İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

23. Ay Portföy Durumu 30 Kasım 2022

Merhaba dostlar,

Finansal özgürlük yolunda bir ayı daha geride bıraktık. 23 ayı bitirdik. Hep söylediğim gibi zaman çok hızlı akıyor. O yüzden zamanımızı boşa harcamaktan kaçınmalı ve zamanımızı optimum şekilde verimli kullanmaya özen göstermeliyiz. Ben kendi hayatımda buna özen göstermeye çalışıyorum. Genel olarak planlı, programlı yaşıyorum. Zaman benim için çok önemli. Son zamanlarda zaman ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Yetişemediğim çok iş ve konu var. Neyse, biz konumuza dönelim. Bu ay giriş kısmını fazla uzatmak istemiyorum. Bu ay yeni bir veri seti ekledim onu sizinle paylaşacağım. Ama önce geleneksel olarak genel portföy özeti hakkında birkaç bilgi vereceğim. Daha sonra Kasım ayı faaliyet raporuna bakacağız ve bu bir ayda neler yaşamışım onları anlatmaya çalışacağım. Bunları anlattıktan sonra yatırım ve finansal durumlara geçeceğiz onları da tek tek detaylı inceleyeceğiz, bakalım bu ay kâr da mıyız zararda mı?

Genel Portföy Özeti

%1 Nakit TL= 2.444,68 TL+(417,60 TL Cepte)

%98 Borsa/ Yatırım= 171.037,56 TL

%1 Altın =3.44gr/3.463,53 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%22,91 Büyüdü, $ Bazında ise +%22,91 Büyüdü

Evet, portföyün 30 Kasım 2022 tarihi itibari ile son durumu bu şekilde. Geçtiğimiz 22. Ay Portföy Durumu’na göre hem $ bazlı, hemde TL bazlı ciddi büyümeler gerçekleşti. Fakat nasıl gerçekleşti? Tek tek anlatacağım..

Kasım Ayı Özeti

Kasım ayında hayatımda herhangi olumsuz bir durum olmadı. Bir tek pederle telefonda tartıştık onunla aynı evde yaşamamıza rağmen yaklaşık üç haftadır konuşmuyoruz. Kafa dinliyorum böyle daha iyi. Onun dışında hayatımda çok ekstrem şeyler olmuyor. Evden işe işten eve bir hayatım var. Bu ay içinde benim ustası olduğum makinenin ustası izne gidince benim de tekrar üretime inip çalışmam gerekmişti. Yaklaşık iki hafta kadar makinede çalıştım. Anladım ki ben bu işi hiç sevmiyorum. Ne olursa olsun bu işten kurtulmalıyım. Onun dışında bu ay bol miktarda mesai yaptık. Şirket olarak tam sezonun ortasında iken bizim ustanın izine gitmesi kötü oldu, o yüzden bütün yük bana kaldı. Bu ay 64 saat civarında bir mesai yaptım. Aşağıda faaliyet raporunda tek tek saatler görünüyor. Aylık gelirim de gün gün görünüyor. Yani genel olarak Twitter’da da iş hayatımdan bahseden tweetler atıyorum sürekli. Bunun sebebi bütün vaktimi ev ve iş arasında geçiriyor olmaktan kaynaklanıyor. Başka bir aktivite yapacak vaktim yok. Cumartesi günleri bile mesaiye gittim. Hafta sonu antrenmanlarına elimden geldiğince devam ettim ve ediyorum. Bisiklet ile işe gidip gelmeyi bıraktım. Bırakmamın sebepleri arasında hem hava çok karardı ve soğudu. İş yerine gittiğimde soğuk havada sabahları terli terli kötü oluyor. Bir de bisikletim iyice dağılmaya başladı yeter artık dedi resmen. Ben de en azından hafta sonları biniyorum bisiklete, hiç değilse o sağlam kalsın onu kurtaralım yeni bisiklet alacak bütçemiz yok deyip dolmuşa başladım. Tabi dolmuşa başlayınca vaktimin büyük kısmı dolmuşta geçiyor, bisiklet bana çok vakit kazandırıyordu. Ona da yeni fikirler düşündüm, evden erken çıkıp gidiyorum iş yerinde kitap okuyorum o boş geçen zamanı erken kalkıp iş yerinde ofiste kitap okuyarak değerlendiriyorum.

Bunların dışında finansal okur yazarlık çalışmalarım devam ediyor. Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitiminden aldığım notları sabahları erken kalkıp web siteme aktarıp yayınlamaya devam ediyorum. Yıl başından sonra analiz çalışmalarına geçeceğim.

Evet, Kasım ayı özeti bu şekilde idi şimdi diğer başlıklarımıza geçelim.

Ulaşım

17 Şubat 2022 gününden beri mümkün olduğunca işe bisiklet ile gidip gelmeye çalışıyorum. Aşağıdaki Google haritaların istatistiklerine göre bu ay 37 km yaya olarak yürümüşüm, 176 km araç kullanmışım(yalan), 139 km bisiklet kullanmışım(olabilir), 387 km toplu taşıma kullanmışım(fazlası vardır). Bu ay toplu taşıma olarak hep dolmuş kullandım. Ulaşım masrafım da 267,5 TL oldu.

Bir Sıfırdan Büyüktür(1>0)

Bir sıfırdan büyüktür felsefesi ile 2021 Kasım ayından beri her gün bir miktar yatırım hesabıma para aktarıp bunu da misyon olarak her gün twitter hesabımda paylaşıyordum. Yalnız Ekim ayından beri bunu bir kez bile yapamadım. Ağustos ayının son günlerinde almış olduğum laptopun taksitleri beni zorluyor biraz likidite sıkıntısına düştüm. Bir süre idare edeceğiz ilerde durumları toparlayınca devam edeceğim. Şimdilik 312’de kaldı tweet, bu tweeti kaydediyorum. Nakit akışlarımı düzene koyduğumda bu tweeti alıntılayıp tekrar kaldığım yerden devam edeceğim geriye dönük eklemeleri de yaparak.

Günlük Nakit Çıkışları

Burası benim günlük bütün harcama kalemlerimi takip ettiğim not defteri. Bu şekilde not tutmayı tam 2019 Haziran ayından beri yapıyorum. 2018 Kasım ayında deftere yazmaya başlamıştım daha sonra 2019 Haziran ayında uzun bir tatile çıkıp telefona yazmak zorunda kalınca böyle bir alışkanlık edinmiş oldum. Ama memnunum severek yapıyorum, çok faydasını görüyorum.
Bu harcama kalemlerini tek tek toplayıp kategorilerine ayırdığım el yazısı ile yazdığım Nakit Akış Tablosunu ekleyeceğim hemen alt tarafa orada ayrıca anlatacağım, geçelim hemen;

Gariban’ın Bilanço, Gelir ve Nakit Akış Tablosu

Evet, burasıda tasarımı bana ait olan bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosunu hepsini tek sayfada barındıran Gariban usulü not aldığım defter. İlk bakışta size çok karışık gelebilir ama ben kendim yıllar içinde tasarladığım için bana çok anlaşılır geliyor.

İlk olarak tablonun izahını yaparak başlayalım. Aşağıda sol tarafa baktığımız zaman gelir kalemini görüyoruz. Mesela orada avans ve maaş kalemleri var benim aylık sabit maaş gelirim. Bir de Ekim ayı içerisinde çalıştığım mesai ücreti olarak aldığım 845 TL mesai geliri var. 805 TL’de günlük yemek paralarını da artık gelir olarak kaydediyorum. Çünkü Ekim ayının ilk haftalarından beri yemeğimi kendim evden götürüyorum. Yemeği evden götürdüğümden beri cebimde param olmaya ve cari fazla vermeye başladım. Bakalım ilerleyen süreçte yemek konusunda durum nasıl seyredecek? göreceğiz. Evde hazırlaması, alışveriş yapması vesaire bunlarda zaman olarak ciddi maliyetler yaratıyor. Fakat en azından ne yediğimi biliyorum diyorum.

Neyse, gelir kısmında 1.039,29 TL cari fazla vermişiz. Yani gider kalemlerim gelir kalemlerimi geçememiş bu ay. Olumlu bir durum. Çünkü maliyetleri düşürüp gelir tarafınızı artıramazsanız gider tarafınız artarsa borçlanmak durumunda kalırsınız ve bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bir gün batarsınız. Şirketlerde böyledir. Maliyetlerini iyi yönetemeyen şirketlerin kâr marjları daralır. Hatta kârı bırakın maliyetleri arttığı için zarar ederler bu seferde giderlerini finanse etmek için borçlanırlar. Ve bu durumu uzun bir süre düzeltmezler ise ciddi bir finansal kriz ile karşı karşıya kalıp şirketi batırabilirler, her şeylerini kaybedebilirler. O yüzden bireylerin veya şirketler fark etmeksizin daima gelir tarafını pozitif olarak artırmaları ve cari fazla vermeleri gerekmektedir. Maliyet yönetimi hayatın her alanında çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Maliyetlerini iyi yönetebilen bireyler veya şirketlerin iş hayatında veya hayatta çok başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Şimdi gider tarafına geçmeden nakit akış tablosuna bir göz atalım ve sırasıyla ödemeleri gözden geçirelim


1. Kalemimiz 1.570 TL ev kredisi. 120 taksit ile başladığım ev kredisi 85 taksit kalmış tam 35 taksit ödemişim. Ben evi aldığımda aylık gelirimin %52,3’üne, asgari ücretin ise %77,7’sine denk geliyordu. Şu an ise gelirimin %19,6’sına asgari ücretin ise %28,54’üne denk geliyor. Zaman içerisinde bu oran çok daha düşecek.

2. Motosiklet kredisi 530 TL. Tam 28 taksit ödemişim ve kalmış 8 taksit. İlk motosikletimi alırken çekmiştim bu krediyi 2020 Temmuz ayıydı.

3. Motosikletimi büyütmek için ikinci bir motosiklet kredisi çekmiştim 807 TL. 24 taksit ödemişim kalmış 12 taksit. 2020 Kasım ayında kendimi ciddi derecede nasıl ödeyeceğimi düşünmeden bir krizin içine sokmuştum bu kredi ile. Daha sonra bu kriz hayatımda çok şey değiştirdi. Bu motosikleti aldıktan sonra borsa ile tanıştım zaten. Motosikleti üç dört kez satma girişimlerim oldu ama bir şekilde vazgeçtim o yüzden şu an motosikletim duruyor satmıyorum ileride binerim. Şu an piyasa değeri 130.000 TL civarındadır.

4. Vakıfbank kredisi. Bunu 2020 Nisan ayında pandeminin başında 5.000 TL olarak çekmiştim. Onu da o sırada bisiklet alımında kullandım. Daha sonra motosiklet aldım motosiklet ekipmanı aldım vesaire onların borcu olarak ödüyorum. 25 taksit ödemişim kalmış 5 taksit.

5. Kredi kartı ödemesi. Bütün gıda alışverişlerini, araç trafik sigortasını muayene ücretini vesaire yapabildiğim kadar kredi kartıyla yapıyorum ve uzatabildiğim kadar taksit yapıyorum ve ödeyebildiğim kadar düşük asgari tutarı ödüyorum. Bu ay 2.191 TL ödemişim. Biliyorsunuz kredi kartı hakkında olumsuz bazı düşüncelerim vardı. Ama yüksek enflasyon dönemi bu düşüncelerimi değiştirdi. Ve yaklaşık dört aydır ofiste patron ile birlikte çalışmak benim borçlanmaya karşı bakış açımı değiştirdi.

Yani tabi ki elbette borçlanmanın varlıkları artırma konusunda bir kaldıraç olduğunu biliyordum. Enflasyon ortamında borçlanıp yatırım yapmak kadar mantıklı bir yatırım biçimi zaten yok onu da biliyorum.

Ama şunu öğrendim diye düşünüyorum: “Borç ile yaşamaya alışmak.” ve “Nakit akışını iyi yönetmek.”

Öğrendim demeyelim de öğrenmeye başladım diyelim. Yani ben askerden geldiğim günden beri sürekli borç ödüyorum. Ama baktığım zaman bu borçlardan inanılmaz sıkıldım ve borçlanmayı bırakacağım diye sürekli kendime uyarılar yaptım:“Kesinlikle bir daha borç yapmayacaksın!” vesaire gibi kendi kendim ile bayağı savaştım.

İşte bu konuda patrondan bir şeyler kaptığımı düşünüyorum. Yani borç ile yaşamak rahat olmak. Ve iyi düşünüp akıllı hareket edip doğru borçlanmalar yapıp nakit akışını iyi yönetmek önemli.

Yani doğru bir şekilde borçlanma yapıp nakit akışını da iyi yönetebilirseniz eğer borçlanarak varlıklarınızı artırabilirsiniz. Bunu ne kadar öneririm orası tartışmalı. Çünkü burada irade ve o içimizdeki kazanma hırsını koruyabilmek çok zor ve çok önemli. Çünkü insanız, kazanma hırsına kapılıp dengesiz borçlanmalar yaparak kendimizi ciddi bir finansal krizin ortasında da bırakabiliriz. Ve elimizdeki varlıkları da kaybedebiliriz. Bu bakımdan finansman yönetimini öğrenmek gerekiyor. Bu konuya kafa yoracağım ve ileride sizler ile paylaşacağım bu fikirlerimi. Zaten yaptığım borçlanmalardan ve yatırımlardan zaman içerisinde anlaşılacaktır nasıl bir yol izlediğim. Hep birlikte göreceğiz. Ben de merak ediyorum nasıl olacak acaba?

Evet gelelim kredi kartımıza. Kredi kartımın limiti 19.250 TL, kullanılabilir limitim 1.004,39 TL kalmış yani demek oluyor ki 18.245,61 TL kredi kartına borçluyum. Her ay asgarisini ödüyorum. Kredi kartımın içerisinde de taksitlendirilmiş bir sürü borcum var. Mesela 6 ay önce nakit avans çekip yatırım yapmıştım onun taksitleri var, trafik sigortası yaptırdım motosiklete onun taksitleri var vesaire bir kaç taksit ödemem var. Geçen gün topladım hatta toplam aylık ödemem gereken sabit kredi borçlarını şöyle bir liste çıkmıştı:

1)Ev kredisi:1570 TL
2)Motosiklet kredisi: 530 TL
3)Motosiklet kredisi: 807 TL
4)Laptop taksiti:1671 TL
5)Pc koltuğu taksiti:149,44 TL
6)Bluetooth kulaklık taksiti: 101,83 TL
7)Nakit Avans taksiti: 688,38 T
8)TüvTürk araç muayene taksitleri: 55,94 TL
9)Trafik sigortası taksitleri: 141,41 TL
10)Vakıfbank kredisi:188,27 TL

Toplam aylık sabit kredi ödemeleri 5.903,27 TL civarında tutuyor. Çoğu insana bu rakamlar çok komik gelebilir elbette, ama benim için yüksek rakamlar şimdilik.

Evet, nakit akış tablosundan diğer kalemler ile devam edelim,

6. Laptop kredisi 1.671 TL. Ağabeyimin kredi kartı ile almıştım aylık olarak ona ödeme yapıyorum. 3 taksit ödemişim kaldı 9 taksit.

7. Bu ay elektrik faturası ödeyemedim. Çünkü geçen ay faturayı erken kesmişler.

8. İnternet faturası 105,75 TL sabit.

9.Su faturası 81 TL

10. Doğalgaz faturası 262 TL

11. Telefon faturası 95,25 TL

12. Ev kredisi için hayat sigortası 614,05 TL

13. Dask 152,10 TL

14. Diğer giderler 74,07 TL. Bu diğer giderler kalemi benim bir ay boyunca cebimden çıkan nakit harcama kalemi. Yani bir ay boyunca 74 lira para harcamışım, bunun 70 lirası da saç sakal tıraşı olmak için seyyar satıcıdan aldığım arko tıraş sabunu ve tıraş fırçası 🙂 Kalan 4,07 TL ise eft masrafları, yukarıdaki günlük nakit çıkışları başlığında bunlar yazıyor 🙂

15. Ulaşım 267,5 TL. Bu kalem ise bir ay boyunca dolmuşa ödediğim ücretler.

16. Borsa yatırım 2,07 TL. Bu kalem ise benim yatırım ve tasarruf için borsaya aktardığım yatırım harcamaları kalemi. Bu ay hiç yatırım yapmadım. 2,07 TL ise MKK masraf ücreti olarak hesabımdan otomatik çekmiş bende onu yatırım gideri olarak gördüğüm için yatırım tutarı olarak yazdım 🙂

Evet, tüm bunları topladığımız zaman aşağıdaki gider kalemi toplamını buluyoruz. Toplam -8.611,06 TL toplam giderim olmuş. 9.650,35 TL ise yemek parası, mesai parası ve maaş geliri toplamı olmuş. Cari fazla olarak ise 1.039,29 TL cari fazla vermişiz. Olumlu.

Daha sonra tablomuzun en üst sağ köşesinden başlayalım. Sağ en üst köşede ben genel olarak notlarımı yazıyorum. Aselsan’dan 2,91 TL Temettü gelmiş 🙂 Aselsan bende 16 lot var numunelik olarak tutuyorum portföyümün içindeki ağırlığı %0,5. Ama ben prensip olarak her bir kuruşu kaydederim benim de böyle takıntılarım vardır.

Daha sonra hemen sağ kısımdan devam edelim dönen varlıklar başlığına bakalım. Dönen varlıklar başlığının altında ilk olarak altın kalemi var. Gram altını 3.44 gram 2021 yılında bir miktar almıştım kötü günlerde acil nakit ihtiyacı olarak tutuyorum. Fark ettiyseniz aylardır hiç değişmedi miktarı sabit duruyor.

Borsa kalemi ise bu kalemin içinde fon ve hisse senetleri var onları aşağıda açıklayacağım. Nakit olarak ise 2.862,28 TL var imiş. Yani gelir tarafında cari fazla vermiştik 1.039 TL. O cari fazla bu nakit kalemini artırıyor. Geçen ay ki nakit durumuna bakarsanız 1.826 lira olduğunu göreceksiniz. Eğer cari fazla vermezde cari açık vermiş olursam bu nakit kalemi azalacak ve benim günlük faturalarım ve yaklaşan ödemelerim konusunda nakit sıkıntısına düşürecekti. O yüzden bu nakit kaleminin artması olumlu. Benim de böyle bir sorunum var yıllardır nakit oranını artıramıyorum elimde nakit tutamıyorum. Direkt yatırım yapıyorum bu nakit tutarı artırmam gerekiyor. Yeni bir excel tablosu hazırladım onuda paylaşacağım aşağıda, orada mesela yıllardır nakit miktarım hep bu seviyelerde kalmış. Ama artık enflasyon var ve bu tutar yetmeyebiliyor bazen.

Neyse diğer alt kalemimiz net varlık kalemi ile devam edelim. Bu net varlık kalemi ise dönen varlıkların toplam tutarını ifade ediyor. Yani toplam 177.363,57 TL toplam portföy büyüklüğüm varmış. Dolar kuru geçtiğimiz Ekim ayı kapanışı ile tam aynı rakamları korumuş. $/TL üzerinde ciddi bir baskılanma olduğunu düşünüyorum. 18.61 TL normal bir rakam değil bu enflasyon ortamında. Daha sonra net varlık $ karşılığı olarak 9.530 $ olmuş.

Ve sağ alt köşede duran varlıklar başlığı var orada ev ve motosiklet varlıklarım var. Piyasa değerlerini göz kararınca artırdım. Evim zannediyorum 750 bin TL civarında eder. Motosiklet ise 130.000 TL diyelim. Tabi bunlar benim tahmini rakamlarım belki fazlası da edebilirler.

Bu ay pc koltuğu ve bluetooth kulaklık siparişleri verdim. Sonunda kulaklık siparişini verdim. Kaç aydır kulaklığım yoktu piyasadan ve birçok şeyden mahrum kalmıştım. Ben spor yaparken veya işe giderken boş vakitlerimde bir şeyler dinleyerek değerlendirmeyi çok severim. O bakımdan bluetooth kulaklık çok iyi oldu. 101,83 TL ile üç taksit aldım. Aralık ayında ödemesi başlayacak onu da ağabeyimin kredi kartı ile aldım 🙂

Pc koltuğunu ise twitterdan tanıdığım sevgili Ömer Hocamın önerisi ile bu koltuğu aldım. 11 taksit 149,44 TL, ilk ödemesi Aralık ayında başlayacak. Bunu da ağabeyimin kredi kartı ile aldım bende limit yok 🙂 Yaklaşık bir yıldan fazladır evde kamp sandalyesine oturarak yazıyorum yazılarımı. Artık iyi bir koltuğu hak ettiğimi düşündüm. Biraz konfor yatırımı yapmakta önemli. Daha ihtiyacım olan şeyler var yavaş yavaş onları tamamlayacağım.

Evet, nakit akış tablosu, gelir tablosu ve bilançom bu şekilde idi.

Net Varlık TL :177.363,37 TL/
Net Varlık USD:9.530 $

Geçen ay toplam Net Varlık kalemi 144.303,19 TL iken, bu ay 177.363,37 TL oldu. Dolar bazında ise 7.754,06 $ iken, 9.530 $ oldu. $/TL kuru geçtiğimiz Ekim ayında 18,61 TL ile kapatırken Kasım ayını ilginç bir şekilde aynı seviyeyi koruyarak 18,61 TL ile kapattı. Buna rağmen portföy dolar bazında +%22,91 büyüdü.

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%22,91 Büyüdü, $ Bazında ise +%22,91 Büyüdü

Temettü Gelirleri

Kasım ayında portföyümde sembolik olarak tuttuğum Aselsan dışında temettü gelirim olmadı. Ama yavaş yavaş temettü sezonuna yaklaşıyoruz. Gelen temettüler otomatik olarak yatırım hesabında aktifleşiyor ve tekrar hisse alımlarında kullanıp bileşik getirinin çarklarını çalıştırmak için kullanıyoruz.

Kasım ayında Aselsan 2,91 TL yollamış 🙂

Aylık ve yıllık olarak bakarsak;
Ocak : 12,23 TL
Mart : 1.174,25 TL
Nisan: 350,95 TL
Mayıs: 99,75 TL
Haziran:106,57 TL
Temmuz:164,16 TL
Kasım: 2,91 TL

2021 yılı toplam: 379,95 TL
2022 yılı toplam: 1.910,82 TL
Genel toplam alınan temettü: 2.290,77 TL

Yatırım Hesabı

Burası da yatırım hesabım. Toplam yatırım büyüklüğü 171.037,56 TL. Buraya aktardığım paralar benim uzun vade de gözden çıkardığım, asla dokunma niyetimin olmadığı paralar. Sadece fon kısmına dokunabilirim fonları bir nevi yedek akçe ve hedge mekanizması olarak görüyorum.

Yatırım hesabımın dağılımında ağırlığı %94,14 ile Borsa İstanbul’daki hisse senedi yatırımlarım oluşturuyor. %5,86 ise OTJ kıymetli madenler yatırım fonundan oluşuyor. Bu ay yatırım hesabına toplam 2,07 TL yatırım yaptım. Buna yatırım denilemez aslında MKK masrafı. Yani bu ay 1 lot bile hisse almadım yatırım yapmadım ama portföyüm büyümeye devam etti…

 Yatırım Hesabının Toplam Büyümesi Geçen Aya Göre TL Bazında +%22,82, $ Bazında +%22,82 Oldu

Yatırım hesabı geçtiğimiz ay 139.253,73 TL idi. Bu ay eklediğim toplam tutar 2,07 TL olduğuna göre: 139.253,73 +2,07 =139.255,80 TL yapıyor.

Bunun haricinde 171.037,56 TL139.255,80 TL=31.781,76 TL yatırım hesabımdaki değer artışından söz etmemiz mümkün.

Yani yatırım hesabım hiç değer kazanmamış olsaydı bu ay 139.255,80 TL olacaktı, bu ay eklediğim tutar ile. Ama bir de yatırım hesabımdaki hisselerimin değer artışı ile bu ay 31.781,76 TL artış görünüyor. Ve yatırım portföyüm sonuç itibari ile 171 bin lirayı geçmiş bulunuyor. 23 ay önce 100 lira başladığım yolculuğa 171.037,56 lirayı geçerek devam ediyoruz.

Evet, öncelikle yatırım fonlarından başlayalım. Bu ay fonlara hiç ekleme yapamadım. OTJ fonu Oyak Portföy tarafından yönetiliyor. İçerisinde altın, gümüş, platin, paladyum gibi kıymetli madenleri içeren bir sepet fonu.

Onun dışında aşağıdaki 295,45 lira olan ise para piyasası fonu, ben yatırım hesabıma aktardığım TL nakdi burada tutarım, burası benim yatırım havuzumdur. Gelen temettüler otomatik olarak buraya yatar. Benim vadesiz mevduat hesabımdan virmanladığım yatırım için aktardığım nakitler otomatik olarak bu fon tarafından alınır. Hisse alımlarında ise otomatik olarak fon kendisi gerekli hisse ödemesini yapar. Bu sistemi seviyorum. Para atıl vaziyette durmaktansa çok düşükte olsa gecelik repo faizi elde ediyor. O elde edilen faizleri de aylık bir iki lot hisse alımlarında kullanıyorum.

Şimdi hisse kısmına geçelim:

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%24,18 Büyüdü, $ Bazında +%24,18 Büyüdü

Hisselerimi öncelikle bankadaki mobil uygulama üzeriden gösterip ardından excel tablosu ve grafikler ile sunacağım.

Hisseler mobil bankacılık uygulamasında bu şekilde görünüyor.

Hisse Senedi Portföyüm Geçen Ay Toplamda 129.652,47 TL / 6.966,81 $ Değere Sahipken Bu Ay Sonu İtibari ile 161.007,09 TL / 8.651,64 $ Değere Sahip Durumda

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%24,18 Büyüdü, $ Bazında +%24,18 Büyüdü

Bu ay hisse portföyümdeki değişiklikleri sıralayacak olursam;

Bu ay hisse senedi portföyümde hiçbir değişiklik olmadı. Ne bir lot hisse aldım ne de bir lot hisse sattım.

Bu ay içerisinde SASA ve HEKTS portföyümde inanılmaz oranlara ulaştı. Gerçekten çok saçma değerleri gördüler. SASA ve HEKTS mağdurları bile oluştu tarihi zirvelerden hisse alanlar için. Lakin benim kendime göre prensiplerim var, ben hisse çok saçma fiyatları görmüş olsa dahi satmadım. Satmamamın sebebi de kendime analiz yapmadan şirket satışı yapılmayacak diye bu yatırımcılık işine başlarken aylar önce söz vermiş olmam ve kendi kurallarımın olmasından kaynaklanıyor. Ben bir hisseyi satıp veya almam için uzun süre analiz etmem ve araştırmam gerekiyor. O bakımdan öyle vaktim de olmadığından hiçbir işlem yapmadım. Kâr realizasyonu yapan yatırımcı arkadaşlara ise saygı duyuyor ve tebrik ediyorum. Ben yapamadım.

Size bir yıl önce bugün ki portföy durumunu da göstermek istiyorum.

(11. Ay Portföy Durumu 30 Kasım 2021)

Bir yıl önce toplam yatırım büyüklüğüm 35.965,96 TL imiş ve yatırdığım toplam hisse maliyeti ana param ise 27.453,77 TL imiş.

Şu an toplam ana param 53.704,46 TL, Toplam hisse yatırımı büyüklüğü ise 161.007,36 TL.
Ana paraya göre %199,80 kârda iken yatırılan sermayeye göre %189 kârdayız. Son bir yıl içerisinde hisse portföyüme 26.250,69 TL ekleme yapmış bulunuyorum. Portföy grafikleri ile devam edelim.

Portföy Kâr-Zarar / Alınan Temettü Durumu

Borsada son üç aydan fazladır yaşanan rally ile birlikte SASA ve HEKTS hisselerim inanılmaz oranlara ulaşıp geri düşmelerine rağmen halen portföyümdeki en büyük oranlara sahipler.

Portföyün en yüksek kâr oranına sahip hissesi %819,12 ile birinci sırada ALARK en düşük getiri oranı %71,2 ile VESBE, BİMAS, ve ARCLK hisseleri portföyümde en düşük getiri oranlarına sahip. Ortalama olarak baktığımızda %189’luk bir getiri gayet makul ve sürdürülebilir bir getiri olduğunu düşünüyorum. Benim amacım herkesten çok kazanmak değil sürdürülebilir şekilde kazanmak. Bu arada yatırılan ana sermayenin yarısından fazlasının da son 6 ay içerisinde yatırıldığını unutmamak gerekiyor. Eğer ki bir yıl önce yatırmış olsaydık şu an çok daha yüksek getirilerden bahsediyor olacaktık. Geçmiş aylardaki yatırım miktarlarını takip edip okumuşsanız eğer dediklerimi çok iyi anlayacaksınız. Ben getirilerden memnunum.

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Portföyümde aylardır TUCLK ve VESTL hisseleri genel olarak çok düşük getirilere sahiptiler ve zarar yazıyorlardı bazen. Eğer ki ben yatırıma başladığım zamanlarda bu iki hisse ve bunlar gibi bir iki hisse ile birlikte daha odaklı bir portföy yapmış olsaydım. Ve onca geçen zaman içerisinde 3x, 5x, 10x giden hisseleri gördükçe herkes kazanıyor ben neden kazanamıyorum? diye düşünüp yatırımcı psikolojisi bu hisseleri bana sabırla beklettirmeden sattırırdı. Şu an baktığımız zaman TUCLK %176,2, VESTL %126 getiride.

Bu yüzden güvendiğiniz, faaliyet raporunu okuduğunuz çeşitlendirilmiş şirketler ile portföy oluşturduğunuzda. Psikoloji yönetimi bakımından böyle bezdirici, sinir yıpratıcı, uzun süre yatay giden hisselerde beklemeniz ve sabır etmeniz çok daha kolay olur. Yatırımcılık mesleğinin en önemli konusu psikoloji yönetimidir aslında. Yatırımcılar genel olarak bunları unutuyor. İnsanlar genelde hep olumlu senaryolar ile portföy oluşturuyor. Hiç olumsuz kötü senaryolar düşünmüyorlar. Bu hisse baskılanır mı? Küresel bir kriz çıkar mı? Sektörde öngörülemeyecek bir sıkıntı şirketin satışlarını ve kâr marjlarını düşürür mü? gibi. Senaryoları kuramıyorlar. Hep pozitif düşünüyorlar. Bu sebeple psikoloji yönetimi konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor. Oysa rasyonel ve akıllı bir yatırımcının olası bütün riskleri düşünüp, göz önüne alıp çeşitlendirilmiş, tüm risklere karşı ortalama bir getiri sağlayacak bir portföy ile uzun vade de ciddi kazançlar edeceğini düşünmesi gerekir.

Bunlar benim kendi öznel düşüncelerim. Tabi ki, profesyonel çok başarılı ve çok iyi analiz yeteneğine sahip olan sektörleri çok sıkı takip edip orta vadeli olarak çok iyi portföy yöneten hocalarımız var. Onlara çok büyük saygı duyuyorum. Benim kast ettiğim kısım yatırımdan anlamayan, sermaye piyasalarında profesyonel olmayan reel hayatta işinde gücünde olan insanlardan bahsediyorum.

Evet, bu kadarı yeterli şimdi portföy dağılımı ile devam edelim daha sonra bahsettiğim yeni veri setini sizlere sunacağım.

Portföy Dağılımı

Evet portföy durumu bu şekilde idi. Şimdi gelin size yıllar öncesinden bugüne kadar olan portföy büyüme süreçlerini excel tablosunda sunayım.

Portföyün Aylık Büyüme Süreçleri

Evet dostlar, uzun zamandır bu tablo aklımda idi ama bir türlü hazırlamaya vakit bulamadım. Excel kullanmayı da üç dört ay öncesine kadar bilmiyordum yeni öğrendim.

Şimdi kısaca bu tablonun özetini yapayım size.

Bakınız, ilk sırada 25.07.2014 yılı var. $/TL kuru o gün 2,10 TL imiş. O gün askerden geldim. Yaşım 21. O günlerde çok iyi hatırlıyorum cebimde 150 lira civarında bir para vardı askerlik maaşımdı. Başka birikimim yoktu. Kirada oturuyorduk. Bir tek 18 yaşımda BES’e başlamıştım. Askere kadar bir miktar ödemiştim. Askerden geldiğimde onu da çok iyi hatırlıyorum 2.250 TL (asgari ücret 850TL idi) bir değere sahipti.

Daha sonra 1 Eylül 2014 yılında bir matbaa firmasında işe başlamıştım iki ay sonra kredi çekip bir sürü borç yapıp araba almıştım kendime. Yaptığım en kötü yatırım bu olabilir. Arabayı 15.500 TL’ye almıştım. Yaklaşık o zamanın parasıyla 10 bin TL civarında masraf edip 13.500 TL’ye 21 Ocak 2016’da satmıştım. O parayı da bankada mevduat faizine koyup değerlendirmeye çalışıyordum. Finansal piyasalardan hiç haberim yoktu. Bir daha araba almaya tövbe etmiştim o günlerde. Beni bezdirmişti. Bir de aracın bir kısmını kredi çekmemek için ablamın 43 gr 22 ayar altın bileziğini borç almıştım. Onu geri tam 2018 ağustos ayında aynı altın gramında TL olarak iki katı ödedim. Finansal bilgi olmayınca böyle oluyormuş. Şimdi döviz altınla borçlanır mıyım? Asla!

Neyse, 2016 Kasım ayında cebimde sattığım araçtan kalan bir miktar para vardı 11.000 lira diye hatırlıyorum. Üzerine koyamıyordum tasarruf edemiyordum. O zamanlarda body building ile uğraştığım için beslenmeme çok para harcıyordum. Kendime bir araba parası harcamışımdır o dönemlerde. Pişman mıyım? değilim tabi. Sonuçta vücudum güçlendi kas kütlesi arttı. Sağlığa ve beslenmeye harcadığım paraya acımam.

2016 Kasım ayında matbaa işinden istifa ettim. Kredi çektim kamyon aldım o zaman. 50 bin civarında kredi çekmiştim o zaman asgari ücretin 1.300 liralarda olduğunu düşününce çok iyi paraydı.

23 yaşımda idim ilk işimi kuruyordum. O işte tam 3 yıl çalıştım ve giderler çok fazla olduğu için maliyetleri yönetemediğim için kamyonu sattım tüm borçlarımı kapattım ve elimde 52 bin lira para kaldı. Kasım 2019’da ilk evimi aldım. Tabi o zamanlar hisse yatırımı falan bilmiyorum. Benim borsa hisse senedi piyasası ile tanışmam 2020’nin son aylarıdır.

Evet, 2019’un sonunda matbaa mesleğine geri döndüm ve ev kredisi taksitlerimi ödemeye başladım. Bu arada 2020 Mayıs ayına kadar BES birikimlerini takip etmiyordum. Aylık taksitleri elimde para oldukça yatırırdım. Başka yatırım bilmiyordum. Bir ara altın biriktirmiştim vesaire… onuda anlatırım bir ara.

Dolayısıyla Mayıs 2020 öncesi BES birikimlerini tahmini yazdım. Ama Mayıs 2020 sonrası BES birikimleri net doğrudur. Velhasıl 2020 Mart ayında pandemi patladı. 2020 Nisan ayında bir ay çalışmadık evde kaldık. O bir ay içerisinde yaklaşık 20 gün odamdan çıkmadım. Sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı dönemlerden bahsediyorum. Sürekli yatıyordum oyun oynuyordum youtube dan saçma sapan videolar izliyordum falan. Düşünecek çok vaktim olmuştu. Finansal olarak da biraz sıkıntıya düşmüştüm açıkçası. Kendimi çok kötü hissettiğim bir dönem oldu. Pandemi benim uyanmamı sağladı aslında. Yani alışmıştık maaş gelince onu harcamaya ve bir sonraki maaşı beklemeye. Yatırım bilgim yok. Borsa falan bilmiyorum. Temettü pasif gelir hiç bilmiyorum. Anca maaşa bağlı bir şekilde fakirlikten tam bir adım uzakta hayatımı sürdürüyorum. O bir ayda bunları düşündüm. Ve evde yatmaktan çok sıkıldım çalışmak istedim. Daha sonra işe bir gittim zaten bir ay falan eve gelmeden gece gündüz günde 16 saat falan dükkanda yatıp çalıştım fazla mesai yaptım. O ayda Vakıfbank 6 ay ertelemeli 5.000 TL düşük faizli kredi veriyordu onu çektim ne olur ne olmaz diye bankaya koydum. O günlerde çalışmaya başlayınca yatırımcı olmaya niyetlendim. Bir daha evde öyle parasız ve çaresiz kalmayacağım dedim. Hatta o Nisan ayında asker arkadaşım değerli bir dostum bana telefon açıp ıban numaramı istemişti çalışmıyorum evdeyim diye 1.000 lira yollamıştı bana. Ben istemedim ama o yolladı ısrarla.

Daha sonra ben de bu yatırım işlerine kafa yormaya başladım. BES araştırmaları yapıyordum. 2011’den beri BES yatırımım vardı ama hiçbir değer kazanmamıştı. Para piyasası fonuna bağlamışlar faiz geliri elde ediyor. Ondan sonra hemen altın ve eurobond fonlarına çevirdim onları BES yatırımcısı olmuştum hemen. Elime geçen her miktarı BES’e aktarıyordum. Ve her gün deli gibi araştırıyordum, bluetooth kulaklık almıştım bir de. İş yerinde makine başında çalışırken kulaklarım sürekli finansal konularda idi. Kendimi eğitmeye karar vermiştim. O sırada Haziran 2020’de bisiklet aldım spor yapmak için. 15 gün falan işe gittim o günlerde bisiklet ile. Bana imkansız gibi geliyordu ama çok rahat gitmiştim, gidiş geliş 35 km.

Daha sonra bir Cumartesi sabahı yine işe giderken geçenlerde takla atıp otoyolda yuvarlandığım mevkide bir kamyon ile bir araç korna çalıp beni korkutup düşürmüştü bariyerlere doğru. O gün onlara kızıp görürsünüz siz motosiket alacağım yanınızdan basıp geçeceğim demiştim. Ama motosiklet ehliyetim yoktu. Hemen sürücü kursundan motosiklet ehliyeti için kayıt yaptırdım. Akabinde hemen motosiklet aldım bir tane kredi çektim. 530 TL’lik kredi borcu onun borcudur. Küba Süperlight200 almıştım o zaman 13.500 TL. İşin ilginç tarafı ben motosiklet kullanmayı da bilmiyordum. Hatta motosikleti satan arkadaştan rica etmiştim. Motosikleti benim evin kapıya kadar park etmişti. Sonra ben bir akşam kendi kendime kullanarak öğrendim sonra ehliyet aldım vesaire üç ay içinde ben motosikletten sıkıldım. Yani sıkıldım derken motosiklet bana çok küçük kaldı. Daha büyüğünü almalıyım dedim ve Ekim 2020’de onu da 15.500 TL’ye sattım. Hemen bir kredi daha çektim artık bir kredi borcum daha vardı. Aylık 807 TL. Çok düşüncesiz bir girişim oldu. Kendimi inanılmaz bir krize soktum. Kasım 2020’de Honda Varadero XL1000 motosikleti aldım. Onunla olan maceralarımı biliyorsunuzdur tekrar anlatmama gerek yok. O aydan sonra borsayı keşfettim…

2021 ayının başlarında @Karavandaborsa Necmettin Hoca’mı dinlemeye başladım. Sabah akşam kulağım Nejo Hoca’da idi ve diğer finansal bilgiler veren hocaları keşfettim. Sonra borsa yatırımcısı olmaya karar verdim. Bakınız aşağıdaki tabloda Ocak 2021’de ilk defa borsadan hisse alımı yaptım. 13 lot 100’liralık SİSE aldım. Ve o ay hisse portföyümün değeri 95,16 TL imiş. O zamanlar finansal olarak çok sıkıntılı süreçler geçiriyordum. Hatta ek iş olarak Getir’de hafta sonları kuryelik bile yaptım o kar yağan günlerde. BES’te birikmiş param vardı ama işime yaramıyordu. Ben nakit sıkıntısına düşmüştüm. Aylık ödemelerim çok yüksekti maaşıma göre. Borsaya ayırabildiğim o ay ki tutar 100 TL idi. Nakit olarak elimde duran miktarın ödenecek yerleri vardı her ay.

Velhasıl o günlerden sonra başladım kendimi geliştirmeye. Tasarruf, birikim, temettü, finans, borsa, finansal okur yazarlık, yatırımcı psikolojisi, faaliyet raporları vesaire hayatım tamamen bu işler oldu. Yatıyorum kalkıyorum bu işleri araştırıyorum rüyalarıma giriyor falan, okuyorum öğrenmeye çalışıyorum her yerde. Evde, işte, dolmuşta, sporda hayatımı bu işlere verdim. Anlatacak çok şey varda kısa özet geçmeye çalışıyorum. Velhasıl o zaman anladım ki benim sermaye biriktirmem gerekiyor. Bol bol mesailer yaptım, tasarruflar ettim her yerden kemeri sıktım. Maliyet yönetmeyi öğrenmeye çalıştım vesaire. Bakın tabloda hisse portföyüme bakınız o dönemlerde borsayı keşfettim ama elime geçen para ile direkt hisse almıyordum o zamanlar borsada yine bu dönemlerde olduğu gibi müthiş bir yükseliş trendi vardı. Bütün değerli hocalar bugünler normal günler değil diyorlardı ben de onları dinliyordum. Bende piyasayı artık yorumlamaya başlamıştım yavaştan ve bende o zamanlar birikimlerimi altın ve $ olarak biriktiriyordum. Borsaya ekleme yapmıyordum ve kendimi geliştirmeye odaklanmıştım. Ta ki 2021 Ağustos ayında kendime güvenim geldi. Ve o yıllarca biriktirdiğim bütün BES birikimlerimi iptal edip çektim Eylül 2021’de Borsaya aktarmaya başladım yavaştan. Ve borsadaki hisse portföyüm 26.387,28 TL’ye çıktı. Aralık 2021’de $/TL o günler için inanılmaz yükseliş yaptı. Benim elimde 181,93$ vardı. Ortalama maliyetim 7,20 TL idi. $/TL çok kısa süre içerisinde 8,5 liralardan 18,36 liralara kadar çıktı. Bende elimdeki o 181,93$ kademeli olarak ortalama 16,56TL ile elimden çıkarttım. Ve sattığım akşam KKM açıklandı ertesi sabah $/TL 10,50TL’ye kadar düştü. Çok inanılmaz günler yaşadık. Twitter’da herkes bana sordu nerden bildin? nasıl bildin? sen bu işi biliyorsun falan dediler. Ben de nereden bileyim ya tesadüf oldu dedim 🙂 Hakikaten tesadüf olmuştu. Neyse, oradan 3.016 lira falan geldi onu direkt borsaya aktardım. Ve 2021 yılını 50.000 TL’yi geçerek öyle kapattık.

Evet, geldik 2022 yılına. Aralık ayında $/TL kurunu 13,29 ile kapatmışız. Toplam portföy büyüklüğü 50.454,99 TL, $ bazında ise 3.796$. Yatırım portföyü ise 44.221,07 TL, dolar bazında ise 3.327,39$ imiş.

2022 Aralık ayında not defterime şu notu almışım;

“Not:2021’de BES iptal edildi. 1 yıl borsa eğitimi alındı ve devam etmekte. 2022’de liseyi bitir yatırımlara devam et, çok çalış!”

2022 yılına giriş ile birlikte yeni iş araştırmaları yapmaya başladım.

2022 Ocak ayında şöyle bir not almıştım hatta;

Not: Bu ayın maaş erken yattığı için cari açık görünüyor, esasında 1.237,68 TL cari fazla verdik.

Not:Bu ay zamlar belli oldu toplam elime geçen maaşa %30 zam yapıldı enflasyonun çok çok altında, dolayısıyla yeni iş araştırıyorum gelirimi artırmalıyım.

Not: Analiz çalışmalarına devam ediyorum, yıl sonuna kadar iyi seviyeye geleceğim..

Mayıs ayına kadar birçok iş araştırması yaptım ve şu anda çalışmakta olduğum işime giriş yaptım. Geçmiş yazılarımda o günleri detaylı anlattım.

Ağustos 2022’de eski iş yerimden tazminat aldım ve borsada yatırım oranımı ciddi anlamda artırdım.

$ Bazlı Son 11 Aylık Getiri

Son 11 ayda toplam yapmış olduğum yatırım miktarı 30.755,04 TL. 11 ay içerisinde $/TL’nin ortalamasını alacak olursak. $/TL’nin 11 aylık ortalamasını 15,95 TL olarak buluyorum.

2021 Aralık ayı kapanışında yatırım portföyü değerinin 3.327,39 $ olduğunu düşünürsek ve 30.755,04 TL‘yi ortalama $/TL kuruna bölersek 1.928,21 $ hisse senedi ve yatırım fonu yatırımı yapmış olduğumu görüyorum.

3.327,39 $ +1.928,21 $‘ı toplarsak 5.255,60 $ 11 ay içinde yatırılan sermayemiz olduğunu görüyorum. Yatırım portföyünün son $ bazındaki değerine baktığımda ise 9.190,63 $ olduğunu görüyorum. Son 11 aylık $ bazlı yatırım portföyünün getirisini bulmak için şu işlemi yapıyorum 9.190,63 $5.255,60 $=3.935,03 $ getiri olduğunu görüyorum. Yüzdesel olarak baktığımda ise $ bazında %74,87 11 aylık getirisi olduğunu görüyorum yatırım portföyünün.

Bir de hisse senedi portföyünün getirisini hesaplayalım. Az önce hesaplamış olduğumuz fon ve hisse senedi yatırımının birlikte getirisi idi. 2022 Temmuz ayında ve Ağustos aylarında 8.624,44 TL OTJ Fon yatırımı yaptım ve Para Piyasasında duran 263 lira ile birlikte ikisini yukarıdaki son 11 aylık toplam yatırım portföyüne aktarılan tutardan çıkarttığımda: 30.755,04-8.624,44-263= 21.867,60 TL

Hisse senedi portföyüne son 11 ayda 21.867,60 TL yatırdığımı görüyorum. 11 ay önce hisse senedi değerine baktığım da ise 44.216,24 TL, 3.327,03 $ olduğunu görüyorum. Aynı yukarıdaki toplam portföye yaptığımız işlemi hisse senedi portföy işlemine de yaparak dolar bazlı hisse senedi portföy getirisi performansına bakacağız.

Öncelikle son 11 ay içerisinde hisse senedi portföyüne yatırmış olduğumuz 21.867,60 TL’yi ortalama $/TL kuru olarak bulduğum 15,95 liraya bölüyorum. 21.867,60 /15,95= 1.371 $ ve son 11 ay içerisinde 1.371$ hisse senedi portföyüne yatırım yapmış olduğumu(büyük bir kısmı son 4-5 ayda) görüyorum $ bazında.

2022 Kasım sonu itibari ile hisse senedi portföy değerinin 161.007,09 TL, $ bazlı olarak 8.651,64$ değerinde olduğunu görüyorum.

2021 Aralık ayı kapanışında hisse senedi portföy değerini 3.327,39$ alırsak ve üzerine 1.371$ eklersek 4.698,39$ toplam yatırılmış sermayeyi buluyoruz. Güncel olarak hisse senedi portföyünün 8.651,64$ olduğunu düşündüğümüzde şu işlemi yaptığımızda 8.651,64$-4.698,39$ = 3.953,25$ getiri olduğunu görüyorum. Yüzdesel olarak baktığımda ise son 11 aylık yatırılan sermayeye göre $ bazlı %84,14 getiri olduğunu görüyorum.

Kasım 2022 sonu itibari ile toplam portföy değeri $ bazında 9.530 $, TL bazında ise 177.363,37 TL

Evet dostlar bu ay ki portföy yazımız biraz uzun oldu. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Alia Alia 4 Aralık 2022

    Pandemi kriziyle birlikte değer yatırımcısı olarak başladığım süreçte ilk portföyüm kağıt üzerinde 1 milyona yaklaşmış, reelde ise, çevreden görüp özenerek al-sat işlerine bulastığım için, portföyümü bu muhtesem 2 yıllık ralli sayesinde 170 bin liralara ancak getirebildim(muhtemelen bunun da 100 bini ana paradır). Bu ralliler olmasa belki anaparayı da eritecektim. Kendi yaşadığım bu tecrübelerden dolayı çevremdekileri değer yatırımına yönlendiriyorum. Sizi bu disiplininizden ve başarınızdan dolayı kutluyorum.

  2. Oktay armut Oktay armut 4 Aralık 2022

    Değerli Gariban yatırımcı yazılarını pür dikkat okumaya çalışıyorum. Seni yeni tanıdım ve takip etmeye başladım. Gerçekten yazıların bu piyasada ben hocayım diyen o insanlardan çok çok kıymetli, azmin ve sabrını takdir ediyorum. Giderlerin için çok güzel bir uygulama var aslında “ GiderimVar” diye istersen bir incele. Bugün ki yaşanan internet olayından dolayı ve adaptöre verdiğin paraya çok üzgünüm, nerede yaşıyorsun bilmiyorum ama elimden böyle tamir işleri gelir, genel de kendim yaparım. İnşallah bir daha böyle işlerle karşılaşmazsınız. Saygı ve sevgilerimle bol kazançlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!