı kâr eden ama ucuz kalmış şirketlere odaklanan bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Bu aşamada sizlere genel olarak söyleyeceğim şey şu arkadaşlar: Böyle bir strateji uygulamalı mısınız? uygulamamalı mısınız? O tamami ile size kalmış bir şey, fakat dediğim gibi endeksin düşmesi durumlarında endeksin belli ana trendlerini kırması durumunda devam etmeyip o sırada portföyü boşaltıp endeks belli bir dip yaptıktan ve ardından artık daha fazla düşmez dedikten sonra devam ettirmek ama o sırada paranızı dövizde tutmak, repo ise repoda tutmak TL ise repoda tutmak şeklinde yaparsanız tabi ki getiriler çok daha yüksek olabilecektir. Evet bir sonraki yazıda diğer stratejilere bakacağız..”

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Bir yorum

  1. Çağrı Çağrı 7 Aralık 2022

    Merhaba yazınızı okudum teşekkür ederiz. Videoya ulaşabiliyor muyuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!