İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (2)

Merhaba dostlar.

Finansal okur yazarlığa katkı sağlaması ve borsa ile yeni tanışan benim gibi küçük ve gariban yatırımcılarla öğrendiğim bilgileri paylaşmak bakımından yeni bir proje olarak burada bütün bilgilerimi, çalışmalarımı, makalelerimi, notlarımı paylaşmaya karar vermiştim.

Bu proje kapsamında;

“Bilanço Analizi”  

“Gelir Tablosu Eğitim Analizi” 

Nakit Akış Tabloları Analizi”

“Eğitim ve Temel Analiz”

“Temettü ve Yatırım Stratejisi”

“Yatırımcı Psikolojisi”

“Şirket Analizleri”

“Portföyüm”

Başlıkları altında çeşitli çalışmalar, yazılar yayımladım.

Şunu da belirtmek isterim ki; buradaki yazılar benim kendime notlarımdır. Ben hoca veya uzman değilim, öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim, yanlışlarım olabilir. Son olarak ise burada hisse hakkında yapılan tüm yorumlar eğitim amaçlıdır yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bu yazımızda da çok kıymetli ve değerli büyüğümüz, hocamız, rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın yatırımcılık üzerine anlattığı değerli bilgileri ve aldığım notları Yaşar Erdinç Hoca’mızın anlatımıyla kaleme alınmış şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak birinci bölümü okuyup daha sonra sırasıyla devam etmenizin daha yararlı olacağını düşünüyorum. (Yaşar Erdinç Hoca / Gerçek Yatırımcı Olmak (1) tıklayarak birinci bölüme gidebilirsiniz.)

Şimdi ikinci bölüm ile devam edelim.

Hadi başlayalım;

“Buradan sonrası Yaşar Erdinç Hoca’mın sözlerinden alınmıştır.”

Uzun Vadeli Yatırımcı Olmak

“Evet arkadaşlar, bu bölüm sizler için heyecanlı bir bölüm, çünkü bir önceki yazıda müthiş bir iş yaptık dedim. Yatırımcı olmak konusuna, çocuklarımız için yatırım yapmak konusuna değineceğiz ve böyle bir stratejiyi nasıl oluşturacaksınız? Geleceğe dönük fiyatları nasıl tahmin edeceksiniz? Acaba hangi durumda neler yapmanız gerekiyor? Tabi ki beklenti yarattık, ama bu beklentiye değecek.

Bu yazıyı okuyanların en fazla, belki %5’i, yüz kişiden belki beş kişi, hadi iyimser olalım on kişi burada söylediklerimizi yapabilecek. Çünkü insanoğlu nankördür, insanoğlu acelecidir, insanoğlu işi çabucak olsun ister, insanoğlu hırslıdır, insanoğlu sabretmeyi, beklemeyi bilmez. İnsanoğlu istikrarlı sürekli bir şeyi yapmak istemez. Heyecanlı, heyecan arar, o gidecek şeyin, yükselecek hisselerin peşinden koşturacak, oradan parayı kazanmaya çalışacak. İyi hisseler yaşlı ve serin kanlı olanları heyecanlandırırmış. Bir düşünür aynen böyle söylüyor. Diyor ki; “İyi hisseler, yaşlı ve serin kanlı olanları çok heyecanlandırır.”

Düşünebiliyor musunuz? Bir kişi yaşını başını almış, sakin, serin kanlı ve o bir heyecana kapılıyor. İşte iyi hisseler onları heyecanlandırıyor. Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve yaşınız otuz beş kırktan düşükse, sizin şu an kanınız kaynıyor. Siz heyecan arıyorsunuz, adrenalin istiyorsunuz, burada anlatacağım şeyi biraz hikayenize alacaksınız, ama keşke elli yaşında bir adamın, altmış yaşındaki bir adamın beynini size verebilsem de bu eğitimi öyle verebilsem size. O yüzden çok fazla uygulayabilen olmayacak. Eğer bir gün uygularsanız ve alın işte Hocam, ben uyguladım, aradan beş yıl geçti ve ben burada gerçek kazanan oldum yada gerçek kaybeden oldum. İşte ekstrem de burada diye gönderirseniz arkadaşlar, o zaman emin olun onu her türlü platformda yayınlayacağım. Bir gün inşallah sizlerden mail alırım. Uzun Vadeli Yatırımcı Olmak yazısını dikkat ederseniz sarı yazdım. Hiç bir başlıkta sarı renk kullanmamıştım ve hep siyah olarak vermiştim. Neden Uzun Vadeli Yatırımcı Olmak‘ı sarı yazdım?

Dikkatinizi çekmek adına yazdım… ama sarı biliyorsunuz, böyle bir hüzünlü renktir aslında, sarı hüzünlü bir renktir. Ama bu bölümü anlatırken de;” Ya beni izliyorlar ama bunu da çok fazla uygulamayacaklar deyip hüzünleniyorum.” Dolayısıyla onun içinde biraz sarı yaptım diyebilirim..

Şimdi gelelim temel analiz stratejileri uzun vadeli yatırımcı olmak konusuna. Gerçekten uzun vadeli kazandıran hisseler hangileri? Uzun vade de hangi şirketler kazandırır. Daha önceki yazıları okudunuz. Öz varlık kârlılığı önemli diye, hani ben 1995 ile 2005 arasında 10 yılda endeksi en az ikiye üçe katlayan şirketler hangileri olmuş diye analiz yaptığımda bunların bir ortak özelliği var mı? diye baktığımda, büyümeleri ve öz varlıklarını daha hızlı artırmalarını gördüm.

Endeks geneline göre en az iki kat daha öz varlıklarını hızlı artırıyorlardı. Öz varlık kârlılıkları yüksek oluyordu. Fakat burada şu soru akla geliyor. İnsan diyor ki:”Öz varlık kârlılığı ileride yüksek olacak şirketleri nasıl bulacağım?” Bunları merak ediyorsunuz.

İşte bu eğitimin bu kısmında birkaç seri yazıda bunu öğrenmiş olacaksınız. Tabi ki bunu öğrenirken en önemli sorulardan bir tanesi şu:”Hocam tamam, şirket büyüyecek anladık. Sonra atıyorum, yatırım yapıyor şirket, satışları artmaya başlamış. Yöneticisi çok çok iyi vesaire…yani böyle bulduk ama varsayalım ki ben şirketi üç liradan aldım Hocam. Kaçtan satacağım?”

Bu şirketin satışları şu kadar büyürse, kârları da bu kadar artarsa, hadi dediğin gibi araştırdık o zaman bu hisse kaç paraya kadar gider? Ne yapmalıyım? Sorusunun tüm cevaplarını bu kısımda bulacaksınız arkadaşlar.

Evet, bu bölümü böyle bir girizgâh ile açtık ve bir sonraki yazıda size bazı hikâyeler anlatacağım. Şöyle biraz zaman tüneline gireceğiz bazı hikâyeler okuyacaksınız. Sonra yavaş yavaş o hikâyeler netleşmeye başlayacak. Flu sisli bir resimden çok daha net bir resme bakmaya başlayacaksınız…”

Evet, dostlar yukarıdaki sözleri rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın eğitimlerinden aldığım notlardan oluşturup sizlerle paylaşmak istedim, devamı gelecek..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. osman osman 8 Ocak 2023

    Emeğine sağlık kardeşim.

  2. BEYCAN HAŞİMOĞLU BEYCAN HAŞİMOĞLU 16 Ekim 2023

    Merhaba,

    DR.YAŞAR ERDİNÇ hocanın bu paylaştığınız 20 adet yazının kitabını almak istiyorum. Benimle ismini ve tahmini fiyatını paylaşır mısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!