İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

17. Ay Portföy Durumu 31 Mayıs 2022

Merhaba dostlar,

Finansal özgürlük yolunda 17. ayı doldurduk.

Bu ay hayatımda epey değişiklikler oldu, işten ayrıldım yeni bir iş buldum, yedi ay sonra motoru hareket ettirdim ve ekstra bayağı harcamalar yaptım vesaire… Neyse yazımıza başlayalım ve bakalım bu ay neler olmuş detaylı anlatalım, öncelikle genel portföy durumuna bakalım, daha sonra iş değiştirme konusuna değinelim, harcamalarıma bakalım ve sonra hisse portföyüne odaklanalım.

Hadi başlayalım;

Genel Portföy Özeti

%4 Nakit TL=2.993,20 TL +(Cepte 199,10 TL)

%4 Altın =3.44gram/3.244,99 TL

%92 Borsa=63.438,27 TL

Toplam Portföy Bir Önceki Ay’a Göre TL Bazında %4,56 büyüdü, $ Bazında ise -%5,33 Küçüldü

Evet, portföyün durumu bu şekilde. 16.Ay Portföy Durumuna göre portföy TL bazında artış gösterdi ancak $ bazında düştü. Detaylara bakacağız. Ancak öncelikle ay başından başlayalım genel olarak bu ay neler yapmışım? Başıma neler gelmiş? Hayatımda ne gibi değişiklikler olmuş? Yeni hayallerim, aklıma gelen fikirler, planlar neler? Biraz bunları konuşalım.


Mayıs Ayının Özeti

Mayıs ayı, Ramazan bayram tatili ve hafta sonu tatilinin birleşimi ile başladı, aslında beş günlük bir tatil idi. Lakin ben, perşembe ve cuma günleri de işe gitmeyerek hafta sonu ile birleştirip tatili dokuz güne çıkardım. Önceki yazılarımda sürekli işi değiştirmeliyim, gelirimi artırmalıyım gibi sözler söyleyip duruyordum. Sonunda bu ay gerçekleştirdim. Artık ciddi anlamda bu enflasyon ortamında düşük maaş ile çalışmak sinirlerimi bozuyordu. Ve yeter artık deyip, kararımı verip, işimi ayarlayıp istifamı verdim. Öncelikle iş takip çizelgesine yani bir nevi faaliyet raporuma bakalım 🙂

Evet, Nisan ayının son günü itibari ile tam dokuz gün evde kaldım. İşe gitmedim ve dokuz gün boyunca ders çalıştım, film izledim, kitap okudum. Dokuz gün nasıl geçti anlamadım. Benim açımdan çok keyifli idi. Keşke hep böyle olsam diye geçirdim içimden, evden çıkasım gelmiyordu. Araştırmalar yapmak, okumak, öğrenmek hoşuma gidiyor, keyif alıyorum yalnız başıma. Neyse, bu tatil süreci içerisinde Yaşar Erdinç hocanın eğitim serisini bitirdim;

Sertifika bile aldım 🙂

Daha sonra tatil bitti, 9 Mayıs günü iş başı yaptım ve ertesi gün 10 Mayıs da bir iş görüşmesine gittim
İş Görüşmesi (2) başlığında detaylıca anlattım tıklayınız. Ve yeni patron ile anlaştık, iş hakkında çok detaya girmeyeceğim yazının fazla uzamasını istemiyorum hepsini eklediğim linklerde anlattım zaten. Neyse yeni iş ile anlaştım sonra mevcut işimde istifamı verdim.

Ve 13 Mayıs cuma günü eski patron ile hesabı kestik ve süpriz bir gelişme oldu. Ben tazminat beklemiyordum, ancak patron tazminatı da vereceğini söyledi, 12.750 TL hesapladık. 1.560 TL kullanılmamış izinlerimin parası ve 8 günlük maaşım 1.360 TL. Toplam 15.640 TL alacaklı çıktım.
Ve sevindim tabi. Tazminat olayını beklemiyordum istifa ederek çıktığım için.

Esasında patron istifa ederek çıkanlara bile veriyordu, ama ben yinede kendimi beklentide bırakmamıştım. Neyse, bu konuyu da detaylı bir şekilde anlatmıştım İş Değiştirme Sebebi ve İşten Ayrıldığım Gün yazısında detaylıca anlattım tıklayınız.

Sonra, bu tazminat alacağımı bilmek bende bir rahatlama yarattı. Çünkü ben aylardır nakitim yok diye iş değiştiremiyordum, motosikletimin biraz masrafı vardı. Motosikletim de dükkanda yatıyordu aylardır. Tazminat alacağımı öğrenince sevindim tabi, rahat rahat motosikleti bakıma sokabilirim sıkıntı çekmem diye düşündüm. Ve Haziran ortasında kardeşimin düğünü var. Üstüme başıma kıyafet alacak nakitim yoktu. Süper bir haber oldu bu tazminat işi. Velhasıl kelam tazminata güvenerek kredi kartından aylardır ertelediğim ihtiyaçları karşılamaya başladım.

Ve ertesi gün geçtiğimiz 2021 Ekim ayından beri kullanmamaya çalıştığım kredi kartını bu ay hunharca kullanmaya başladım. Öncelikle ilk işim 14 Mayıs cumartesi günü bir akü aldım kredi kartından

Ve motoru çalıştırdım, korktuğum başıma geldi!

Motosikleti Satmaktan Vazgeçtim!

Motoru satmaktan vazgeçtim! Aylarca satmaya çalıştım, üzerine binmeden satmak istiyordum. Çünkü üzerine binip gaz açtığımda satmaktan vazgeçiyordum. Bu üçüncü oldu.. Ve 16 Mayıs günü motosikletin bakımlarını servise götürüp yaptırdım;

Kredi kartından motosikleti hallettik. En son benzini 8.40’tan almıştım Kasım 2021’de. 16 Mayıs 2022’de 21,50’den aldım. Şu an da sanırım yazıyı yazdığım gün itibari ile benzinin litresi 25 Lira üzeri.
Toplam olarak 450 TL akü+ 200 TL benzin+ 750 TL bakım masrafı= 1.400 TL harcadık.

Daha sonra ertesi gün de evde oturdum, hemen işe başlamadım o günde ders çalıştım. Yeni patron aradı ne zaman geliyorsun? Diye sordu. Ne zaman geleyim? Dedim, yarın gel dedi ve 18 Mayıs çarşamba günü iş başı yaptım.

Yani iki gün işsiz kalıp aylaklık yapabildim. Zaten birisinde motosikleti tamir ettirdim diğer günde ders çalıştım. Hedefim ileride tamamen böyle bir yaşam.
Daha sonra işe başladık ve mesailer oluyor, bu ay 17,5 saat fazla mesai yaptım. Oradan da bir gelir olacak. Ne kadar olacağını bilmiyorum 700- 800 TL civarıdır sanırım. Yeni maaşım 6.500 TL. Eski maaşım 5.100 TL idi. Bu arada diğer görüştüğüm yer 6.800 TL teklif etti servisi de vardı ama kabul etmedim. Sebebini iş görüşmesi yazılarımda anlatmıştım.


Genel Harcamalar, Gariban’ın Nakit Akış Tablosu

Evet bu benim meşhur nakit akış tablom tasarımı bana ait 🙂 Esasında muhasebesel hesaplamalarda, finansal tablolarda böyle bir tablo yok. Bu defter tutma işi bu ay itibari ile 4 yıl oldu, zaman içerisinde bu şekle evrildi. 4 yıl önceki tuttuğum ilk tabloyu da eklerim aşağıya.


Neyse, konumuza gelelim ve bakalım, bu ay ne ödemeleri yapmışız?

Nakit akış tabloma baktığımda standart aylık ödemelerim dışında bir ödeme yok. Kredi kartı nakit avans borcu denilen kalem geçtiğimiz ay telefonun ekranı kırılmıştı nakitim olmadığı için kredi kartından nakit avans çekmek zorunda kalmıştım onun ödemesini yapmışım. Aslında 7.5 TL faiz alınacaktı ama nasıl olduysa 15 Lirayı buldu, ilginç.


Onun dışında diğer ödemelerim standart krediler ve faturalar hepsinin genel gider toplamı 4.553,10 TL
Günlük harcamalar dediğim kalem onu da aşağıya ekleyeceğim orası da 234,05 TL yani bir ay boyunca harcadığım cebimden çıkan nakit para.

Bu ay ulaşım için hiç dolmuş, toplu taşıma vesaire kullanmadım.

Sevmiyorum çünkü bisiklete devam.


Bu ay Google haritalar zaman çizelgesi istatistiklerine göre 10 km yürümüşüm
110 km araç kullanmışım. 324 km bisiklet kullanmışım ve 132 km motosiklet kullanmışım. Bu ay ulaşım için cepten nakit hiç para harcamadım, dolmuşa binmedim kredi kartından motosiklete benzin aldım sadece önümüzdeki ay ödeyeceğim.Genel giderler ve günlük harcamalar toplamı 4.787,15 TL bu ay ödeme ve harcama yapmışım.

Bu arada diyebilirsiniz: “Yahu iyi de arkadaş. Sen hiç yemek yemiyor musun? Karnını nasıl doyuruyorsun? Bu listelerde hiç gıda harcaması yok!” Diyebilirsiniz. Onu da şöyle ifade edeyim.
Yaklaşık Kasım ayının sonundan beri, yani günlük bir lot Vesbe alımına başladığım günden beri kahvaltı işini bıraktım. Günde iki öğün yiyorum. Öğlen yemeği şirketten. Akşam yemeğini de evdekiler yapıyor. Evde yemek olmaz ise kendim harcama yapıyorum. Evin mutfağına pek karışmıyorum. Yalnız kalmaya başladığımda mutfak harcamalarım olacak.

Gelir tarafına baktığımızda, geçen ay eski iş yerim Ramazan bayramı dolayısıyla maaşı erken yatırdığı için bu ay gelir düşük görünüyor. Bu ay iş değişikliği de yaptığım için eski iş yerimde 8 günlük alacak kalmıştı maaştan, onu yolladılar 1.360 TL. Yeni işten de 1.310 TL aldım ve 30 TL diğer gelir dediğim pederden aldığım küçük bir miktar ile toplam oluşan gelir 2.700 TL.

Bu durumda 4.787,15 -2.700= -2.087,15 TL ZARAR/CARİ AÇIK oluştu. Bu durum dönen varlıklar başlığı altındaki “Nakit” kısmından geçtiğimiz aya göre azalışından anlaşılacaktır.

Temettü gelirleri oldu, Alark ve İsmen şirketlerimden toplamda 99,75 TL temettü gelmiş ve onlar direkt yatırım hesabında aktifleşiyor nakit akış kısmına karıştırmıyorum.

Bu şekilde toplam finansal varlıkların değerine baktığımızda;

Net Varlık TL : 69.875,56 TL/
Net Varlık USD: 4.260 $

Toplam portföy geçtiğimiz aya kıyasla TL bazında %4,56 yükseldi $ bazında -%5,33 düştü.
Bunun sebebinin bir kısmı, Dolar/TL kurunun 14,85 ile başladığı Mayıs ayını 16,40 ile kapatmasından düşünebiliriz. Bir kısmı ise bu ay gelirim az olduğu için ve -2.087,15 TL Cari açık verdiğim için bu şekilde büyük bir düşüş görünüyor. Yalnızca borsa ile alakalı bir durum değil. Borsa ile alakalı kısıma ayrıca değineceğiz.
Şimdi buradan sonra size 2018 Mayıs ayında ilk defter tutmaya başladığım tabloyu göstereyim. Her şey o ay, 2018 Nisan ayında kriz yaşamam ve Mayıs ayında defter tutma kararı ile başladı ve 4 yıl sonra iş buralara kadar geldi. Demek ki her kriz uyanmamız için bir fırsat.

2018 Mayıs Ayı İlk Defter Tutmaya Başladığım Tablo

O dönemde bir tek kamyonum vardı onun borcunu ödüyordum ve evim yoktu kirada oturuyordum.
Neyse bunu bir hatıra olarak ekledim bu ay tam 4 yıl olmuş. Bu sistemin çok faydasını gördüm bu şekilde uzun yıllar devam etmeyi düşünüyorum.
Şimdi buradan sonra günlük harcamalar tablomuzu da ekleyelim.

Mayıs Ayı Günlük Nakit Akış Tablosu

Burası benim telefonumda, günlük harcama, ödeme yaptığım. Her şeyi yazdığım not defterim. Bunu tam 3 yıldır tutuyorum. Çok faydasını gördüm.


Kredi Kartı Harcamaları

Bu ay, aylardır ertelenen ve bekleyen, olması gereken çoğu ihtiyacımı, eski iş yerimden alacağım tazminata da güvenerek çok fazla harcama yaptım. Kredi kartı ile 17.000 TL olan limitim 10.923,18 TL’ye kadar düştü. 6.076,82 TL harcama yapmışım. Neler almışım peki? Onlara bir bakalım gerçekten gerekli mi idi ?

İlk olarak akü ile başladık 450 TL, motosiklet bakım servisi 750 TL

200 TL benzin, 549 TL düğün için ayakkabı

955 TL düğün için kıyafet, 530 TL bisiklete zırhlı lastik, 409 TL motosiklete benzin, 250TL x 6 taksit su arıtma cihazı

Ve taksitli kitap alışverişleri 500 lira civarı kitap aldım

Kredi kartı harcamaları bu şekilde 6 bin lirayı geçti bir kısmı taksitli, ancak elimden geldiğince kapatmaya çalışacağım önümüzdeki aylarda. Çünkü taksit ve borç ödemekten nefret ediyorum. Mecbur kalmasam kullanmazdım. Önümüzdeki ayda da kullanma ihtimalim var, şimdilik dolaba kaldırdım kredi kartını daha fazla kullanmamak için. Ama düğün esnasında ihtiyacım olabilir. Yaşayıp göreceğiz. Aldığım şeylerin hepsi aylardır düşündüğüm ve ertelediğim şeyler, keşke kullanmasaydım almasaydım dediğim bir şey yok.

Hisse Senedi Portföy Durumu

Evet, portföy durumu diye başlık attık ama ancak gelebildik esas konumuz olan hisse portföyü durumuna. Benim bu yazılarım zaten daha çok hatıra günlük tadında olacak. Geleceğe not, bugünkü yaşadıklarımı geriye dönüp okuyacağım neler atlatmışsın Gariban diyeceğim..

Hadi yatırım hesabına bakalım hisseler ne alemde?


Baktığımızda hisse senedi portföy değeri 63.438,33 TL olmuş.


Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL bazında %8,43 büyümüş, $ bazında ise -%1,84 düşmüş

Ben nakitimi burada Fon’da tutarım, temettüler gelince veya ben yatırım hesabına para virmanladığım da otomatik olarak kendisi hisse alım tutarı kadar fondan nakiti çeker, fazlasına tekrar fon alımı yapar. Burası otomatik çalışır o bakımdan seviyorum bu sistemi.


Burada 99,75 TL Alark ve İsmen’den gelen temettülerden gelen para ve 21 Lira kadar da krediler için burada beklettiğim paranın faizi olan 21 Lira ile birlikte 121,24 TL fonda birikmiş onu da hisse alımında kullanacağım.

Şimdi hisseleri öncelikle mobil banka uygulamasından görünen şekilde göstereyim sonra benim grafikler ve excel tablosu ile devam edeyim.

Evet hisseler banka uygulamasında bu şekilde görünüyor.

Bu ay tek bir lot dahi hisse alımı yapmadım. 1 Lira dahi yatırım yapmadım. Her Sabah 1 lot Vesbe alımımı dahi bir süredir yapamıyorum. Eski işimde ciddi nakit sıkıntısına düştüm ve önümü göremediğim için günlük 10 lira yatırım yapmak bile benim için ciddi sıkıntı yaratacak seviyeye geldi.
O yüzden küçük birikimleri durdurdum. Ancak nakit akışlarım düzene girdiğinde kaldığım yerden geçmiş günleri de ekleyerek devam edeceğim. Çünkü bu durum canımı sıkıyor, her gün aklımda. Ama plan yapamıyorum şu an önümü göremiyorum. Önümüzdeki ay düğünü atlatayım maaşım düzene girsin kaldığımız yerden 1>0 felsefesi ile devam edeceğiz her sabah +1 twitini atacağım.

Hisselere bir de excel tablosu üzerinden bakalım

Evet, mevcut hisse dağılımı kar oranları bu şekilde bu ay zararda olan hissem yok ay sonuna doğru borsa endeksi hızla bir yükselişe geçmiş. Esasında ben hiç takip edemiyorum borsayı da piyasaları da. O kadar çok yoğunum ki telefonu elime alamıyorum. Bu ay neredeyse yirmi gün yatırım hesabıma hisselere bakamadım.

Bu ay hisselerdeki tek değişiklik Sasa %100 bedelsiz hisse verdi. Onun dışında portföyde geçen aya göre bir değişiklik olmadı aynı bıraktığımız gibi duruyor. Geçen ay 58.498,43 TL olan toplam hisselerin değeri 63.316,36 TL’ye kadar çıkmış. Geçen Aya Kıyasla Hisse Portföyü TL bazında %8,43 büyümüş, $ bazında ise -%1,84 düşmüş.
Hiç yatırım ekleme yapmadım önümüzdeki dönemlerde yaparız umarım.

 • Portföy Kar- Zarar/ Alınan Temettü Durumu

Portföy kar zarar ve alınan temettü durumu bu şekilde. Bu ay sadece Alark ve İsmen’den
toplam 99,75 TL temettü geldi, ayın son günü Şişecam’da temettü çıkışı yaptı hesaptan o da Haziran 2’si gibi hesaba geçer. Genel olarak hisse kar oranına baktığımızda ana paraya göre %93,16 kardayız. mevcut yatırılan sermayeye göre %82 ortalama kardayız. Ana para dediğim kalem, geçmişte döviz ve hisse satış karlarından arındırılmış olarak sadece yatırılan ana parayı kastediyor. Temettüyü ana paradan düşürmüyorum sadece orada görüntüsü var ne kadar temettü aldığımızı bilmek maksadıyla tamamen psikolojik.

Portföy Maliyet/ Güncel Tutar

Baktığımızda yüzde yüz hatta yüzde iki yüz üzerine çıkan hisselerim olduğu gibi inatla yüzde ikilerde kalan hatta bazı aylarda eksi kapatan hisselerim de oluyor. Lakin ben şirket analizlerime derinlemesine çalıştığım ve şirketlerin geleceğine güvendiğim için beni etkilemiyor, param olsa alım fırsatı aslında. Sorun değil. Geniş portföyü seviyorum, hisse takibi yapmak zorunda kalmıyorum en baştan gerekli araştırmaları yapıyorum ondan sonra hisseleri kendi haline bırakıyorum. Benim tarzım bu. Yatırım da esasında böyle olmalı her gün fiyata bakılmaz.

Temettü Tablosu

Aylık ve yıllık olarak bakarsak;
Ocak : 12,23 TL
Mart : 1.174,25 TL
Nisan: 350,95 TL
Mayıs: 99,75 TL
2022 yılı Toplam: 1.637,18 TL
2021 yılı Toplam: 379,95 TL
Genel Toplam alınan temettü: 2.017,13 TLPortföy Dağılımı

Evet yazımızın sonuna yaklaşırken genel olarak dünya ve küresel piyasalardan açıkçası bahsedecek pek bir şeyim yok. Takip edemiyorum, kendi hayatıma zor yetişiyorum zamanla yarışıyorum desem yeridir. Yeni iş yerimde internet çekmiyor dolayısıyla sosyal medyada geçirdiğim vakit sınırlandı. Aslında bir bakıma iyi oldu merak ettiğim konuları telefona akşamdan indirip gündüz onları dinleyip daha iyi odaklanıyorum böylece sosyal medya dikkatimi dağıtmıyor. Bu sebeplerden ötürü dünyadaki gelişmelerden uzağım. Bildiğim kadarıyla Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürüyor. Putin, Ukrayna’nın buğday depolarına el koyup sattığı haberlerini duydum. Dünyada durumun pekte iyi olduğu söylenemez. Ay ortasında Amerikan borsalarının çakıldığını duydum, buna paralel olarak bizim endekste bir miktar düşmüş sanırım Twitterdan gördüğüm kadarıyla 🙂

Ama net ve gerçek olarak yaşayıp gördüğüm, bildiğim bir şey var ki. 14,85 ile başlayan Dolar/TL kuru 16,41 ile Mayıs ayını kapattı. Enflasyon TÜİK’e göre bile %85’leri buldu. ENAG’da durumlar nedir bilmiyorum takip edemiyorum çünkü vaktim yok. Hükümetin para politikalarındaki , ekonomi bilimi ile inatlaşması neticesinde, bizleri çok daha yüksek enflasyon dönemlerinin beklediğini söylemek mümkün.

Bir de bu ay sonuna doğru aklıma yeni bir fikir geldi. Evi satıp karavan almak! Karavanda yaşamak… bakalım ilerde ne olacak? Yaşayarak Göreceğiz..

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

2 Yorum

 1. mcg mcg 3 Haziran 2022

  merhaba,

  gelir beyannamenizi nasıl hazırlıyorsunuz (menkul sermaye iradı)?

  yıl sonunda yıllık temettü gelirinizin yarısı 53000 TL’yi geçtiğinde vergiye giriyor diye biliyorum. Bu meseleleri nasıl halletmektesiniz?

 2. Amatör Temettücü Amatör Temettücü 13 Haziran 2022

  Sayın Gariban,
  Portföyünüzü inceledim gayet iyi gidiyor. Bir tek şey aklıma takıldı. Tuclk? Temettüsü yoki büyümesi de çok agresif değil, mutlaka sende bir hikayesi olmalı. Merak ettim. Portföyden hiç çıkmamış bunca zaman.
  Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!