İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finans İle Tanışma Hikayesi

2020 Mayıs ayında, pandeminin yoğun yaşandığı günlerde bir ay evde işsiz kalmıştım. Finans işleri ile bankaya kredi borcu ödemek dışında alakası olmayan biri olarak YouTube da para kazanmanın yollarını ve paranın ne olduğunu tam olarak anlamak için araştırma içine girmiştim.

lk olarak Prof.Dr. Özgür Demirtaş Hocamın finansal okur yazarlık için hazırladığı videoları ile finansa ilgi duymuştum. Ve o zaman bireysel emeklilikteki paramı yönetmeyi öğrenmeye çalışmıştım. Bir kaç ay boyunca YouTube da videolar dinledim. Bir sürü finansal terim öğrendim.

Tamamen merak ile yapıyordum, ekonomi finansı öğreniyordum. Bunları da iş yerinde çalışırken kulaklık ile dinleyerek öğreniyordum. 2020 Mayıs ayında bes hesabıma baktığımda 12.800 lira gibi bir toplam tutar vardı. 2011 yılından beri ödemiştim, çok aralıklar vermiştim dondurmuştum vesaire. Ama yinede o kadar birikmişti. O işsiz ve parasız evde kaldığım dönemde artık para kazanmam gerektiğini kavrayıp işler normale döndüğünde durmadan çalışacağımı ve para yönetmeyi öğrenmem gerektiğini kavramıştım. O zamana kadar on yıl boyunca bes’te ki birikimim para piyasası fonunda durmuş hiç bir değer kazanmamıştı. Bana da kimse dememişti paranı değerlendir fon değişikliği yap vesaire. Finansal okur yazarlık hakkında bilgimde sıfırdı. Enflasyonu falan çat pat biliyordum ama çok değildi.

O zamanlar bes yatırımına güveniyordum fonlar seçmem gerektiğini öğrenmiştim. Hemen bütün birikimlerimi altın fonu, dolar ve dış borçlanma araçları fonlarına çevirmiştim. 2020 Haziran, Temmuz aylarında.

Merak ile ekonomiyi, ekonomistleri, iktisatçıları, finansçıları takip ediyordum. YouTubedan sürekli dinliyordum, değerli hocalar tanıyordum. Borsa hakkında bilgim sıfırdı. Kumar oyun olarak biliyordum. Çünkü borsada oynamak tabirini duyardık hep. O şekilde kendimi geliştirmeye çalışırken 2020’nin sonu yaklaştı.

Benim bes’te ki param da, TL’de ki değer kaybı ile devlet katkısı dahil 24-25 bin leri bulmuştu. Çünkü bütün paramı dolar, altın ve dış borçlanma araçlarına geçirmiştim. Çok karlı bir yatırım yaptığımı zannediyordum kendimle gurur duyuyordum. Sonra dediğim gibi borsayı duydum dükkanda genç bir kardeşimizden, onun hikayesini zaten anlatmıştım. Bloğumda sabitlenmiş ilk yazımda anlatılıyor oradan sonrasını biliyorsunuz. Neyse velhasıl kelam 2021 Ocakta yatırımcı olma kararı aldım karavanda borsa Necmettin Hocamı tanımam ile birlikte. Aylarca dinledim borsadaki yatırımcı olan üstatları.

Ama şöyle bir şey vardı ben sadece dinliyordum. Çoğu şeyi aklımda tutamıyordum. Hep aklıma not tutmak geliyordu bir kağıt kalem al eline yaz öğren diyordum. Bu şekilde 2021 Ekim, Kasım aylarına kadar geldim. Ekim ayında iken artık karar vermiştim. Bu iş dinlemek ile olmayacak, oturup ciddi bir şekilde çalışmak gerek diye düşünmüştüm. Ve bu arada da yakın zannettiğim finans, muhasebe, mali konularda uzmanlığı olan arkadaşlarım vardı. Onlardan bilanço okumaları konusunda yardım istiyordum.

Çünkü ben okumayı bilmiyordum. Rica ediyordum bir şirketi incelemesi için, üç ay rica ettim. Üç ay sonra döndü dedi alınmaz o şirket. Sonra kendi kendime dedim bu iş böyle olmayacak sen otur kendi işini kendin gör. El gömleği ile gerdeğe girilmez sözünü düşünüp başladım Ekim 2021 ayında çalışmaya.

Kendime program yapmıştım, her sabah erken kalkacaktım işe gitmeden bir bilgi öğrenecektim. Not defterine yazıyordum, en basitinden F/K nedir? Google’da soruyordum sonra onu not alıp defterime geçiriyordum. Sonra onları pcden Twitter’a aktarıyor ve Twitter’da paylaşıyordum.

Bu şekilde bir kaç hafta sonra artık çoğu şeyi anlamaya başladığımı fark ettim. 2021 Kasım sonu Aralık başı gibi artık ilk analizimi yapayım deyip aksa şirketini kendimce analiz etmeye çalışmıştım.

Ve onu Twitter’da paylaşmıştım

(Buradan ilk analizime ulaşabilirsiniz tıklayınız)

Daha sonra bir çok şirket analizi paylaştım, her seferinde yeni bir şey öğreniyordum. Zamanla keyif almaya başladığımı fark ettim. Şimdi geriye dönüp baktığımda haziran ayındayız. Sekiz, dokuz ay falan olmuş ciddi şekilde çalışmaya başlayalı.

Geriye dönüp baktığımda kendimce çok geliştiğimi görüyorum. Ama bir yandan da çok eksik görüyorum, tam hakim olamadığım konular canımı sıkıyor. Bu durumda beni daha da çok çalışmaya sevk ediyor.

Şu var ki sekiz dokuz ayda bu kadar ilerlediysem iki üç yıl sonra çok daha iyi olurum diye kendimi teselli ediyorum. Ben biraz takıntılı obsesifim, yani yaptığım işi en iyi, en mükemmel şekilde yapmak isterim, bu da beni sürekli çalışmaya sevk ediyor, uyku uyutmuyor.

Bazen bazı konuları anlayamamak çok canımı sıkıyor. Şu anda bunu da anlayamadığım konular canımı sıktığı için yazdım. Bazen sorular geliyor dm’den bende tam hakim değilim konuya mesela onu bilmediğim için kendime kızıyorum.

Çok ilginç. Ne bileyim işte, içimden geçenleri yazdım.

Dursun burada, bir kaç yıl sonra geri döner okurum.

Bir yorum

  1. Sinan Taylan Sinan Taylan 24 Temmuz 2022

    Ben de 2016 yılında forex ile başladım. Ne kar ettim ne zarar. Şimdi ise temettü yatırımcısıyım. Keşke o zamanlardan başlasaydım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!