İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (13)

Merhaba dostlar,

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, Hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yazıları sırasıyla okuyarak devam ederseniz daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (4)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (5)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (6)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (7)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (8) (Dupont Analizi 1)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (9) (Dupont Analizi 2)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (10) (Karşılaştırmalı Dupont Analizi 3)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (11) (Temettü Performans Analizi)

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (12) (Piyasa Çarpanları Analizi)

tıklayarak önceki bölümlere gidebilirsiniz.

On üçüncü bölümde Bir Şirketin Özet Tablosu ve Özet Analizi ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

“Buradan sonrası Yaşar Erdinç Hoca’mın sözlerinden alınmıştır.”

Bir Şirketin Özet Tablosu ve Özet Analiz

“Arkadaşlar bir önceki bölümde sizlere piyasa çarpanlarını anlatmıştım. Bir de bununla ilgili Özet Analiz diye bir bölüm hazırladık ve burada herhangi bir şirketin özet analizini görebiliyorsunuz. Burada son değerler cari değerler olarak geliyor. Net satışları ne kadar olmuş? Esas faaliyet kârı/zararı ne kadar? Ana ortaklık payları net kârı/zararı, öz kaynakları/öz varlıkları, sermayesi ne kadar? Piyasa değeri nedir? F/K’sı ne? Ve geçmiş dönemlerde ne olmuş? Burası default olarak son bilançosu hangisi ise o buraya geliyor ve arkasından da daha önceki açıklanan son beş bilanço yayınlanıyor.

Ama siz şuradan son beş dönem derseniz veya şuradan 9 ayları mesela 6 ayları seçerseniz ve hesapla derseniz, dikkat ederseniz son 2017 Haziran, 2016 Haziran, 2015 Haziran, 2014 Haziran, 2013 Haziran şeklinde geliyor.

Veya buradan mesela, buradan son 12 aylıkları görmek istiyorum şirketin. En son 2016 Aralık olduğu için bu geliyor ve şu son değerler geliyor. Bu arada isterseniz tabi ki siz kendiniz buradan toplam 5 tane dönem seçip o dönemleri kendinizde inceleyebilirsiniz. Mesela şu dönemi de eklediğimizde, mesela şuradan birisini çıkartmamız lazım. Şunu da çıkarttığımızda, diyelim ki şunu görmek istiyorum bir de şunu görmek istiyorum dedim. Hesapla dediğimde dikkat ederseniz hesapla dediğimde görmek istediklerim buraya geliyor.

Burada, özet analiz dediğimizde şirkete hemen bir göz atmak ve göz attığımızda özellikle piyasa değeri defter değeri, fiyat kazanç oranı nedir? Bunlara bakmak çok önemli. Sektörün PD/DD, F/K oranı nedir? Buna bakmak önemli ve bir bakıma hemen bu kalemlerde büyük resmi görmek için biz bunu hazırlamış olduk.

Evet arkadaşlar bir sonraki yazıda Temel Strateji önerisi yapacağız. Yani şirketin nereden hangisine yatırım yapılmalı nasıl stratejiler izlenmelidir Fast Web Mali Analiz Pro’da en önemli bölüm, Temel Strateji şirketleri ki, sizlerle beraber bir sonraki yazımızda Temel Strateji şirketlerini inceleyeceğiz..”

Evet dostlar, yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!