İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toplu para olmadan borsaya girilmez (!)

Arkadaşlar Borsa da yatırım yapmak için, Toplu para biriktireyim de öyle gireyim diye düşünenler var.

Bence yanlış bir düşünce TL biriktirdiğiniz de her an, her saniye değer kaybetme ve alım gücü düşme durumu var enflasyonist bir ortamdayız.

Örnek, 10 lira iken almadığınız

Toplu para ile alırım dediğiniz şirket enflasyon dan dolayı değer artışı ile şirketin fiyatı da artacaktır sonuçta TL ile fiyatlansa bile sonuçta şirketler de birer varlık.

Makinaları var, arsaları var, ellerinde stok ürünleri var enflasyon oranında değer artışı yaşayacak mutlaka.

Siz şimdi elinizde 100 lira varken 10 TL den 10 lot almazsınız biriktireyim toplu alırım diye 3 ay Sonra 1000 TL’niz olur hisse fiyatı da 12 lira olmuştur .

Bu sefer ortalama maliyetiniz yükselecektir aslında her ay ufak ufak alsanız ortalama maliyetiniz de dengeli olur kademeli alım en güzelidir biz yatırımcılar için ben öyle yapıyorum geçen ay 850 lira tasarruf ettim borsaya yatırdım ondan önce ki ay 140 yatırdım bu ay belki 50 lira atacağım ama mutlaka atacağım.,

Biriktirmeyi yanlış buluyorum yedek akçe olayı farklı onun için fon Ya da altın da tutabilirim enflasyona karşı ezilmemesi için.

Ben toplu para biriktireyim de gireyim diye düşünseydim param pul olmuştu 100 TL ayırabildim öyle girdim borç içinde başladım halen bir dünya borç içindeyim.

Şu an portföyümde ki nakiti alsam ev kredim hariç bütün borçlarımı kapatırım aslında.

Ama o zaman bir anlamı olmaz.

Bence önemli olan bu borç çukurundan kurtulmak için kazmayı bırakmak, (borç yapmamak)

Kazdığımız çukuru tekrar çalışıp doldurarak (borçları ödemek )

Çukurdan yüzeye, düze çıkmak (yatırım yapmak) çukur burda bir Metafor.

Direkt borçları kapatmak için elimde ki bütün nakiti hisseleri satıp borcu kapatsam kolaya kaçmış olurum borcum olmaz bu sefer para tatlı gelir rahat batar yatırım da yapamam.

O yüzden öncelikle irademizi, sabrımızı, paramızı yönetmeyi, öğrenelim borç öderken yatırım yapıldığında verdiğin emek çok daha değerli oluyor.

Parasını yöneten hayatını yönetir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!