İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sabah Uyandım.. 09.05.2022

Sabah 04:45, alarm çaldı ve uyandım..gözümü zor açıyorum..üç saat anca uyumuştum. 01:17’de pc’yi kapatmıştım.. Dokuz günlük tatil sonunda sabah işe gidecektim, gecelere alışmıştım oturup sabahlara kadar okumaya, ders çalışmaya. O yüzden gece uyku tutmamıştı. Erken yatmayı denemiştim ama yatakta dönüp durmuştum, uyuyamamıştım…Boşa zaman geçirmeyeyim bari Martin Eden’ı okumaya devam edeyim demiştim ve gece 01:17’de pc’yi kapatıp uyku moduna geçmiştim.

Yaklaşık üç saat civarı bir uykuyla 04:45’de alarm sesine uyandım “Günaydın dostlar” twitimi atıp mutfağa doğru gittim gözümü zor açıyordum, rutin filtre kahve suyumu koydum ocağa. Bu sabahta değişiklik yapayım dokuz gündür alıştım evde kahvaltı yapmaya sabah bisiklete bineceğim on altı kilometre yol gideceğim belki halsiz düşerim, üç yumurta kırayım kahve eşliğinde atıştırırım protein olsun dedim (normalde kahvaltı yapmam günde iki öğün yerim börek parasına vesbe alırım).
Saat o sırada 04:55, elimde tava, aklımda da bir yandan düşünüyorum: “Ulan! ben bu sabah ne çalışacağım?”

Çünkü Yaşar Erdinç Hoca’nın eğitimine çalışmıştım yaklaşık otuz beş gün. Onunla yatıp onunla kalkmıştım.

Sertifika bile verdiler:

Fakat onu pazar günü bitirmiştim. İyi ama ben sabahın bu saatinde kalktım, ne yapacağım? Aklımdan oturup notlarımı okumak ve videoları izlemek geçiyordu aslında.

Ama sonra düşündüm; bunları dümdüz okuyup geçmektense. Başka bir şey mi yapsam? dedim.

Yani konuları daha iyi oturtup kavramak için bunları başka türlü mü çalışsam? diye düşündüm. Ve aklıma, Yaşar Hoca’nın YouTube’da izlediğim bir konferansındaki şu sözler geldi; “Bir şeyin resmini çizemiyorsanız onu öğrenmemişsinizdir.” demişti, kafamda bu yankılandı sabahın köründe.

Sonra Cumartesi gün ki en son yaptığım Sudan Ucuz! / Çok Pahalı! yazısı aklıma geldi.

Orada konuları anlatıp yazmaya çalışırken benim de ne güzel konuları anladığımı, örnekler oluşturarak kafamda resim çizebildiğimi hatırladım ve aynı zamanda bunu paylaştım arkadaşlarda beğendiler, zaten bu tarz çalışmalarda isteyen çok oluyordu. Sonra kafamda bir ışık yandı, elimde tavayı ocağa koyarken aklımdan bunlar geçiyordu daha gözümü açamıyordum. Saat 04:55 dolaptan üç yumurta çıkarıp kırıp onları kızartırken aklımdan bu düşünceler geçti ve planı yaptım. Dedim masaya bir oturayım. Hızlıca kahvaltımı yaptım.

Ve elimde kahvem ile 05:08, masama oturdum. Not defterlerimi karıştırdım ne yapsam nereden başlasam diye düşündüm. Çok hızlı düşünmem gerekiyordu, çünkü sabahları zaman çok hızlı akıyordu.
O, 05:00-07:00 arası su gibi akıyor. Benim için günün 24 saatinde en zevk alarak çalıştığım, vakit geçirdiğim, akışta kaldığım, eğlendiğim saatler o iki saat arası. Çabuk olmalıydım ne yapacağıma karar vermeliydim. Not defterimi karıştırdım, içerisinde daha önceki notlarım vardı, Nakit Akış Tabloları, gelir tabloları, bilanço ve ayrıca tek tek bütün kalemler. Nereden başlasam diye düşünürken en baştan bir bilanço ile gireyim insanlara basit şekilde bilançoyu anlatayım diye düşündüm, sonra sıradan giderim ve yeni bir seri başlatırım bunu zaten bende çok istiyordum bir temel analiz eğitim serisi oluşturmak, ama sadece bana özgün olacaktı. Bunun içinde bilançoya nasıl başlayayım? Nasıl ifade edeyim? Nasıl bir görsel kullanayım, derken saat oldu 05:20. Yarım saat içinde kafamın içinde o kadar çok şey, fikir geçti ki, anlatamam. Sabah sabah beynimin içi vızır vızır çalışıyordu.

Yeni bir format fikri aklıma gelmişti, konuyu bulmuştum…nasıl nereden başlayacağımı bulmuştum ve kurgusunu bile düşündüm hemen dedim öncelikle bir örnek basit bir tablo hazırlayayım.

Fakat sorun şu ki; ben ne Excel kullanmayı biliyorum ne Word!

Sonra dedim nasıl olacak? Ne yapabilirim? Her şeyin bir ilki vardır Gariban! dedim.

Google’a girdim. Sabah 05:25, elimde kahve içiyorum, uyanmaya çalışıyorum, uykumda var.. Ve o saatte Word’de nasıl tablo oluşturulur Google’da onu araştırıyorum. Ama benim vaktim yok! Bana çok hızlı hap bilgi lazım, tutup da bir saat eğitim yazıları okuyamam, videolar izleyemem, hızlıca arama motorunda tarama yapıyorum ve bir kaç cümle yakaladım şuradan şu şekilde derken en azından çizik atmayı öğrenmiştim. Sonra on beş yirmi dakika kadar Word’ü kurcaladım, tam olarak nasıl çizerim nasıl kullanırım derken dediğim gibi okuyanlara basit gelebilir ama ben ilk defa yapıyorum o saatte ve acele ile yapıyorum, saat yedi de iş için yola çıkacağım. Bir şeyler yapmalıyım, vaktim yok.

Sonra başladım deneme yanılma yöntemi ile örnek bir bilanço tablosu yaptım kendimce;

Tam tablonun yarısına gelmiştim ki pc kapandı, birden aklım gitti ecel terleri dökmeye başladım diyebilirim. Geçen ay her şeyim bozulmuştu çünkü;”Aman tanrım şimdi de pc’de mi sıra?” dedim ve panik ile pc’nin açılmasını bekledim. Hayır, pc benim de değil! Ağabeyimden on altı ay önce ödünç almıştım borsa ile ilgili ders çalışacağım kendimi geliştireceğim diye. Emanet! On iki yıllık bilgisayar yani.

Pc açıldı, neyse ki, girdiğim verileri de kaydetmiş iyi ki. Onları da alıp çalışmama devam ettim ve tablomu oluşturdum bloğa yükledim. Taslak oluşturdum sonra saat 07:00’ye kadar yazı yazmaya çalıştım ama baktım ki bu iş kısa sürede bitebilecek bir iş değil. Uzun bir mesai harcamam gerek. O yüzden taslak halinde bıraktım ve saat 07:00 pc’mi kapatıp işe doğru yola koyuldum bisikletim ile;

Bu şekilde sabahleyin bir çalışma yaptıktan sonra evden çok keyifli ve eğlenceli çıktım, yolda aklıma bir sürü fikirler geldi. Kulağımda tam da Dilozof‘un, Youtube’dan MARX’IN HAYALETİ ARAMIZDA: Andy Warhol Vakası videosunu dinliyordum. Genelde yolda iken bu tarz şeyler dinlerim felsefi, ekonomik psikoloji alanında. Genelde yolda işe giderken o bir saati değerlendirecek şeyler dinlerim. Yine bu video da Dilozof’u dinlerken aklıma Dilozof’un içerikleri ve çalıştığı alan aklıma geldi. Kendisi felsefe ile ilgileniyordu, ilgileniyordu derken ciddi anlamda akademik düzeyde ilgileniyordu ve bunu da severek yapıyordu, severek yaparken de bunları içerikler haline getirerek paylaşıyordu. Hem bu şekilde kendini geliştiriyordu hem de içerikler üreterek buradan kendisine bir kazançta sağlayabiliyordu. Hem de sevdiği işi yapıyordu, hem de insanlar da faydalanıyordu. Yani her türlü herkes kazanıyor.. Win! Win!!….

Ve… dedim ki, ben neden böyle bir şey yapmayayım? Bende finans, yatırım ve borsa ile ilgileniyordum. Bende öğrendiğim şeyleri burada tekrar ederek paylaşabilirim. Hem benim ile birlikte okuyanlar faydalanır hem ben kendimi geliştiririm. Hemde içerik ürettiğim için gelir yaratabilirim diye düşündüm. Bu fikir çok yattı kafama ve yapabileceğim şeyleri düşündükçe heyecanlandım. Sonra kararımı verdim ve dedim ki, bunu yapacağım! Yeni projem bu! Zaten finans, ekonomi bunlara meraklıyım. E, bari ciddi anlamda bunları çalışayım ve öğrendiğim şeyleri burada paylaşayım hem kendime not olur, kendime de kaynak olur, hem de insanlara da kaynak olur. Bu minvalde bir düşünce ile bunları da sizlerle paylaşmak istedim dostlar bakalım umarım güzel şeyler yapabilirim…

4 Yorum

 1. Murt Murt 9 Mayıs 2022

  Güzel insansın gerçekten, yolun açık olsun.

 2. Arda Arda 11 Mayıs 2022

  Severek takip ediyorum mavi yakalı olarak.. Selamlar..

 3. Cemil Cemil 14 Eylül 2023

  Bizim gibi beyaz yakalı kölelere bir umut oldunuz. Süpersin gariban…

 4. nimabi nimabi 14 Aralık 2023

  Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!