İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mafyatik tiplere gösterilen itibar ve Taşralı zihniyeti..

Bizim toplumda bu tip adamlar daha çok itibar görür Kurtlar Vadisi ile sevdirdiler bir Bilim adamı ölse kimsenin haberi olmaz ve duymaz da çok ilginç bir toplumuz. Diğer Ülkelerde de böyle mi bilmiyorum.

(NOT: Bu yazı Twitter’da Falyalı’nın Cenazesinde ki Tabuta Bayrak Konması ve Devlet büyüklerinin katılımı ve yoğun ilgi üzerine yazılmıştır..)

Bunun altında yatan sebeplerden biri de Taşra zihniyeti, yani yokluk sefalet içinde yetişmiş, eğitim görmemiş ve eğitime, kültüre, akıla değer vermeyen güce, paraya, görünüşe önem verenlerin çok olmasından kaynaklanıyor bunların içinde tabi ki istisnalar akıllılar çıkıyor..

Ama akıllı çıkmayanlar kafasını kullanamayanlar daha çok görüntüye kaba kuvvete değer veriyor..

Bununla ilgili hikayeler örneklemeler yapabilirim.

Mesela ben o kültürle yetiştim ailem taşra da doğmuş büyümüş İstanbul’a gelmiş ve kaba kuvvetin, gösterişin, pahalı arabaların, silahın kaba dayılığın daha değerli olduğunu görerek duyarak büyüdüm evde hep bu hikayeler anlatılırdı onu dövdüm şunu yaptım vs.

Belli bir yaşa kadar bende öyle düşünüyordum hoşuma gidiyordu ama zamanla gitmemeye başladığını fark ettim mantıklı değildi.

Mesela bir örnek daha vereyim eski takipçi arkadaşlar bilir benim bir tanıdığım var kendisinden Vizyonsuz Ağabey diye bahsederdim hep hikayeleri anlatırdım burada ondan örnek vereyim.

Bu Vizyonsuz Ağabey de Taşra da doğmuş büyümüş İstanbul’a göç etmek zorunda kalmış hayatta kalmak ve para kazanmak için aslında iyi niyetli ama yetiştiği sosyoekonomik şartlar ve kültürel olgular sebebiyle yıkamadığı tabuları var ve algısı gelişime kapalı.

Mesela adam Kurtlar Vadisini belki de baştan sona elli kere izlemiştir her sahneyi ezbere bilir halen izler başka bir şey izlemez birde Sakarya Fırat onu da bir on kere izlemiştir her çıktığında izler başka böyle mafya dizileri ilgisini çeker ve haliyle de sürekli kendini Polat Alemdar zannederek giyinir takım elbise paltodan başka bir şey giymez giyemez parlakahmet sigarasından başka içmez itibar meselesi Onu içiyorum diye masada göstermeye de bayılır hava atmayı sever kendini zengin göstermek ister.

Aslında beraber aynı işi yaptık sırtımız da mal taşıyorduk marketlere..

Sonra bu en başta bahsettiğimiz konu gibi böyle mafyatik tiplere pahalı arabalara, silahlı çok özenir, kabadayılık gibi şeylere çok özenir eskiden benden öyleydim çocukken yani..

Neyse geçende ben bununla aylarca konuşmadım o sırada bu da bir iş bulmuş makam şoförü olmuş bir iş adamının yanında. Orayı bırakmış oraya beni koymak istiyor.

Bana anlattığı şeyler şunlar ikna etmek için benim için çok önemli olan şeyler değil ama onun için çok önemli,

Pahalı son model jeepler jaguarlar kullanıcaksın

Takım elbise ile gezeceksin

Hava o biçim herkes saygı gösterecek sana Bagaj da silah dolu makam arabası iş adamı adam

Eee dedim maaş ne?

O zamanın parasıyla asgari ücret 2.825 TL iken 4 bin TL dedi. Tatil Günü ? Dedim tatil yok dedi

Ama son model arabayla gezeceksin dedi ya.

İtibarın olacak dedi

Ya Banane ne yapayım son model arabayı tatil yok aylık 4 bine çalış başka köle bulsun dedim

Yani bu tip adamların algısı bu kadar mafyatik hayatlara özenirler onlar gibi görünmeye çalışırlar bundan keyif alırlar toplumun büyük bir kısmını da bunlar oluşturuyor
Bunlar çok para kazansa da yemeyi bilmez zaten parayı yemek içinde bir kültür gerekli anca ya pavyonda yer ya da parasını göstererek kadınları etkilemeye çalışır sürekli parasından bahseder başka türlü bir numarası yok hayatta başka türlü keyif alacak kendini tatmin edecek şeyleri bilmez o yüzden dediğim gibi para olsa da onu yemek için bir bilgi birikimi kültür gerekli okumak gerekli ..

Yani neyse başka konuşacak bir konusu yok vurdu kırdı hava karizma bir tane entelektüel konuşacak hayata dair konu yok hep günü birlik gösteriş üzerine ben bunu sevmiyorum bana çok saçma geliyor Ülke de bunlar yüzünden geri kalıyor zaten..

Siyasi parti liderleri son model mercedeslere binip konvoy yapınca hayranlıkla izliyorlar.

Kendi paraları ile kendilerine show yapılıyor haberleri yok böyle seçmene böyle yönetim.

Öyle maaşının dörtte birini doğalgaza ödersin işte…

2 Yorum

  1. Sabri Sabri 12 Şubat 2022

    Teşekkürler, çok güzel bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!