İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eskiden bu hayatı böyle yaşamak zorunda olduğumuzu düşünürdüm.

Eskiden bu hayatı böyle yaşamak zorunda olduğumuzu düşünürdüm.

Aylar önce “Bir borsa spekülatörünün anıları” kitabını okumuştum olay bundan 120 yıl önce Amerika da 1900 lerin başında geçiyor

Bu arada şu an mesaideyim aklıma esti düşünceler gelmişken unutmadan yazıya dökeyim diye acele ile yazacağım sürçülisan edersem affola..

Neyse konumuza dönelim olay 1900 lerin başında geçiyor borsa da yatırım kitapları arasında ilk okunanlar arasında başı çeken bir kitap çoğumuz okumuştur.

Orada ki hikayenin kahramanı 14 yaşlarında bir borsa salonunda tahtacılık yaparak işe başlıyor..

Zamanla orada tahta da ki fiyat hareketlerinden hesaplayabildiğini fark ediyor ve o yaşlarda kendine hesaplar açıyor çalışıyor para kazanıyor çevre de ki bütün borsa salonları bunu sokmuyor artık salona bu da Wall Street’e gidiyor falan çok detaya girmeyeceğim

Ama adam o hikayede yaşadıklarını anlatıyor en son defalarca batmış.

Tüm parasını sıfırlıyor yeri geliyor tekne de balık tutarken yeri geliyor yemek yiyecek para bulamıyor..

Tekrar borçlanıyor hisse al sat trade ederek tekrar zengin oluyor ve bu sefer kendine söz veriyor bir daha; ben, karım ve çocuklarım hiç bir zaman açlık sefalet çekmeyecek diyor..

Adam trade portföyü dışında eşi, çocuğu ve kendisi için dokunmamak üzerine temettü portföyü oluşturuyor o portföy onların geçimini sağlıyor diğer portföy de al sat yaparak para kazanıyor

Konu adamın para kazanması değil, konu şu yani böyle kitaplar okuduğu zaman insan sadece bu hayatı kendisinin de zorluklarla yaşamadığını başkalarının hayatlarını okuyarak onların tecrübelerini deneyimlemeden okuyarak tecrübe etme fırsatı buluyoruz mesela,

“Babil’in en zengin adamı”

“Zengin baba yoksul baba “

“Düşün ve zengin ol”

“Zengin baba finansal IQ ‘nuzu arttırıyor”

“Akıllı yatırımcı”

“Bir borsa Spekülatörünün anıları” Gibi gibi bir sürü kitap var bunları okuyarak insanların daha önce ettiği tecrübeleri

Hiç zarar etmeden okuyarak tecrübe edebiliyoruz o insanın gözünden o olayları yaşıyoruz.

Mesela Babil’in en zengin adamında Arkat 5 bin yıl önce neler yaşamış adam. Tablet yazılarını aktararak hikayeleştirerek bize gelmiş bundan 5 bin yıl önce de aynı sömürü düzeni vardı

Bu hep devam edecek bizim sistemi kavrayıp adapte olmamız lazım oyunu kurallarına göre oynamayı bilmemiz lazım..

Ben de bu insanların hayatlarını okuduktan sonra artık kendi hayatımı da yönetmeyi bir kitap gibi kendi hayatımı kendim tasarlama kararı aldım hayatımızı tercihlerimiz şekillendirir bundan 5 yıl sonra nerede olacağımızı bugün yaptıklarımız belirler..

Artık hayatımı gerçek bir profesyonel iş adamı gibi yönetmeye çalışıyorum baktığın zaman 15 saat çalışan bir işçiyim.

Ama 15 saatin dışında ne yaptığım önemli şu an evet bir işçiyim yaşım 29 olmak üzere..

40 yaşımda nerede olacağımı o 15 saatin dışında neler yaptığım belirleyecek..

Eskiden evden işe, işten eve sadece patron için çalışan bir insandım. Şimdi 15 saatin dışında kendim için de çalışan bir insanım.

Yani konunun özü o bahsettiğim kitapları okuyun beni anlayacaksınız ya da başarılı zengin İnsanların belgesellerini izleyin biyografisini okuyun en basitinden bu insanlar nasıl başarılı olmuş nasıl bir hikaye yazmış ona bakın.

Tamam ülke ekonomisi kötü, ama ülkenin ekonomisi çok iyi olsa da devlet hepimizi kurtarmayacak. Herkes kendi başının çaresine bakacak bu iş biraz da tercih meselesi..

Zengin olmak paranın yönetmek sahip çıkmak zordur .

Fakir olmak faturanı ödeyememek çoluk çocuğuna bir şey alamamakta zordur..

Hangisini tercih ettiğin sana kalmış İyi bir hayat için belirli bir dönem iyi bir bedel ödemek gerekiyor..

Fakirler zenginleri sevmezler genelde, hep kötü insan gözüyle bakarlar. Bunun sebebi de kıskançlık diye düşünüyorum.

Çünkü fakirler sabırsızdır, hemen kısadan köşeyi dönmek isterler, bu yüzden de hep bu sabırsızlıkları yüzünden fakir kalırlar..

Zenginler eline geçen para ile aktif varlık satın alırken fakirler pasif varlık yükümlülükler satın alırlar. İhtiyacı olmayan şeyleri alırlar, fakirliklerini gizlemek için zengin eşyaları ile zengin gibi görünmeye çalışırlar..

Zenginler ise tam tersi aktif varlık satın alırlar bir oyun gibi aktif varlıklarını artırırlar gelirleri giderlerini karşılamaya yettikten sonra ihtiyaçlarından fazlasını almaya başlarlar. Bütün sorun burada başlıyor..

Neyse bu kadar yeter şimdilik çalışırken ayak üstü yazdım nasıl bir çalışma temposunda yazdığımı bilseniz anlarsınız halimi 🙂 noktalama işaretlerine dikkat edemedim idare edin saygılar..

2 Yorum

  1. Mücahit Karaca Mücahit Karaca 29 Mart 2022

    Harikasın ağzına sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır !!