İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gariban’ın yatırıma bakış açısı..

Benim yatırım stratejim de neden kâr satışı almak yok anlatmaya çalışayım

Ekonomik durum ortada enflasyon var mal dan çıktığım her an TL zaten değer kaybediyor

Kâr satışı yapsam ne alacağım? Altın mı? Dolar mı? Alacağım hepsi tarihi zirvelerde uzun vade de onların yönü de yukarı ama beklemek lazım zaman maliyeti oluşturacak.

Yedek akçe olarak düşünülebilir.

Şirketlere ortak olduğum için şirketlerin parayı benden daha iyi yöneteceğini düşünüyorum kâr satışı almak yerine,rahat rahat kâr da oturmak ve maliyetimin düşük olmasını izlemek hoşuma gidiyor.

Ayrıca şirketler de ucuz zaten dolar bazın da fiyat/kazanç olarak da oldukça düşük seviyeler de.

Yaptığı işleri yeni yatırımlarını vizyon ve misyonlarını gelecekte çok daha kârlı olabileceklerini bildiğim için daha rahat hissediyorum.

Tepeden sat alttan tekrar geri al gibi bir stratejim ve yeteneğim de yok teknik analiz den anlamıyorum ve onun da her zaman çalıştığına inanmıyorum açıkçası belki tepeden bir kere satarsın alttan alırsın ama bu 3 kere olmaz yani bir olur, iki olur üçüncü de malı kaptırırsın elinden bu sefer de psikolojik olarak ben bu fiyattan sattım tekrar bu parayı ödemem diye psikolojik bir çıpa koyarsın oraya tekrar alamazsın sonra arkasından baka kalırsın bir bakmışsın hisse roketlemiş geri gelmiyor..

Benim stratejim şu, maksimum 30 şirket olacak portföy de başkalarına yanlış gelebilir ama benim vadem uzun ben al sat yapmıyorum 15 -20 sene sonra o şirketlerin katlayacağına inanıyorum 30 şirketten 20 tanesi katlasa kendini yeter zaten .

Benim odaklandığım yer şirketlerin İşleri yolunda mı?

Kârlı bir şirket mi?

Zarar mı ediyor?

Kurumsal mı ?

Gelecek vaat ediyor mu ?

Sürdürülebilir mi?

Benim derdim şirketleri takip etmek. İsterse 5 kat gitsinler ben satmam.

Zaten 30 tane şirket olunca portföyü de dengeli dağıtınca bir şirket 2 kat gitse bile diyorum o kârı alsam ne olacak beni zengin mi edecek?

Şirketin işlerini kontrol ederim yatırımları sürüyorsa daha çok gelecekte kâr edeceğine dair sinyaller veriyorsa faaliyet raporların da,rahat rahat oturur keyfime bakarım,fiyatına bakmadan da ekleme yaparım.

Benim tarzım bu ben borsacı değilim yatırımcıyım aklıma gelmişken yazayım dedim okuduğunuz için teşekkürler saygılarımla…

Bir yorum

  1. Yunus Yunus 9 Kasım 2022

    Hocam kafam allak bullak ama bir yerden de başlamak gerekiyor. Bı akıl verseniz. Geçen sene yeni yazmaya başladığınızda Twitter’da okuyorum sizi tanımaya çalışıyorum. Ancak sadece sizi takip edip okudum. Şimdi kafama dank etti… Ben gelecekte ne yapacağım. Bı akilverin benim hiç yatırımim yok şu an fikirleri iz çok hoş bir roman havası da okuyorum sadece sizi takip edip okuyorum. Uyanmak gerekiyor bu rüyadan ve birşeyler yapmak gerek. Bı çare bı yol gösterin lütfen… Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!