İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

18. Ay Portföy Durumu 30 Haziran 2022

Merhaba dostlar,

Finansal özgürlüğe doğru adım adım ilerliyoruz, 18. ayı doldurduk bile. Şimdilik borçlardan dolayı yavaş ilerliyoruz ama ileride bu durum daha da hızlanacak hep birlikte yaşayarak göreceğiz.
Bu ay da hayatımda bir takım değişiklikler, güzel şeyler oldu, yeni borçlanmalar yapıldı, yatırımlar yapıldı, yeni insanlar ile tanışıldı vesaire. Hepsini tek tek anlatacağım. Yazımızın akışı şu şekilde olacak; öncelikle geleneksel olarak portföyün genel görünümüne bakacağız, sonra bu ay başımdan geçenlere, yani faaliyet raporuma bakacağız, ardından diğer olayları anlatacağım. En son olarak hisse portföy durumuna bakacağız bende merak ediyorum doğrusu neler olmuş bu ay?

Hadi başlayalım;

Genel Portföy Özeti

%12 Nakit TL=9.466,48 TL (96,10TLCepte)

%84 Borsa=61.863,90 TL

%4 Altın =3.44gr/3.184,99 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Ay’a Göre TL Bazında %6,77 büyüdü, $ Bazında ise %4,92 Büyüdü

Evet, portföyün genel görünümü bu şekilde. Toplam portföy geçtiğimiz 17.Ay Porföy Durumu’na göre TL bazında da dolar bazında da büyüdü, fakat nasıl büyüdü? Üstelik bütün küresel piyasaların ve Borsa İstanbul’un sert satış yediği son günlerde nasıl oldu da portföyüm büyüdü?

Hisse, yani yatırım, borsa portföyüm ne durumda? Hepsine tek tek değineceğiz..

Öncelikle Haziran ayında neler olmuş bunlara bir bakalım;

Haziran Ayı Özeti

Evet, Haziran ayı yoğun bir tempo ile başladı. İşime gidip geldim fazla mesailere kaldım, bu ay 17 saat fazla mesai yapmışım. Aylardır söylediğim gibi geçen ay iş değişikliğini gerçekleştirdim. Şimdilik iş yerinden memnunum tek sıkıntımız patronun eski ortağının dükkanı taciz etmesi bizi çalıştırmaması Twitter’da her gün başımdan geçenleri anlatıyorum zaten. Onun dışında yeni işimden memnunum.

Bu ayın 2’sinde Google adsense ilk reklam gelirimizi yolladı 657,47 TL gelir olmuş. %15 vergiye gittiği için otomatik olarak 559,01 TL’miz olmuş oldu. Bu geliri Web sitesini, yani bu blogu kuran ve teknik işleri halleden yakın arkadaşım ile ortak olarak paylaşmaya karar verdim. Çünkü o olmasa ben blog falan açmazdım. Bütün teknik işleri kendisi hallediyor. Ben anlamıyorum, ben sadece yazarım 🙂
Bundan sonra gelen reklam gelirleri ortak. İlk başta gelen parayı kutlama yaparız harcarız diye düşünüyordum lakin daha sonra aklıma başka fikir geldi ve gelen pasif geliri de yatırıma yönlendirme kararı aldım ve arkadaşım ile birlikte ayrı bir hesapta küçük bir portföy kurdum. Gelen reklam gelirlerini orada yatırım olarak değerlendirmeyi düşünüyorum. Şimdilik oradaki biriken geliri portföy durumlarıma dahil etmiyorum. Ben takıntılı bir insan olduğum için tek tek hesaplamak beni uğraştırır. En iyisi öylece kalsın:) Orada şu an 500 TL civarı bir hisse portföyü var yarısı benim.

Bu ayın 11’i benim için özel bir gün oldu. Çok değer verdiğim saygı duyduğum, Twitter’dan tanıdığım hocalarım ile yüz yüze tanışma fırsatına sahip oldum. Yüzüne nazar boncuğu konulan benim 🙂 Komik olmuş yeni doğmuş bebek gibi farkındayım 🙂 Aslında kendi yüzümü de açıklayabilirim ama böyle daha iyi hissediyorum. Bir gün belki ismimi de paylaşırım belli olmaz benim işim 🙂 Neyse, buluşma konuları hakkında şimdilik bir şey demeyeceğim ancak ileride güzel şeyler olacak şimdilik anlatmayacağım ileride anlatırım.


Ve büyük gün…
Kardeşim evlenip gitti sonunda. Çok mutluyum. Artık evde babam ile birlikte yaşıyoruz. Bugün itibari ile 11 gün oldu kardeşim gideli… evde huzur var, babam ile henüz tartışmadık kavga etmedik. Ortalığı karıştıran, huzursuzluk çıkaran kardeşim imiş. Hiç üzülmedim aksine çok sevindim. Yalnız kalmak istiyordum ve yavaş yavaş kalıyorum, yakın zamanda babam da memlekete gidecekmiş ondan sonra tek yaşamaya başlayacağım. Daha da güzel olacak …

Bu bahsettiğim olaylar dışında çok enteresan olağan dışı olaylar olmadı. Evden işe işten eve gidip geliyorum bisiklet ile. Eve gelip ders çalışıyorum işe gidiyorum işte çalışıyorum. Başka yaptığım bir şey yok. Tek derdim yatırım ve analiz konusunda kendimi son derece donanımlı ve bilgili hâle getirmek, bunun için çalışıyorum. Bunlar dışında finansal açıdan epey olay oldu onlara harcamalar kısmında anlatacağım.

Ulaşım

Bu ay toplu taşıma kullanmadım. Sadece bir kere kına gecesine gitmek için dolmuş kullandım. Onun dışında işe bisiklet ile gidip geldim. Google’a göre 522 km bisiklet kullanmışım bir ay boyunca. Bana kalırsa 650 km falan vardır. Her neyse dolmuş paralarını yatırım hesabına aktarmaya çalışıyorum artık.

Bir Sıfırdan Büyüktür(1>0)

Evet, Nisan ayının ortalarında maddi açıdan ciddi sıkıntılara düşmüştüm eski işimde. Günlük olarak 144 gün boyunca yatırım hesabıma Vesbe için 8-10 TL atıyordum ama artık onu bile atamaz hale gelmiştim. Artık önümü göremiyordum 19 Haziran’da düğünü atlattıktan sonra ertesi gün 20 Haziran’da kaldığım yerden geriye dönük olarak her güne 1 lot olmak üzere 66 lot alım yaptım. Ve yeni stratejimi belirledim. Her gün yatırım hesabına dolmuş+börek parası şeklinde 30 TL atılacak 1 lot Vesbe alınacak ve kalan tutarda birikecek başka hisse alımlarında kullanılacak. Günlük 1 lot Vesbe stratejisinde 220 güne gelmiş bulunmaktayız. Şu an 412 lot Vesbe’miz var.


Günlük Nakit Çıkışları

Evet, burası benim günlük bütün harcama kalemlerimi takip ettiğim not defteri. Bu şekilde not tutmayı tam 2019 Haziran ayından beri yapıyorum. 2018 Kasım ayında deftere yazmaya başlamıştım daha sonra 2019 Haziran ayında uzun bir tatile çıkınca telefona yazmak zorunda kalınca böyle bir alışkanlık edinmiş oldum. Ama memnunum severek yapıyorum çok faydasını görüyorum.
Bu harcama kalemlerini tek tek toplayıp kategorilerine ayırdığım el yazısı ile yazdığım Nakit Akış Tablosunu ekleyeceğim hemen alt tarafa orada ayrıca anlatacağım, geçelim hemen.

Gariban’ın Bilanço, Gelir ve Nakit Akış Tablosu

Evet, burası da tasarımı bana ait olan bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosunu hepsini tek sayfada barındıran gariban usulü not aldığım defter. İlk bakışta size çok karışık gelebilir ama ben kendim yıllar içinde tasarladığım için bana çok anlaşılır geliyor.

Şimdi anlatayım biraz neler olmuş.
Öncelikle gelir kısmına bakalım. Gelir tarafına baktığımızda yeni iş yerimde tam bir ayı doldurup net maaşı alamadığım için eksiklik görünüyor maaş olarak. Avans+maaş topladığımızda 4.973 TL iş yerinden maaş gelirim olmuş. Aslında maaşım 6.500 TL önümüzdeki ay düzene girecek. Bir de Mayıs ayında 17,5 saat fazla mesaim olduğu için saati 44,34 TL’den 776 TL mesai gelirim olmuş. Bu ikisini topladığımızda 5.749 TL esas faaliyet geliri olmuş. Bir de “Nakit Avans Kredi” yazıyor 7.280 TL işte bu faaliyet geliri değil finansman geliri, yani bankadan kredi çektim. Evet aslında borç yapmama sözüm vardı kendime. Ama mevcut enflasyon ortamında ucuz kredi görünce dayanamadım. Motosikletimin bakımlarını yaptırır boyatırım diye düşündüm çünkü motosiklet bakım boya masrafı da enflasyon oranında artıyor. Böylece motosikletimin değerini de artırmış olurum diye düşündüm. Şu an parayı çektim henüz kullanmıyorum bekliyor. Tam olarak karar da vermedim. Bir yandan içimden bir ses diyor yatırımda kullan o parayı ama bilemiyorum düşüneceğim. Her neyse bu iki geliri topladığımızda
5.749 TL+ 7.280 TL = 13.029 TL yapıyor toplam gelir.

Şimdi gider tarafına bakalım; gider tarafına baktığımızda 6.552,72 TL’lik aylık cebimden nakit çıkışını gösteriyor. Önceki yazılarımda orayı ikiye bölüyordum günlük harcamalar ve genel harcamalar diye ama değiştirdim sistemi günlük harcamalar toplamını da ana nakit akış tablosuna ekledim orada hepsini birlikte topluyorum. Günlük harcamalar kısmını yukarıdaki Günlük Nakit Çıkışları kısmından ayıklıyorum. Bu kalem gün içinde günlük harcadığım market harcamaları ve küçük giderleri kapsıyor.
Bir ay boyunca günlük harcamalar toplamına baktığımızda 920,60 TL harcadığımı görüyorum. Bu son zamanlarda harcadığım en yüksek tutar, normalde 300- 400 TL ile sınırlı kalırdı. Bu ay eve fazla alışveriş yaptım. Ve kardeşimin düğünü oldu o yüzden de bir takım harcamalar oldu.

Neyse diğer gider kalemlerine baktığımızda 120 TL bisikletime tamir parası harcamışım jant teli kırılmıştı ve vites teli kopmuştu Haziran ayı içerisinde.

Borsaya yatırım yapmışım tam 1.000 TL. Uzun zamandır yatırım yapamıyordum. Günlük 1 lot yatırım stratejisine düğün gününün hemen ardından geriye dönük olarak hesaplamak ile birlikte toplam Haziran ayı içerisinde 1.000 TL yatırım yapmış oldum.

Diğer giderler sabit zaten, evin faturaları, evin kredisi ve motosiklet kredisi. Bir tek kredi kartı normalde olmayan bir şeydi 900 TL onu ödemişim. Kredi kartı demişken kredi kartının da asgarisini ödedim. Normalde 4.558 TL falan ödemem gerekiyordu Haziran ayı içerisinde ama bende o kadar nakit yoktu. Asgarisini ödeyip bir kaç ay idare etmem gerekiyor. Kredi kartı kullanımına normalde karşıydım aslında halen karşıyım ama mecbur kaldım daha önceki yazılarımda sebeplerini anlatmıştım. İşten çıktım motosikleti hareket ettirmek ve yürütmek için bakıma ihtiyacı vardı bunun içinde nakit sıkıntısı yaşıyordum bu bakım finansmanını da kredi kartı ile sağladım. Ve tam da düğün yaklaşıyordu ve üzerime giyecek kıyafet almam gerekiyordu onunda finansmanını kredi kartı ile sağladım. Son olarak kardeşime düğünde takı takacaktım. Aslında takı parasını portföyümde bulunan 3.44 gram altın ile aylardır bekletiyordum en kötü onu satarım bir yarım altın falan alırım diyordum. Tam son haftaya bıraktım takı işini acele etmedim. Sonra kuyumcu arkadaşıma bir sabah mesaj attım kredi kartından altın alabilir miyiz, komisyon ücreti ne kadar çıkar? dedim. Komisyon aldırmayız senden dedi sağ olsun uygun bir şekilde takı işini de kredi kartından hallettik, üstelik kredi kartına üç taksit yaptı. Bu durumda portföyümde bulunan 3.44 gram altınımı bozmak zorunda kalmadım. Bozar isem yerine koymam güç olurdu çünkü. Ama kredi kartını bir şekilde öderim diye düşündüm. Bu yüzden kredi kartını epey bir şişirmiştim. Son olarak ise 29 Haziran günü banka nakit avans teklifinde bulunuyordu %1,69 faiz oranı ile 12 ay taksit 7.280 TL veriyor geri ödemesi ise 8.260,58 TL.

Bu teklifi de kaçırmak istemedim ve krediyi çektim. Şu an için kredi kartındaki limitim şu şekilde;

17.000 TL limiti olan kredi kartımda 412,60 TL limitim kaldı. Tam olarak 16.587,40 TL kredi kartına borçluyum.
8.260,58 TL’lik kısmı tam 12 taksit yani 2023 Haziran ayında bitecek. Geri kalan 8.326,82 TL’lik kısım ise bir kaç ay içerisinde ödemem gereken bir borç bunu da nasıl ve ne şekilde ödeyeceğim açıkçası tam olarak hesaplamadım en kötü asgarisini öderim dedim. İlerleyen zamanda göreceğiz.. Evet kredi kartı bu şekilde.

Bu arada diğer kredi borçlarımdan da bahsedeyim .
Ev kredi borcum 89 taksit kaldı onu 120’den geriye doğru sayıyorum. Yani bu zamana kadar 30 taksit ödemişim. Tam olarak 2029 Aralık ayına kadar her ay 1.570 TL ev kredisi borcu ödemem gerekiyor. Baktığımızda bu enflasyon ortamında 1.570 TL hiç bir şey değil. Ben 2019 Aralık ayında ev kredisini çektiğimde asgari ücret 2.020 TL idi. Kredi borcum asgari ücretin %77,7’sine denk geliyordu. Benim maaşım da 2.800+agi dahil 3.000 TL idi. O zaman içinde beni zorluyordu. Şimdi ise Temmuz ayında Asgari ücrete enflasyon farkı bekleniyor. Mevcut asgari ücrete göre 4.253 TL’nin %36,9’una denk geliyor. Asgari ücret 5.500- 6.000 falan olursa %28’lere kadar düşecek bu oran daha önümüzde 2029’a kadar yedi buçuk yıl daha olduğunu düşünürsek sanıyorum ki 2029’da ki asgari ücretin %2’sine falan denk gelir. Neyse ev kredisinin durumu bu şekilde

Diğer motosiklet kredisi var iki tane, birisi 530 TL diğeri 807 TL bunlardan 530 TL olanı 2023 Ağustos ayında bitecek. 807 TL olan kredi 2023 Kasım ayında bitecek diğer kredi borcum olan 188,27 TL Vakıfbank kredi borcu ise 2023 Mayıs ayında bitecek. Şu anda bütün finansal borçlarım yükümlülüklerim bu şekilde. 2023 Kasımından sonra tek borcum 1.570 TL olacak işte o günden sonra Gariban ciddi olarak yatırım ve tasarrufa kaynak ayırabilecek. Artık borç yapmayı düşünmüyorum. Şu an hali hazırda beş tane sabit kredili ödemem gereken borç ve kredi kartına kısa vadeli ödemem gereken borçlarım var. Bunları da bitirip borçsuz bol yatırım ve tasarruflu finansal özgür olmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Bir de eski iş yerimden 14.280 TL tazminat ve izin parası alacağım var onu henüz tahsil etmedim önümüzdeki ay alırım umarım.

Duran varlıklar kısmındaki ev ve motosiklet değerlerini göz kararı kafama göre artırdım net bir değerini bilmiyorum bana göre o kadar ederler en az.

Net Varlık TL :74.611,47 TL/
Net Varlık USD: 4.470 $

Evet, finansal varlıklara yani dönen varlıklardaki duruma bakalım şimdi;

Net Varlık TL olarak 74.611,47 TL, Dolar bazında ise 4.470$ oldu.

Toplam Portföy Bir Önceki Ay’a Göre TL Bazında %6,77 büyüdü, $ Bazında ise %4,92 Büyüdü


Bu büyümenin birinci sebebi kredi kartından çektiğim 7.280 TL’lik nakit avansdan kaynaklandığının altını çizelim. Bunun dışında hisse portföyümde değer artışından ziyade değer kayıpları oldu.

Temettü Gelirleri

Bu ay Şişecam ve Bimaş şirketlerimden temettü gelirlerim oldu. Bu gelirler direkt olarak yatırım hesabımda aktifleşti ve hisse alımlarında kullanıldı.

Aylık ve yıllık olarak bakarsak;
Ocak : 12,23 TL
Mart : 1.174,25 TL
Nisan: 350,95 TL
Mayıs: 99,75 TL
Haziran:106,57 TL

2021 yılı Toplam: 379,95 TL
2022 yılı Toplam: 1.743,75 TL
Genel Toplam alınan temettü: 2.123,70 TL

Yatırım Hesabı

Evet, yatırım hesabımdaki genel durum bu şekilde.
Yatırım hesabım %99,79 hisse de %0,21 Para piyasası fonunda. Detaylara inelim.

Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL Bazında -%2,48 Düşmüş, $ Bazında İse -%4,18 Düşmüş

Evet, öncelikle yatırım fonu yani para piyasası fonundan başlayalım. Ben yatırım hesabıma aktardığım TL nakdi burada tutarım, burası benim yatırım havuzumdur. Gelen temettüler otomatik olarak buraya yatar. Benim vadesiz mevduat hesabımdan virmanladığım yatırım için aktardığım nakitler otomatik olarak bu fon tarafından alınır. Hisse alımlarında ise otomatik olarak fon kendisi gerekli hisse ödemesini yapar. Bu sistemi seviyorum. Para atıl vaziyette durmaktansa çok düşükte olsa gecelik repo faizi elde ediyor. O elde edilen faizleri de aylık bir iki lot Vesbe alımlarında kullanıyorum. Şu an burada 131,89 lira görünüyor. Şimdi hisse kısmına geçelim.

Hisselerimi öncelikle bankadaki mobil uygulama üzeriden gösterip ardından excel tablosu ve grafikler ile sunacağım. Vakıfbank mobil uygulamasında güncelleme yapmış artık hisseler alfabetik sıraya göre değil portföy ağırlığına göre sıralanıyor bu durumda benim excel tablomu takip noktasında zorluk yaratıyor. Neyse alışacağız.

Hisseler mobil bankacılık uygulamasında bu şekilde görünüyor.

Bu ay hisse portföyümdeki değişiklikleri sıralayacak olursam;

Alkim 8 lot alındı
Enkai 4,99 lot arttı (%7,61 Bedelsiz)
Eregl 5 lot alındı
Sarky 20 lot arttı (%33 Bedelsiz)
Vesbe 76 lot alındı

Evet bu ay yukarıdaki hisse artışları oldu. Enkai ve Sarky’de bedelsiz hisse artışları oldu diğerleri ise gelen temettüler ve bu ay yatırmış olduğum 1.000TL’lik yatırım ile gerçekleşti.
Bu ay Borsa İstanbul’da ciddi satışlar olmuş ben pek takip edemiyorum ay da bir kaç kere bakıyorum Twitter’da takip ettiğim kişilerden anladığım kadarıyla çok ciddi satışlar olmuş borsa, ülke batmış gibi söylemler görüyordum. Ben ay sonu hisse yatırım portföyüme baktığımda ise -%2,48’lik bir düşüş görüyorum TL bazında bence abartılacak bir şey yok. 18 aylık kısacık yatırım hayatımda ben ne düşüşler gördüm. Bunlar borsanın doğasında olan, insan psikolojisinden kaynaklanan davranışsal finans dediğimiz sürü psikolojisi ile insanların birbirinden etkilenmesinden kaynaklanan hareketler rasyonel bir açıklamasını bilim dünyası henüz bulamadı. Biz yatırımcılar için böyle dönemler kaliteli şirketlerdeki ortaklıklarımızı artırabilmemiz için alım fırsatıdır. Bilinçli bir yatırımcı bu şekilde hareket etmeli ve kısa vadeli fiyat hareketlerinden etkilenmemeli. Rahmetli Yaşar Erdinç Hoca’mızın “fiyat şeytandır” sözünü kulağımıza küpe etmeliyiz ve ekrandan mümkün olduğunca uzak durmalıyız şirketlerimizin faaliyetlerine odaklanmalıyız.

Evet, şimdi de excel tablosu ve grafikler ile hisse durumuna bakalım.

Evet, genel tablo hisse görünümü bu şekilde zararda olduğum tek bir hisse var Vestel. Onu da müsait bir zamanda analizimi tekrar edip kontrol edeceğim merak ediyorum hissenin temelinde mi bir sıkıntı var bu kadar ucuz olmasına hayret ediyorum. Genel olarak bir sıkıntı yok TL bazında -%2,48’lik düşüş önemli değil.
Ana para maliyetine göre %82,56 kârdayım
Yatırılan sermayeye göre %72,3 kârdayım
Geniş bir portföy kullanmanın en büyük avantajı ise düşüşlerden fazla etkilenmemek. Ve psikolojinizi olumlu yönde etkilemesi.

Portföy Kâr-Zarar / Alınan Temettü Durumu

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Portföy Dağılımı

Evet dostlar, portföyümün genel olarak durumu bu şekilde.

Genel olarak küresel piyasalar ve dünyadaki gelişmelerden açıkçası pek bir haberim yok hiçbir konuyu takip edemiyorum çok yoğun çalışıyorum.
Tarihe not olarak düşmek bakımından Mayıs ayını 16,41 TL ile kapatan $/TL kuru, Haziran ayını 16,69 TL ile kapattı. Aslında ay ortasında 17,5’lu seviyelere kadar çıkmıştı. Ama ekonomi yönetiminin ayın son haftaları yaklaşırken yine açıkladığı akla ziyan açıklamaları ve kararları sonucunda şirketlerin 15 milyon TL değeri üzerinde döviz bulundurdukları takdirde. TL kredi kullanamayacaklarına ilişkin açıklama ve ardından kamu bankaları aracılığıyla o cuma akşamı tam piyasalar kapanmışken döviz satışı yapıldığı tahmin ediliyor. Bu satış ile $/TL kurunda gerileme yaşandı ve ardından pazartesiden itibaren piyasaların açılmasıyla alınan bu karar neticesinde borsamızda da buna tepki olarak satışlar yaşandığını tahmin ediyorum. Bunun açıkça bir sermaye kontrolü olduğu aşikâr. Bu durum pek çok şirketi etkileyecektir. Etkilenmeyecek şirketlerde var tabiki, ama genel olarak piyasanın dengesini bozacak açıklamalar ve kararlar olduğunu söylemek durumundayım. Dünyadaki savaş devam ediyor. Putin Ukrayna’ya kafayı takmış durumda. Amerikan Merkez Bankası (FED) şahinliğini sürdürüyor her toplantıda piyasanın tahminlerinin de üzerinde faiz artırımını gerçekleştiriyor. Ve gerçekleştirmeye de devam edecek gibi görünüyor bu durum bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için olumsuz. $/TL kuru bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
Ülkemizdeki enflasyona gelecek olursak İstanbul enflasyonu yıllık %94’e ulaşmış! Yılbaşından beri yurt genelinde yaşanılan TUİK tarafından açıklanan resmi enflasyon verilerine göre bile son 6 aylık enflasyon %48 seviyelerinde. Hayat git gide yaşanması zor bir hale geliyor. Ve mevcut ekonomi yönetimi bu durumdan memnun görünüyor. Düzeliriz umarım..

Son olarak geçen ay ki yazım da evi satıp karavan alıp karavanda yaşamak fikrinden bahsetmiştim. Bu konu üzerinde düşünüyorum ve araştırmalar yapıyorum. Yaşım şu an 29,5 altı ay sonra 30 olacağım. Şu borçlarımı bitirdikten sonra yani 2023 sonu bir gelsin bu kararı o zaman daha rahat verebilirim. O zamana kadar da kendimi geliştirmeye devam etmeliyim. Matbaa mesleğini sevmiyorum. Mecbur olduğum için hayatta kalmak için çalışıyorum. Kendimi sevdiğim alanlarda geliştirip para kazanacak gelir yaratacak seviyelere gelmek için çalışıyorum bakalım başarabilecek miyim? Yaşayıp göreceğiz…


Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!