İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (14) (İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

On dördüncü bölümde İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

“Buradan sonrası Yaşar Erdinç Hoca’mın sözlerinden alınmıştır.”

İstikrarlı Kâr Eden Ucuz Kalmış Şirketlerin Tespiti

“Arkadaşlar bu bölümde Temel Analiz Stratejilerini uygulayabileceğiniz bir kısım yaptık.

Şimdi geçmişte yapmış olduğumuz çalışmalar şunu gösteriyor.

Çok önemli burası!

Demek ki, şirket eğer istikrarlıysa, kârı da istikrarlıysa, istikrarlı bir şekilde kâr ediyorsa ve büyüyorsa da bunlar orta vade ve uzun vade de genellikle bu şirketler borsadan daha iyi kazandırıyorlar.

İstikrarlı kâr eden şirketler, istikrarlı kâr etmesine rağmen bazen bu şirketlerin fiyatları düşüyor.

Yani daha önceleri kâr yüksekken bir miktar kâr düştüğü zaman hisse fiyatı düşüyor.

Dolayısıyla yatırımcılar, hem istikrarlı kâr eden bir şirket olsun hemde ucuz bir şirket olsun alayım diyorlarsa, böyle bir durumda istikrarlı kâr eden şirketlerden ucuz kalmış olanları bulmak isteyebilirler. Burada tabi neye dayanarak bunları söylüyoruz. Yani gerçekten bu hisseler kazandırıyor mu? Kazandırmıyor mu? Ona birlikte bakacağız. Fakat istikrarı nasıl ölçüyoruz?

Burası çok önemli!

Fast Web Mali Analiz Pro’da bir şirket istikrarlı bir şekilde kâr ediyor mu, etmiyor mu? Sorusuna cevap bulacak bir istatistik geliştirdik. “Sharpe” istatistiği geliştirdik.

Burada geçmiş son üç yıldaki kâr marjlarına bakıyor ve bu kâr marjlarının aynı zamanda ne kadar dalgalı olduğuna bakıyor ve az dalgalı olan istikrarlı kâr marjına sahip şirketleri de ne yapıyor? İstikrarlı olarak tanımlıyor. Böyle bir istatistik geliştirdik.

Şimdi isterseniz Fast Web Mali Analiz Pro’ya geçelim ve burada şöyle yapalım. Temel strateji içerisinde, istikrarlı şirketler diye bir bölüm açtık ve bu bölüme tıkladığınızda bir liste gelecek.

Örneğin 2015 ile 2016. 2015 Haziran ile 2017 Haziran dönemi arasında bu şirketlerden Sharpe net kâr marjı 2 veya daha üzerinde olanlar, yani geçmişte kâr marjlarının ortalamasını alıyoruz ve bunlardaki dalgalanma boylarını ölçüyoruz. Dalgası en az olanlar yüksek puan alıyor. 2 veya üzerinde olan şirketleri istikrarlı kâr eden şirketler olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu istikrarlı kâr eden şirketler içerisinde aynı zamanda yanında da Fiyat/Kazanç oranı, yani ucuz mu? Pahalı mı? Bilgisini veriyoruz.

Mesela burada Sharpe net kâr marjı tıkladığımızda en az 2 olandan yukarı doğru gidiyor. Yüksek olarak tıkladığımızda, örneğin en istikrarlı kâr eden şirket, Ak Merkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı imiş ve bu şirket gerçekten istikrarlı kâr ediyor mu? Kâr marjları nasıl?

İsterseniz şu piyasa çarpanlarından AKMGY’ya bakalım ve gerçekten ciddi bir istikrar var mı? Yani Sharpe net kâr marjı çok yüksek! 2 diyoruz, 3 diyoruz…. bu 41!

Gerçekten bu kadar istikrarlı mı? Ve şuradan Ak Merkez GYO’yu açıyorum ve şuradan da bunun son 45 dönemine bakıyorum. Biz buradan da istikrarına bakarken net kâr marjı istikrarını aldığımız için diğerlerini kapatıyorum. Net kâr marjı açısından baktığımızda yıllık %72-73-75-69-67 şeklinde bir kâr marjı var. 2008 krizi sonrasında kâr marjlarında dibe vurmuş ama %55’e düşmüş yani, 100 liralık bir kâr elde ettiğinde bunun 55 lirası kâr oluyormuş.

Evet hafif aşağı yönlü bir trend olsa da son 3 yılı baz aldığımız için, mesela biz son 10 yılı mesela biz 2006’dan beri baz alsaydık, şuradaki düşüş bunun istikrarını bozacaktı. Ama oldukça istikrarlı kâr ediyor. Hafif bir aşağı yönlü trend olsa da çok fazla değişmiyor kâr marjı ve biz bu yüzden de istikrarlı kâr eden bir şirket diyoruz.

Ve istikrarlı kâr eden bu şirketin aynı zamanda piyasa değeri de istikrarlı bir şekilde tabi ki yükseliyor. Net dönem kârı dikkat edin sürekli artıyor.

Hani kâr marjı aynı kalsa bile ki, Ak Merkez GYO’nun biliyorsunuz ki, kira gelirleri var. Yap-Sat yapmıyor. Az çok ne geleceğini kiranın biliyorsunuz. Buna göre fiyatlarda yükseliyor. Ve dikkat ederseniz Fiyat/Kazanç oranı piyasa değeri defter değeri belli bir noktaya düştüğü zaman F/K’sı buralarda 8’e 9’a düşmüş oldukça ucuzlamış.

Şimdi buradan bunu hesapladık ve istikrarlı kâr edip etmediğine bakmış olduk ve aynı şekilde şu Temel Stratejinin diğer şirketlerini de açayım ben. 2015 ile 2017 Haziran dönemi arasında yani son 3 yıldaki döneme bakıyoruz. Ama şurada biz , mesela 2012’den bu yana istikrarlı kâr eden, en istikrarlı kâr eden şirket hangisi diye baktığımızdaysa, burada da örneğin en istikrarlı Sharpe kâr marjına göre sıralarsak, yine AK Merkez GYO çıkıyor, Selec çıkıyor vesaire..

Bu liste mesela bize 2015’den bu yana istikrarlı kârlı şirketleri getirirken, F/K’ya göre sıraladığımızda mesela Emlak GYO Sharpe net kâr marjı 10.8, Fiyat/Kazancı da 6.4 imiş. Yani oldukça ucuzlamış bu kağıt. Örneğin Dgate hem istikrarlı kâr ediyor. Hemde oldukça ucuz hisse. Örneğin Flape daha düşük istikrarı var. Ama Fiyat/Kazanç oranı düşük. Soda Sanayi hem istikrarlı kâr ediyor, hem F/K’sı 7.2 Soda gibi bir şirkette.

Dolayısıyla bunu böyle sıraladığımızda, F/K oranına göre 2’nin üzerindeki şirketleri sıraladığımızda, örneğin ilk 5 şirketi satın almış olsaydık ve üç ay tutsaydık elimizde acaba bunu da sürekli böyle yapsaydık mesela üçüncü ayın bitişinde, yani üçüncü ayın kapandığı an, o gün, yine sıralatma yapsaydık ve ilk beş şirketi yine alsaydık ve yine aynı şekilde üç ay dursaydık, hep üç ayda bir portföyümüzü bu şekilde belirleseydik, niye üç ay sorusunun cevabı önemli!

O da şu arkadaşlar: Bir şirket, hem istikrarlı kâr ediyor olabilir hemde ucuzlamış olabilir.

Yani F/K’sı düşmüş olabilir. Böyle bir durumda fiyatın tekrar yükselmesine fırsat vermek için alıp üç ay beklesek ve sonra satsak, sorusunu sormamız tabi ki doğal.

Yani stratejimiz eğer ucuz kalmış, ama istikrarlı kâr eden ilk beş şirketi alayım ve satayım üç ay sonra. Üç ay sonra bir daha liste çıkartayım ve yine aynı şekilde o aldıklarımı da üç ay sonra satayım diye bir analiz yapsaydık, sonuç ne olurdu?

Gerçekten geçmiş dönemlerde bunu yapsaydık, endeksten daha iyi kazandırıyor muydu?Kazandırmıyor muydu? Bu tabi ki merak konusu…

Burada illaki bu 5 şirketi almayabilirsiniz. Ama merak ediyorsanız istikrarlı kâr eden ve ucuz kalmış şirketlerin listesini size Temel Strateji bölümünde veriyoruz.

Fakat bu işlemi yapıyor olsaydık ilk 4-5 şirketi alıp üç ayda bir sonuç ne olurdu? İşte bir sonraki yazıda buna bakacağız…”

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!