İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

22. Ay Portföy Durumu 31 Ekim 2022

Merhaba dostlar,

Ekim ayını da bitirdik, zaman çok hızlı geçiyor. Yatırıma başlayalı 22 ay olmuş. İnanın nasıl geçti anlamadım ve halen zaman çok hızlı geçiyor hiçbir şey anlamıyorum. Aslında zamanın hızlı geçtiğini düşünüyor olmam hayattan zevk aldığım anlamına da geliyor olabilir. Çünkü hatırlayın; güzel şeyler yaşadığınızda, sevdiğiniz bir işi yaptığınızda veya sevdiğiniz biriyle beraber olup sohbet ettiğinizde zaman nasıl geçer anlamazsınız ya.. İşte bu da onun gibi. Zaman kavramı birazda beynimizle alakalı. Eğer bulunduğumuz durumdan ve ortamdan o an için haz alıyorsak orada zaman çok hızlı akar, bu da beynin akışta olduğu durumlarda olur, bu şekilde de zaman nasıl geçer anlamayız. Bir de bazı stresli anlar vardır, sıkıntılı can sıkıcı anlar vardır öyle durumlarda zaman hiç geçmez.. Dolayısıyla hayatımdan zevk aldığımı söyleyebilirim.

Hayattan nasıl zevk aldığıma gelecek olursak genel olarak yoğun bir çalışma temposu içindeyim. Sevdiğim şeyler ile beynim meşgul oluyor. Yani sabahları ortalama 4:00’de uyanıp üç saat ders çalışıp sonra bisiklet ile on beş km işe gidip on saat akşama kadar çalışıp,tekrar on beş km yolu bisiklet ile eve dönsem de yorgun argın, eve geldikten sonra yemek işlerini halledip 22:30 gibi uyusam da. Hayattan zevk alıyorum demek ki. Çünkü yaşadığım şeylerin geçici olduğunu biliyorum. Ve bu geçici şeyleri yaşarken geleceğe baktığımda bugün mücadele verdiğim, emek verdiğim şeylerin gelecekte bana kat ve kat fazlasıyla geri döneceğini, gerçekten hayal ettiğim hobilerime ve yaşam tarzına kavuşacağıma inandığım için şu an ki yolculuğun tadını çıkarıp gelişim sürecimden ve ilerleyişimden zevk alıyorum.

Yani son bir yıllık hayatıma baktığımda inanılmaz şeyler oldu. Bazen şöyle geriye çekilip hayatımıza bakmak lazım. Neredeyiz? Ne yapıyoruz? Nereye gidiyoruz? Yaşadığımız hayat bize ne katıyor? Yaşadığımız hayat ömür boyu aynı şekilde mi devam edecek? diye geri dönüp bakmak lazım.

Ben bunu sık sık yaparım kendi hayatıma objektif bir şekilde geriye çekilip bakarım. Sık sık sorgularım hayatımı, yaşamımı.. Sevmediğim bir durum ve ortam içinde isem bunu beni rahatsız eder orayı da mutlaka bir gün terk ederim. Yani sevmediğim durumları kabullenemem. Mutlaka bir çıkar yol arayışına girerim.

Şimdi şöyle son bir yıllık hayatıma baktığımda. Bir yıl önce bugünlerde eski iş yerimde çalışıyordum. Hemde ne çalışmak… o zamanlar 2021 Ekim aylarında beni takip edenler bilir. Zaten o zamanlar beni iki yüz kişi falan takip ediyordu. Her şey geçen sene tam da bu aylardan sonra başladı aslında. Geçen sene bu aylarda inanılmaz yoğun bir tempo ile çalışıyordum. O zamanlar matbaa da makine başında günde on beş saat tatilsiz full time mesaili çalışıyordum, artık ellerim çatlıyordu kağıtları tutamıyordum. Ve o durumdan da hiç haz alıp mutlu olduğumu söyleyemeyeceğim… Geçen sene tam bu zamanlarda iyi kötü yine motosikletime de binebiliyordum benzin henüz fırlamamıştı. İşe her gün motosikletle gidip gelebiliyordum. Ne büyük lüks geliyor şimdi bakınca 🙂 Daha sonra hayatımızda inanılmaz şeyler oldu ülke olarak; dolar/TL kuru patladı. Dolar 8 liralardan 18,5 liralara fırladı. Petrol fiyatları küresel ölçekte tavan yaptı. Ve artan enerji ve emtia fiyatlarından sonra şu anda halen içinde bulunduğumuz yüksek enflasyon dönemine tamda bu ay da giriş yaptık. Zaten zor olan hayatımız daha da zorlaştı. Yani bundan daha kötü ne olabilir derken daha da kötüsü oldu. Yaşam standartlarımız düştü. Yani ben motosiklet kullanmayı bıraktım bisiklete geçtim… Velhasıl Ekim 2021 ayında ben kendimi geliştirmeye karar vermiştim tam da. Her sabah kalkıp bir şeyler öğrenmeye çalışmaya karar vermiştim. Her sabah bir bilgi öğrenecektim borsa ve yatırımcılık üzerine. Ve öyle de yaptım, bu konu çok uzun bir konu aslında ama kısaca özet olarak geçmek istiyorum. Yani son bir yılda hayatımda nasıl değişiklikler olmuş bunu sizinle de paylaşmak istiyorum. Hemde böyle geriye dönüp hayatımı sorgulama fırsatı yakalamış oluyorum.

Bir yıl önce sıradan bir usta olarak çalışırken kendimi geliştirmeye ciddi anlamda karar verip çalışmalar içine girince. Hayatıma artık daha profesyonel bakmam gerektiğini düşününce ve “Bir Borsa Spekülatörünün Anıları”kitabını da okuyunca hayatımda bir takım değişikler yapmaya karar vermiştim. O kitap beni çok etkilemişti. Yani kitaptaki karakterin hayatı, yaşadığı yükselişler batışlar beş parasız kalışı sonra çalışıp tekrar yükselmesi vesaire benim beynimde bir ışık yaktı, beni uyandırdı. Hayata bakış açımı değiştirdi. Artık kendimi patronu için çalışan bir işçi olarak değil. Kendisi için çalışan, kendime kendimin patronu gibi bakmamı sağladı. Evet mevcut düzen içinde maaşlı bir çalışan olabilirdim. Ama bunu düzeltmek, değişim yapmak benim elimdeydi. Kitabı okuyunca bunu fark etmiştim. İş yerinde çalışmanın, çok çalışmanın benim hayatımda beni bir yere götürmeyeceğini fark etmiştim.

Yani çok çalışmak değil akıllı çalışmak lazımdı. Bunun içinde hayata bakış açımı değiştirmem gerekiyordu. Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; iş yerinde çalışmak ile kendin için çalışmak farklı şeyler. Ben iş yerinde günde on beş saat çalışıyordum ama benim hayatımda bir değişiklik olmuyordu. Üstelik bunu profesyonel çalışma hayatımda 15 yıldır yapıyordum. Demek ki farklı bir şey yapmak gerekiyordu. Kendimize değer katacak şekilde çalışmak gerekiyordu. Bunu fark ettim… ve ben de tam olarak bunu yapmaya başladım. Her gün, her sabah kalkıp bir bilgi kazandım. Öğrendiğim bilgileri paylaştım, hatalar yaptım, öğrendim vesaire.. Bu çalışmaları yaparken de inanılmaz derecede haz alıyordum. Kendimdeki gelişimi görmek beni akışta tutuyordu. Yani günde on beş saat matbaada sıkıcı bir işte çalışıyordum zaman geçmiyordu. Ama sabahları iki saat kendim için kalkıp çalışıp bir şeyler öğrenmek beni inanılmaz derecede akışta tutuyordu, zamanı durdurmak istiyordum. Bu şekilde aylarca çalıştım. Sonra yüksek enflasyon dönemine girdik yeni maaş zamları yapıldı ben maaşımı beğenmedim. Enflasyonun altında ciddi derecede ezildim. İnanılmaz derecede maddi sıkıntıya düştüm. Yatırım yapamıyordum. Yatırımı bırakın ay sonunu getiremiyordum. Geçen sene o günleri portföy yazılarımda yaşarken anlattım. Daha sonra iş arayışına girdim birkaç yer ile görüştüm ve şu an ki işimi buldum ve burada çok farklı bir pozisyonda çalışıyorum. Yani şu an ki patronum beni gelecekte işletme müdürü olacak şekilde yetiştiriyor, işi öğretiyor, ticareti öğretiyor. Mavi yakalıktan yönetici konumuna getiriyor. Tabi şu an iş yerindeki yaşadığım durumda bir sürü şeyler öğreniyorum. Bir yıl önceki ben ile şu an ki ben arasında uçurumlar kadar fark var. Hem iş hayatımda öğrendiklerim hem yatırımcılık olarak öğrendiklerim beni geçen yıl ki öğrendiklerime göre çok ileri taşıdı. Bu durumu göz önüme aldığımda da keyif alıyorum. Peki bu süreç neden böyle oldu? Çünkü hayata bakışımı değiştirdim ve daha fazlasını istedim. Yeni patronum ile iş görüşmesinde kendimden emin bir şekilde şu an bu işi çalışmak zorunda olduğum için yapıyorum. Ama bundan beş yıl sonra burada olmayacağım dediğim için patronda iddialı kendisini geliştirmek isteyen bir genç adam olarak beni görünce ve iş yerinde de çalışma performansım işe hakimiyetim sayesinde ve yaşanan bazı olumsuz durumlara karşı aldığım tavır sayesinde (geçmiş yazılarda anlattım) böyle bir değişim gerçekleşti hayatımda.

Yani işin özü hayata bakışımızı değiştirmek lazım. Gün doğmadan neler doğuyor. Bir yıl önce bana bugünleri birisi söyleseydi inanmazdım. İşte, web sitesi kuracaksın çalışmalar yapıp yayınlayacaksın insanlarla paylaşacaksın binlerce kişi okuyacak, sonra bir şirkette müdür olacaksın yönetime geçeceksin vesaire deseler geçen yıl bugünlerde güler geçerdim. Ama hayat süprizler ile dolu. Şu an için hayatım bu şekilde ilerliyor. Daha iyisi için çalışmaya kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Belki ileride bir şey olur, ters durumlar olur yine eski hayatımıza döneriz belli olmaz, bundan gocunmam da. Çünkü hayat bu ne olacağı belli olmaz. Ne oldum değil ne olacağız diye bakmak lazım.

Velhasıl dostlar son bir yıllık hayatımdaki değişimi şöyle geriye dönüp sizlerle birlikte sorgulamak istedim. Bakalım gelecekte neler olacak?

Şimdi konumuza dönelim çok uzattık. Ekim ayını nasıl atlattık diye bakalım .

Yazımızın akışı geleneksel olarak şu şekilde olacak; önce genel portföy özeti hakkında birkaç bilgi vereceğim, daha sonra Ekim ayı faaliyet raporuna bakacağız ve bu bir ay da neler yaşamışım onları anlatmaya çalışacağım. Bunları anlattıktan sonra yatırım ve finansal durumlara geçeceğiz onları da tek tek detaylı inceleyeceğiz, bakalım bu ay kâr da mıyız zararda mı?

Genel Portföy Özeti

%1 Nakit TL= 1.717,89TL +(108,50 TL Cepte)

%97 Borsa/ Yatırım= 139.253,73 TL

%2 Altın =3.44gr/3.223,07 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%24,04 Büyüdü, $ Bazında ise +%23,31 Büyüdü

Evet, portföyün 31 Ekim 2022 tarihi itibari ile son durumu bu şekilde. Geçtiğimiz 21. Ay Portföy Durumu’na göre hem $ bazlı, hemde TL bazlı ciddi büyümeler gerçekleşti. Fakat nasıl gerçekleşti? Tek tek anlatacağım..

İlk olarak Ekim ayı faaliyet raporu ile başlamak istiyorum

Ekim Ayı Özeti

Ekim ayı genel olarak iş yerinde yoğun bir koşturmaca ve yeni şeyler öğrenmekle geçti. İş yerinde çalışırken yeni şeyler öğrendiğim için keyif alıyorum. Bir de bu ay bir kaza yaptım. Bisiklet ile sabah işe giderken yolda takla attım detaylı olarak youtube kanalımda anlattım olayı (tıklayınız). Sağ ayak baş parmağım ciddi sakatlandı bütün kuvveti gitti, üzerine basamıyorum. Ama bisiklet kullanmaya devam ediyorum.. Hafta sonu antrenmanlarına devam ediyorum. Bu ayın yirmi üçü gibi peder memleketten geldi. Yaklaşık elli üç gün kadar yalnız yaşadım, son derece kafam rahattı keyfim yerindeydi. Gelecekte de yalnız yaşamayı düşünüyorum. Çok huzurlu hissediyorum yalnız yaşarken. Bunlar dışında başka önemli bir gelişme olmadı. Web sitesinde çalışmalarım devam ediyor. Aldığım ders notlarını bloğumda paylaşmaya devam ediyorum. On ay önce belirlediğim hedef doğrultusunda yıl başına kadar eğitim programını tamamlayıp 2023 yıl başından sonra araştırmalara ve şirket analizlerine geçeceğim. 2022 yılı boyunca edindiğim bilgileri şirket analiz ve araştırmaları ile harmanlayıp analiz etme konusunda kendimi geliştirmeye devam edeceğim.

Bir de aşağıda +175 TL gibi rakamlar görüyorsunuz. Onlar haftalık şirketten aldığım yemek parası. Eskiden yoktu çünkü onu sanayideki lokantada direkt öğlen yemeklerinde kullandığım için hesaba dahil etmiyordum. Ama bu ay bir değişikli oldu, anlatacağım..

Ulaşım

17 Şubat 2022 gününden beri mümkün olduğunca işe bisiklet ile gidip gelmeye çalışıyorum. Aşağıdaki Google haritaların istatistiklerine göre bu ay 40 km yaya olarak yürümüşüm, 31 km araç kullanmışım, 589 km bisiklet kullanmışım, 53 km toplu taşıma kullanmışım. Bu ay toplu taşıma pek kullanmadım. Ulaşım masrafım da 21,5 TL ile sınırlı kaldı 🙂 Bisiklet için 200 TL tamir bakım masrafı harcadım o ayrı.

Bir Sıfırdan Büyüktür(1>0)

Bir sıfırdan büyüktür felsefesi ile 2021 Kasım ayından beri her gün bir miktar yatırım hesabıma para aktarıp bunu da misyon olarak her gün twitter hesabımda paylaşıyordum. Yalnız Ekim ayında bunu bir kez bile yapamadım. Ağustos ayının son günlerinde almış olduğum laptopun taksitleri beni zorluyor biraz likidite sıkıntısına düştüm. Bir süre idare edeceğiz ilerde durumları toparlayınca devam edeceğim. Şimdilik 312’de kaldı tweet, bu tweeti kaydediyorum. Nakit akışlarımı düzene koyduğumda bu tweeti alıntılayıp tekrar kaldığım yerden devam edeceğim geriye dönük eklemeleri de yaparak.

Günlük Nakit Çıkışları

Burası benim günlük bütün harcama kalemlerimi takip ettiğim not defteri. Bu şekilde not tutmayı tam 2019 Haziran ayından beri yapıyorum. 2018 Kasım ayında deftere yazmaya başlamıştım daha sonra 2019 Haziran ayında uzun bir tatile çıkıp telefona yazmak zorunda kalınca böyle bir alışkanlık edinmiş oldum. Ama memnunum severek yapıyorum, çok faydasını görüyorum.
Bu harcama kalemlerini tek tek toplayıp kategorilerine ayırdığım el yazısı ile yazdığım Nakit Akış Tablosunu ekleyeceğim hemen alt tarafa orada ayrıca anlatacağım, geçelim hemen;

Gariban’ın Bilanço, Gelir ve Nakit Akış Tablosu

Evet, burasıda tasarımı bana ait olan bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosunu hepsini tek sayfada barındıran Gariban usulü not aldığım defter. İlk bakışta size çok karışık gelebilir ama ben kendim yıllar içinde tasarladığım için bana çok anlaşılır geliyor.

Öncelikle tablonun izahını yaparak başlayayım. Aşağıda sol tarafa baktığımızda gelir kalemini görüyoruz. Gelir kalemine baktığımızda toplam Ekim ayı gelirim 8.740,35 TL olmuş. 8.000 TL sabit maaş 740 TL ise ek gelir olmuş. 740 TL nasıl oldu? dersek bu ay sefer tası yatırımı yaptım.

İş yerinde haftalık yemek parası alıyoruz ben de yemeği kendim yapıp evden götürmeye karar verdim son bir aydır evden götürüyorum bu yüzden bu ay cari fazla verdim uzun zaman sonra.

Bu ay ciddi derecede sıkı para politikası uyguladım. Mümkün olduğunca ulaşımı bisiklet ile sağladım. Yemeği evden götürdüm. Bu ay ekstra hiç para harcamadım. Çünkü harcayacak nakit yoktu. Geçtiğimiz sene bu aylarda maaşım 3.900 TL idi o zamanda sıkıntılı durumlara düşmeye başlamıştım. Daha sonra yaz aylarında yeni işime girince yeni maaşımla biraz refahım artar gibi oldu üç dört ay kadar. Sonra Ağustos ayında yeni laptop taksiti ve artan gıda fiyatları ile yeniden o geçim sıkıntısı dönemine girmiş oldum istemeden. Refah dönemi çok kısa sürdü. Şu an yapmam gereken bir sonraki maaş artışına kadar kemeri sıkı tutmak ve borçlarımı ödemeye çalışmak.

Şimdi gelelim nakit akışları kısmına yukarıdan tek tek başlayalım. Evet ilk olarak ev kredisinden başlayalım 120 taksit ile başlamıştım 86 taksit kaldı, ev kredisi 2019 Aralık ayında o gün için 1.570 TL asgari ücretin %77,7’sine, maaşımın ise %52,3’üne denk geliyordu. Bugün ise asgari ücretin %28,54’üne maaşımın ise %19’una denk geliyor. Yaşanan bu yüksek enflasyon benim kredi borcumun erimesine yaradı. Bir iki yıl sonra maaşımın %5’ine denk gelir diye düşünüyorum. Daha sonra motosiklet kredilerim geliyor 530 TL olan 1. motosiklet kredim 2023 Ağustosun da bitiyor. Tam olarak 27 taksit ödemişim kalmış 9 taksit.


2.motosiklet kredim ise 2023 Aralık ayında bitiyor onun da 13 taksiti kalmış. Ev kredisinden sonra en uzun vadeli borcum o. Onuda bitirdiğim zaman zaten üzerimde bir borç yükü kalmıyor. Sadece ev kredisi kalacak ki o da çok düşük bir oran olacak. Daha sonra Vakıfbank kredisi var 188 TL onunda 6 taksiti kaldı. Laptop kredisi 10 taksiti kaldı.

Kredi kartı kısmı ise epey şişti. 1.843 TL bu ay asgari ödemesini yapmışım. Normalde kredi kartı kullanımına karşıydım. Ama yaşanan bu yüksek enflasyon döneminde kredi kartı büyük bir avantaj. Çünkü her hafta ürünlere zam geliyor. Ben hayatım boyunca böyle bir dönem görmedim. iki üç ay içerisinde yumurta fiyatı 29 liradan 65 liraya çıktı. Bu durum artık çok kötü bir hâl almaya başladı ve yaşam maliyetleri arttı. Sağlıklı beslenmek bile ciddi lüks duruma geldi. O yüzden kredi kartını kullanıyorum. Bir de kredi kartından ayın son günü yani bugün motosikletimin sigortasını yaptırdım. 1.380 TL tuttu onu da kredi kartından çektirdim. Ve sigorta şirketleri taksit olayını kaldırmış artık taksit yapmıyorlarmış. Ben de kredi kartına ek taksit için biraz faiz maliyetine katlandım bunu da 11 taksit yaptırdım. Şu an için kredi kartına toplam 16.495,84 TL borcum var. Yavaş yavaş ödemeye çalışıyorum. Normalde hayatımda hiç bu kadar asgari ödeme yaptığım olmamıştı. En fazla üç dönem kredi kartının asgarisini ödemişimdir ama bu son zamanlarda kredi kartının asgarisini ödemekten başka bir çare kalmıyor. Artık gıda market alışverişlerini kredi kartı ile yapıyorum ve asgari tutarı ödüyorum elimde nakit zaten yok onu artırmaya bir şekilde bütçemi çevirmeye çalışıyorum. Bu kışı atlatırsam önümüzdeki yaz aylarında rahatlarım diye düşünüyorum. Aslında OTJ fonunda param var 3,44 gram altınım da var istesem onları bozar öderim ama kendimi zorlamak istiyorum olabildiğince kemerleri sıkarak borçları kapatarak ilerlemek istiyorum. Özkaynaklarımı harcamak istemiyorum.

Daha sonra faturalar var. Elektrik faturası nasıl olduysa bu ay başında 135 lira ödedim bir de ayın son günü 119 TL ödedim erken geldi toplamda 254 TL elektirik faturası ödemiş oldum. İnternet faturası 106 TL. Su faturası 47 TL. Doğalgaz faturası 62 TL. Telefon faturası 94,25 TL geldi.

Ekim 8’inde yamulan bisikletin jantını düzelttirdim 200 lira ona harcama yaptım.

Daha sonra yukarıda da söylediğim gibi 110 TL’ye sefer tası aldım iş yerine yemeği evden götürüyorum.
Diğer giderler dediğim kalem inanılmaz derecede 43,15 TL harcamışım. Yani bir ay boyunca cebimden çıkan nakit para bu. Hiç harcama yapmamışım. Çok ciddi derecede kemer sıkmışım. Ulaşım ise 21,5TL.

Yatırım kısmını ise yukarıda da ifade ettiğim gibi bu ay günlük alımları da yapamadım. Bu ay sadece Hektaş’ın bedelli sermaye artırımına katılmak için 240 TL yatırım hesabıma aktarmam gerekiyordu. Ben de 500 TL aktardım. Yani 502,57 TL yatırım hesabına para aktarmış oldum. Bu ay tüm borçlar içerisinde yatırım için çok iyi bile ayırdım bence.

Ve daha sonra tüm bu giderlerin toplamı aşağıda toplam giderler olarak yazıyor 8.049,74 TL toplam giderler var. Yatırım borsa kalemi de bu giderler kalemine dahil.

Sonuç olarak 8.740,35 TL gelirden 8.049,74 TL gider kalemini çıkarttığımızda 690,61 TL cari fazla vermiş oluyoruz ve aylar sonra ilk defa cari fazla verdiğim bir dönem oluyor. Öncelikle kendimi tebrik ediyorum hiç kolay değildi… borç içerisinde yatırım yapmak bir ay boyunca para harcamadan geçinmek kolay değil 29 yaşında genç bekâr bir adam için. Ama bu günlerde geçecek. İleride bugünlere gülerek tebessüm ederek hatırlayacağım.

Evet nakit akışları ve gelir gider kısımları bu şekildeydi. Şimdi dönen varlıklar kısmına bakalım. Dönen varlıklarda altın kalemi dikkat ettiyseniz tam olarak yatırıma başladığımdan beri sabit 3,44 gram altın olarak duruyor ben o altınların gramını 417,92 TL’den almıştım. Ben onu kötü gün acil durum parası olarak tutuyorum. Benim esas hedefim borsadaki varlıklarımı artırmak. Borsa kalemine baktığımda 139.253,73 TL olduğunu görüyorum. Geçtiğimiz 21. ayda bu kalem 111.918,95 TL idi. 27.334,78 TL bir artış var benim Ekim ayı içerisinde yatırım hesabıma aktardığım tutar 502,57 TL. Yani yatırım hesabıma bu 502 lirayı aktarmamış olduğumuzu düşünürsek 26.832,21 TL portföy kendiliğinden değer artışı yaşamış.

Nakit kalemi ise geçen ay 1.138,73 TL imiş. Bu ay 1.826 liraya çıkmış. Bu kalemin artmasını sağlayan gelirler kısmında vermiş olduğum 690 liralık cari fazla. Yani 110 liraya sefer tası alıp yemeği evden götürmeye başlamasaydım bu cari fazlayı veremezdim. Hatta eksiye bile düşebilirdim. O bakımdan evden yemek götürmenin portföyümü olumlu etkilediğini söyleyebilirim.

Onun dışında dolar geçen ay 18,50 iken bu ayı 18,61 ile kapatmış. Dolar yaklaşık bir yıldır bu seviyelerde geziniyor çok riskli bir durum olduğunu söyleyebilirim. Yeniden ciddi bir kur krizi ile karşı karşıya kalmamız mümkün.

Onun dışında toplam portföyümün TL bazında büyümesi +%24,04, $ bazında büyümesi ise +%23,31 oldu. Bu ay endekste ciddi bir rally yaşandı. Son üç dört aydır gözlemlediğim o ay başında portföyün yükselişe geçip ay ortasında en yüksek seviyeleri test edip ayın son günlerindeki geri çekilmelerden sonra bu ay sonu da bekledim aynısını yapacak mı diye hatta Twitter’da yazdım. Ama bu ay olmadı hatta ayın son günü dahi portföy rekor kırdı.

Demek ki piyasa zamanlaması imkansızmış!

En son olarak ise duran varlık kısmında ev ve motosikletim duruyor. Fiyatlarında bir değişiklik yapmadım geçen ay ki değerleri aynen yazdım.

Net Varlık TL :144.303,19 TL/
Net Varlık USD:7.754,06 $

Geçen ay toplam Net Varlık kalemi 116.329,81 TL iken, bu ay 144.303,19 TL oldu. Dolar bazında ise 6.288,09 $ iken, 7.754,06 $ oldu. $/TL kuru geçtiğimiz Eylül ayında 18,50 TL ile kapatırken Ekim ayını 18,61 TL ile kapattı. Buna rağmen portföy dolar bazında +%23,31 büyüdü.

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%24,04 Büyüdü, $ Bazında ise +%23,31 Büyüdü

Temettü Gelirleri

Ekim ayında temettü gelirim olmadı. Önceki aylara bakalım yine de:

Aylık ve yıllık olarak bakarsak;
Ocak : 12,23 TL
Mart : 1.174,25 TL
Nisan: 350,95 TL
Mayıs: 99,75 TL
Haziran:106,57 TL
Temmuz:164,16 TL

2021 yılı toplam: 379,95 TL
2022 yılı toplam: 1.907,91 TL
Genel toplam alınan temettü: 2.287,86 TL

Yatırım Hesabı

Burası da yatırım hesabım. Toplam yatırım büyüklüğü 139.253,73 TL. Buraya aktardığım paralar benim uzun vade de gözden çıkardığım, asla dokunma niyetimin olmadığı paralar. Sadece fon kısmına dokunabilirim fonları bir nevi yedek akçe ve hedge mekanizması olarak görüyorum.

Yatırım hesabımın dağılımında ağırlığı %93,12 ile Borsa İstanbul’daki hisse senedi yatırımlarım oluşturuyor. %6,88 ise OTJ kıymetli madenler yatırım fonundan oluşuyor. Bu ay yatırım hesabına toplam 502,57 TL yatırım yaptım. Bu tutarın hepsini hisse senedi portföyüme dağıttım, detayları aşağıda anlatacağım.

 Yatırım Hesabının Toplam Büyümesi Geçen Aya Göre TL Bazında +%24,42, $ Bazında +%23,68 Oldu

Yatırım hesabı geçtiğimiz ay 111.918,95 TL idi. Bu ay eklediğim toplam tutar 502,57 TL olduğuna göre: 111.918,95 +502,57 =112.421,52 TL yapıyor.

Bunun haricinde 139.253,73 TL112.421,52 TL=26.832,21 TL yatırım hesabımdaki değer artışından söz etmemiz mümkün.

Yani yatırım hesabım hiç değer kazanmamış olsaydı bu ay 112.421,52 TL olacaktı, bu ay eklediğim tutar ile. Ama bir de yatırım hesabımdaki hisselerimin değer artışı ile bu ay 26.832,21 TL artış görünüyor. Ve yatırım portföyüm sonuç itibari ile 139 bin lirayı geçmiş bulunuyor. 22 ay önce 100 lira başladığım yolculuğa 139.253,73 lirayı geçerek devam ediyoruz.

Evet, öncelikle yatırım fonlarından başlayalım. Bu ay fonlara hiç ekleme yapamadım. OTJ fonu Oyak Portföy tarafından yönetiliyor. İçerisinde altın, gümüş, platin, paladyum gibi kıymetli madenleri içeren bir sepet fonu.

Onun dışında aşağıdaki 263,78 lira olan ise para piyasası fonu, ben yatırım hesabıma aktardığım TL nakdi burada tutarım, burası benim yatırım havuzumdur. Gelen temettüler otomatik olarak buraya yatar. Benim vadesiz mevduat hesabımdan virmanladığım yatırım için aktardığım nakitler otomatik olarak bu fon tarafından alınır. Hisse alımlarında ise otomatik olarak fon kendisi gerekli hisse ödemesini yapar. Bu sistemi seviyorum. Para atıl vaziyette durmaktansa çok düşükte olsa gecelik repo faizi elde ediyor. O elde edilen faizleri de aylık bir iki lot Vesbe alımlarında kullanıyorum.

Şimdi hisse kısmına geçelim:

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%26,24 Büyüdü, $ Bazında +%25,50 Büyüdü

Hisselerimi öncelikle bankadaki mobil uygulama üzeriden gösterip ardından excel tablosu ve grafikler ile sunacağım.

Hisseler mobil bankacılık uygulamasında bu şekilde görünüyor.

Hisse Senedi Portföyüm Geçen Ay Toplamda 102.696,41 TL / 5.551,15 $ Değere Sahipken Bu Ay Sonu İtibari ile 129.652,47 TL / 6.966,81 $ Değere Sahip Durumda

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%26,24 Büyüdü, $ Bazında +%25,50 Büyüdü

Bu ay hisse portföyümdeki değişiklikleri sıralayacak olursam;

Bu ay Hektaş’ın bedelli ve bedelsiz sermaye artırımları gerçekleşti 160 lot olan Hektaş hisselerim 470,7 lota çıktı. 240 TL ile bedelliye katılım sağladım. Hektaş’da %150 bedelli, %44 bedelsiz sermaye artırımı gerçekleşti.

Evet, bu ay yukarıdaki Hektaş bedelli sermaye artırımı dışında bir değişiklik olmadı. Toplamda bu ay hisse portföyüne eklediğim tutar 240TL bedelli sermaye artırımı. Geçen ay ki portföy değerinin üzerine bu ay ki yatırım yaptığım tutarı eklersem ve borsada hiç değer artışı olmadığını düşünmüş olsam portföyün durumu 102.696,41 TL+240 TL = 102.936,41 TL olması gerekirdi. Hisselerimdeki değer artışları ile birlikte güncel hisse portföyü değeri 129.652,47 TL . 26.716,06 TL‘lik bir değer artışı söz konusu. Aşağıya bir de geçen yıl ki portföyümü ekleyeceğim bir yıl öncesine göre ne durumdayız bakalım:

(10.Ay Portföy Durumu 29 Ekim 2021)

Bir yıl önce toplam yatırım büyüklüğüm 28.636 TL imiş ve yatırdığım toplam hisse maliyeti ana param ise 26.369,90 TL imiş.

Şu an toplam ana param 53.704,46 TL, Toplam hisse yatırımı büyüklüğü ise 129.652,47 TL
Ana paraya göre %141,42 kârda iken yatırılan sermayeye göre %132,7 kârdayız. Son bir yıl içerisinde hisse portföyüme 27.334,56 TL ekleme yapmış bulunuyorum. Portföy grafikleri ile devam edelim.

Portföy Kâr-Zarar / Alınan Temettü Durumu

Bu ay yaşanan rally ile birlikte portföyümde zararda olan bir hisse yok. En düşük getiri Vesbe’de %26,4 en yüksek getiri Sasa %615, ikinci sırada Alark %601. Aylarca zararda duran Tuclk ise %91 kârda.

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Portföy Dağılımı

Evet dostlar genel olarak portföyümün son durumu bu şekilde. Genel piyasa ekonomi vesaire bu tarz konulara giremeyeceğim. Çünkü gerçekten hiç haberim yok. Bu konuları hiç araştırmaya vaktim olmuyor çok yoğunum. Hem işlerim çok yoğun geçiyor ofiste başımı kaşıyacak vakit bulamıyorum. Kulaklığım zaten aylar önce bozuldu tekrar alamadım. En azından yolda bir kaç haber dinleyip bilgi topluyordum artık onu da yapamıyorum. Nakit kısmını ve kredi kartını düzenlersem bir kulaklık alacağım. Ayrıca telefonda almam lazım telefonumun ömrü pek uzun gibi durmuyor 2023 Mart ayında tam 4 yıllık olacak. Bunlar dışında eğitim çalışmalarım devam ediyor ileride çok daha güzel şeyler olacak diye düşünüyorum umut ediyorum.

Son olarak ise yazımı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile bitirmek istiyorum:

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Kazım ÇİMEN Kazım ÇİMEN 12 Kasım 2022

    İş yoğunluğundan dolayı okuyamıyorum bile hepsini 🙂 Bu kadar şeyi yazmak ise herhalde günlerimi alırdı. Gerçekten büyük bir iş yapıyorsun gariban. Allah muvaffak etsin. Ben de senin gibi, her ay maaştan artan para ufak ufak hisse senedi, fon ve kıymetli maden alarak portföyü artırmaya çalışıyorum. İnşa Allah en kısa zamanda maddi özgürlüğe ulaşırız. Katılım endeksine uygun olan hisseler arasından beğendiklerimle yoluma devam ediyorum. Ben de geçen sene içinde başladım, yatırım hesabından hiç para çekmedim. İnşa Allah uzun zaman oradaki paraya ihtiyacım olmaz. Bu tarz bir yatırım, altın yumurtlayan bir tavuk gibi düşünülebilir. Ama maalesef o sabır çoğumuzda mevcut değil. En ufak bir sıkışıklıkta hazırdaki para akla geliyor.
    Temettü yatırımı ve maddi hürriyet mevzularında hemen hemen aynı şeyleri düşünüyoruz ve yapıyoruz amma velâkin senin şu yaptığın şeyi yapacak ne disiplin var, ne de zaman. Müthiş bir bloğun var. Yaşım senden baya büyük, bir abin olarak seni can-ı gönülden tebrik etmek istiyorum.

  2. Hamit E. Hamit E. 6 Aralık 2022

    portfoyunuzde bukadar çok sirketin olmasının faydaları neler? neden bukadar çok sirkete bölüştürdünüz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!