İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

21. Ay Portföy Durumu 30 Eylül 2022

Merhaba dostlar.

Finansal özgürlük yolculuğunda bir ayı daha geride bırakarak 21. ayı bitirmiş bulunuyoruz. Gayet keyifli ve heyecanlı gidiyor. Yolculuktan zevk almaya çalışıyorum ve alıyorum da.

Bu ayda geçtiğimiz ay gibi çok bir aksiyon olmadı. Standart bir şekilde hem işime, hem sporuma hemde finansal okur yazarlık konusunda kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 100.000 TL barajını aştıktan sonra biraz daha kendimi gevşetmiş hissediyorum. Yani geçtiğimiz aylarda çok sıkı tasarruflar yapıyordum hiç harcama yapmıyordum. Zaten yapabilecek bir durumumda yoktu. Çok sıkıntılı günler ve aylar geçirmiştim. Bu son zamanlarda yeni işim ile birlikte kendimi biraz daha rahatlamış hissediyorum. Fazla kasmıyorum eskisi gibi. Yatırımlarıma ve tasaruflarıma devam ediyorum ama yatırıma ilk başladığım aylardaki kadar kendimi kasmıyorum canım istediği bir şey olduğunda kendimi ödüllendiriyorum. Yaklaşık 19 ay kadar kendime çok acımasız ve gaddar davrandığımın farkındayım. Neyse, biz konumuza dönelim ve 21. Ay Portföy durumunda neler yaşanmış onlardan bahsedelim. Zaten yazının akışına göre konu konuyu açar yeri geldiğinde bahsederiz. Bakalım Gariban Yatırımcı Eylül ayında neler yaşamış? Hadi başlayalım..

Yazımızın akışı geleneksel olarak şu şekilde olacak; önce genel portföy özeti hakkında bir kaç bilgi vereceğim, daha sonra Eylül ayı faaliyet raporuna bakacağız ve bu bir ay da neler yaşamışım onları anlatmaya çalışacağım. Bunları anlattıktan sonra yatırım ve finansal durumlara geçeceğiz onları da tek tek detaylı inceleyeceğiz, bakalım bu ay kâr da mıyız zararda mı?

Genel Portföy Özeti

%1 Nakit TL= 997,53 TL +(141,20 TL Cepte)

%97 Borsa/ Yatırım= 111.918,95 TL

%2 Altın =3.44gr/3.272,13 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%6,65 Büyüdü, $ Bazında ise +%4,86 Büyüdü

Evet, portföyün 30Eylül 2022 tarihi itibari ile son durumu bu şekilde. Geçtiğimiz 20. Ay Portföy Durumu’na göre hem $ bazlı, hemde TL bazlı büyümeler gerçekleşti. Fakat nasıl gerçekleşti? Tek tek anlatacağım

İlk olarak Eylül ayı faaliyet raporu ile başlamak istiyorum

Eylül Ayı Özeti

Bu ay çok rutin ve sakin geçti. Ayın başında peder memlekete gitti artık evimde yalnız yaşıyorum tam bir ayı yalnız başıma tamamladım. Hayatımda ilk defa yalnız bir ay geçirdim evimde. Çok huzurlu ve keyifliydi. İlk günler biraz aksilikler hastalıklar yaşamış olsam da genel olarak iyi geçti. Memnunum. Hep hayalimdi zaten yalnız yaşamak. Bir süre daha böyle gidecek. Daha sonra bu ay önemli gelişmeler olarak çok kayda değer bir şey olmadı. Eylül ayının ikinci haftalarında biraz depresif hallerim oldu. Sonra onları da atlattık.

Daha sonra bu ay motosikletimin muayenesi yapılacaktı beni aylardır düşündürüyordu. Çok kafaya takıyordum. Ben hep böyle şeyleri kafaya takarım genel olarak, aslında kafama takmama da hiç değmeyecek bir şeymiş. Geçen hafta sorunsuz hallettik. İki yıl kafam rahat artık. Motosikletimi yatırmayı düşünüyordum bir ara, iyiki yapmamışım öyle. Bu hayatta beni mutlu eden bir kaç varlığımdan birisi O. Seviyorum..Daha sonra bu ay merakla beklenen oldu. Gariban Yatırımcının gerçek yüzünü gördü herkes 🙂 Kendimi tanıttım, youtube kanalımı paylaştım. Kanalın linkini de buraya bırakıyorum tıklayınız.

Kanalda ben genel olarak spor ve antrenman videoları paylaşıyorum. Kişisel kanalım aslında orası, arşiv amaçlı kullanıyordum. Spor videoları falan çekiyordum. Ama twitter da nasıl antrenman yaptığım konusunda çok mesaj soru falan gelince bende paylaşayım bari insanların işine yarar belki dedim ve paylaştım kendimi. Bilmiyorum iyi mi ettim kötü mü ettim? Göreceğiz..

Bir de bu son bir kaç aydır ciddi şekilde hafta sonları antrenmanlar yapmaya çalışıyorum. Spor yaptıkça kendimi çok iyi hissediyorum. Özlemişim spor yapmayı. Üç yıl civarında antrenmanlardan uzak kaldım. Tekrar geri dönüşüm iyi oldu, mutluyum.

İş hayatım da ise bazen sıkıntılı süreçler oluyor, bazen patrona kızıyorum. En son dün beni çok kızdırdı. Davranışların hoşuma gitmiyor moralim ve keyfim bozuk. Böyle olursa ben çeker giderim dedim. Sonra haklısın özür dilerim kusura bakma dedi sonra barıştık. İdare ediyoruz. Patronu severim iyi adam. Ama bazen stresten kendini kaybediyor. Ben de hassas adamım kaldıramam saygısız davranışları, kim olursa olsun.

Finansal okur yazarlık çalışmalarım tüm hızıyla sürüyor. Kendimi elimden geldiği kadar finansal okur yazarlık ve temel analiz konusunda yetiştirmeye çalışıyorum. Sabahları 4:00’de uyanıyorum saat 07:15’e kadar ders çalışıp araştırmalar yapıyorum, makaleler yazıyorum. Ve çalıştığım notları makaleleri paylaşıyorum bloğumda. Amacım hem kendim öğrenmek, hemde insanlara öğrendiğim şeyleri paylaşmak ve içerik üretmek. Bu şekilde aynı zamanda para da kazanabiliyorum çok cüzi bir miktar olsa da. Web sitesi tıklamalarından bir gelir oluşuyor onunla da küçük bir portföy yaptım arkadaşımla ortak orada biriktiriyorum web sitesi reklam gelirlerini. Eğitim çalışmalarım devam edecek. İleride çok güzel şirket analizleri yapacağım. Ayrıca çok değerli hocalarım ile çok güzel bir projenin de içerisine davet edildim aylar önce. Şu an hazırlık aşamasında. Bittiğinde sizlerle paylaşacağım.

Şu an bu küçük portföyde .1350 lira civarında hisse büyüklüğü var.Neyse, genel olarak Eylül ayı bu şekilde geçti. Konumuza geri dönelim ve devam edelim..

Ulaşım

17 Şubat 2022 gününden beri mümkün olduğunca işe bisiklet ile gidip gelmeye çalışıyorum. Aşağıdaki Google haritaların istatistiklerine göre bu ay 59 km yaya olarak yürümüşüm, 159 km araç kullanmışım, 388 km bisiklet kullanmışım, 237 km toplu taşıma kullanmışım ve 105 km motosiklet kullanmışım. Bu ay hasta olduğum için 10 gün kadar dolmuş kullandım. Ulaşıma 299,75 TL harcama yaptım. Bunun 150 lirası motosikletime aldığım 150 liralık benzinden kaynaklı 🙂

Bir Sıfırdan Büyüktür(1>0)

Bir sıfırdan büyüktür felsefesi ile yatırım ve birikime devam ediyorum. 312 gün önce her gün 8 lira börek parasıyla börek yemeyi bırakıp Vesbe almaya başlamıştım. Eski takipçi dostlarım hatırlar. İlk zamanlar her sabah 8 lira atıyordum sonra bunu artırmaya başladım. Şu an için her +1 yaptığımda 50 TL yatırım hesabına virmanladım demektir. 1 lot günlük Vesbe alıyorum, artan kısım ile farklı hisse alımları yapıyorum. Vesbe lot sayısı 569’u aştı!

Günlük Nakit Çıkışları

Burası benim günlük bütün harcama kalemlerimi takip ettiğim not defteri. Bu şekilde not tutmayı tam 2019 Haziran ayından beri yapıyorum. 2018 Kasım ayında deftere yazmaya başlamıştım daha sonra 2019 Haziran ayında uzun bir tatile çıkınca telefona yazmak zorunda kalınca böyle bir alışkanlık edinmiş oldum. Ama memnunum, severek yapıyorum, çok faydasını görüyorum.
Bu harcama kalemlerini tek tek toplayıp kategorilerine ayırdığım el yazısı ile yazdığım Nakit Akış Tablosunu ekleyeceğim hemen alt tarafa orada ayrıca anlatacağım, geçelim hemen;

Gariban’ın Bilanço, Gelir ve Nakit Akış Tablosu

Evet, burası da tasarımı bana ait olan bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosunu hepsini tek sayfada barındıran gariban usulü not aldığım defter. İlk bakışta size çok karışık gelebilir ama ben kendim yıllar içinde tasarladığım için bana çok anlaşılır geliyor.

Tablonun izahını yapayım size: Öncelikle gelir kısmından başlamak istiyorum. Baktığımız zaman 9.854,35 TL gelirim olmuş. Bu gelirin yapısı ise 8.000 TL maaş. 1.745 TL Ağustosu ayından kalan mesailer ve 109 TL bu akşam aldığım mesai toplamı 9.854,35 TL’yi oluşturuyor. Önümüzdeki ay bu kadar mesaide olmayacak çünkü mesaiye kalmıyorum artık. Daha çok zamanımı kendimi geliştirmeye harcıyorum. Çok çalışmakla para kazanılmıyor akıllı çalışmak ile para kazanılıyor o yüzden en iyi yapılan yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır.

Gelir kısmını anlattıktan sonra giderler yani nakit çıkışları kısmına bakalım. Gördüğünüz üzere bu ay liste epey uzun.
Yine listenin başını her zaman olduğu gibi ev kredisi çekiyor 1.570 TL, 86 taksit kaldı 🙂 Ev kredisi 120’den geriye doğru sayılırken. Diğer kredilerim 1’den ileriye doğru sayılıyor.

Yani 530 TL’lik motosiklet kredimin 10 taksiti kalmış mesela. 807 TL’nin 14 taksiti kalmış. Vakıfbank’ın 7 taksiti ve son olarak yeni aldığım Laptop’un 11 taksiti kalmış 🙂 Bu borçları bitirdiğim zaman yatırıma bir sürü kaynak kalacak. Ama ben bu borçlar içinde de yatırımı yapmaya çalışıyorum. Baktığınız zaman en alttan ikinci kalemde “Yatırım Borsa” kalemi 1.502,69 TL olmuş. Yani her gün attığım o +1’lerden kaynaklanan bir birikim bu. Bu ay 1.502,69 TL yatırım hesabına para aktarmışım.

Diğer giderler dediğim kalem düşmüş bu ay, 65,90 TL. Bu kalemin içinde hiç bir sınıfa girmeyen önemsiz basit harcamalar var. Artık market ve gıda alışverişleri için ayrı bir kalem açtım. Mesela bu ay market gıda harcaması olarak 1.303,01 TL harcamışım. Ayın son haftası kredi kartından 825 liralık gıda alışverişi yapmıştım o bu hesaba dahil değil onu da katarsak sanırım aylık gıda ve ev masrafım tek başıma 2.000 TL ortalama. Tabi bu ay peder gittiği için artık evde tek kaldığım için kendime düzen kuruyorum o yüzden bu aya mahsus ekstra harcamalarda oluyor. İlerleyen zamanda daha iyi anlarız nereye ne kadar harcanıyor..

Daha sonra diğer giderleri görüyorsunuz ben her sabah kahve içen birisi olarak toptan kahve alıyorum, geçen ay almıştım aslında ama ödemesini bu ay yaptım.

Bu tip giderlerin tüm toplamı 10.821,86 TL. Yani gelirimden fazla nakit çıkışım olmuş. Bildiğiniz cari açık vermişim. -967,51 TL zarar etmiş kasa. Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Ağustos ayı bilançosuna girin orada dönen varlıklar başlığı altında nakit kalemi var. O kalemde 2.106,24 TL yazıyor. Bu ayki nakit kalemine baktığımızda 1.138,73 TL yazıyor. Cari açık olan 967,51 TL ile şu an ki nakit durumunu toplarsak zaten aradaki fark birebir çıkıyor. Benden bir kuruş bile kaçmaz 🙂 Sıkı hesap takibi yaparım. Bu arada dört yıldır bu şekilde kendi kendime bireysel muhasebe tutmuş olmam şu an ki işimde çok işime yarıyor hiç zorlanmıyorum, çünkü orada da ön muhasebe işlerine ve kasaya bakıyorum.

Sonuç olarak bu ay bir cari açık verdim. Bu şekilde cari açık vermeye devam edersem finansal bir kriz yaşamam işten bile değil. O yüzden Ekim ayı boyunca çok dikkatli hareket etmem gerekiyor. Ve cari açık vermemem gerekiyor. Borçlarımı görüyorsunuz, bir sürü ödemelerim var. Ancak sıkı bir hesap takibi yaparak bu borçların üstesinden gelebilirim. Borçları bitirdiğimde rahatlamış olacağım siz o zaman görün Gariban’ı 🙂

Genel gider kalemlerinin hepsi yatırım odaklı harcamalar. Ev kredisi yatırım, motosiklet yatırım, Laptop yatırım. Kredi kartının içerisindeki harcamalar yatırım. Özel ve gereksiz bir harcamam çok fazla yok. Zaten yukarıda günlük nakit çıkışları içerisinde detaylı kalemleri anlatılıyor. Bu ay çok uzun zaman sonra iki defa alkol alımı yaptım. Cidden çok pahalı, birazcık gevşettim kendimi bu ay. Ama önümüzdeki ay onu da yapmayacağım. Çünkü kendimi disipline etmezsem bir sonraki ay, ya fon satmak zorunda kalırım yada altın bozdurmak zorunda kalırım. Özkaynaklarımı eritmeden maliyetlerimi kontrol altında tutmalıyım..

Kredi kartında ise durum bu şekilde, asgari ödeyerek döndürmeye çalışıyorum. Aslında hiç adetim olmayan bir durum, hayatımda ilk defa yapıyorum bunu. Ama yapacak bir şey yok. İdare edeceğiz.

Duran varlıklara baktığımız zaman bir motosiklet ve ev görünüyor onlarında kabaca fiyatlarını artırdım tam net değerlerini bilemiyorum tahminimce o kadar tutarlar.

Dönen varlıklar kalemine baktığımızda toplam portföyün TL bazında %6,65 arttığını $ bazında ise %4,86 büyüdüğünü görüyoruz. Dönen varlıklarda nakit kısmından yatırım kısmına aktarılan tutar sadece 1.502,69 TL. -967,51 TL nakit kasadan eksilen var bu durumda bile portföy bir önceki aya göre hem dolar bazında hem TL bazında büyümüş. Aslında ay ortalarında daha yüksek seviyelere ulaşmıştı ama ay sonu endekse bir satış baskısı gelmiş. Ben pek takip edemiyorum akşamları bakıyorum.

Net Varlık TL :116.329,81 TL/
Net Varlık USD: 6.288,09 $

Geçen ay toplam Net Varlık kalemi 109.073,21 TL iken, bu ay 116.329,81 TL oldu. Dolar bazında ise  5.996,32 $ iken, 6.288,09 $ oldu. $/TL kurunu geçtiğimiz Ağustos ayında 18,19 TL ile kapatırken Eylül ayını 18,50 TL ile kapattık. Buna rağmen portföy dolar bazında +%4,86 büyüdü.

Toplam Portföy Bir Önceki Aya Göre TL Bazında +%6,65 büyüdü, $ Bazında ise +%4,86 Büyüdü

Temettü Gelirleri

Eylül ayında temettü gelirim olmadı. Önceki aylara bakalım yine de.

Aylık ve yıllık olarak bakarsak;
Ocak : 12,23 TL
Mart : 1.174,25 TL
Nisan: 350,95 TL
Mayıs: 99,75 TL
Haziran:106,57 TL
Temmuz:164,16 TL

2021 yılı toplam: 379,95 TL
2022 yılı toplam: 1.907,91 TL
Genel toplam alınan temettü: 2.287,86 TL

Yatırım Hesabı

Burası da yatırım hesabım. Toplam yatırım büyüklüğü 111.918,95 TL. Buraya aktardığım paralar benim uzun vade de gözden çıkardığım, asla dokunma niyetimin olmadığı paralar. Sadece fon kısmına dokunabilirim fonları bir nevi yedek akçe ve hedge mekanizması olarak görüyorum.

Yatırım hesabımın dağılımında ağırlığı %91,66 ile Borsa İstanbul’daki hisse senedi yatırımlarım oluşturuyor. %8,34 ise OTJ kıymetli madenler yatırım fonundan oluşuyor. Bu ay yatırım hesabına toplam 1.502,69 TL yatırım yaptım. Bu tutarın hepsini hisse senedi portföyüme dağıttım, detayları aşağıda anlatacağım.

 Yatırım Hesabının Toplam Büyümesi Geçen Aya Göre TL Bazında +%7,97, $ Bazında +%6,77 Oldu.

Yatırım hesabı geçtiğimiz ay 103.657,40 idi. Bu ay eklediğim toplam tutar 1.502,69 TL olduğuna göre: 103.657,40+1.502,69=105.160,09 TL yapıyor.

Bunun haricinde 111.918,95 TL105.160,09 TL=6.758,86 TL yatırım hesabımdaki değer artışından söz etmemiz mümkün.

Yani yatırım hesabım hiç değer kazanmamış olsaydı bu ay 105.160,09 TL olacaktı, bu ay eklediğim tutar ile. Ama bir de yatırım hesabımdaki hisselerimin değer artışı ile bu ay 6.758,86 TL artış görünüyor. Ve yatırım portföyüm sonuç itibari ile 111 bin TL barajını geçmiş bulunuyor. 21 ay önce 100 lira başladığım yolculuğa 111.918,95 lirayı geçerek devam ediyoruz.

Evet, öncelikle yatırım fonlarından başlayalım. Bu ay fonlara hiç ekleme yapamadım. OTJ fonu Oyak Portföy tarafından yönetiliyor. İçerisinde altın, gümüş, platin, paladyum gibi kıymetli madenleri içeren bir sepet fonu.

Onun dışında aşağıdaki 126,42 lira olan ise para piyasası fonu, ben yatırım hesabıma aktardığım TL nakdi burada tutarım, burası benim yatırım havuzumdur. Gelen temettüler otomatik olarak buraya yatar. Benim vadesiz mevduat hesabımdan virmanladığım yatırım için aktardığım nakitler otomatik olarak bu fon tarafından alınır. Hisse alımlarında ise otomatik olarak fon kendisi gerekli hisse ödemesini yapar. Bu sistemi seviyorum. Para atıl vaziyette durmaktansa çok düşükte olsa gecelik repo faizi elde ediyor. O elde edilen faizleri de aylık bir iki lot Vesbe alımlarında kullanıyorum.

Bunların dışında hiç nakit tutamıyorum elime geçen para ile direkt hisse alıyorum. Borsadaki sert düşüş günleri için yedek akçe tutmak gerek aslında ama ben onu başaramıyorum elime geçen ile fiyata bakmadan hisse alıyorum. Fon kısmı ise orayı da yedek akçe olarak düşünüyorum sonuçta kıymetli madenlere ve dövize endeksli hedging görevi görüyor bir nevi.

Şimdi hisse kısmına geçelim:

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%8,64 Büyüdü, $ Bazında +%6,82 Büyüdü

Hisselerimi öncelikle bankadaki mobil uygulama üzeriden gösterip ardından excel tablosu ve grafikler ile sunacağım.

Hisseler mobil bankacılık uygulamasında bu şekilde görünüyor.

Hisse senedi portföyüm geçen ay toplamda 94.527,08 TL / 5.196,65 $ değere sahipken bu ay sonu itibari ile 102.696,41 TL / 5.551,15 $ değere sahip durumda.

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında +%8,64 Büyüdü, $ Bazında +%6,82 Büyüdü.

Bu ay hisse portföyümdeki değişiklikleri sıralayacak olursam;

BİMAŞ: 4
SİSE: 3
VESBE: 66
TAVHL: 4
TOASO: 1
OZKGY: 1

Evet, bu ay yukarıda sıraladığım hisse alımlarını gerçekleştirdim. Toplamda bu ay hisse portföyüne eklediğim tutar 1.502,69 TL Geçen ay ki portföy değerinin üzerine bu ay ki yatırım yaptığım tutarı eklersem ve borsada hiç değer artışı olmadığını düşünmüş olsam portföyün durumu 96.029,77 TL olması gerekirdi. Hisselerimdeki değer artışları ile birlikte güncel hisse portföyü değeri 102.696,41 TL. 6.666,64 TL‘lik bir değer artışı söz konusu. Aşağıya bir de geçen ay ki portföyüme hiç dokunmasaydım ne durumda olurdu diye düşünerek excel tablosu ekleyeceğim. Şu an için portföyün getirisi %85,15 civarında, ana paraya göre ise %92,10 civarında.

Portföye hiç ekleme yapmasaydım eğer bu ay toplam getiri bu şekilde görünecekti yatırılan sermayeye göre %87,7. Ana paraya göre %94,91

(31 Ağustos 2022 portföy durumu)

Portföy Kâr-Zarar / Alınan Temettü Durumu

Zararda olduğum bir hisse yok. En düşük getiri Tuclk’de en yüksek getiri Alark’da

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Portföy Dağılımı

Evet dostlar, genel olarak portföyümün durumu bu şekilde. Genel olarak piyasa ve ekonomi verilerine dair bir şey yazamayacağım. Çünkü pek ilgilenemiyorum.. Özellikle bir kaç ay önce bluetooth kulaklığımında bozulmasından sonra tekrar alamadım. Bu yüzden de hiçbir haber dinleyip takip edemiyorum. O sebeple piyasadan haberim yok. Belki de iyi ki de yok. Sadece eğitime odaklanıyorum başka bir şey düşünmüyorum, daha iyi belki de.

Bu sebeplerden ötürü analiz çalışmaları da yapamıyorum sadece eğitim içerikli makaleler yazıyorum. Eğitim sürecini tamamladığımda analizlere başlayacağım. Bu ay mesela GELİR TABLOLARIüzerine iki tane makale hazırladım. Sırada şirket değerleme, hisse analizine dair püf noktaları içeren makale çalışmaları yapmaya çalışacağım. Rahmetli Yaşar Erdinç Hoca ve Mahmut Çiftçi Hocalarımdan öğrendiğim şekilde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yatırım tarzı ve hisse analizlerine bakış açısı olarak kendimi değerli hocalarıma çok yakın görüyorum. Yıl başında da kendime söz verdiğim gibi 2023 başına eğitimlerimi tamamlamış şekilde girmek istiyorum gerisini ondan sonra düşünürüz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

2 Yorum

  1. Srkn Yldrm Srkn Yldrm 2 Ekim 2022

    Eline, emeğine, kalemine sağlık. Yolun her daim açık olsun.

  2. İlhami Soysoy İlhami Soysoy 2 Ekim 2022

    Hocam okurken takip etmek amaçlı yazıları seçip okurdum alışkanlık üzere burda deneyince olmadı:) Yazılar kopyalanmasın diye mi yaptınız acaba bu şekilde?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!