İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yatırımcı Olma Kararı Aldığım Gün

Geçen yıl bu günler de iş arkadaşımdan duydum borsayı…yaşı benden genç. 21 yaşlarında…neyse, demişti işte; “Abi borsada öyle para kazanıyorum, böyle para kazanıyorum,” tabi o günlerde borsa rallyde…ne alırsan uçuyor, hiçbir şey bilmene gerek yok, çocuk 9 bin lirasını iki ayda 20 bine çıkarmıştı al sat yaparak. Beni de o başlattı zaten, dedim iyiymiş…ilk başta borsa saçma, kumar gibi şeyler duyduğumuz için bu yaşımıza kadar öyle biliyorduk…neyse, bu kanıma girdi, birkaç video izlettirdi, izledim. Kafama yattı. Daha öncede anlattım zaten, ama ben de para yoktu.

Yeni motosiklet almıştım tüm maaşım borcuma gidiyordu, düşünün 2020’de benim maaşım elime geçen AGİ dahil 3.500 TL. Benim borcun toplamı 3095 TL. Artı faturalarım, yeme, içme, motosikletin benzini, vergisi, sigortası, evin giderleri vesaire… Nasıl bir cesaret, hesap bilmezlik, kendime öz güven ise gırtlağa kadar borca sokmuşum kendimi…tabi yıl başına da zamma iki ay vardı zamma güveniyorum. Ben maaşımı AGİ dahil 4.200, 4.300 olur diye beklerken 3.900 lira zam gelince şok oldum tabi bir yıldır onun sıkıntısını çekiyorum o yüzden fazla mesailer yapıyorum falan.

Neyse konu o değil ben motoru aldığım hafta gırtlağa kadar borçtayım 700 lira para ayırmıştım kendime, bir ay yeter diye aldığım hafta motorda bir arıza çıktı, onu da ona harcadık. Bende benzin alacak para kalmadı. Zaten maaş borca gidiyor, o sıra da mesai de yok, böyle yoğun mesaiden de para kazanamıyorum. Stres var, kredi kartı borçları da var ekstradan.

Neyse çare arıyorum ne yapabilirim? diye. Sonra dedim kuryelik yapayım, eski kamyoncu olduğum için getir şubelerine sevkiyat yapardım depocuları tanırdım. Onları aradım, dedim bana part time iş lazım.

Hafta sonu cumartesi pazar boşum, çalışırım, kuryelik yaparım, motorun benzin parası çıksın harçlığım çıksın yeter. Neyse beni aldılar, başladım hafta sonları çalışıyorum. Ortamı, kurye genç arkadaşları gözlemliyorum falan…ama bedava çalıştırıyorlar, yemek parası yok, 11 TL saati o zaman, işte ben mecbur kaldım, üçe beşe bakmadan zaten pandemi var, sokağa çıkma yasağı var kendi kendimi krize sokmuşum, düşünmeden hareket ederek borca girmişim, aslında ne gerek vardı ihtiyaç mıydı? değildi. Ama bir heves işte, özenti sosyal medya algısı..

Neyse ben çalışıyorum, kuryelik yapıyorum pazar günleri. Millet sıcacık evinde yatıyor, hava yağmurlu, karlı, ben sipariş atıyorum böyle zengin sitelere gidiyorum falan…diyorum: “İnsanlar ne hayatlar yaşıyor..biz de yaşadığımızı zannediyoruz” falan diye düşünmeye başlıyorum.

Bunun bir yolu olmalı diyorum, bunlar nasıl yaptı? Onlar da benim gibi insan. Sonra kurye arkadaşlara bakıyorum, onlarda hayatlarından memnun görünüyor, ama ben değilim. Sonra dedim ki: “Bu işte bir şey var, ama ben çözeceğim”.

Sonra borsada incelemeler araştırmalar yapıyorum, ama bu sefer de vaktim yok. Hafta içi beş gün matbaada çalışıyorum, iki gün kuryelik yapıyorum, kendimi geliştirecek zamanım yok!

O gün anlıyorum. Diyorum ki; çok çalışmak değil, akıllı çalışmak para kazandırıyor…sen kuryeliği bırak dedim kendime. Hafta sonları kendini geliştirmeye, okumaya, bilgi kazanmaya ada kendini, sen bu şekilde kurtarırsın kendini dedim… hemen kuryeliği bıraktım o günden sonra kendimi geliştirmeye adadım… borsa ile yatıp borsa ile kalkıyorum stratejiler falan kurdum tasarruf etmeye başladım ilk 100 TL ile başladım arkadaş güldü bana bir de param kısıtlı bin, iki bin TL param oldu. Ben yapmışım 20 – 30 hisselik portföy hepsinden birer tane alıyorum.

Maksat başlamış olmak, bana gülüyorlar… “Abi öyle olmaz portföy” bilmem ne..ben de diyorum:”Sen bir kaç sene sonra gör…” Dün akşam da gittim dedim bak oğlum portföy büyüklüğüne, “Abi nasıl yaptın hayret! Sat!” diyor. “Kârını al” diyor. Olmaz dedim. Benim stratejim de satmak yok.

O arkadaş analiz yapmayı bilmiyor, neden? Çünkü ilk başladığında al sat yaparak şans eseri para kazandı. Finansal okur yazarlık olarak kendini geliştirmedi, paranın zaman değerini bilmiyor, makro ekonomiyi bilmiyor, şirketin içsel değerini bilmiyor, fiyat odaklı işlem yapıyor.

Aylarca bir şirkette zararda bekledi, maliyetine gelince sattı. Sonra başka şirkete girdi. Banada diyor: “Sat kârını al, başka şirkete geç!” dedim o iş öyle olmaz. “Daldan dala zıplayarak para kazandığını zannedersin, asıl para kârda oturularak güvendiğin şirket ile kazanılır…”

Not: Bu yazıyı 11 Aralık 2021’de iş yerinde iş başı olmadan 15 dakka önce kendi kendime düşünürken apar topar Twitter’da yazmıştım. Bugün 2 şubat 2022. Yeni aldığım bir karar ile geçmiş yazılarımı burada toplamaya karar verdim ve bu siteyi kurdum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

25 Yorum

 1. sinasi sahin sinasi sahin 3 Şubat 2022

  devam

  • Ruken Avcı Ruken Avcı 20 Mart 2022

   Güzel bir başarı hikayeniz var belki daha yenisiniz bu yolda ama sabrederek inşallah daha güzel yerlere gelirsiniz. Yazdıklarınıza gelince evet güzel ama eksik olan tarafları da var. Olayları çok hızlı anlatıyorsunuz yani sanki alelacele biri size soruyoda sizde anlatıyosunuz gibi geldi bana, daha uzun ve duygularınızı da ifade edecek şekilde anlatırsanız daha güzel olur diye düşünüyorum tabi takdir sizin:)

   • Gariban Yatırımcı Gariban Yatırımcı Yazar | 20 Mart 2022

    Evet haklısınız iş yerinde makina başında çalışırken acele ile Twitter’da yazıyordum ve anlık aklıma geldiği için çok hızlı oluyordu bir yandan da arkamdan yetişmem gereken işler oluyordu çünkü 🙂 Pek vaktim olmuyordu,daha sonra siteyi kurunca Twitter dan buraya aktardım olduğu gibi bıraktım değişiklik yapmadım söylediklerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim tekrar sağ olun saygılarımla 😊

    Not: Şimdi aklıma geldi,ben bu yazıyı yazdığımda bir cumartesi sabahı idi iş başı sabah 09:00 da idi ben 08:45 de aklıma esti 15 dakika da iş başı olmadan yazmıştım o yüzden arkamdan kovalayan var gibi oldu 🙂

    • Ruken Avcı Ruken Avcı 20 Mart 2022

     Az önce twitterda gördüm paylaşımınızı:) maksadım kendimce gördüğüm eksikliği belirtmekti sizde bu şekilde karşılık vermişsiniz teşekkür ederim.😊 Bu yolda ve borsada çok daha güzel yerlere geleceğinize inanıyorum, şimdiden başarılar diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah🙏

     • Gariban Yatırımcı Gariban Yatırımcı Yazar | 20 Mart 2022

      Çok teşekkür ederim sağ olun haklı bir eleştiri idi bunu dikkate alacağım sağ olun eleştirilere açığım her zaman. saygılarımla 😊

  • Engin bayrak Engin bayrak 8 Ocak 2023

   Hiç üşenmeden okudum elinize kolunuza sağlık herkese örnek olması dileğiyle 👏👏👏

 2. aydoğan ünal aydoğan ünal 20 Mart 2022

  başlamak için karar vermek yeter tebrikler arkadasım

   • Fatih Taş Fatih Taş 25 Ağustos 2023

    İst. BORSA da %80 yatırımcının al/sat
    Fiyat bazlı olarak döndüğü alemde hissenizi çoğalttığınızı anlayamadım.
    20-30 hisseden 1 er lot aldınız, artış gösterenleri satmadan daha çok portröyler mi yaptınız?
    Şunu demek istiyorum. Çalıştığınız ve kazandığınız paradan kullanmadıklarınızı hisselerinize dağıtarak yıllarca birikim mi? Oldu. Son yaşamanız nedir? Detaylarıyla paylaşmanızı istiyorum.

 3. Temettüzade Temettüzade 28 Mayıs 2022

  Önemli olan karda iken satmamak, gelecekte şirketin gelebileceği yerleri görmekte. Uzun vadeli hedeflerde beraber yürüdüğümüz insanların olması umudumu artırıyor.

 4. Türkay Çimen Türkay Çimen 17 Haziran 2022

  Eğer yazında her hangi bir düzeltme yapmadıysan aradan bir yıl geçmesine rağmen aynı değerleri savunuyor olman, ne kadar da sağlam temeller üzerine oturduğunu gösteriyor. Bu güzel yazın için tebrik ve teşekkür ediyorum.

 5. Gökhan Gökhan 17 Ekim 2022

  Bende 2020 de tanıştım borsa ve bitcoinle çok fazla al sat yaptım hisselere girdim ciktim maliyetine ve zararına hiç satmadım %15 düşerse ekleme yaptım vs ama beni zengin edicek kadar kazanamadim o yüzden yil başında temettü hisseleri biriktirmeye karar verdim her ay maaşımın %70ile 7 hisseyi düzenli alıyorum 60bin TL şuan 80 bin oldu önümüzdeki mart ayına kadar 120/150 bin TL ye çıkarıp ilk yıl15 bin kar payı hedefliyorum

  • Yunus Yunus 9 Kasım 2022

   Hisseler sonsuza tek yükselmez ve sonsuza dekte düşmez. Ne yapmak gerekiyor temettü hisseleri bu konuda bizleri korur mu acaba. Teşekkürler

 6. Yunus Yunus 9 Kasım 2022

  Selam aleyküm gönlü güzel gariban arkadaşım, sizinle tanışmak nasip olmadı, ancak yanilmiyorsam bir yıl oldu sizi takip etmek, yazılarınız bir çok olayı şeyi anlatıyor. Bana göre saflığı, berraklığı en önemlisi insan olmayı anlatıyor ve öğretiyor. Var olasınız.
  Bugün siz olsanız nasıl bir yol izler, ve hangi hisselere yatırım yapardınız. Çünkü hisseler çok yukseldi. Teşekkürler. Bende sizin gibi başlamak istiyorum. İlk günler 1 er 1er hisse eklemelerinizi hatırlıyorum da keşke bende baslasaydim simdi yaş 38 geç mi kaldım. Ne dersiniz. Bu konuda yardımcı olur musun.
  Teşekkür ederim.

  • Yatırımcı Yatırımcı 29 Kasım 2022

   Yunus bey bende 1er 1er alarak başladım lakin günümüz ekonomik şartları ekleme yapmama müsade etmiyor. Garibanın en büyük avantajı bekar ve çocuksuz olması onun daha kolay tasarruf etmesine neden oluyor. İstanbul gibi bir şehirde yaşam tarzı da takdire şayan. Bende 36 yaşındayım keşke diyorum kimseyi dinlemeseydim de daha erken erken yatırım yapsaydım. Borsa da fırsat her zaman varmış vardır. Size para kazanacak hisse verenlerden tüyolardan uzak durun kendiniz piyasa takibi yaparak yatırım yapın. Örneğin SASA bugün popüler belki yarın başka bir şirket aynı duruma gelecek bilemeyiz anlatabilmişimdim umarım. Gariban ve benzeri insanları takip etmek şahsen bana motive oluyor. Ama asla birisi bunu almış bende alayım demiyorum. Ben daha çok tememttü hissesi biriktirmeye çalışıyorum. Geleceğin ne getireceği belli olmaz şimdiden bol kazançlar.

 7. Hamit Erdönmez Hamit Erdönmez 6 Aralık 2022

  Maalesef öyle bir dönemdeyiz ki ay sonunu zor getiriyoruz. Bu yüzden yatırımı gectim krediler, faturalar, gıda , bez , mama derken elde birsey kalmıyor.
  Sizce mantıklı olan faturaları ödeyip az bi nakit bırakarak kalan para ile iyi giden bir sirketten hisse alıp ordan alınacak karlar ile geri kalan giderleri ödemek mi? yoksa ilk etapta bütün kredileri bitirip mi yatırım yapmak. Faturalar+krediler toplamı maasımın yarısına denk geliyor, diger yarısı da gıda+bez+mama+benzin olarak tükeniyor.

 8. ferhat ferhat 2 Ocak 2023

  senin yolunda ilerliyorum geç kaldık ama olsun (yaş 🙂 ) bende ilk önce işin alfabesini öğreniyorum.. artık bilgiye ulaşmakta kolay

 9. ali ali 25 Ocak 2023

  Son yazdığınız,
  “””Bazen böyle uzun uzun çalışmalar yapıyorum hem ben kendimi geliştiririm, hem de insanlar okur diye. Bazen de boşa uğraşıyorum gibi geliyor. Ucuz hisse buldum deyip roket atınca o günlerce çalışılan işten daha çok ilgi görünüyor bu da çok ilginç geliyor. Yazık.”””
  mesajınıza istinaden yazmak istedim bu mesajı, aslında dm yollayacaktım ama kapatmışsınız. Neyse konuya geleyim; Sizin sayenizde temel analizde çok büyük yol kat ettim. O yüzden yaptıklarım boşlukta yankılanıyor diye düşünmeyin kesinlikle, kelebek etkisi ile çok insanın hayatına dokunuyorsunuz. Teşekkürlerimi sunuyorum size.
  İyi çalışmalar. Sağlıklı, mutlu günler dilerim.

 10. Can GEDİK Can GEDİK 20 Şubat 2023

  Siteler arasında gezerken birden bu sayfada buldum kendimi ve bizler için faydalı bir içerik olmuş. Elinize sağlık.

 11. şinasi şahin şinasi şahin 26 Şubat 2023

  azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz.

 12. @hedefmaximum @hedefmaximum 15 Ağustos 2023

  Valla İbrahim Kardeşim herkes in hayatında bir dönüm noktası var.. Ben 96 senesinde girdiğim borsanın yatırım yapılan ve şirkete ortak olunan yer olduğunu 2020 de keşfettim.. Şanslısın sen çok daha erken yaşta bu keşfi yaptın.. Başarılar diliyorum…

 13. ilerlemeDefteri ilerlemeDefteri 6 Eylül 2023

  Hocam, 2019’da borçlarla başladım ben de. Benim hikayemde de 5-6 bin liralık cücük portföyüm; önce İdlib’de rusların bizim üssümüzü vurmasıyla (şehitlerimize Allah rahmet eylesin) sonra da pandeminin gelmesiyle 2 bin liraya kadar geriledi. Paranın üçte biri kaldı elimde. Her gün lanet ediyorum, keşke borçları kapatsaydım da borsaya girmeseydim diye. Ama hiç çıkmadım, hep devam dedim. Şimdi günlük bir maaş değişimi görüyorum portföyde. Bana mısın demiyor 🙂 Denk gelirsek bir gün uzun uzadıya anlatırım. Şimdi yazını okuyunca benim de aklıma düştü yazayım istedim. Ellerine sağlık, artsın eksilmesin.

  Selamlar, saygılar
  ilerlemeDefteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!