İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğrenmeyi öğrenmek ..

Sevgili arkadaşlar, herhangi bir alanda öğrenmek istediğiniz bilgileri öğrenmek kolay hz. google amcaya yazdığınız da, merak ettiğiniz her şeyi yüzlerce kaynakla sizlere sunuyor. Ben bir yıldır her şeyi bedava ücretsiz Google’dan YouTube’dan Burada(Tweetter) fikrini tarzını benimsediğim hocalarımı takip ederek bir şeyler öğrenmeye çalıştım.

İlk başladığımda “ne diyor bunlar ya?” Diyordum.

HBK ne? NFK ne? Gibi bir sürü finansal terim kısaltması, piyasa çarpanları anlayamıyordum. Sadece sohbetleri okuyordum, dillerini anlamaya çalışıyordum.

Zamanla okuyarak, gün içinde YouTube’dan dinleyerek, beynime işledi artık. Bir süre sonra bende anlayamadım ben nasıl öğrendim bunca şeyi diye şaşırdım kendime.

Bu arada ben lise 1’den terk bir adamım. Daha önce de hikayelerimi paylaştım sizlere. Üç ay önce, eski bir dostum, ağabeyimle sohbet ettik. Konu borsadan açıldı, bende ilgileniyorum bir yıla yakındır falan dedim.

O da öylemi bende ilgiliyim falan dedi. Sonra şirketler hakkında sohbet edip konuşmalar yaptık, ben öğrendiklerimi anlatıyorum. Sen nasıl öğrendin bu kadar şeyi? dedi.

Bende, “ağabey bana kalırsa ben bir şey bilmiyorum sen abartıyorsun” dedim.

Çoğu üstad diye geçinenler senin anlattıklarını anlatmıyor YouTube’da, Twitter’da, sen de aç bir kanal dedi.

Bende benim o kadar bilgim ve yetkim yok kimseye bir şey anlatamam dedim.

Sonra bana bir kaç soru sormaya başladı.Arada bir şunu biliyor musun bu oran ne anlama geliyor gibi bende bildiklerimi paylaşıyordum.

Bilmediklerimi de araştırıp öğreniyordum ona anlatıyordum ve bu sırada sorduğu şeyi bilmiyorsam kafaya takıyordum bunu nasıl öğrenirim diye.

Sonra, “ağabey sen bana bundan sonra hep sor, bende araştırma yaparım kendimi geliştiririm faydalanırız ikimiz de” dedim. O da tamam dedi.

Bu arada ben baya kaptırdım kendimi öğreniyorum keyifle ve aynı anda her şeyi öğrenebileceğimi keşfettim, nasıl zevk alıyorum araştırma yaparken. Kafamda ki soruların cevaplarını buldukça, bu ağabeye de anlatıyorum diyor sende iş var yaparsın sen devam et.

Sonra da aklıma geldi. Ben bu işi neden Twitter’da yazıp hem kendimi geliştirip hemde benim gibi insanlara da istediğimiz her şeyi araştırıp öğrenebileceğimizi, öğrenirken öğreteceğimizi göstermeyeyim?

Hemde bana güzel bir hobi olur dedim. Öyle başladım, ondan sonra her sabah 5:00’de kalkıp, her sabah bir oran, piyasa çarpanı öğrenmeye başladım. Bütün rasyoları tek tek araştırıyorum, not alıyorum işe gitmeden bu şekilde bir ay sürmedi rasyoları kavradım.

Sonra dedim artık bilanço okuma ve temel analiz yapmayı öğrenmeliyim. Bunun için de tekrar yapmak lazım. Ne kadar çok tekrar edersek o kadar kolay öğreniyoruz, bunu anladım. Bu şekilde devam ediyorum bir kaç aydır çok verimli geçiyor ..

Yani çok zor birşey değil arkadaşlar her gün yatağa bir tane yeni bilgi öğrenerek girseniz bir önceki günden daha akıllı olursunuz ve bir süre sonra kimseye ihtiyacınız kalmaz. Ben eskiden orada burda hisse analiz yorumları arardım, aradığım merak ettiğim hisse yorumları da bulamazdım bir yerde bulduysam altın bulmuş gibi sevinirdim.

Şimdi kendim her şeyi anlayıp yorumlamaya başladığım da ne kadar zevk aldığımı anlatamam size o yüzden her sabah 05:00 – 07:00 arası muazzam keyifli geçiyor benim için yoksa bir insan sevmediği bir şey için o saatte uykusunu bırakır mı?

Bence sizde öğrenebilirsiniz.

Bilgi bedava yeter ki öğrenme azminiz olsun..

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!