İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bugün başıma gelenler.. (Vergi Beyanı İSTİSNA BELGESİ)

Bugün başımdan geçenleri anlatacağım size, ama ben genel olarak bir konuyu anlatırken hz. Adem’e kadar inmeden anlatamadığım için biraz uzun ve detaylı olabilir.


İsterseniz merak ettiğiniz kısım en alt paragrafda. Benim gereksiz hikayemi okumak istemezseniz en alta inip işinize yarayacak kısımı alabilirsiniz

Biz kalanlarla başlayalım;

Bu sabah 04:45’de alarm çaldı uyandım,

Twitimi attım, gittim filtre kahve suyumu koydum odamı topladım o sırada, sonra kahvem ile birlikte 05:02 pc başına geçtim.

Twitter’da ben uyurken gece neler olmuş diye baktım yorumlara cevap verdim sonra bloğu açtım neler olmuş kaç kişi tıklamış para kazanmış mıyız ona baktım 🙂

Baktım kazanmamışız 🙂

Neyse, sonra açtım Şişecam’ın 342 sayfalık faaliyet raporunu, 16. sayfada kalmıştım oradan okuyordum detaylı hoşuma giden yerleri #SISE Analizi için bloğuma yüklüyordum tam iki saat çalıştım.
Çokta zevk alıyorum, tek tek uğraşıyorum, başlıklar atıyorum, yazıları düzenliyorum kendi yorumlarımı katıyorum, düşünüyorum falan çok keyifli geçiyor..
Hatta Pc başından zor kalktım, iki saatte okuduğumda hepi topu sekiz sayfa falan 🙂
Ama tek tek bloğa yüklüyorum, neyse saat 07:10 oldu zar zor pcyi kapattım halen son kelimeleri yazıyordum ve ayrıldım. Hadi dedim Gariban işe gidelim yarın sabah devam ederiz ve kalktım.

Aslında bisiklet ile gitmeyi düşünüyordum işe hava da 4- 5 derece idi bana uygundu, ama bisiklet ile gidersem ciddi kalın ve spor giyinmem lazım ve bugün de banka ve vergi dairesi işlerim vardı o kıyafet ile gidersem biraz abes kaçardı don kişot gibi. Bugün de böyle olsun dedim ve otobüs ile gitmeye karar verdim saate bir baktım otobüs kaçmak üzere koştur koştur 07:20 gibi otobüse bindim, trafik de vardı. Neyse ineceğim durağa geldim 08:10 gibi, bir de otobüste tersine oturmuşum kalabalık, bir an nerede olduğumu şaşırdım. inerken insanlara diyorum neredeyiz biz 😃 Gözlük kullandığım için maskeden buhar oluyor, otobüs içinde de gözlük takamıyorum. Gözlüksüz de tabela falan zorlanıyorum, sonra şaşkın bir halde geldik herhalde deyip atladım otobüsten neyse ki doğru yerde inmişim. Sonra duraktan işe doğru yürürken yolda düşündüm “bugün vergi dairesinde işlerim var erkenden halletmek gerek eğer şimdi işe gidersem kart basacağım ve izin isteyeceğim sonra geri geç geleceğim ayıp olacak. Ben en iyisi mi, hiç gitmeyeyim direkt işlerimi halledeyim, benden kesilsin bana da laf yapmasınlar” dedim ve usta başını aradım, o da tamam işlerini hallet dedi bir iki saate gelirim zaten dedim.

Sonra 08:20 gibi Vakıfbank’ın önüne gittim 09:00’da açılıyor banka, hava da soğuk o sırada, üşüdüm. Kırk dakika bekledim, o kırk dakikada Twitter’da sitem ediyordum biraz. Ben o kadar eğitim yazısı paylaşıyorum kimsenin ilgisini çekmiyor, ama hisse adı söylesem saçma sapan şeyler paylaşsam rekor ilgi görür diye o soğukta titrerken biraz sitemkar bir şekilde bir tweet attım 🙂

Sonra bankanın açılmasını bekledim, ilk önce Vakıfbank’a gittim çünkü bütün varlıklarım ve işlemlerim orada. Diğer hesaplar ile uğraşmak istemediğim için ve kamu bankası olduğu için hepsini orada toplamak istedim. Kapıda bekledim kırk dakika, güvelik personeli geldi kapıda iken: “Ne işlem vardı?” Dedi.
Hesap açtıracaktım dedim. Nerede oturuyorsunuz oraya gideceksiniz” dedi “ne alakası var ya burası benim şubem maaşımın yattığı bankam” dedim falan “tamam o zaman “dedi sonra saatimizi bekledik 09:00 oldu ilk müşteri ben olduğum için direkt görevli arkadaşla görüşmeye gittim anlattım durumu dedim ki :“Ben dijital içerik üreticisiyim, web sitem var ve reklam gelirim olacak. İnternetten bu gelirin de yatması için bir hesap lazım, vergi dairesine dilekçe verdim kayıt açtırdım size gönderdiler.” dedim


Arkadaş anlamadı işi. Bir kaç üst yetkiliye telefonlar açtı falan, onlarda konuya tam hakim değiller. Biraz telefon görüşmesinden sonra dedi; “Evet böyle bir kanun varmış, ama bizim sisteme henüz entegre olmamış, aramızda kalsın ama üç haftaya kadar belki açılır”dedi. Ama aramızda kalsın dedi.” Bende :”tamam kanka yaa merak etme sen dedim kesin kalır. ” Sonra, dedi işte: “Ziraat’de de sıkıntı varmış zaten, sen bence istersen özel bankalara sor, ya da git şu çaprazda Halk bankası var, oraya sor onlar yapar belki ” dedi “iyi peki “dedim.

Bu arada bir de bunun dünü var ben size orayı anlatmadım Twitter’da okuduysanız bilirsiniz de burada yeni görenler bilmeyebilir dünden bahsedeyim biraz öncelikle, vergi dairesine neden gitmem gerekti banka işleri falan konuya hakim olalım sonra esas konumuza gelelim.

Şimdi ben bu web sitesini kurunca belli bir tıklanma ve içerik sayısına da ulaşınca “Google Adsense” diye bir siteden bloğumuza reklam alıyoruz. Bu reklamlardan da bir reklam geliri oluşuyor. Doğal olarak bu reklam gelirinin de bir vergisini ödememiz gerekiyor ki, ileride başımız ağrımasın.
Bende takıntılı ve disiplinli hassas bir adamım her şeyimi tas tamam yapmak vergi kanun ne ise uymak isterim. Kırmızı ışıkta bile geçmem, o kadar yıldır araç kullanırım adam akıllı ceza yemişliğim yok neyse. ..

Bu vergi işi açılınca, ben twitter da sormuştum bu işi nasıl yaparız arkadaşlar? Demiştim, daha sonra Necmettin hocam (@karavandaborsa ), hocam sağ olsun durumu anlatmıştı. Böyle böyle yapacaksın önce vergi dairesine gidip istisna belgesi alacaksın, daha sonra bankaya gidip o belge ile hesap açtıracaksın, bu şekilde şirket kurmana, gelir vergisi ödemene falan gerek kalmayacak diye anlattı. Bende tamam hocam sağ olun pazartesi hallederim dedim.

Ve dün, yani pazartesi, ben sabah iş yerinden izin aldım, bir saate gelirim diye iş yerimin yakınında vergi dairesinden halleder gelirim derken çıktım gittim o vergi dairesi zannettiğim yere. Meğer orası vergi denetleme kurulu imiş. Oradan sonra araştırdım vergi dairesi nerede var? – “Vatan cad.” çıktım oraya yürüdüm yarım saatten fazla.
Vardım sordum.Dediler; “Senin yerin burası değil. Sen bağlı bulunduğun ilçeye gideceksin.” Haydaa… dedim.
Sonra oradan çıktım, yine bayağı bir yol yürüdüm ve metro aktarmalar vs. dün vergi dairesine gittim. Orada da bayağı bir koşturmaca içinde zar zor aradığım yeri buldum. İyi ki güzel bir insana denk geldim, yaşlı bir tam memur diyebileceğimiz bir beyefendi amca Şinasi bey amca ile tanıştım, anlattım durumu. Böyle böyle dedim. İlgilendi sağ olsun. Ve dedi ki; “Sen şimdi bizden istisna belgesi alacaksın, bankaya gideceksin, hesap açtıracaksın. Sonra, o açtırdığın hesabı gelip bize bildireceksin” dedi. Tamam dedim. Bana orada şöyle bir dilekçe doldurttu;

Bu dilekçeyi doldurup vergi dairesine, sicil kaydı başvurusunda bulunmuş oldum. daha sonra e mailimi aldılar bana mail yolladılar o mail ile bankaya git hesap aç dediler.

Daha sonra açtığın o hesap ile gel bize, şu forma banka bilgilerini doldur biz bunu sisteme gireceğiz dediler.

Bende tamam dedim. Pazartesi öğlen vakti işe gittim, usta başından bir iki saat diye izin almıştım beş saat kaybolmuştum ortadan bu işler yüzünden.
Neyse bu evrağı aldım. Pazartesi akşam üstü bana mail geldi. İnteraktif vergi dairesi uygulamasından mailin pdf’ini çıkarttım pazartesi akşamı, dedim ben bunu salı sabahı hallederim.

Şimdi yukarıdan kaldığımız yerden devam edebiliriz pazartesiyi anlattığımıza göre;

Evet, nerede kalmıştık? Salı sabahı, yani bugün. Vakıf bank, biz yapamayız. Ziraat’te bozuk zaten, orası da olmaz. Sen Halk bank’a git dedi. Peki dedim ve çıktım yakınlarda Halk bank’ı buldum, girdim kapıdan güvenliğe danıştım anlattım durumu, dijital içerik üreticisiyim gelirim olacak bunun için hesap açacağım vergi dairesinden yolladılar dedim. Yukarı çıkın ticari işlere sorun olmazsa aşağıya inin dedi. Peki dedim. Yukarı çıktım, bir beyefendi sağ olsun kibar ilgilendi dinledi. Ama ticari hesap olarak ancak açabileceğini, sistemin henüz oturmadığını söyledi. Bir de bireysel ile konuşayım ben bilgi vereyim siz gitmeden dedi. Telefon açtı, yanımda konuştular. Sonra telefondan bu işin henüz daha oturmadığını, hatta sistemi bile anlamamışlardı. O iş olmaz, daha önce birisine açılmış ama genel müdürlük kapatmış uygunsuz işlem diye. O yüzden size de açmayalım sizin de kapanır dedi.
Ben şaşırıyorum:” Yahu nasıl olur? Devletin vergi dairesi beni kamu bankalarına yolluyor! Siz olmuyor! Diyorsunuz. Ben ne yapacağım? Diyorum.” Muhasebecinize sorun diyor. Muhasebecime soruyorum, o da sen haklısın diyor. Arada kaldım. Neyse çaresizce çıktım. Ne yapacağımı bilmez bir halde, Nejo hocama bir mesaj attım Twitter dm’den. Hocam Halk bank böyle böyle diyor olmazmış diyor dedim. Onlar da bilmiyor demek ki dedi. Sonra bir de Garanti’ye sor istersen dedi. O sırada yakınımda Garanti vardı benim eski, ama geçen yıl oradaki bir bayanla anlaşamayıp bana borsa hesabı açamadılar E-trader uygulamasına giriş yapamadım diye sinirlenip bankadan bütün paralarımı çektiğim banka. Yine gittim oraya bu sefer yine aynı masa aynı kadın hiç bir şey anlamaz gibi bana bakıyor. Sanki uzaylı görmüş, ben anlatıyorum suratıma bakıyor. Geçen sene de aynısı olmuştu diyorum yatırım hesabı açacağım ben
E-trader uygulamanıza giremiyorum falan diyordum öyle suratıma bakıyordu. Biz bilmiyoruz diyordu. Bu seferde anlatıyorum diyorum işte kanun çıkmış ben dijital içerik üreticisiyim buradan hesap açacağız, bu da işte vergi dairesinden aldığım mail bankalara tebliğ edilmiş. Öyle bir şey yok biz açamayız diyor. Sonra dedim verin bana bir boş hesap ona yükleteceğim ne olursa olur dedim.

O sırada sinirlendim bankalara twitler attım hepsi geri dönüş yaptı Halk bank akşam geri aradı gelin açalım diye ama geçti artık dedim 🙂

Oradan vergi dairesine doğru yola çıktım. Bu sırada Twitter’da bir arkadaş yorum yazdı:” Ziraat’e git internetten para kazanıyorum fikri mülkiyet hakkımdan dolayı kazanç elde ediyorum bu sebeple vergi dairesinden gelir vergisinden istisna hesap açılacak” diye bunu okudum yolda. Arkadaşımla konuştum, tam vergi dairesine girecektim ki yolda arkadaşım da aradı; “Bir de Ziraat’i dene belki açarlar” dedi hiç umudum yok ama tamam dedim. Umudumun olmamasının sebebi de sabah Vakıf bank’daki elemanın Ziraat bankasında sıkıntı var demesinden kaynaklı. Yoksa giderdim ben ne bileyim. Neyse, gittim Ziraat’e derdimi anlattım hemen anladılar hesabı açtılar. Aynen şunları söyledim; “Ben internetten kazanç sağlıyorum, dijital içerik üretiyorum ve gelirim olacak. Bunun için hesap açmak istiyorum, vergi dairesinden de bu maili aldım” dedim. Beş dakikada açtılar maile ihtiyaç bile duymadılar, orada işimi hallettim.

Ziraat bankasında bu formu doldurdum.

Hemen çıktım Şinasi bey amcaya doğru yola, vergi dairesine yürüdüm yağmurda yağıyordu. Sonra, vergi dairesinde Şinasi bey amcanın masaya gittim. Kendisi yoktu, O’nu ararken bir bayan memur hanım yardımcı oluyordu şunları doldur delikanlı diye o sırada arkamdan Şinasi bey geldi tanıdı beni “oo hallettin mi delikanlı helal olsun “dedi sonra hesap bilgilerini doldurttu imzaları attırdı tamam artık gidebilirsin. O hesabı başka amaçlarla kullanma, sadece oraya iş için kullan oraya gelen parandan vergi kesilecek senin yapacak bir şeyin yok artık sen işine bak dedi. Öyle teşekkür edip ayrıldım oradan. Bu sırada saat 13:45 olmuştu, ben yine bir saat diye izin almıştım yaklaşık altı saat geç kalmıştım işe. Yine iyi ki kart basmadım sabah da kendi yövmiyem den kesilecek. Sonra 14:27’de dükkana geldim. Kart bastım dört saat çalıştım. O sırada Halk bank’dan aradılar, dediler işte; “Gariban bey bugün gelmişsiniz arkadaşlar bilmiyormuş, siz isterseniz gelin. Ben açacağım sizin hesabınızı…. “Dedi telefondaki beyefendi. Bende, halletim gerek kalmadı dedim. “hmmm, tamam öyleyse, peki.” Dedi. Kapattık sonra akşam oldu bugünü de öyle kapattık.

Bu iki gün çok yoruldum, vergi beyanı yüzünden. Yani kısaca özet geçecek olursam;

Dijital içerik üreticileri, mesleği ne olursa olsun internetten kazanç sağlıyorlar ise bağlı bulundukları vergi dairesine gidecekler. Diyecekler ki; Sicil kaydı servis şefine:” Ben dijital içerik üreterek internetten para kazanıyorum, yeni kanun çıkmış 2022 yılında. Bu kanuna göre biz artık eskisi gibi şahıs şirketi kurmak zorunda değiliz. Gelir vergisine tabi değiliz. Sadece stopaj vergisi ödeyeceğiz, bunu da banka ile vergi dairesi halledecek her ay fatura kesmek zorunda kalmayacağız. Bu şekilde istisna dilekçesi hazır verip doldurtuyorlar. Sonra onu evrak kayıt alıyor işliyor size mail yolluyor üç dört saat sonra. Siz de bir bankadan hesap açtırıyorsunuz yukarıda benim hikayemi okuduysanız hangi bankaya gitmeniz gerektiğini anlamışsınızdır. Daha sonra açtırdığınız hesap bilgilerini vergi dairesine bildiriyorsunuz. İşleminiz tamamlanıyor, artık buradan sonra işimize bakıp içerik üretmek kalıyor benden bu kadar dostlar okuduğunuz için teşekkür ederim saygılarımla.

9 Yorum

 1. @EsEsyatırımcı @EsEsyatırımcı 23 Mart 2022

  Hesabınız hayırlı olsun, ileride güzel günlerde harcamanız dileklerimle…

 2. Girişemeyen Gariban Girişemeyen Gariban 25 Nisan 2022

  Gariban Bey merhaba,
  Öncelikle hesabınız hayırlı olsun inşallah sorun olmadan gelirlerinizi vergilendirerek elde edersiniz, ben de buna benzer bir girişimde bulunacağım ve vergi mevzusunu etraflıca araştırmaya çalışıyorum, ufak tefek gelirler için şirket kurmak istemiyordum ama kesinlikle sizin gibi vergimi vermek istiyorum ve bu yazıyla karşılaştım, ancak ilgili 7338 sayılı kanunu ve 318 nolu tebliği okuduğumda websitemizden elde edilen Adsense gelirlerinin kapsam dahilinde olup olmadığı çok net değil gibi sanki. Şöyle açayım;
  Demiş ki : “İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır.”
  Tamam çok güzel de nedir bu sosyal ağ saylayıcısı???
  ve Sosyal ağ sağlayıcısı (SAS diyelim kısaca) tanımına baktığımızda da “Sosyal etkileşim amacıyla kullanıcıların internet ortamında metin, görüntü, ses, video gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişiyi, ifade eder.” demişler.

  Şimdi eğer websitemiz buradaki SAS tanımına uyuyorsa okey sorun yok ama sanki tam da girmiyor gibi, burada sanki Youtube, Instagram, Facebook gelirleri kastediliyor gibime geldi. Hatta sadece Youtube gibi bile geldi :))

  Sizin ve karavandaborsa’nın yorumlarınızı merak etmekteyim.
  Yanıtlarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Gariban Yatırımcı Gariban Yatırımcı Yazar | 25 Nisan 2022

   Merhabalar, bayağı güzel doğru ve haklı şeyler yazmışsınız ama vergi dairesine gittim ben bu şekilde olduğunu söylediler kaldı ki bunu bile zor yaptım fazla da uğraşmadım açıkçası daha ödeme de almadım bakalım nasıl olacak alırsam göreceğiz. Konuyla alakalı pek bir bilgim olmadığı için bir şey diyemiyorum ben başıma gelenleri anlattım sadece, teşekkür ederim sağ olun.Saygılarımla.

   • Girişemeyen Gariban Girişemeyen Gariban 8 Mayıs 2022

    Hayırlı kazançlar dostum inşallah yakın zamanda konuya açıklık getirirler. Bir şey öğrenirsem buradan da bilgi veririm sizlere. Ben de yakında sitemi açacağım kısmetse aynı yollardan geçeceğim. Gene haberleşiriz kardeşim eyvallah.

 3. Girişemeyen Gariban Girişemeyen Gariban 25 Nisan 2022

  Garibancığım,
  Parça parça yazıyorsun diyeceksin ama bir şey daha eklemek istiyorum. 318 nolu tebliğin 20.maddesinde diyor ki:
  “(20) Sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyette bulunan kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için mezkûr istisna hükümleri uygulanmayacaktır.”
  Yani hepsinin ücretinin Adsense ödüyorsa bunu nasıl ayırt edecekler o da bir soru işareti. Neyse.. Söz sizde.

 4. Hojaa Hojaa 3 Haziran 2022

  Gariban hocam bilgilendirme için çok teşekkür ederim çok faydalı bir paylaşım olmuş. Fırsat buldukça yazılarınızı takip ediyorum kaleminize sağlık. Yazı içeriğinde mesleği ne olursa olsun demişsniz, devlet memuru olan bir vatandaş için internetten gelir elde etme durumunda bir engel var mıdır acaba gittiğiniz vergi dairesinde bahsi geçti mi bilginiz var mıdır? Teşekkür ederim.

 5. Kazım Kazım 28 Aralık 2022

  Selamun Aleykum. Vergi kaçıranlar, vergi vermek isteyenler kadar uğraşmıyor :⁠-⁠)

 6. Pheri Pheri 20 Şubat 2024

  Merhaba basima bu konuda tuhaf bir sey geldi aynen bunu uyguladim ama beni sigortali gibi gostermisler 4b prim borcu cikiyor ve anlamadim.%15 hesaptan kesiliyor ona ragmen 4b borcu nedir?Tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!