İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi kartı bizi..

Kredi kartı bizim en büyük düşmanımız aynı zamanda zor zamanlarda en iyi dostumuz.

İyi kullanmak gerekiyor, kredi kartını artık zor zamanlar ve gerçekten ihtiyacım olduğu durumlar da kullanmak için evde bırakmaya karar verdim.

Kredi kartı ile harcama yaparken psikolojik olarak o an cebimizden para çıkmadığı için çok rahat harcayabiliyoruz sanki biz ödemeyecekmişiz gibi

“nasılsa öderim yaaa”

Diye harcamalar yapıyoruz..

Ay sonu maaş elimize geçtiğinde olduğu gibi maaşı kredi kartına yatırıyoruz elimiz de nakit kalmıyor ve tekrar kredi kartına yöneliyoruz, daha sonra bu bir sarmal haline geliyor bunu yıllar evvel fark edip bırakmıştım aslında ama son 2 bucuk yıldır aktif kullanmaya başladım.

Yine aynı duruma düştüğümü fark ettim.

Kredi kartı harcamalarımı ödemekten finansal özgürlük için ayırmam gereken tasarrufu birikimi yapamıyorum.

Geleceğimden harcıyorum bugün mesailerimi aldım iş yerimden geçtiğimiz ay kredi kartını sıfırlamıştım hiç borcum yoktu.

Ama bir yandan da aklımda biriken mesai parası vardı onunla neler yaparım bu ay diye hayaller kuruyordum tabi para elde olmayınca hayal kurması kolay oluyor..

Neyse ben o gelecek olan mesai parasına güvenerek kredi kartım ile kısa bir tatil yaptım normal de 1000 lira harcamayı planlarken kart dan çekmesi

Basit olduğu için 2.375 lira harcamışım aldığım mesainin büyük bir kısmı kredi kartına gitti mecburen şimdi nakit elime geçince düşünüyorum nakit olsaydı bu kadar harcama yaparmıydım?

Bence asla yapmazdım şu an düşününce hisse alırdım birikim yapardım şu an bu daha mantıklı geliyor nakit elde olunca farklı düşünüyoruz cepten o para çıkma hissiyatı çok başka oluyor her neyse olan oldu artık az önce kredi kartımı evde sakladım.

Cüzdanımda Taşımayacağım, nakit kullanacağım çok acil mecburiyet gerektiren, araç trafik sigortası taksidi, İnternetten ihtiyaç olan siparişler dışında kullanmayacağım zaten bunlar da ihtiyaç anlık istekler olmadığı için sorun olmaz.

Yatırım ve finansal özgürlük için bir şeyler yapmak lazım..

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    error: İçerik korunmaktadır !!