İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doktorlara şiddet gösteren “Davarlara” hitaben.

Tam da Ülkemizde Hekimlere karşı en tepeden en tabana kadar saygısız sözlerin, şiddetin ve tavırların takınıldığı bugünlerde şu an okuduğum “UTOPİA” kitabında Doktorlar hakkındaki bir paragrafı paylaşmak isterim;

“Hekimlik Utopia’da pek az işe yaradığı halde büyük saygı görür. Çünkü Utopialılar hekimliği tabiat felsefesinin en yararlı, en soylu alanlarından biri olarak görürler. Onlara göre, hayatın sırlarını çözmeye çalışan hekim büyük zevklere ermekle kalmaz, hayat mucizesini yaratan yüce ustanın da gözüne girer. Utopialıların inancına göre Yaradan, dünyadaki büyük ustalar gibi, buluşunu insanların gözü önüne serer; çünkü yaptığı işin büyüklüğünü anlayabilecek olan yalnız insanlardır. Tanrı, büyük eserine hayran olanı, onun sırlarını, kurallarını bulmaya çalışanı sever. Yarattığı yüce güzellik karşısında bir hayvan gibi duygusuz, coşkusuz kalan budala insanlara acıyarak bakar.”

Yani yazarın son cümlelerde demek istediği, neye inanıyorsanız inanın. Eğer bir Tanrıya inanıyorsanız Tanrı’nın yarattığı bedenin, hayatın sırlarını çözmeye çalışan emek veren, hastalara şifa dağıtan Tanrısal bir meslek olan ve bu işin değeri parayla ölçülmeyecek kadar değerli olan bir mesleğe saygı gösterin. Eğer göstermiyorsanız da inandığınız Tanrı bile bu saygısız, duygusuz budala insanlara acıyla bakar.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!